agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2016, 19:13   #1
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Yalnızca sarmalık yaprağı için asma fidanı

Merhaba,

bahçemde çok yaşlı 2 adet asma var. Ben küçükken üzüm veriyorlardı ama (koruk) tadı güzel değildi. Şimdi ise evdeki (ben başta) diyabet durumları nedeniyle "üzüm" yasak . Hiç bakım yapılmıyorlar, çok az sulanıyorlar, gübre-ilaç asla yok, her sonbahar neredeyse kökten budanıyorlar ancak ısrarla her yaz her yeri kaplıyorlar.

Belli etmeden sık sık kessem de eşim ve kayınvalidemin o iki asmayı, tüm bahçeyi ve ağaçları saracak kadar büyütmeleri hiç hoşuma gitmiyor, zaten yaprağın tadı da iğrenç.

Onları kandırıp; eskileri kökten kesip 2 yeni asma fidanı ekmek istiyorum. Tokat Erbaa'da yaygın "Narince" asma üzüm fidanı sanırım yaprak açısından en uygunu.

İstanbul için önerebileceğiniz daha uygun yapraklık asma türü olabilir mi?

Saygılar

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 20:26   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
İstanbul-Manyas iklim bakımından pek farklı değil, belki bir iki derece ısı farkı olabiliyor.
Manyas'da bahçemde çok güzel sarmalık bir asma var. Otoparkın üstünü tamami ile kaplıyor.
Yaprakları ipek gibi, tüysüz ve parçalı değil. Asma üzüm vermiyor. Hemen hemen bütün köylü gelip benim asmamdan toplar sarma yapar veya salamura hazırlar.
Ben yaprakları körpe körpeyken toplar ve sarma yaparım, kış için hazırlamam.
Yarın sabah bakayım eğer yapraklanma başlamış ise ve fotoğraflanacak gibi olmuşsa çeker size gösteririm.
Beğenirseniz çelik zamanı size çelik de gönderebilirim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2016, 10:20   #3
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

İlginize çok teşekkürler

Birkaç "çelik"i suda köklendirme denemem oldu ama sonuç hüsran. Türü belli olsa idi yazardınız sanırım.

Saygılar

Eski 16-04-2016, 10:32   #4
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cockpit Mesajı Göster
İlginize çok teşekkürler

Birkaç "çelik"i suda köklendirme denemem oldu ama sonuç hüsran. Türü belli olsa idi yazardınız sanırım.

Saygılar
Türünü bilmiyorum üzüm vermiş olsa şu tür diyebilirdim belki ama isterseniz sizin için birkaç kök bir saksıya daldırayım çünkü harika sarmalık yaprağı var.

junior, Resulgur ve akbkuzy beğendi.
Eski 16-04-2016, 10:50   #5
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Türünü bilmiyorum üzüm vermiş olsa şu tür diyebilirdim belki ama isterseniz sizin için birkaç kök bir saksıya daldırayım çünkü harika sarmalık yaprağı var.

Çok memnun olur eşim Uygun bir yer bulurum onlara. Saygılarımla.

akbkuzy ve Arif Eroğlu beğendi.
Eski 16-04-2016, 12:38   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cockpit Mesajı Göster
Çok memnun olur eşim Uygun bir yer bulurum onlara. Saygılarımla.
Asma yavaş yavaş yapraklanmaya başlamış.
Üzerinde minik minik üzüm salkım oluşumu göreceksiniz ama onlar üzüme dönüşmeden dökülme yapıyor.
Yapraklarından iki tane kopardım, size fikir verebilir.

Name:  IMG_8449 (600 x 450).jpg
Views: 24968
Size:  63.3 KB

Name:  IMG_8450 (600 x 450).jpg
Views: 25906
Size:  42.0 KB

Name:  IMG_8452 (600 x 450).jpg
Views: 25535
Size:  32.7 KB

Eski 16-04-2016, 21:37   #7
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Neden suda köklendirmeyi denediniz ki. Bu konuda genel olarak çelik köklendirme bilgisinden fazlasına sahip olmayan ben, bir sardunya çeliği dikercesine hazırladıgım iki tane asma dalını gelişi güzel sokuşturdum bahçeye.. Hiç itirazları olmadan köklendiler. Basit yani anladıgım kadarıyla. Çelikleride komşu budama zamanı asmasını budayıp kaldırıma atmıştı dalları, oradan kırmıştım.

