agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1269Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2006, 22:07   #1
Ağaçsever

dulantes's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2006
Kasımpatı (Chrysanthemum)

KasımpatıChrysanthemun / Chrysantheme / Chrysanthème / Chrysanthemum / Krizantem / Margarit)
Vatani Çin, Japonya olan park ve bahçelerde yetistirilen güzel çiçekleri olan süs bitkileri. Sonbahardan kisa kadar çiçek açar. Saridan kirmiziya kadar çesitli renklerde iri ve katmerli çiçekleri vardir. Büyüklükleri ve sekilleri türlerine göre farklidir.
Türkiye’de yetistigi yerler: Ege, Akdeniz, Marmara bölgesi.
Kullanildigi yerler: Balkanlarda yetisen ve Chrysanthemum cinerariae folium adi verilen türündan, böcek öldürücü ilaç yapilir.

güldeste- beğendi.
dulantes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 10:08   #2
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dulantes
Türkiye’de yetistigi yerler: Ege, Akdeniz, Marmara bölgesi.
[/url]
Kasımpatılar İç Anadoluda da rahatça yetişirler ve sonbaharın ve kış başlangıcının güzel çiçekleridir.

çağla nilsu beğendi.
hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 10:10   #3
Ağaçsever

dulantes's Avatar

KASIMPATI (Chrysanthemum)

Kasımpatları kasvetli ve çiçeksiz sonbahar bahçelerini canlı renkleriyle adeta bir yaz şölenine çevirirler.Uzak Doğu kültüründe önemli bir yeri olan bu çiçek bizde de öteden beri çok sevilir.

Bitki birbirinden farklı yüzlerce çeşide sahiptir.Kalıcı ve yıllık türleri vardır.Yetiştirilmesi gayet kolaydır.Genellikle çeliklerinden veya kök sürgünlerinden çoğaltılır.Tohumla yetiştirilen cinsleri de vardır.

Bahçede güneşli ve rüzgar almayan bir yere dikilir.Bitki yaz boyunca düzenli sulanır ve beslenir.Sonbaharda uzun boylu ve iri çiçekli olanları desteklenir.Çiçekler bittikten sonra bitki toprak hizasında kesilir.Üzerine biraz kuru ot veya gübre konursa kökler soğuktan etkilenmez.

Saksıda yetiştirmek için küçük çiçekli ve kısa boylu olanları daha uygundur.Çoğaltmak isteniyorsa İlkbaharda bitki sürmeye başlayınca kök sürgünleri dikkatle ayrılıp dikilir.

Kasımpatı suda haftalarca dayanır.Topladığınız veya satın aldığınız kasımpatlarının iyice açmış olmasına dikkat edin.Tomurcuklar suda açmayabilir.Vazo suyuna konacak birkaç damla çamaşır suyu bakterial gelişimi önleyecektir.

kaynak: http://www.humeyraozdamar.net

Eski 10-08-2006, 23:04   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dulantes
selamlar
saksıda kasımpatı aldım
saksıda 3 tane yaklasık 30 cm boyunda bitki uzamıs.
diplerde de birkaç cm boylarında kesilmiş govdeler var.
kasımpatının bakımını nasıl yapacagım? sulama sıklıgı nedir?
internette bu aylarda koltuk almam gerektigini yazmıslar ama koltuk almak nedir?
bitkinin dibindeki kesilmiş gövdelerden yeni bitki çıkar mı?
ayrıca bu bitkiyi bahceye tasımak istiyorum. bunu nasıl yapıcam
son olarak, bitkinin kökleri biraz yuzeydeymiş gibi geldi, bu bir hastalık belirtisi midir?
Koltuk alma işlemi kesme pat yetiştiricilliğinde uygulanır.Böylece yan dal, sürgün gelişimi önlenir.Bitki tek sap üzerinde boy yapar. Saksılı krizantemlerde ise uç alınır ki yan sürgün versin, dallı, kompakt bitkiler elde edilsin.Tepe sürgünün ucu mümkün olduğunca kısa kesilip dallanarak gelişmesi teşvik edilir.

