agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2007, 11:26   #1
Yeni Üye

Onraxu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2007
Asma üretimi (tohum ve çelik ile üretim)

Asma dikmeyi düşünüyorum.
Bana söylenilen kök tarafına yakın yeni açan bir dalı koparıp ekersem tutabileceği söylendi bu bilgi nekadar doğrudur? Bu bilgi doğru ise ne kadar zamanda büyümeye başlar?

Bilge Kerem beğendi.
Onraxu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2007, 00:24   #2
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Asma güzel bir seçim. Hızlı gelişir ve yapabileceğin hataları kolaylıkla kaldırır. Bana göre asmayı nerden çelik alırsan al köklenir. Mevsim faktörünü unutmamak gerekir. Şimdi çelik alacaksan, sıcak yastıkta köklendirmek en kolayı olurdu. Bunun yerine baharda köklere su yürümeye başlarken alacağın çelikleri bir kaç gün suda bekletip ondan sonra dikersen kolayca köklendiğini göreceksin. İyi geceler.

gizsu beğendi.
turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2007, 15:26   #3
Yeni Üye

Onraxu's Avatar

Alıntı:
sıcak yastıkta köklendirmek en kolayı olurdu.
Bu nedemek acaba?
Çok teşekkürler ilgilendiğin için...

Eski 16-01-2007, 15:36   #4
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Sıcak yastık; Alttan ısıtılan yetiştirme ortamı demek. Örnek verecek olursak; asmanın 1 yıllık iyi odunlaşmış dalından alınan çelikleri, içinde perlit veya kum bulunan köklendime tavasına dikeriz. Profesyonel yetiştiricilikte, bu yetiştirme tavalarının tabanına, ısıtıcı panelleri koyulur, daha sonra perlit koyulur ve sürekli, sabit bir sıcaklıkta, nemli bir ortam yaratılarak, çeliklerin hızlı bir şekilde kök salması sağlanır. Özellikle köklenme mevsimi dışındayken ve köklenme için yeterli sıcaklık olmayan durumlarda; köklenme bu şekilde sağlanır. Bu anlattıklarım kabaca oldu. Detayı için forumda arama yapabilirsin.

ksantip, gizsu ve Estarım beğendi.
Eski 16-01-2007, 22:01   #5
Yeni Üye

Onraxu's Avatar

Sıcak yastık olayını yaptım, metal bir saksının içine kum koydum üzerinede torf sonra iki tane sarma tahtasını bakır telle üstten birleştirip alt ayaklarına metal saksımı koydum içinede asmalarımı yerleştirdim bunları osram bitki ampulünün yanına astım bekliyorum şimdide.
Çok teşekkür ederim turunç ilgilendiğin için...

Eski 16-01-2007, 22:27   #6
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Rica ederim. Benim için zevkti...

Eski 20-01-2007, 12:10   #7
Yeni Üye

Onraxu's Avatar

Asmamın kökleri 1 cm olmuş tuttu galiba ama bu ne kadar uzamaya devam edicek ne zaman normal bir saksıya alabilirim?

Eski 20-01-2007, 15:51   #8
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Bekle biraz kökler olgunlaşsın. Ali hocamızın dalda köklendirme çalışmalarına bir bak istersen. Genel olarak odunsu bitkilerde; ilk çıkan köklerin üzerinde kılcal kökler oluşmasını beklemelisin.. Kolay gelsin...

Eski 21-01-2007, 00:58   #9
Yeni Üye

Onraxu's Avatar

Beklememe gerek kalmadı gittim asma fidesi aldım geldim çok teşekkürler

Eski 21-01-2007, 01:07   #10
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Rica ederim. Asma Fidanınız hayırlı olsun. Dilerim onunla, harika, salkımlı bir bonsai yaparsınız.

Eski 21-01-2007, 03:13   #11
Yeni Üye

Onraxu's Avatar

Evet doğru fidan olucaktı daha terimlerde karışıklıklar yapıyorum umarım bonsaimde terimlerim gibi olmaz.
Asma fidanının yanında 2 tane akçaağaç, 1 mine, 1 süs narı, 1 mor salkım aldım bunların bonsaisini araştırdım en çok korktuğum akçaağaçlarım umarım sağlıklı büyürler ayrıca akçaağaçla ilgili forumda bilgi bulamadım...
Ne zaman budamam lazım?
Ne kadar sulamam lazım?
İçerde olması çok kötü bir etki yaratırmı?

