agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni156Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2007, 00:51   #31
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anilozer112 Mesajı Göster
Sayın balıkçıya katılıyorum. Ben de tesbih ağacı olarak bilirim. Gerçekten de bu görüntüde ki tespih tohumları cilasız mı?
Sevgili anilozer112, evet ilave cila yapılmadı. Kendinden cilalı. Biraz da flaş patladığı için parlamış.

arapsabunu beğendi.
Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 01:00   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Teyzem terasında yetiştiriyor. Eminönü'nden almış.

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 01:02   #33
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Cilasız olması ilginç. Birde belli bir süre sonra imamesini (Tesbih başlığı) veriyormuş. Tam emin değilim ama öyle olduğunu okumuştum.

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 01:31   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anilozer112 Mesajı Göster
Cilasız olması ilginç. Birde belli bir süre sonra imamesini (Tesbih başlığı) veriyormuş. Tam emin değilim ama öyle olduğunu okumuştum.
Teyzem bitkisinden kolyeler ve kendisine tesbih yaptı ama hiç imamesinden bahsetmemişti. Ona bir sormalıyım.

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 21:23   #35
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim Mesajı Göster
Burada aynı konudan bahsedilmiş. Tesadüfen site içinde dolaşırken buldum.
Evet aynı konu orad da işlenmiş. Benim de gözümden kaçmış.
Orada da ağaç mı? çiçek mi? karar verilememiş. Hala kesin olarak bu bitkinin resmini koyan yok. Yoksa yanılıyor muyum? Ben göremedim. Resmi konulan kanaların tohumunun bahsedilen tohum olmadığını düşünüyorum.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 21:27   #36
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Benim fotoğrafladığım tohumdan bahsediyorsunuz değil mi? Keşke bitkisini görebilseydim. Sadece tek yıllık bitki olduğunu biliyorum.

Canna denilen bitkinin tohumları siyah ve ortası delik değil.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 21:56   #37
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Benim fotoğrafladığım tohumdan bahsediyorsunuz değil mi? Keşke bitkisini görebilseydim. Sadece tek yıllık bitki olduğunu biliyorum.

Sinameki gibi bodur ağaç olarak gördüm.

Bodrum'da, bu tespih ağacı demişlerdi.

Tek yıllık bitki?

Kana değil tabii .
Onun tohumları hem daha küçük hem de siyah.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 22:27   #38
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:

Evet sizin resmini koyduğunuz tohumlar.
Kananın tohumu siyah ve deliksiz. Bunlar alacalı ve delikli. Bir arkadaşım bitkisini (çiçek-ağaç?) verecek.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 23:27   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Bu da benim kannam,ismini yeni öğrendim. Galatasaraylılara öneririm. Tam açtığında GS nin renkleri oluşuyor.

Eklenen Resimler

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 17:23   #40
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Selamlar. Benimde yaklaşık 20 gün önce bu tohumlardan elime geçti ve 1 gün suda bekletip torflu toprağa diktim. Ve 4 5 gün sonra hemen büyümeye başladılar. Şimdi boyları yaklaşık 10 15 cm oldular. Büyüme hızları süper. Ama dikmeden önce çok tereddüt etmiştim. Çünkü tohumların bir kısmı suyun üzerinde kalırken diğerleri dibine çöktüler. Birde tohumların renkleri bazıları beyaza yakın bazıları ise koyu ve karışık renkliydi. Ben hepsini diktim ama galiba tahminimde de yanılmadım. Suyun üzerinde yüzenler kurumuş ve içleri boşalmış olanlardı. Yaklaşık 30 tane falan tohum diktim ama sadece 8 tanesi çimlendiler. Resimlerde güzel görünüyorlar bakalım benimkiler nasıl olacak. İleride resimlerinide eklerim buraya. Birde eğer bilen arkadaşlar varsa bu tohumların renkleri ilerideki açacak çiçeklerin renklerinin farklı olacağı anlamınamı geliyor Şimdilik herkese kolay gelsin.

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 15:48   #41
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sn.Poyraz, Şimdi ne durumda Canna'nız?