Koltuk alma, bitki gövdesi ile ana yaprakların birleştiği yerden çıkan sürgünlerin koparılmasıdır.

Saksıdaki krizanteminiz muhtemelen torf ağırlıklı bir harca dikilidir. Bu yüzden sık sulamanız gerekecektir.

Saksılı yetiştiricilikte her saksıya genelde 5 tane köklü çelik dikilir.Tek bitki zayıf olur. Sizin kısa keslmiş gövdeler dedikleriniz muhtemelen geçmiş bitkilerdir.Göz ihtiva ediyorlarsa yeniden sürebillirler.

Yaz aylarında yüksek sıcaklar kör tomurcuk teşgiline neden olabilir.Yani bitkinin tomurcukları çiçek açmaz.

Krizanteminize yaprak bitleri bayılacaktır haberiniz olsun. Kimyasallarıkullanmak istemzseniz ev yapımı ilaçlar köşemize bir uğrayın.

Bahçeye dikebilirsiniz hiç sakınca yok.Köklerinin yüzlek olması hastalık değildir. Zaten saçak köklü bir bitkidir.

Selamlar

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2006, 18:39   #5
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
kasımpatıyı çok severim, bazıları kokusunu sevmez ben kokusunuda severim.
bahçedeki kasımpatıların yanında,kasımpatı taklidi yapan bir ot türedi
yaprakları daha sivri, kokusu aynı kasım patı gibi
yabani türü olabilirmi?
sökmeyip beklesemmi?

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2006, 20:19   #6
Beklemede..

wonderlands's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2006
teknikerlik hayatım boyunca (henüz bir yıl oldu) en çok severek yaptığım işti kasımpatı budamak. yeniden gelişip kocaman oluyorlar ya bayılıyorum. renklerinede kokusunda.. en yakın zamanda (ekim-kasım) okul bahçesindeki protokol yolunun kenarlarında açan kasımpatıların resimlerini buraya koyarım.

wonderlands Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 11:29   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben geçen sene bi kaç saksı almıştım. Seraya koydum. Yaz gelince, bahçenin sabah güneşi alan bir yerine, saksıları ile koydum. Şu anda gayet sağlıklılar. Bu ay sonunda tekrar seraya alacağım. Hatta çok uzayan dallardan biri eğilip, toprakta köklenmiş. O köklenen dalı kesip orda bırakmayı planlıyorum.
Buda resmi;
Name:  kasimpati.jpg
Views: 32217
Size:  33.2 KB

esemeral ve neşecan beğendi.

Düzenleyen Todor : 06-09-2006 saat 20:15
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 19:31   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yukarıda ki resimde görülen kasımpatılarımdan beyaz ve sarı renkli olanlar açtılar. Ötekilerde bi hafta içinde açacak. Sanki erken açtılar gibime geldi. Havaların serin gitmesi yüzünden mi acaba?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2006, 19:44   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2006
2 hafta önce bursadan aldığım kasımpatı çeşitlerini bahçeme diktim, bulunduğum yöre kütahya-simav biraz ılımanlıktan karasal iklime kaçtığı için kışı sert. bu cins kasımpatıları ilk defa dikiyorum, ama uzun boylu yani 1m. civarındaki kasımpatılar kışın ölüp yazın tekrar topraktan çıkıyor, acaba resimdekiler de toprakta yeniden çıkar mı?

nohutcuyavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 21:16   #10
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
beyaz kasımpatı var bahçemde 2 senelik iyice büyüdü beyaz çiçekleri solmadan renkleri kırmızıya dönmeye başladı.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2006, 01:24   #11
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
Bu da benim balkondaki kasımpatı:

Eklenen Resimler

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 09:08   #12
Ağaçsever

dulantes's Avatar

Bu yaz kasımpatı aldım. 2 tane uzun bitkisi vardı.
Birisi kendiliğinden öldü.Diğerini de dayanamayıp dibinden kestim; ama saksıyı sulamaya devam ettim.
şimdi 7-8 tane küçük bitkim oldu saksının yüzeyini hemen hemen kapladılar. Çiçek açmalarını dört gözle bekliyorum. Umarım BirLira'nınki gibi güzel olurlar.
ilkbaharda da açmaz mı bu çiçekler

