agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2008, 21:32   #1
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Mersin, Murt, Hambelez (Myrtus communis)

Meyvesini ilk yediğimde tadından müthiş bir tiksinti duyduğum, ama hemen ardından tutku derecesinde sever hale geldiğim murt bitkisini sizlere tanıtmak istiyorum. Kaynakta yazılanlara göre nesli tükenme noktasına hızla yaklaşmaktaymış.

Sarı renge gelince toplanıp da bir köşede biraz daha olgunlaşması için bekletilirse, biraz buruşması ve kahverengi lekelerin oluşması sağlanırsa o harika murt tadı oluşuyor, daha erken yemeye kalkışmayın.

Name:  DSC04957.jpg
Views: 42981
Size:  31.4 KB

"MERSİN

Latince ismi : Myrtus communis

Mersin: (Myrte / Myrte / Myrtle / As / Asmar / Sıçankulağı otu / Myrtus/ Murt/Hambelez) Mersingiller ailesindendir. 100 kadar türü vardır. Karadeniz, Ege ve özellikle Akdeniz kıyılarımızda kendiliğinden yetişir.

Mayıs-haziran ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, 1-3 m boylarında, yapraklarını dökmeyen, bir ağaççıktır.

Yapı itibariyle gövde ve dallar şeklinde değil maki görünümündedir. Yapraklar kısa saplı ve karşılıklı, yeşil renkli, derimsi, oval şekillidir ve üzerinde salgı bezleri bulunur. Yaprakları hoş kokuludur. Yapraklarında ve çiçek dallarında reçine, tanen, sinaol, terpen, mirtol, pinen gibi maddeler vardır. Çiçekler beyaz, uzun saplı olup, tek olarak her bir yaprağın koltuğunda bulunur. Mersinde murt, Adana - Hatay taraflarında hambelez, diğer yörelerde mersin denilen meyveleri nohut büyüklüğünde, beyaz üzerine morumsu siyah lekelidir. Meyvenin ortalarında çok miktarda incirinkinden biraz irice olan hafif kekremsi çekirdekleri murt yeme zevkini azaltır. Murtda uçucu yağ, şeker, sitrik asit bulunur.

Mersin bitkisi gün geçtikçe azalmaktadır ve böyle giderse kısa süre sonra neslinin tükenme tehlikesi vardır. Doğal olarak yetiştiği yerler tarım alanı yapıldıkça yaşam alanı daralmaktadır. Merkeze bağlı bazı köylerde kendiliğinden yetişen kaliteli murtlar toplanıp satılmakta ve küçümsenmeyecek paralar kazanılmaktadır. Ancak yinede hiç kimse “murt bahçesi” yapmayı ciddiye almamaktadır.

Mersingiller familyasında yer alan aynı cinsten 1000 kadar bitki türünün genel adı Mersin'dir. Anayurdu Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda olan, kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen ve 2-5 metreye kadar boylanabilen ağaç ya da ağaççıklardır. Burada sözünü edeceğimiz, Yabani ya da Adi mersin (M. communis) adı verilen tür, Akdeniz Bölgesi'nin bitkisi olup Batı ve Güney Anadolu kıyı şeridimizde bulunan güneşli ve kurak alanlardaki makiler arasında bol bol yetişmektedir. Üst yüzeyinde pek çok saydam nokta (yağ bezeleri) bulunan yaprakları sert, meşinimsi, kenarları düz, küçük, üzeri koyu yeşil, altı daha açık yeşil ve tam ortası boydan boya çizgili olur. Mersinin yaz ortasından sonbahara kadar açan altın renkli erkek organlı beyaz çiçekleri ve yuvarlak kesitli, kırmızımsı renkte dalları vardır. Bitkinin ikinci yılında dalları bej renge dönüp odunsulaşır. Başlangıçta etli ve beyaz olan meyveleri, olgunlaştığında koyu mavi-siyah renge döner. Mersin bitkisinin dal, yaprak, çiçek ve meyveleri hoş kokuludur. Bitki, döktüğü tohumlarla kendiliğinden çoğalır ya da gövde çelikleriyle üretilir.

