agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni605Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2007, 20:45   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Maaşallah diyelim de bir şeycikler olmasın bu yeşil güzellere Mahir Bey...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 22:57   #152
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Maaşallah diyelim de bir şeycikler olmasın bu yeşil güzellere Mahir Bey...
Teşekkürler.
Bizimki latife.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 08:59   #153
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Mahir Abi,
Allah nazarlardan korusun.

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 09:38   #154
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Ben geçen güllerle ilgili birşey öğrenmiştim. Acaba sizler bunu biliyormusunuz. Gülleri toprağa dikerken dibine demir parçası koymak iyi gelirmiş. Çünkü gül topraktan en çok demir alırmış.

Denemesini yaptım. Daha hızlı gelişme gösteriyor gibi. Ama tam olark emin değilim.

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 11:43   #155
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bir çok gül fotoğrafı yükledim biraz önce. Gülleri seven arkadaşlar bakabilirler. Bu sene bir çok çelik hazırlarım. Gelecek bahara da yapraklanmış olarak isteyenlere verebilirim. (Sağ olursam)

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 12:05   #156
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Bir çok gül fotoğrafı yükledim biraz önce. Gülleri seven arkadaşlar bakabilirler. Bu sene bir çok çelik hazırlarım. Gelecek bahara da yapraklanmış olarak isteyenlere verebilirim. (Sağ olursam)
Ben talibim. )

Eski 23-05-2007, 13:28   #157
Özlem

Giriş Tarihi: 09-05-2007
merhaba, bu gülü bir süper marketten aldım ve saksını değiştirdim gerçi bonzai sayılmaz ama, yaprakları ve çiçekleri küçük ve evin içindede hoş duruyor, minyatür gül diye satılıyordu...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
OZLEMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 16:15   #158
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar ithal güllerin genetikleriyle oynandığını ve bunların çoğaltılamayacağını söylediler. Bu benim için çok büyük bir hayal kırıklığı oldu.
Bütün hayallerim yıkıldı

Eski 23-05-2007, 17:31   #159
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuyucu Mesajı Göster
Mahir Abi,
Allah nazarlardan korusun.
Amiiin. Hepimizin çiçeklerini.

Eski 23-05-2007, 21:25   #160
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Alıntı:
Önce allah korusun demek istiyorum. Ve ****** bende o güzel güllerinize talibim
şimdiden. Dün bir kaç tanesini görmüştüm zaten çok güzeller maşallah.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 07:43   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Alıntı:
Arkadaşlar ithal güllerin genetikleriyle oynandığını ve bunların çoğaltılamayacağını söylediler. Bu benim için çok büyük bir hayal kırıklığı oldu.
Bütün hayallerim yıkıldı
Tohumla üretim yapmıyorsanız hiç bir sorun olmaz.Çelikle üretilen bireyler çelik alınan bireyle aynı genetik özelliği gösterir.Yaşamıyacak olsa zaten çelik aldığınız gülünde yaşamaması lazım.

bilgekaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 13:04   #162
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Siz sağ olun, bu arada bizim de yavru güllerimiz olsun .

Benim diktiğim çelikler eskaza tutarsa (onların tutma olasılığı, benim büyük ikramiye kazanma olasılığımdan daha az) ben de gelecek yıl, isteyen teyzeleri ve amcalarıyla paylaşacağım.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 16:32   #163
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Bütün hayallerim yıkıldı
Henüz çiçek açmadı geçen kış aldığım çelik ama gayet keyifli. Büyük açık-koyu pembe ebruliydi. Gerçi o gülüm de henüz açmadı. Kokusuz ama en büyük açan gülüm o. Üzerinde oldukça bol tomurcuk var. Ama çeliğinde henüz tomurcuk yok. Gelişmelerden haberdar etmeye çalışırım.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 18:23   #164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

mozen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 20:06   #165
Ağaçsever

dulantes's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Yeşil gül ile şöyle bir bilgi buldum, belki arkadaşlar çevirirse yardımcı olur.

http://uncommonrose.biz/r/i/greenrose.jpg

R. chinensis viridiflora
This has to be the most peculiar China rose of all! Instead of being made up of normal petals, the blossoms are made entirely of sepals, all of them grass green! The blooms last longer than any other rose I know, often six weeks or more. There is a peppery scent to the blooms if you rub them with your fingers. This makes an attractive, tidy shrub for small gardens or in pots for the patio.

Our plants of The Green Rose are 5 to 9 inches tall in bands or 4 inch pots. In the spring, the plants may be slightly smaller, while later in the season, they may be larger. These are one to two year old plants grown on their own roots. To minimize the amount of soil shipped and therefore the shipping expense, these plants are smaller than typical grafted varieties purchased at local garden centers.

Color: Green!

Class: China

Secondary Classifications: Unusual;

Growth Habit: Compact bushy shrub, about 3 feet wide, and 2.5 feet tall, depending on climate

Bloom Habit: blooms all summer

Hardiness: Zone 6-10 In zone 6 and 7, winter protection must be used, and dieback will occur, but it will come back from ground level.

