agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 1 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen syılmaz
  • 1 Gönderen Razpacture
  • 3 Gönderen adalet
  • 1 Gönderen durdu
  • 1 Gönderen adalet
  • 1 Gönderen gkapuska
  • 2 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2012, 09:02   #1
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Susuz bağcılık

Geçenlerde Burdur'un Tefenni ilçesine bağlı bir köy yolundan geçerken oldukça büyük bir arazide asma dikildiğini gördüm, Tefenni'li arkadaşım bu asmaların devlet tarafından köylüye geçim kaynağı olsun diye dikildiğini, arazide su olmadığını tamamen susuz yetiştiğini söyledi. Ayrıca asmalar birşeye asılmış değildi. Fotoğrafını çekmeyi o an düşünemedim malesef.

Asmanın türünün ne olduğunu bilebilecek ya da tamamen susuz (sadece yağmur suları ile) yetişebilecek (verimi azda olsa ticari olarak) asma türleri hakkında bilgisi olan arkadaş varsa paylaşımlarını beklerim.

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 16:43   #2
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

.....Asma bitkisi yıl içerisinde 500-600 mm yağış alan yerlerde sulama yapmadan yetiştirilebilmektedir. Yıllık yağışın 300 mm'nin altına düştüğü bölgelerde sulama yapmak gereklidir.....

ve

..sulanmayan bağlardaki toprak derinliği 100 cm. olmalıdır.

ve

Geç don ve fazla yağış ile sürekli nemin zararları.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen

Halil Önen beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 23:18   #3
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Teşekkür ederim Sn. Mrduran.

mrduran beğendi.
syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 14:49   #4
Yeni Üye

Razpacture's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Sayın syılmaz, asmalar bir zamandan sonra suya ihtiyaç duymazlar çünkü kökleri çok derine inebileceği için su kaynaklarına ulaşırlar ve su ihtiyaçlarını oradan giderirler, Sayın mrduran'ın da dediği gibi toprağın 100 cm derinliği olmalıdır, sağlıcakla kalın.

syılmaz beğendi.
Razpacture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 21:10   #5
Yeni Üye

nabolant's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2012
Her ne kadar literatürde asma yıllık 500mm yağış alan yerlerde sulanmadan da yetişir dense de pratikde böyle değil özellikle yağış almayan temmuz ağustos aylarında sulanmaz ise verimde ve kalitede önemli düşüşler meydana gelmektedir.Sulama imkanı yok ise verim 1/4 e kadar düşer

nabolant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 13:16   #6
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Elazığda 22 dönümlük bir arazide organik üzüm üretimi yapıyoruz. Susuz bağcılık üzerine şaraplık olarak öküzgözü cinsi siyah üzüm üretimi yapıyoruz. 7 yaşında şuanda bağımız, etrafında başka bağların olmamasından dolayı hastalık olayı çok fazla olmamaktadır. Nasıl yetiştirilirse öyle gider denir ya, fidanken can suyu dışında bir kaç kez su verildi, daha sonra hiç vermedik. Burda önemli bir ayrıntı da şuydu, çubukları derin diktik.

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 13:43   #7
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Sayın adalet 1231,
Ben yazdığınız bölgede yaşıyorum geçen sene çubuktan direk tarlaya asma gömdüm ilk yıl taş catlasın belki üç defa tankerle su verebildim. Ben ticari düşünmüyorum. Geçtiğimiz sonbaharda evime yakın köklendirdiklerimi diktim şuan 80 kadar asma çubuğum tutmuş durumda benimde hiç suyum yok arazide sizin anlıyacağınız susuz deneyeceğim bakalım nasıl olucak.

buralarda genelde asma fidanları bağlanır ama o gördükleriniz eski usul yapılıyor sadece bahardan bahara budanıyor verim alınıyor. bildiğim kadarıylada baya kazanıyorlarmış. Benim yaşadığım köydekiler öyle diyorlar. sofralık olmasa da pekmez yapılıyor bir şekilde degerlendiriliyor.