Tarabya'daki fidanlıkta bakmıştım yaz sonu gibi çok pahalı fiyat vermişlerdi. Bu kadar çabuk büyüyüp gelişiyorsa tohumdan ekmek gerek.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 18:49   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Tohumdan ekmek ısteyenler aklında bulundursun cicekleri her zman bu kadar gösterişli olmayabiliyor. Benim tohumdan yetiştrdiklerim yoz bir çiçek açtılar. küçüçük ve cok gösterişsiz oluyor. Açılma yapıyor...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 01:30   #43
Ağaçsever

karakule's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Canna

.
Bizim bahçemizde de sarı üzerine kırmızı benekli çiçek açan cannalar var.
Name:  Canna.jpg
Views: 17982
Size:  56.1 KB

Bir ay önce de tohumdan kırmızı canna ektim, şimdi 10 cm kadar oldular.
Name:  Canna Red.jpg
Views: 19608
Size:  59.4 KB

"Canna"lar hakkında çok şey okudum, biraz bilgi vererek katkıda bulunmak istiyorum;

Çok yıllık bitkidir. Çiçeklerinden çok, muz yaprağına benzeyen yaprakları için yetiştirilir. Bahçeye tropik bir hava katar, ve bakımı çok kolaydır. Yazın başlangıcından sonbahar sonlarına kadar çiçek açar. Bitkileri günde en az 6 saat güneş gören bir yere ekmeniz gerekiyor, yoksa çiçek vermez. Çiçek açmayı teşvik için solan çiçek sapları kesilir. Ana bitkinin botanikte adı "Canna Indica"dır ve çeşitli hibritleri üretilmiştir. Alacalı yapraklılar daha gösterişlidir. Şahsen Canna Tropicana çok hoşuma gitti, rizomunu arıyorum. Tabi rizomlardan da bahsedelim. Cannalar rizomludur ve her sene yanlardan birçok sürgün verir.Yayılmasını istemiyorsanız çevresini sınırlandırmalısınız. Rizomla çoğaltmak hem kolaydır, hem zaman kazandırır hem de bitkinin eşsiz genetiğine sadık kalmış olunur. Yapraklar dona dayanıklı değildir, rizomlar bir dereceye kadar dayanıklıdır. Çok soğuk bir iklimde yaşamıyorsanız sonbahar sonunda bitkiyi yer seviyesinden kesin, ilkbaharda rizomdan yeniden can bulacaktır. İsteğe göre rizom sökülüp kış boyunca saklanır, canlanmadan önce bölerek çoğaltılır ve donlardan sonra 5-10 cm derinliğe ekilir. Bitkinin bir adının da "Indian shot" olmasına şaşmamalı, zira tohumları çok serttir ve zamanında tüfeklerde saçma olarak kullanılmıştır. Tohumdan üretim yapacaksanız zımpara veya eğe ile kabuğu embriyoya kadar inceltin, bir gün kadar suda bırakın. 2-3 cm derinliğe ekin, 20 C'nin üzerinde 1 haftada çimlenecektir. Tohumdan üretimde çocukların annelerine pek de benzemeyeceklerini unutmamalı, fakat tohumla üretimin çok zevkli ve kolay olduğunu söylemeliyim.
.

mrduran ve arapsabunu beğendi.

Düzenleyen karakule : 18-07-2008 saat 03:26
karakule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 06:23   #44
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Tesbih çiçeğinin yaprakları mısır yaprağını andırıyor. Birkaç sene önce annemde vardı.

Sanırım bunlar canna tohumu bir tanesini ektim. Birkaç günde çimlenmedi. Kabuğu biraz yumuşadı. Yumuşayan kabuğunu zedelemeden bıçak yardımıyla soydum. İki günde çimlendi yaprak açmaya başladı. Çok hızlı büyüyor.

Eklenen Resimler

justice ve mrduran beğendi.
Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 15:51   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Tesbih ağacı mı tesbih otu mu sorusunun cevabına ulaşılabildi mi?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 16:22   #46
Ağaç Dostu

seren's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2006
Galeri: 11
Benim bildiğim ve yakın bir bahçede gördüğüm tespih ağacı normal boyda bildiğimiz şekilde bir ağaç. Tanelerinin yan tarafları dlimli gibi şişkin.
Tespih otu ise aynen mısır bitkisi gibi.
Ben ektim 6 tane çıktılar ve yaklaşık 10 cm civarındalar.
Resim eklerim. Bitki ve tohumlar 46-47 deki resimlere benzemiyor.
Tohumlar 31 deki resimde görüldüğü gibi aynısı.

seren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 23:38   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Pekii tesbih ağacının tohumundan tespih yapılıyor doğru mu anlamışım?