Fragrance Rating: 2.0 - buds smell of pepper when rubbed

ARS Merit Rating: 7.3

Kaynak:http://uncommonrose.biz/r/greenrose.html
Bu, Çin gülleri arasında en alışılmamışı olmalı. çiçekler, taç yaprak yerine tamamen çanak yapraktan oluşmuş ve tamamen yeşil! çeçekler bildigim diger güllere göre daha uzun ömürlü(6hafta veya daha fazla). eğer parmaklarınızla oyanarsanız keskin bir koku ortaya çıkar. bu koku, yeşil gülün küçük bahçe ve saksılarda yetiştirilmesini cazip kılmaktadır.

Yesil gülümüz şeritler halinde dikilince 5-9 inch(sanırım bir inch 2,5 cm) uzunluğunda, saksıya dikildiginde 4 inch uzunluğunda oluyor. sonbaharda bitki biraz küçük olabilir, sezon sonunda belki biraz daha büyük olabilir. bunlar, kendi kökleri üzerinde yetişen 1-2 yıllık(yaşında) bitkiler. bir yerden başka bir yere taşınma miktarını, dolayısıyla masrafını azaltmak açısından bu bitkiler, lokal garden centerler tarafından satın alınan tipik aşılı varyetelere göre daha küçüktür.

Renk: Yeşil!

Sınıf: China

İkincil sınıflandırma: alışılmamış;

büyüme şekli: çevre ve iklim şartlarına bağlı olarak 3 fit genişliğinde 2.5 fit yüksekliğinde sıkı çalılık

çiçek oluşumu: yaz boyu

dayanıklılık: anlamadım

koku degerlendirmesi:

devam edecem

dulantes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 20:25   #166
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anilozer112 Mesajı Göster
Ben geçen güllerle ilgili birşey öğrenmiştim. Acaba sizler bunu biliyormusunuz. Gülleri toprağa dikerken dibine demir parçası koymak iyi gelirmiş. Çünkü gül topraktan en çok demir alırmış.

Denemesini yaptım. Daha hızlı gelişme gösteriyor gibi. Ama tam olark emin değilim.
İlle demir vereceksen;saçıkıbrıs(demirsülfat) ver.Daha kolay ve daha etkili olur.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 15:45   #167
Ağaçsever

dulantes's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2006
Gül bitleri için sabulu veya tütünlü su püskürtebileceğimiz söylenmiş.
Miktarı(derişimi) önemli mi bunu acaba? Bir de bu karısımı bitkinin başından aşağı komple mi dökeceğiz?

Güllerden yan yana dikilerek çit oluşturulabilir mi? Aralarında ne kadar mesafe bırakmak gerekiyor iki gülün?

dulantes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 17:30   #168
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Ben gülde çelik alma konusunda yeni bir şey öğrendim.
Çelik aldığın dalı ters dikersen daha iyi sonuç verir dediler. (Gerçi bu yöntemle mum çiçeği yetiştirildiğini görmüştüm! )Bizim sitedeki bir komşumuz bütün çeliklerini bu yöntemle aldığını söyledi. Acaba bu yöntemi deneyen veya bu konuda bilgisi olan varmı? Ben ilk defa duydum ve eğer işe yarıyorsa sizlerle paylaşmak istedim.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2007, 13:28   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Daha önce bir baston gülüm vardı ve rüzgardan baş kısmı koptu , ona bugün eve gidince diğer güllerimden aşı yapacağım (fotoğraftaki güllerden) bakalım becerebilecekmiyim yarın fotoları ekleyeceğim .

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 10:24   #170
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceviz ağacı Mesajı Göster
Daha önce bir baston gülüm vardı ve rüzgardan baş kısmı koptu , ona bugün eve gidince diğer güllerimden aşı yapacağım (fotoğraftaki güllerden) bakalım becerebilecekmiyim yarın fotoları ekleyeceğim .
Aşı olayını detaylı ve resimli sizden öğrenebilirmiyim?
***.

Eski 31-05-2007, 10:42   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sevgili Kuyucu ,
Ben de tam olarak bilmiyorum ama çiçekçide ki bir amca uygulamalı gösterdi , dün reçel yapmaktan aşı yapmaya fırsatım olmadı . Bugün yapabilirsem ayrıntılı fotoğraflayacağım .

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 20:35   #172
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

bekliyoruz fotoğrafları

Eski 15-06-2007, 22:51   #173
Yeni Üye

pitbull's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Aşağıda resimlerle anlatmaya çalıştığım gibi çelik alıp köklendirmeyi başardım.İsteyen arkadaşlar bu şekildede deneyebilirler.
http://img108.imageshack.us/img108/3...1573id0ii2.jpg
http://img529.imageshack.us/img529/1...73id0l2nt3.jpg
http://img523.imageshack.us/img523/6...73id0l3ar8.jpg
http://img529.imageshack.us/img529/6...73id0l4fg4.jpg
http://img529.imageshack.us/img529/3...73id0l5gz1.jpg
En son resimdeki gibi kestikten sonra dalın ortasındaki pamuksu dokuyu temizleyip öyle dikiyosunuz.Bildiğim bir konu değil ama bana bu şekilde gösterdiler, denedim ve tuttu.