Eski 21-02-2007, 02:19   #13
Ağaç Dostu

öğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
okulun bahçesinde sarı,kahverengi,mor renklerde var.Çiçeklenme döneminden sonra dibinden kesiyoruz.Şu anda topraktan başlarını gösterdiler, 2-3 cm oldular.Çiçek açtıkları zaman uzun sopalarla destek yapıyoruz.Çünkü aşırı çiçekten yere yıkılıyorlar.Evimin bahçesine de diktim.2'şer yaprak olmuşlar.Kokularına bayılıyoruz.Hele öğretmenler gününde masamın üzeri kasımpatıyla doluyor.Güzel kokusu okulun her tarafını kaplıyor.

öğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 22:54   #14
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Bu bitkinin çiçeklenmesinin fazla olması için ne yapmak gerekiyor?

Salinta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 23:12   #15
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bugün Bauhausda bir kasımpatılar gördüm, aman olmaz böyle bir şey.

Bir saksı içine dikilmiş neredeyse 75 cm. çapında, üzerinde yüzlerce tomurcuk var. Dalların boyları uzayıp, tomurcukların açtığını düşünülünce sanırım insan kendini, saksı içinde bir bahçede bulur.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 23:35   #16
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Nevsune hanım, balkonumdaki sardunya saksıları kışın yerlerini kasımpatı saksılarına devrediyordu. Çok da güzel oluyorlardı. Ama bu sene aklıma esti hepsini toprağa aldım. Bir yandan da acaba saksıda oldukları kadar güzel olacaklar mı diye merak ediyorum. Şimdilik iyi görünüyorlar, daha tomurcuğa geçmediler ama yaprakları iştahlı. Çiçeklendiklerinde sizlere resim yollarım. Renkleri çok güzel.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 13:05   #17
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kısa gün bitkisi olduğunda çiçek açması için gün uzunluğunun 13 saat altında olması gerek. Bu yüzden profesyonel yetiştiricilikte bu mevsimde açtırılacaksa karartma uygulanır.

Jakin beğendi.
Eski 28-08-2007, 13:13   #18
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Teşekkür ederim, yeni çelikleme yaptım, şu an çok güneşli bir yerde değil, seranın içinde mi dursun, dışarıya mı alayım?? Ve ek olarak yapmam gereken birşey var mı??

Salinta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 13:16   #19
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yeni çelik için yapacağınız en önemli iş çürüklük etmenlerini kontrol altına almak. Serada gölge ve havadar bir yerde dursun. Mantari hastalıkları güzel izleyin. Koruyucu ilaçlama da yapın.

Eski 06-09-2007, 12:58   #20
landarch

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Antalya'da bulunan bir firmadan ithal Chrysanthemum Multicaule tohumları getirttim.
Ekim kaplarına 3 gun önce ekim yaptırdım. Üzerlerini de naylon ile örttüm.
1 hafta içinde patlar diye umudediyorum.
Merak ettiğim nokta ithal tohum ile yerlinin arasındaki fark ve patlama yüzdeleri..
Bu konuda bilgisi olan var mı?

nyhang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 11:43   #21
landarch

Chrysanthem bitki tohumlarını yaklaşık 3 hafta önce torfa gömdüm.. 3cm kadar filizlendiler.. Ancak 1 haftadır da durağan bir şekilde seyrediyorlar.
Bitki boyunda bir gelişme yok.
Tohumlar 77li tohumlukların içinde ve üzerleri naylon ile örtülü..
http://www.geocities.com/nyhang/thm.jpg
http://www.geocities.com/nyhang/PICT2433.JPG

tohumları yukardaki resimdeki raflara aldırdım ve üzerlerine naylon örttürdüm..
Resimde de anlaşılacağı gibi sera içerisinde tohumlar.. Ayrıca üzerlerine naylon örtmeden önce çok verim alamadım. Naylon örtünce filizlendiler.. Şimdi ne yapacağım konusunda kararsızım..
Bunun gibi 11-12 tür 10000 kadar tohum aynı şekliyle büyümeyi bekliyorlar.