Peki ev yapımı ilaçlardaki tespih bitkisi hangisi oluyor :S

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 19:32   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Bu çiçeğin tohumları tam olarak neresinde oluyor, birde ne zaman toplanmalıdır tohumları?

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 10:06   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Bende yazlıktan çıkarttırdığım birkaç kökünü dün bahçeye ektim. Sanırım bu saatten sonra tohum vermez. İstanbul'un soğuğu bu çiçekleri kışın sökmeyi gerektirir mi?

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 00:12   #50
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Tespih çiçeği hakkında bende bu bilgilere ulaştım.

İstanbul bahçıvanlarının Kana adını verdikleri Teşbih Çiçeği, bahçelerimizde pek eskiden beri tanınırdı. Tohumlarının siyah renkli, pek sert ve şekil bakımından tespih tanesine benzemesi, bu adı almasına neden olmuştur. Yeşil ve gösterişli yaprak ve çiçeklerinin pek büyük ve şirin olması, bahçelerde çoğalmasına yardım etmiştir. Çeşitli ve değişik cinsleri ve birçok çeşitleri vardır. Bunların hepsi ilkbaharın ilk sıcaklarında, bulundukları yerden yaprak sürmeye başlayarak Haziran ve Temmuz’dan Kasım’a kadar çiçeklenmeye devam ederler.

Tohumlar Ekim ve Kasım’da olgunlaşır ve arkasından kırağı ve don başlar başlamaz, fidanların yaprak ve dalları tamamen donarlar. Elliye aşkın olan Teşbih Çiçeği çeşitlerinin en güzel ve makbul olanları, biri yaprakları yeşil, diğeri yaprakları erguvani kırmızısı renginde olan çeşitleridir.
Teşbih çiçeği bahçelerde göbekli bölmelerin ortalarına, çimenlerin üzerine yapılacak bölmelere, kenar bölmelerin köşelerine, kısaca göze çarpan yerlerden, çeşitli cinslerden ayrı ayrı göbekler düzenlenmesine elverişlidir. Gübreli ve kuvvetli topraklardan hoşlanır. Sıcak ve güneşli durumlarda iyi yetişir. Yazın sık sık sulanmaya gereksinim duyar. Saksıda ancak bodur çeşitleri yetiştirilmektedir.
Teşbih Çiçeği tohum ve Rizom denilen soğanından çoğaltılır. Tohumu önce ince bir törpü ile göze yakın olan bir tarafından 1-2 mm. derinlikte törpüledikten sonra, ılık su içine koyarak dört – beş gün öylece bırakmalıdır. Bu tohumlar yumuşayınca Mart başında (6) sayılı toprak harcını taşıyan küçük saksılara birer tane tohum ekilerek, fazla güneş gören ve sıcak bir köşeye ya da camekânlara yerleştirilir. Saksı içinde tohumlar çimleninceye dek, haftada iki kez sulanmasına dikkat etmelidir.
Meydana gelen fideler 8-10 cm. olunca, kökleri zedelemeksizin saksıları değiştirerek daha büyük saksılara doldurulmuş (5) sayılı toprak harcına fidanları dikmelidir. Bu zamana kadar havalar ısınmaya başlamış olacağından bu saksıları açıkta, güneşli bir yere sıralayarak bırakmalı ve haftada 2-3 kez sulanmasına dikkat etmelidir. Mayıs sonunda fidanlar 3 – 5 yapraklı olur. Bu hale gelince bunları, saksılardan çıkararak bolca gübre ile gübrelenmiş bölme ve göbeklere dikmelidir. Soğanına gelince: Teşbih Çiçeği’nin her biri üzerinde bir – iki göz kalmak koşuluyla parçalanır. Bu parçalar, aynı tohum ekilir gibi saksılara dikilerek yetiştirilir. Esasen ana Rizom’un yanında küçük Rizom’lar meydana geldiğinden, bunları kullanmak daha kolaydır. Bu ayırma işlemi sonbaharda bunları topraktan çıkarırken, hem de Mart’ta yapılır. Mart’ta yapılırsa ayrıçlar saksılara, anaçlar da saksılara dikilir. Donları izleyen günlerde soğanları topraktan çıkarmak ve serin, nemsiz bir yerde saklamak gerekir.