Bilge Kerem beğendi.
pitbull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2007, 00:22   #174
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
merhaba.yeni gelenler bölümünüzde kendimi tanıtmıştım.ikinci kezde buraya yazıyorum.arkadaşlar yazılarınızı baştan itiibaren okudum,benimde nazicazen bir sorum olacaktı.malum mevsim yaz,bende şuan çeşmedeyim.inanılmaz güzel güller var hemde çeşit çeşit burda.insanlarda çok candan,kimin bahçesinden ne istiyorsam hemen veriyorlar çevre evlerden.bende çelikten önce saksılarda sonra bahçeye terfi ederek gül yetiştirmek istiyorum.bu aylarda tutar mı çeliklerim?nemli ortam gerekiyormuş.bu yaz aylarında bu dengeyi nasıl kurarım?bilgeliğinize ihtiyacım var.ilk defa kendim bir çelik dikip yetiştireceğim,malım çok ama çok heves ettim.şimdiden çok teşekkür ederim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2007, 14:07   #175
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilgekaan Mesajı Göster
Tohumla üretim yapmıyorsanız hiç bir sorun olmaz.Çelikle üretilen bireyler çelik alınan bireyle aynı genetik özelliği gösterir.Yaşamıyacak olsa zaten çelik aldığınız gülünde yaşamaması lazım.
Ben, pembe sarmaşık ponpon güllerden çelik almıştım, hepsi tuttu, hepsi de istisnasız, dört yapraklı çiçek açan yabani gül oldu.

Eski 19-06-2007, 00:19   #176
Ağaç Dostu

Sayın Balıkçı,Yabani gül demek ne demek?Cehaletimi mazur görün lütfen.

Eski 24-06-2007, 00:33   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2007
gül yetiştirmek

Merhabalar
Gül çelikleri, kurşu kalem kalınlığında ve bir yıllık dallarından olur. 10-40 cm arasında olabilir.Kasım ayından şubat ayı sonuna kadar çelik dikilebilir. Toprak üstünde en az iki göz bırakılmalı. Mayıs ayını geçirdiniz mi korkmayın, köklenmiştir.Diktiğiniz çelikleri kökleşme olana kadar dokunmayın. Mutlaka güneş görmeli.Ayrıca var olan gülleri aşılayabilirsiniz.Göz aşısı ile bir gül ağacında renk renk gülleriniz olabilir.

sınıf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 16:25   #178
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DENİZKIZI Mesajı Göster
Sayın Balıkçı,Yabani gül demek ne demek?Cehaletimi mazur görün lütfen.
Yalınkat, açık pembe renkli , dört yapraklı bir çiçek açan güle ben yabani gül diyorum.
Gülden başka her şeye benziyor, kokusu da yok.
Sanırım bu anaç olarak kullanılıp üzerine aşı yapılabilir.
Ne yazık ki bir fotoğraf koyamıyorum.
...
Hepimiz bilmediğimiz basit bir şey de olsa, o konunun cahiliyiz.
Zaten burada da hep birlikte yeni bilgiler edinmek için bulunmuyor muyuz?
Selam ve sevgiler.

Eski 27-06-2007, 00:05   #179
Ağaç Dostu

Sayın Balıkçı çok teşekkür ederim.Sanırım bende bir adet bu tarife uyan gül varKokmuyorda hiç.Burada gerçekten çok şey öğrendim.Dahada öğrenecek çok şey var.Saygılar

Eski 01-08-2007, 22:59   #180
igk
Ağaçsever

igk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Bahçemde 5-6 adet gül var. Eskiden dikilmişler. 3 yıl önce komşum onları öyle bir budadı ki kendilerinde gelemediler. Bu yıl ise baharda çok güzel renklerde açtılar. Bir tanesi var. İçinden çıkan dallar bir başka. Yaban gülü olarak çiçekleniyorlar. Yaprakları ufak. Aynı kökte orijinal gül de duruyor. Yaprakları kocaman ve koyu yeşil. Gül, hem de kokulu gül olarak ta açmışlardı onlar baharda. Bugünlerde o kadar çok sataşkan dallar çıkardı ki, aldım elime budama makasını, gözüme aykırı gelen her yeri budadım. Elbette mevsimi falan değil. O yaban gülüleşmiş kısımlarını yok ettim. Çok yaşlanmış kısımları da yok artık. Gül açıp, solmuş, kurumuş kısımları da budadım. Gözüme sağlıklı gelen ne varsa bıraktım. Bakalım "eserimi"zi nasıl bulacağız, zamanı gelip te güller açtığında?
Neyse ben budamayı yaptım, bi de baktım mesaj kutumda ağaçlar.net ten bir mesaj. e dergiyi haber veriyor. Açtım hemen, doğru gül budama kısmına. Okudum tabii. Hani derler ya elden gelen öğün olmaz, olsa da vaktinde olmaz. Şaka..şaka... Okusaydım vaktinde forumdaki ilgili konuyu böyle yapmayabilirdim (yapadabilirdim tabii). Herkese güzel kokan güller temenni ederim.

igk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024