Eski 30-09-2007, 11:54   #22
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nyhang Mesajı Göster
Chrysanthem bitki tohumlarını yaklaşık 3 hafta önce torfa gömdüm.. 3cm kadar filizlendiler.. Ancak 1 haftadır da durağan bir şekilde seyrediyorlar.
Bitki boyunda bir gelişme yok.
Tohumlar 77li tohumlukların içinde ve üzerleri naylon ile örtülü..
tohumları yukardaki resimdeki raflara aldırdım ve üzerlerine naylon örttürdüm..
Resimde de anlaşılacağı gibi sera içerisinde tohumlar.. Ayrıca üzerlerine naylon örtmeden önce çok verim alamadım. Naylon örtünce filizlendiler.. Şimdi ne yapacağım konusunda kararsızım..
Bunun gibi 11-12 tür 10000 kadar tohum aynı şekliyle büyümeyi bekliyorlar.

Keşke tohumları fide firmasına verip sizin için çimlendirmelerini, biraz büyütmelerini talep etseydiniz. Artık mevsimlik çiçek üreticileri bile bu tarz viollerde fide alıp onu büyütüyor.

Sizde violler naylon örtü ile kapatılınca çimlenme başladığına göre, ortam klimatizasyonunun gerektiği gibi ayarlanamadığı ortaya çıkıyor. Bu arada o rafları viol koymak için kullanacaksanız mesafe çok az, fideler ışıklanma sorunu çekecek ve zayıf olacak. Viollerin üzerine çektiğiniz naylonun damlama yapması durumunda sorun yaşarsınız.

Seranızın havalandırma açıklığının da genel yüzeye %20 oranında olması gerektiğini unutmayın. Ben fotoğraflarda daha az gibi görüyorum.

Tohumdan fide yetiştiriciliği diğer yetiştiriciliklere benzemez. Bebek bakımı gibi itina ister.

Çok uzun seneler kendi serasında hem mevsimlik çiçek, hem dış mekan, hem iç mekan süs bitkisi yetiştiren biri olarak işinizin zor olacağını biliyorum.

Kolay gelsin.

Eski 30-09-2007, 12:11   #23
landarch

Seranın son durumuyla ilgili resimleri çekip size göstermek isterim.
Serada evet max derecede ışık problemi var.. Raf araları dar ve güneşten koruma amacıyla (sıcaktan daha doğrusu) seranın üzerini ve kenarlarını kapladım.
Havalandırma yerlerini de kontrollu açılıp kapanacak şekilde ayarlattım. Ancak daha çok sıcak olmalı şeklinde (belki doğru belki yanlış) bir düşünceyle kapalı tutuyorum. Şu an açıklık %20 geceleri de %10 civarlarındadır..
Bu iş evet söylediğiniz gibi bakım ve itina istiyor.. Teknik konusunda eksiklerimiz olduğundan bir deli cesaretiyle giriştik bu işe..

Eski 30-09-2007, 12:21   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Sayın nyhang; Mine hanımın dediği gibi zor bir işe girmişsiniz. Bence viyolleri yere indirin, üstüne inşaat demirinden sera demiri gibi büktürün 2 mt aralık bırakın ve yere tespitleyin, üstünü tamamen kapatacak şekilde AGRİL'le örtün.
Bu uygulama ile hem alttan nem kaybı olmaz, hem agril ısı dengesizliğini önler, hemde ortama nefes aldırır. ısı ve işığıda dengelemiş olursunuz.
Kolay gelsin hoşçakalın.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 12:37   #25
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Şu anda ışık sorununuz yok, çünkü çimlenme yeni başlıyor, ancak çok yakında ışık sorununuz başlayacak. O raflar karanlık kalacak. Mehtap hanımın dediği gibi yere de koyamayacaksınız çünkü gördüğüm ebattaki sera 10 bin bitki almaz. Seranız kaç m2 ?