Benim yaşadığım köyde de aynı zamanlarda dikilmiş ama bu köyde yaşayanlar fidanları bakmamışlar şu an o dikilenlerden bir tane bile bulamazsınız o alanda. Ama o dönemde bazı vatandaşlar özel arazilerine dikmişler oluyor hemde hiç sulanmadan bir ara o tarafa yürüyüşe gidersem resimlerini koyarım buraya.
saygılarımla

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 14:11   #8
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi durdu Mesajı Göster
Sayın adalet 1231,
Ben yazdığınız bölgede yaşıyorum geçen sene çubuktan direk tarlaya asma gömdüm ilk yıl taş catlasın belki üç defa tankerle su verebildim. Ben ticari düşünmüyorum. Geçtiğimiz sonbaharda evime yakın köklendirdiklerimi diktim şuan 80 kadar asma çubuğum tutmuş durumda benimde hiç suyum yok arazide sizin anlıyacağınız susuz deneyeceğim bakalım nasıl olucak. buralarda genelde asma fidanları bağlanır ama o gördükleriniz eski usul yapılıyor sadece bahardan bahara budanıyor verim alınıyor. bildiğim kadarıylada baya kazanıyorlarmış. Benim yaşadığım köydekiler öyle diyorlar. sofralık olmasada pekmez yapılıyor bir şekilde degerlendiriliyor. Benim yaşadığım köydede aynı zamanlarda dikilmiş ama bu köyde yaşayanlar fidanları bakmamışlar şuan o dikilenlerden bir tane bile bulamazsınız o alanda. Ama o dönemde bazı vatandaşlar özel arazilerine dikmişler oluyor hemde hiç sulanmadan bir ara o tarafa yürüyüşe gidersem resimlerini koyarım buraya.
saygılarımla
sayın durdu,
Memnun oldum öncelikle, sizinde söylemiş olduğunuz gibi elazığda eski usul yapılıyor. Ben bahçeme kimyasal sokma taraftarı değilim. Bu işin kompedanı olan bazı üreticiler ürünlerinin daha iyi görünmesi için bazı kimyasallarla işin rengini değiştiriyorlar. Ben buna karşıyım. Üzüm elazığ tabiriyle arsız bir bitki. Baharda kesilen çubukları direk toprağa gömdüğünüzde yetişebiliyor, tabi derin dikmek koşulu ile, size tavsiyem ilk 2 yıl suyunu eksik bırakmayın. budama bu bölgede çok önemli, hatta şunu diyebilirim, budama bu işin % 50sini oluşturuyor. Bende yavaş yavaş öğreniyorum. Memnun oldum sizinle tanıştığıma. Fotoğraflarınızı da bekliyorum. Saygılar.

Eski 12-05-2013, 20:13   #9
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

sayın adelet,
öncelikle sizden özür dlemem gerekiyor. nedeniyse bu sayfadaki ilk mesajı siz yazdınız sanaraktan size hitap ettim. oysaki mesaj sahibi syılmazmış. ben tefenni bölgesinde yaşıyorum. bizde sizin gibi yeni yeni öğreniyoruz. şaraplık üzüm ürettiğinizi yazmışsınız ev usulu şarap mı üreteceksiniz yoksa ticari mi olucak.
saygılarımla

adalet beğendi.
Eski 13-05-2013, 13:37   #10
Ağaçsever

adalet's Avatar

Sayın durdu;
Tefenni bölgesi de çok güzeldir. Şanslısınız. Şaraplık üzüm üretimi yapıyoruz yalnız ben Elazığdaki Mey İçki Sanayi bünyesinde Elazığ Şarap Fabrikasına veriyorum. Bölgede kavaklıdere, doluca ve diğer firmalarda üzüm alımı yapmakta. İleride şayet imkanlar el verirse butik şarapçılığı neden olmasın.

durdu beğendi.
Eski 07-06-2013, 19:14   #11
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

susuz bağcılık

selamlar,
susuz bağcılıkla ilgili örnek vermek amacıyla bu resimleri yükledim. bu bağ 1500 rakımda ve hiç bir şekilde sulanmadan üzüm veriyor. cinsini bilmiyorum dikilelide sanırım 13 yıl kadar olmuş. arkada görünen ağaclarda badem ağacları onlarda hiç bir şekilde sulanmıyor ve tohumdan ekilerek yetiştirilmişler. buralarda genelde pekmez yapılıyor **** konu komşuya dağıtılıp yeniyor. daha önce syılmazın bahsettiği bağları eğer yolum ordan geçerse resimleyeceğim.
saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 28-09-2017, 20:56   #12
Ağaçsever

adalet's Avatar

Ev yapımı şaraplara başladık ��

Eski 20-11-2018, 10:35   #13
Yeni Üye

Emrah_Uygun's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Ev yapımı şaraplara başladık ��
Sayın Adalet, nasıl oldu ilk denemeleriniz? Hangi üzümü kullandınız?