Mersinin yaprak ve çiçekli dallarında tanen, reçine, acı birtakım maddeler ile uçucu yağlar; meyvelerinde yüksek oranda A vitamini, tanen, şeker ve asitler bulunur. Tatlı ve hoş kokulu meyveleri pazarlarda satılır ve yenir. Körpe yaprakları ise, defne gibi, et yemeklerine çeşni vermesi için kullanılır.

Kullanıldığı yerler:

Murt dalları talvar (gölgelik) yapımında, Tak, Düğün salonu, sahne, kürsü süslemede, kesme çiçek tanziminde kullanılır. (Veya kullanılırdı) Murt; Mesane iltihaplarını giderir. Nezlede faydalıdır. Akciğer iltihaplarında kullanılır. Bel soğukluğunda faydalıdır. İshali keser. Mide ağrılarını giderir. Egzamada faydalıdır. Saçları boyamakta kullanılır. Bitkinin yaprakları, çiçekli dalları ve yapraklarından elde edilen uçucu yağ (Mersin esansı) kullanılır. Yaprak ve meyveler kabızlıkta, mikrop öldürücü, iştah açıcı, kan dindirici, antiseptik ve hâricen yara iyi edici olarak kullanılır. Taze yapraklarından, su buharı distilasyonu ile “Mersin Esansı” elde edilir. Bu esans renksiz, akıcı, özel kokulu ve yakıcı lezzetlidir. Takriben 100 kg yapraktan 300 gr esans elde edilir. Mirtenol, sineol ve terpenler ihtivâ ederler. Gıda ve parfümeri sanayisinde kullanılan önemli bir ham maddedir. Yöresel olarak şeker hastalığına karşı da (günde 10 damla) kullanılır. Mersin meyveleri uçucu yağ, tanen, sekerler ve organik asitler ihtivâ eder. Antiseptik özelliği de bulunan meyveler yemiş birkaç gün bozulmadan bekleyebilir.

Tıbbi Etkileri ve Kullanımı

Bitkinin tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

• Peklik verici ve özellikle çocuklarda diyareyi kesicidir.
• İştah açıcıdır.
• İdrar yolları enfeksiyonlarında antiseptik etkisi vardır.
• Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanı dindirici etkileri görülür.

Sayılan bu etkilerinden yararlanmak üzere, bitkinin yapraklan her mevsimde toplanır ve gölgelik, havadar bir yerde kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş mersin yaprağı üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan infüzyon, günde iki kez birer bardak içilir.

• Mersin, antiseptik etkiler taşır. Bu etkisinden yararlanmak üzere, bitkinin yaprakları suda kaynatılıp buharı damıtılarak elde edilmiş ve piyasada satışa sunulmuş suyu, dıştan bedene uygulanır.
• Ayrıca A vitamini yönünden zengin olan mersin meyvesinden şurup yapılarak içilmesinin, görme yeteneğini artırdığı ileri sürülmektedir."

KAYNAK: www.50mucizebitki.com/mersin.html

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 22:52   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Marmara bölgesinde de yabani olarak yetişiyor, parlak yaprakları, güzel çiçekleriyle peyzaja da uygun bir bitki.

Çiçekli bir dalı

Name:  adobe 615.jpg
Views: 27393
Size:  63.4 KB

Meyveler oluşmaya başlamış

Name:  adobe 979.jpg
Views: 33898
Size:  56.6 KB

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 23:04   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
En güzel olan, mor mersindir.Tadı tam olgun halinde muthiş.