Eski 18-04-2007, 23:04   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
asma çelikleme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Asma güzel bir seçim. Hızlı gelişir ve yapabileceğin hataları kolaylıkla kaldırır. Bana göre asmayı nerden çelik alırsan al köklenir. Mevsim faktörünü unutmamak gerekir. Şimdi çelik alacaksan, sıcak yastıkta köklendirmek en kolayı olurdu. Bunun yerine baharda köklere su yürümeye başlarken alacağın çelikleri bir kaç gün suda bekletip ondan sonra dikersen kolayca köklendiğini göreceksin. İyi geceler.
selamlar,
çelikleri suda beklettikten sonra ana ağacın toprağına eksek olurmu acaba bu mevsimde.teşekkürler

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 18:23   #13
peta

peta's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2006
üzüm çekirdeğin asma üretimi

Formların neredeyse hepsine baktım.Bu konu hakkında bilgi yok .Benim ise bu konuda bilginize ihtiyacım var
Ev koşullarında saksıda 6 adet üzüm çekirdeğinden asma elde ettim.Süreç oldukça uzundu.2006 ağustostan bu yana her biri 4 yapraklı asma olabildiler.
Geçen hafta saksıdakilerden 5 ni güneybatı güneşinin tamamını alan biraz rüzgarlı bahçeye aktardım ve 2 güne kalmadan bütün yaprakları sararak kurudular.
Elimdeki son çekirdekten ürettiğim asmamı hem korumak hem de bahçeye aktarmak istiyorum ne tavsiye edersiniz?

peta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 21:30   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2007
asma dikmek için...

Yaprak sarması yapmak için yaprakları ideal bir asma ağacımız var. Bu ağacı nasıl çoğaltabilirim. Neyi, ne zaman, nasıl yapacağımı açıklarsanız sevinirim.

yayla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 22:40   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Çekirdekten Fidan Yetiştirmek İstiyorum

Merhabalar

Ben çekirdekten asma fidanı yetiştirmek istiyorum fakat püf noktaları nedir bilmiyorum. Bu konu hakkında ki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

canerkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 23:18   #16
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sofralık Üzümde Büyüme Düzenleyicileri

Bağcılık, Türkiye tarımında önemli bir yere sahiptir. Buna rağmen, kalite ve birim alandan elde edilen verim düşüklüğü bağcılıkta karşılaşılan en önemli problemlerden biridir. Verimlilik, birim alanda bulunan omca sayısına, omca üzerinde meydana gelen salkım, tane sayısı ve büyüklüğü ile ilgidir. Verimliliği etkileyen faktörler çeşit, anaç, kültürel uygulamalar, çevre koşulları ve çeşitlerin döllenme biyoloji özellikleri gibidir.

Kalite ve verimliliği arttırma uygulamaları aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir;

Uygun terbiye şekli verme,
Budama,
Bakım işlerini zamanında yapma,
Sulama,
Gübreleme,
Toprak işleme,
Bitki büyüme düzenleyicilerini gerekli dozda ve oranda kullanma (Oksinler, giberellinler, sitokinler)

Bağcılıkta ıslah çalışmaları ile bir yandan verimli ve kaliteli üzüm çeşitleri araştırılırken bir yandan da büyümeyi düzenleyici maddeler kullanılarak verim ve kalitenin arttırılmasına çalışılmaktadır. Genel olarak diğer bahçe bitkilerinde olduğu gibi bağlarda da büyümeyi düzenleyicilerin verim ve kalite üzerine etkisi maddenin yapısına, konsantrasyon ve uygulama zamanına göre değişmektedir.

Oksinler

Tepe tomurcuğu, kökler, genç yaprak ve tomurcuklar gibi hızlı büyüme noktalarında yüksek konsantrasyonlarda bulunurlar.
Hücre uzamasını etkiler, kök hücrelerinin uzamasında yer alabilir.
Çekirdekli veya çekirdeksiz meyvelerin gelişimini arttırır.
Lateral tomurcukların gelişimini engelleme etkisi
Doğal oksinler:

İndolasetik asit (IAA), 4-Klorindolasetik asit (4CIAA), Fenilasetik asit (PAA) ve Indolbutirik asit (IBA).
Sentetik Oksinler:

Naftalenasetik asit (NAA), Naftalenacetamidas (NAD), 2,4 Diclorofenoxiacético (2,4 D).

Giberellinler

Pratik anlamda bitkinin bütün kısımlarında sentezlenir, fakat özellikle genç yapraklarda, embriyo, çekirdek ve meyvede sentezlenir.
İçlerinde giberellik asidinde (GA3) bulunduğu 84 tip giberellin tanımlanmıştır.