Emrah_Uygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 10:05   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2020
Merhabalar ben Trakyanın batısından yazıyorum sizlere. Yunanistan sınır kapısı İPSALA yerim yüksekte 1 metrede kazsan kum çıkar kara toprak yok. en yakınımdaki kişi 130 metreden su çıkardı . Ben buraya bir şeyler ektim olmadı incir haricinde tutan olmadı. Kestane, Ceviz, Erik, Vişne bunlar hep kurudu.

Ben buraya şimdide ASMA deneyim diyorum .? Hangi cinsi denemeliyim , veyahut başka neler deneyebilirim 1 dönüm hobi bahçem var gelecekte dalından bir şeyler yiyebilmek istiyorum.

Ayrıca 100 yaşında meyve veren Ağlat ve Meşe Palamudu var bunlar ne aşısı yaparız.

okuduğunuz için
Teşekkür ederim

Dutlubahçe beğendi.
gkapuska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 15:36   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gkapuska Mesajı Göster
Merhabalar ben Trakyanın batısından yazıyorum sizlere. Yunanistan sınır kapısı İPSALA yerim yüksekte 1 metrede kazsan kum çıkar kara toprak yok. en yakınımdaki kişi 130 metreden su çıkardı . Ben buraya bir şeyler ektim olmadı incir haricinde tutan olmadı. Kestane, Ceviz, Erik, Vişne bunlar hep kurudu.

Ben buraya şimdide ASMA deneyim diyorum .? Hangi cinsi denemeliyim , veyahut başka neler deneyebilirim 1 dönüm hobi bahçem var gelecekte dalından bir şeyler yiyebilmek istiyorum.

Ayrıca 100 yaşında meyve veren Ağlat ve Meşe Palamudu var bunlar ne aşısı yaparız.

okuduğunuz için
Teşekkür ederim

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmenizi tavsiye ederim. Ben bir zamanlar sirke imalatı için bilgi istemiştim, çok yardımcı olmuşlardı.

https://arastirma.tarimorman.gov.tr/bagcilik

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2020, 16:14   #16
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gkapuska Mesajı Göster

okuduğunuz için
Teşekkür ederim
Hani sizin bir metre kazdığınız zaman kum çıkması olayı bizde de olsa belki iyi olurdu. Bizim arazi tamamen dağlık. Setler halinde bir miktar toprak tutmaya üzerinde birşeyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Kurak yerlerde asma iyi bir seçim. Ancak dikeceğiniz asmaların anaçlarının amerikan asma anacı olmasına dikkat edin. Hazır alacağınız açık köklü asma anaçlarını kurak zamanda en az iki üç yıl sulamayı unutmayın. Tabi daha sonra da yılda iki üç defa su verebilirseniz veriminiz artar. Eskiden yağmur ve kar suları yıl içindeki periyotları ve miktarları sanırım daha fazla idi. En az 10 yıldır bu durum oldukça azaldı. Eğer sulama imkanım çok yok derseniz alacağınız aşılı asma fidanlarını büyük tüpler içinde dikip daha sonra sonbaharda kalıcı yerlerine nakledersiniz. İlk yıl büyük tüp içinde kök yapacağı, sonbaharda da kalıcı yerine nakledildiği için kış dönemini yerine alışacak daha az su ihtiyacı olacaktır. Bitkinin tutma ihtimali çoğalacaktır. Kurak yaz günlerinde de sulamasına dikkat edebilir büyümesini, şımarmasını sağlarsanız daha sonra su veremeseniz de ürün vermeye devam ederler.

Ahlat ağaçlarını beğendiğiniz türde armut türleri ile aşılarsınız.

Meşe için çok olmasa da kestane aşılayanlar var. Biz bu yıl 30 kafa meşe üzerine kestane aşıladık. Ancak iki tanesi tuttu. En iyi tutan da çok büyüdüğü için korumamıza rağmen aşı yerinden kırıldı. Tabi ağaçlar eski ağaçlar. Gelecek yıl yeniden aşılama çalışması yapacağız. Durgun göz aşısı zamanında aşılasak belki daha iyi olabilirdi. Meşe üstüne kestane aşılandığı zaman bir kısım meşeler kuruyabiliyormuş. Burada aşı yapıp tutturan ve ürün alan birinin söylediği.

Arazinizin bulunduğu yere göre su gelebilecek bir yer var ise kepçe ile kazdırıp gerekli güvenlik önlemleri alarak kışın su da biriktirebilirsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024