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 23:12   #4
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Benimde bu konuyu açmak aklıma gelmişti, güzel bir çalı bitkisi. Antakya'lılar çok seviyor olacak ki dükkanlarda satılır. Ben kekremsi değişik tanenli tadına alışamadım. meyve büyüklüğü Berrylere benziyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 23:38   #5
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Tadı her damağa uygun değil, aroması çok değişik, bol kokulu.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 18:03   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Evet Nariel, Antakya'lılar alışmışlar çok seviyorlar. Tadı tuhaf ama değişik bir taze çerez.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 19:56   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
Yapraklarının kokusunu da unutmamak lazım..

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 21:58   #8
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
daha iki gun once 7 yasındaki kızımı sivrisinek avuc içinden ısırmıştı. kaşıntıdan çocuk ağlamaya başladı. gece yarısı ilaç da bulamadım evde. bahceden topladığım hambelise gözüm ilişti ve bir deneyeyim dedim. hambelisi ikiye bölüp kaşınan yere sürdüm. ve çocuğun kaşıntısı geçti. beni de ısırmıştı; kendime de sürdüm. sabaha kadar bir kaç saatte şişlik ve kasıntı gecti. benim için ilginç bir tecrübeydi. tamamen caresizlik sonucu kendiliğinden oluşan bir deneyimdi...

cagatayyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 22:00   #9
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
eşim de hambelisi ilk tattığında parfümlü gibi demiş; çok sevmemişti. ancak zamanla alıştı ve şimdi keyifle yiyor.

cagatayyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2008, 19:01   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
O buruk tadı hiç bir meyva'da yok.Ben bunu seviyorum işte.

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 23:02   #11
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Nasıl yetiştirebiliriz, yetiştirme yöntemleri nelerdir ?

sercinyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 17:30   #12
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Çocukluğumda yemiştim. Buruk bir tadı olduğunu hatırlıyorum. Olsa da yesem, tadını net hatırlasam. Fidesini aramalı.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 14:50   #13
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Murt fidanı

Kadıköyden yaban mersini diye aldığım (Sanırım) murtlardan bir kısmını saksıya dikmiştim. Geçen yıl yetişen fidanlar şu an tekrar büyümeye başladılar. Sanırım köklerini dikkatlice çıkarırsam sorun olmadan isteyene verebilirim. Yaklaşık 10 - 15 tanesini verebilirim.

Eklenen Resimler

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 13:34   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Her dem yeşil bir çalı olma özelliği ile peyzaj için de tercih edilebilen bir bitki.

Yaprakları da pırıl pırıl parlıyor güneşte.

İstediğiniz formda budayabilirsiniz.

Ben bodur ve top gibi bir formda tutmayı seçtim.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 15:30   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
Şimşir ve mersin yapraklarında kuruma

Şimşirde bazı dalların yapraklarında hafif sararma , kuruna ve dökülme var. Bunlar saksı değiştirdikten sonra oldu. yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

dündar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 15:30   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
Mersin, Murt, Hambelez (Myrtus communis)

Mersin dalların en ucundaki yapraklarda kararma, buruşma ve dolayısıyla kuruma var. Bunlar saksı değiştirdikten sonra oldu. yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

dündar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2013, 09:23   #17
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Armutlu da Murt

Yalova Armutlu Fıstıklı beldesindeki bir motelin bahçesinde murt bitkisi.
Oldukça büyük bir ağaççık olmuştu. Meyveleri de üzerindeydi.
Name:  2013-08-27-0630.jpg
Views: 17772
Size:  77.6 KB

Name:  2013-08-27-0631.jpg
Views: 17070
Size:  82.6 KB

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2013, 08:21   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2006
selamlar bu meyve ne şekilde tüketilir? reçeli, marmelatı veya kaynatılarak hoşaf yapılabilirmi ?

daraban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2013, 12:44   #19
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi daraban Mesajı Göster
selamlar bu meyve ne şekilde tüketilir? reçeli, marmelatı veya kaynatılarak hoşaf yapılabilirmi ?
Merhaba ,