Özellikle gövde uzamalarını teşvik etmektedir ve hücre bölünmesi ve uzamaları, döllenme, meyve gelişimi, partenokarpi ve estenosperma olayları ile ilişkilidir.

Çiçeklenmede, düşük konsantrasyonda Giberellin uygulamaları tane tutumunu azaltır ve sonuç olarak salkımlar daha gevşek olur.

Çiçeklenme döneminde yapılan uygulamalar tanelerin uzunlamasına gelişimine neden olur. daha sonra yapılan uygulamalar tanelerin çapının gelişmesine neden olur. Eğer çiçeklenme sonunda uygulama yapılırsa, salkımdaki tane sayısı daha fazla olur.

Sitokininler

Sentezi: pek çok çeşidin kök bölgesinde sentezlenir ve ksilem yoluyla uç noktalara taşınır.
Adeninden elde edilir.
Temel görevi: oksin varlığında hücre bölünmesini arttırmak.
Doğal: Kinetin, N-benziladenin ve zeatin gibi pürinlerden elde edilir.
Sentetik: Difenilüre (forclorfenuron) türevleridir. Tarımda kimyasal uygulamaların etkinliğini belirlemektedir.
Yapıştırıcı etki : yeşil aksamı kuvvetlendirerek dökümlerin yüzeysel eğilimlerini azaltır.

Büyüme Düzenleyicilerin Kaynakları (Sentetik ve Organik Sitokininler)

İki stokinin kaynağı bulunmaktadır:

A - Sentetik orijinli stokininler difenilüre (N - (2 - chloro - 4 - pyridyl) - N' - phenylurea = (CPPU)) türevleridir. Genel adı: Forclorfenuron.

B - 1 organik veya doğal kaynaklı sitokininler kinetin, benziladenin ve zaetin gibi pürin türevleridir.

B - 2 deniz yosunu veya aminoasit, farklı dozlarda sitokininler, oksinle ve giberellinleri içeren diğer organik kökenli bileşen türevli karışımlar.

Kaynak:http://www.drt.com.tr/blog/2007/04/s...eyicileri.html

Eklenen Resimler

ksantip beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 10:22   #17
Ağaçsever

Menderes's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Merhaba
Mersin Erdemliden yazıyorum yayla evimin bahçesine (1400 rakım'da) yaklaşık 10 yıl önce küçük bir torbada bulunan izmir çekirdeksiz üzümü diktim(satıcı öyle söylemişti)Lakin geçen 10 yıllık sürede 1-2 metre boy atıyor kalıyordu meyvasını hiç göremedim sanırım ortama uyum sağlamakta zorlandı öyleki yazları bile hava gece 12-13 derece gündüzleri 32-33 derece oluyordu kışları malum 2 metre kar altında kalıyordu.
Ekim ayı sonlarına doğru yaylaya gittiğimde Asmayı biraz budayıp kökünden söktüm bir poşet içinde Sahildeki evime getirip saksıya diktim tutup tutmayacağından emin değildim.
Kasım ayı sonlarına doğru göz göz patladı şu an 5-6 tane göz var Becerebilirsem bu dönemi saksıda geçirip önümüzdeki bahar yere dikeceğim.Öğrenmek istediğim Asma'nın kış döneminde sürgün vermesi normalmidir? öyleki bahar gelmiş gibi sürekli yaprak açıp gelişiyor tekrar ne zaman budama yapmalıyım? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Menderes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 15:07   #18
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Annem geçen senelerde köyde raslamış. Asmayı dalındayken köklendiriyorlarmış. Köklenince kesip istediklere yere dikiyorlarmış. Tam anlayamadım annemin anlattığını.

Konuyu bilen varsa ayrıntılı bir şekilde yazabilir mi?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 09:39   #19
Ağaçsever

Menderes's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Merhaba
30-11-2007 Tarihinde çektiğim Asma'nın son halini gönderiyorum.
Saygılarımla

Eklenen Resimler

junior ve Bilge Kerem beğendi.
Menderes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 17:22   #20
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Annem geçen senelerde köyde raslamış. Asmayı dalındayken köklendiriyorlarmış. Köklenince kesip istediklere yere dikiyorlarmış. Tam anlayamadım annemin anlattığını.
Büyük ihtimalle daldırma yöntemi ile köklendirmiş olmalılar. Yani dallardan birini toprağa gömüp, köklenince kesip istediklere yere dikmiş olabilirler.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 17:53   #21
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bahar aylarında mı uygulamak gerekir?

