agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2006, 14:08   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
İmpatiens balsamina camellia (Balsam Camellia)

Balsam Camellia iç mekan bitkisi mi dış mekan bitkisi mi?

Bir kaç gün önce tohumlarını aldım. Dış mekan bitkisi zannediyorum. Fakat bazı kamelya türleri için iç mekan bitkisi de deniliyor. Bu bitki hakkında bildiklerinizi yazarsanız sevinirim.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2006, 23:39   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Balsam Camellia denilen ve tohumdan yetiştirilen bitki bir mevsimlik çiçektir. İmpatiens balsamina camellia ise botanik adıdır. Bu bitki dış mekan bitkisi yani bahçe çiçeğidir ama evin içinde de aydınlık güneşli havadar bir yerde yetişebilir.

Ama kamelya türleri derseniz onlar bambaşka.

Camellia japonica lar çalı türüdür. Kaplı olarak yetiştirilebilseler de kesinlikle salon bitkisi değillerdir.Ancak kışın limonluklarda veya kış bahçelerinde muhafaza edilebilirler.Son derece değerli bitkilerdir.Yurt dışında kamelya cemiyetleri var.

Tohum paketinizin üzerinde bitkinin botanik adı da yazar. Bu da sizi daha doğru sonuca götürür.

Ancak dediğim gibi Balsam Camellia halk arasında kına-kına diye bilinen tek yıllık yani mevsimlik çiçektir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2006, 23:49   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Camellia diye görünce ben de önce Camellia Japonica sandım. Fakat maalesef değilmiş. Paketin üzerinde Balsam Camellia Mixed Flowers yazıyor. Bir yıllık bir bitkiymiş. İnternette hakkında fazla bir şey bulamamıştım. Çok teşekkür ediyorum. Ben yine de sonbahar gelmeden içeri alarak, biraz daha yaşatabilir miyim diye şansımı denemek istiyorum.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2006, 23:55   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bunu sağlayabilmek için bitkide çiçekler geçtikçe budama yapın. Tepe alın. Bu işlem koltuk altlarından yeni sürgün verip dallanmasını,daha güçlü ve dolgun bir yapısı olmasını sağlar.Biraz daha uzun yaşatabilirsiniz ama fazlasını da beklemeyin.

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 22:25   #5
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Tohumunu bugün yapı marketten aldım. Paketinin üzerindeki çiçek fotoğrafını beğendim. Biraz Kına Çiçeğine benzettim. "Tohumları Şubat ayından itibaren örtü altına fideliğe ekin" yazıyor. Yüksekliği 50-60 cm ouyormuş. Şubat ayında iç mekanda bir saksıya tohumlarını ekeceğim. Fideleri Nisan ayından itibaren nihai yerlerine dikeceğim. Aldığım paketteki fotoğrafta çiçekler çeşitli renkli ancak internetten bulduğum fotoğraflar hep aşağıdaki tonlarda;
Name:  balsamine.jpg
Views: 6978
Size:  53.6 KB

Name:  balsamine1.jpg
Views: 3022
Size:  63.6 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 01:18   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Bende bugün aldım yapı marketten ön tarafda Balsamina arkada ise BALSAMINE VARIEE karışık renkli kamelya yazıyor "Tohumları Şubat ayından itibaren örtü altına fideliğe ekin" ne demek?

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024