Asıl sorun çimlenme başlayınca ve tamamlanınca olacak. Isıtma ne ile yapılıyor? Fideleri yere koyarsanız akşamları mutlaka örtün, çünkü seralarda gece sabaha karşı radyasyon ışımasından dolayı oluşan sera etkisi olayı yaşanır ve sera içi dışarıdan daha soğuk olur, bu durum özellikle soğuk ve açık havalarda seradaki fideler için tehlike yaratır. Isıtma sistemi kurduğunuzda yapılan ortak hata ısıtıcının gece çok çalıştırılması olur. Gece sıcaklığı gündüz sıcaklığını bile geçer, bu da bitkilerinizde sorunlara yol açar.
Havalandırmayı düzgün ayarlayamazsanız kısa süre sonra çökerten problemi hasıl olur. Sulama ve havalandırmaya azami dikkat etmelisiniz.Seranızda özellikle tepe havalandırması çok önemli. Isınan hava yükseldiği için buradan tahliye edilmesi gerekir.

Fideleri 4 yapraktan sonra viollerde tutamazsınız şaşırtmanız gerek, onun için de alıştırma tüneli veya seralarınızı hazırladınız umarım. Burada gelişen bitkiyi daha sonra dışarıya alacak ve satacak ya da kullanacaksınız.

Eski 30-09-2007, 15:30   #26
landarch

alıştırma tüneli?
Bu işi bu mevsimde ve bu çapta daha önce denememiştim.
Çap beni ürkütmeye başladı..
şu anda gece ısıtma sistemi yapmadım.
Sera, sera örtüsü ile örtülü.. Nasıl korumaya alıp nasıl ısıtacağım bilmiyorum.
Yukardan bir havalandırma boşluğu açmalıyım sanırım.. Şu anda yok..
Seranın size resmini yarın göndermeliyim sanırım. Çünkü emeğe ve tohumlara yazık olmasını istemem hepsini kendi ellerimle yerleştirdim.

Özellikle de daha önce denemediğim ve görmediğim "chenanthus cheir aida" "verbena pendula" "ageratum f1 tycoon" ... gibi bitkilerin ileri aşamalarını görmek istiyorum.

Bu arada ben bitkiler 3-4 yaprak aşamasına gelince küçük bitki poşetlerine alırım diyordum.. Nasıl alacağım?? Almaya çalışacağım.. ya da bu nasıl bir teknikle yapılır..

Çokta kolay değil bu iş ancak çok isteyerek ve severek yaptığım kesin..

Bu arada sera 70m2 civarı

Eski 30-09-2007, 15:48   #27
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Cheiranthus cheiri Aida serisinden bahsediyorsunuz sanırım. Hepsi güzel çeşitler ama 10 bin fide sistem kurmadan 70m2 bir naylon kapalı alanda, yeni başlamak için zor.

Siz önce acil bir ısıtma sistemi kurun. Sonraki aşamaları konuşalım.

Eski 01-10-2007, 12:53   #28
landarch

Isıtma sistemi konusunda benim aklıma ilk gelen elektrikli bir ısıtma birimini sera içine yerleştirmek.. Bu doğru mudur?
Bu konuda tek korkum gece bunu kontrol altında tutamamak olur?

Bizim seramızın amatör bir sera olduğunu düşünerek bunu cevaplamanızı rica ediyorum. Sadece 1 yıllık kendi ihtiyacımızı karşılamak amacıyla kurulu bir sera..

Eski 01-10-2007, 13:25   #29
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Amatör bir serada profesyonel boyutta üretim yapmaya çalışıyorsunuz.

Termostatlı bir sistem kurunuz. Belli bir dereceye gelince devreyi kessin. Yalnız bu şimdi yaygın olan infrared ısıtmaları kullanmayınız.

edelvays58 beğendi.
Eski 01-10-2007, 16:58   #30
landarch

Seraya ait görüntüleri gönderiyorum..

http://www.geocities.com/nihangunay/sera.jpg
http://www.geocities.com/nihangunay/sera2.jpg
http://www.geocities.com/nihangunay/sera3.jpg
http://www.geocities.com/nihangunay/sera4.jpg

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024