Eski 06-12-2007, 18:05   #22
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Sanıyorum şubat ayından sonra daldırma için uygun bir zaman. Toprağa gömeceğiniz kısmın kabuğuna birkaç çizik atarsanız köklenme kolaylaşır.

Düzenleyen Kudret : 06-12-2007 saat 18:07 Neden: Eksik bilgi.
Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 18:15   #23
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sağolun Kudret Bey.

Eski 25-05-2008, 01:12   #24
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Bahar başında asma çelikleri diktim (köklendirici kullanmadım). Sulaması kolay olsun diye sıraya dikim yaptım. Az bir kısmınıda yatay gömdüm. Diktiğim çeliklerin yaklaşık %80'i yapraklandı. Henüz dal oluşumu başlamadı. Seneye yerlerine taşımayı planlıyorum.
Kök yapmaya çalışırken dibi oynamasın diye çapalama yapmadım. Acaba çapa yapmam gerekir mi? Gerekirse zamanı nedir?
Çoğunluğunda iki gözde yapraklanma var, bir gözü koparayım mı?

Kısaca sormak istediğim bu asma çeliklerinin gelişmesine yardımcı olmak için ne yapmam gerekir, nelere dikkat etmeliyim?

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 19:31   #25
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Bir arkadaşım Eskişehir den babaannesinin hazırladığı 2 tane asma çeliği getirmişti. Baharda ekmiştim ama tutturamadım. Hatta biryerde okumuştum, çelikleri patatese saplayıp verim alan birisi vardı. Saçma gelmesine rağmen denedim. Asma olmadı ama baya sağlam bir patates bitkim oldu

Bugün telefonda Eskişehir deki çeliğin tuttuğunu ve yeşillendiğini öğrendim. Çeliği ortadan büküp toprağa sokuvermişler. Ve doğrudürüst sulanmamış. İlgilenilmediği halde tutmuş yani.

Ben de tutmayan ama hala toprakta bulunan çeliklerimi çıkarttım. Kuru kısımlarını kestim. Bir kısmının içi hala yeşil ve suluydu. 2 tanesini olduğu gibi yatay şekilde toprağa gömdüm. Sadece 5 - 6 cm lik kısımları toprak üstünde. Diğer 2 çeliği de dikine sapladım.

Sizce bu saatten sonra hala ümit var mı?

fleabattery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 00:30   #26
Ağaçsever

kontes's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Asma çeliğini daha çabuk tutması için tamamen toprak altında kalmalı. Bir süre sonra göreceksiniz tuttuğunu Yıllardır bu şekilde çelikleri köklendiriyoruz ve bir sorun olmadı.Çok bakım da istemiyor ayrıca

junior beğendi.

Düzenleyen kontes : 26-05-2008 saat 01:38
kontes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 14:53   #27
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın kontes,
"Sakınılan göze çöp batar" durumundan dolayı endişe ediyorum. Bu sene üzümlerini beğendiğim asmaların çeliklerini diktim. Günde iki üç sefer yanlarına gidip durumlarını kontrol etmekten kendimi alamıyorum.
İki sene önce çavuş ve çekirdeksiz izmir üzümünü çelikten yetiştirmeye çalışmıştım. Gelişimleri iyi olmakla beraber dikimden sonraki bahar geç donda çoğunu kaybettim (dal oluşmuş, yaprak vermişlerdi). Yetişmiş asmalarda ve aynı zamanda diktiğim köklü asmada yaprak yanıklığından başka bir zararım olmamıştı. Köklerinin zayıflığından dolayı çelikleri kaybettiğimi düşünüyorum.
Bahara kadar iyi bir kök sistemi yapmalarını istiyorum. Acaba kök gelişimine yardımcı olacak neler yapabilirim?

Eski 26-05-2008, 15:22   #28
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Çelikleri tamamen toprağa gömdüm. Bakalım ne olacak. Artık kurumuşlarsa da bidahaki bahara

Teşekkürler.

fleabattery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 22:10   #29
Ağaçsever

kontes's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Sayın Üzüm kısacası yapmanız gereken bunlar.Köklerini güçlendirmek için fazla bir şey yapılamıyor.Bu gün annem ile konuştum.Kök verdikten sonra yeterli nem oldu mu zaten hızlı gelişiyor dedi.

Eklenen Resimler

kontes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 09:16   #30
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın kontes, verdiğiniz bilgi ve şema için teşekkür ederim. Dikerken kümbet yapmamıştım. Yaprak çıkardıkları için şimdide yapamam herhalde. Kışa girerken gübre ve toprak karışımı ile kümbet yapsam daha iyi olacak gibi. Umarım yanlış bir şey yapmıyorumdur.

justice beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024