Çiğ yenerek tüketilir , marmelatını yapmak isterseniz ; küçük çekirdekleri olduğunu bilmelisiniz , annem hafifçe haşlayıp sonrada kevgirden geçirerek çekirdeklerini ayıklardı , kolay gelsin .

daraban beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 10:14   #20
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olcim Mesajı Göster
Merhaba ,

Çiğ yenerek tüketilir , marmelatını yapmak isterseniz ; küçük çekirdekleri olduğunu bilmelisiniz , annem hafifçe haşlayıp sonrada kevgirden geçirerek çekirdeklerini ayıklardı , kolay gelsin .
Sn olçim marmeladını mı yapıyordu anneniz ve murt olduğuna emin misiniz. Çünkü ben çerez gibi meyve olarak yemenin dışında hiç bir şeklini hatırlamıyorum Anamurluyum ve yıllardır sadece ailem gönderdiği zaman bulup yerim lakin şimdi koca bir poşet göndermişler ve benden başka yiyen yok (hayır ben yerken de uzaylıymışım gibi davranıyorlar) bozulmadan bir şekilde değerlendirmeliyim
Havalar soğuk olmasa kurutmayı da deneyeceğim ama çok soğuk

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 15:54   #21
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Meyveleri yaklaşık 15 gündür aktarlarda yerini almaya başladı. 2 siyah murt fidanım vardı , bir tane de beyaz aldım. Saksı içerisinde ne kadar ürün verir artık bilemiyorum. Fakat mersin yapraklarından yapılan çayın çok şifalı olduğunu okumuştum bir yerlerde.

Tohumdan yetiştirdiğim 3 yaşındaki siyah murt. 2 yaşında meyvesini görmek, tatmak nasip oldu.

Eklenen Resimler

vehbi ve akçabardak beğendi.

Düzenleyen Lonicera : 28-12-2014 saat 13:47
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 12:47   #22
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Fidan olarak aldığım 1 yaşındaki beyaz murt. Üzerinde çiçek tomurcuğu var))

Eklenen Resimler

Eski 21-05-2015, 15:23   #23
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Hem beyaz hem de siyah murt çiçekte...

Eklenen Resimler

akçabardak beğendi.
Eski 02-06-2015, 12:56   #24
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Nihayet....

Eklenen Resimler

Eski 09-07-2015, 11:45   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2008
mersin bitkisi meyvelenme

mersin bitkisi bahcemde var. 3 yıl oldu. ciceklenme cok guzel. yapraklar ve dallar cok canlı ama meyvelenme olmuyor. ne yapmam lazım

ozkanabim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 13:58   #26
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bitkiniz gölgede mi büyüyor? Sulamayı fazla mı yapıyorsunuz? Hiçbir bilgi olmadan tahminde bulunmak zor. Bendekilerin hepsi (6 adet) saksıda ve her yıl bir sürü meyve veriyor. Unutmazsam son halini resimlerim yarın.

Eski 12-07-2015, 14:25   #27
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Resmi anca yükleyebildim. Siyah murt da meyveli. Ben beyazın tadını daha çok beğeniyorum. Faydası saymakla bitmez. Yaprağından da haftada bir çay demleyip içiyoruz.

Eklenen Resimler

salih66 beğendi.
Eski 04-11-2015, 13:34   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2012
Ben kökünü çıkarıp akvaryuma koymuştum ama balıklarımda ölüm meydana geldi acaba zehirli bir ağaç mıdır ? + reçineli midir

talhacatalbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 20:10   #29
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Tohumların soğuklanma ihtiyacı giderilince bir bir çimlenmeye başladılar. Gelişimleri çok ağır seyrediyor.

Eklenen Resimler

Eski 16-09-2016, 19:50   #30
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Siyah murt renk değiştirmeye başladı. Beyaz olanların meyveleri daha büyük ve sayı olarak daha fazla.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024