Eklenen Resimler

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 16:40   #51
Ağaçsever

basakalk's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
tesbih çiçekleri çok zahmetsiz , uzun sure yeşil kalabilen , çiçekleri gösterişli ve aşırı çogalabilen çiçeklerden ben cok sevıyorum

Eklenen Resimler

abk, Kiraz, arıkuşu ve 7 kişi beğendi.
basakalk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 11:39   #52
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Tesbih Çiçeği

Name:  tesbih_cicegi_2.jpg
Views: 23958
Size:  69.9 KB

Name:  tesbih_cicegi_1.jpg
Views: 19617
Size:  46.3 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 10:28   #53
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Tesbih çiçeği tanelerini oluşturmaya başladı.

Name:  tesbih_cicegi_1.jpg
Views: 19316
Size:  49.4 KB

Name:  tesbih_cicegi_2.jpg
Views: 20984
Size:  53.8 KB

Eski 29-08-2012, 19:26   #54
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Taneler çoğalıyor. 33'lük tesbih yapabilecek gibiyim

Name:  tesbih_cicegi.jpg
Views: 28219
Size:  55.9 KB

Eski 24-09-2012, 12:13   #55
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Tesbih çiçeklerinin taneleri olgunlaşmaya başladı.

Views: 22772
Size:  49.1 KB

Eski 30-10-2012, 11:32   #56
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Bu çiçeği büyük dedem ekermiş ve kendine tesbih yaparmış. Beni de çok severmiş. Sevgisinin anısına ben de bir tesbih yapmak istedim Çok hoş bir tesbih oldu. İlk görenler ne taşı diye sordu. Bilenler eski zamanlara gitti.

Views: 28346
Size:  58.8 KB

16 adet tohumluk ayırdım. Bu sene etkinliğe bir miktar tohum göndermeyi düşünüyordum. Ama 2-3 arkadaş benim göndermeyi düşündüğümden daha fazlasını paylaşacak sanırım. Bende seneye bir aksilik olmazsa paylaşacağım.

Eski 30-10-2012, 15:20   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Sayın limon_sever bayıldım hem çiçeklere hem tespih yapmışsınız harika olmuş bende yetiştirip tespih yapmak istiyorum ,tohumlarınız varsa istemem mümkünmü?

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 16:04   #58
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dünyam1 Mesajı Göster
Sayın limon_sever bayıldım hem çiçeklere hem tespih yapmışsınız harika olmuş bende yetiştirip tespih yapmak istiyorum ,tohumlarınız varsa istemem mümkünmü?
Bu sene tohum takas etkinliğine göndermeyi düşünüyordum. Kendime 10 adet ayırıp 6 tanesini etkinliğe gönderecektim. Ama 2-3 arkadaş paylaşacağını yazmış, bir tanesi de 40 adet civarında paylaşacağım demiş. Ben de göndermekten vazgeçip, seneye daha çok göndermek istiyorum. O yüzden ya bu sene etkinliğe gelecek tohumlarla takasta bulunun ya da kalmazsa seneye etkinliğe gönderdiğim zaman size özel rezervli bir paket yaparım, etkinlikte elinize geçer.

selis ve dünyam1 beğendi.
Eski 31-10-2012, 01:52   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Bu sene tohum takas etkinliğine göndermeyi düşünüyordum.
Fakat başlığa bakarsak 2 ayrı bitkiden bahsediliyor.. Biri bildiğimiz Canna diğeri de sizin tohumlarından tespih yaptığınız mısır bitkisine benzeyen bitki..

Tohum bankasında paylaşılan tohumların ne olduğunu tam olarak bilmek lazım.. Geçmiş sayfalara bakınca sizdeki bitkiden kimsede olmadığı görülüyor..

mrduran beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 05:27   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Mısır a Benzer Bende Bir Zamanlar Çoktu Hatta Tohumu bile Var ama Kimbilir Nerededir Taşındıktan Sonra Nerede Olduğunu Bilmiyorum

Bald_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024