akbkuzy beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 06:58   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Guler hanim Eskisehir iklimine uyum saglar mi acaba? Celik zamani mumkun olursa bende istiyorum.

akbkuzy beğendi.
ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 11:30   #9
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
koruk

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cockpit;1454359Bahçenizde koruk veren asmanız var, siz bundan memnun değilsiniz.
keşke şimdi de bir Ege kazasında bahçesinde yaşlı bir koruk asması çardağı bulunan bir evde yaşıyor olsaydım. O korukları biz çocukken salkımı ile koparır, yıkar, gümüşten kalaylı bakır maşrapalara atar üzerine biraz tuz serper maşrapanın ağzını bir bez peçete ile kapatıp, maşrapayı aşağı yukarı sallayarak ve '' ter terleme terleme, Yörük kızı Alime'' diye tekerleme söyleyerek bahçede koştururduk. Koruklar terler, nemlenir hafifçe yumuşar biz de onları yerdik.Koruklar üzüme dönerse iri siyah hafif mayhoş hoş, taze kokulu üzüm olurlardı. Üzüme dönmeden (tanelere ben düşmeden) toplanan koruklar dövülür suyu sıkılır, kaynatılır koruk ekşisi olarak şişelenirdi. Salatalarımızda taze veya şişelediğimiz koruk ekşilerini kullanırdık. Bazı salata türlerinde, haşlanmış üzerine z.yağı dökülmüş hardal, turp otu, beyaz ya da kara yaprak lahana, cibez gibi yeşilliklerde, çiğ ısırgan otu salatasında, özellikle koruk ekşisi daha güzel olur. Annem koruk suyunu kaynatarak kavanozlarda sakladığı koruk şurubu yapardı, bu şuruptan yapılan koruk şerbeti tadı ve kokusu güzel, çok özel, serinletici ateş düşüren şifalı bir şerbetti. Bizim koruk asmamızın yaprağından da gayet güzel sarma yapılırdı.
Bir de kısa not: Atlas gibi ince, narin sarmalık yaprak; çekirdeksiz izmir üzümü yaprağıdır. Keşke sizin koruk asmanız bende olsaydı, ne yazık ki burası Ege değil ve evim deki topraklar sadece saksılarda, açıklığım da sadece daracık üç adet balkondan ibaret.

bahçemde çok yaşlı 2 adet asma var. Ben küçükken üzüm veriyorlardı ama (koruk) tadı güzel değildi. Şimdi ise evdeki (ben başta) diyabet durumları nedeniyle "üzüm" yasak :) . Hiç bakım yapılmıyorlar, çok az sulanıyorlar, gübre-ilaç asla yok, her sonbahar neredeyse kökten budanıyorlar ancak ısrarla her yaz her yeri kaplıyorlar.

Belli etmeden sık sık kessem de eşim ve kayınvalidemin o iki asmayı, tüm bahçeyi ve ağaçları saracak kadar büyütmeleri hiç hoşuma gitmiyor, zaten yaprağın tadı da iğrenç.

Onları kandırıp; eskileri kökten kesip 2 yeni asma fidanı ekmek istiyorum. Tokat Erbaa'da yaygın "Narince" asma üzüm fidanı sanırım yaprak açısından en uygunu.

Saygılar[/QUOTE
]
Bahçenizde koruk veren asmanız var, siz bundan memnun değilsiniz.
keşke şimdi de bir Ege kazasından bahçesinde yaşlı bir koruk asması yaşayan bir evde yaşıyor olsaydım. O korukları biz çocukken salkımı ile koparır, yıkar, gümüşten kalaylı bakır maşrapalara atar üzerine biraz toz serper maşrapanın ağzını bir bez peçete ile kapatıp bahçede maşrapayı aşağı yukarı sallayarak ve '' ter terleme terleme, Yörük kızı Alime'' diye tekerleme söyleyerek bahçede koştururduk. Koruklar terler nemlenir hafifçe yumuşar biz de onları yerdik.Koruklar üzüme dönerse iri siyah hafifi mayhoş çok hoş üzüm olurlardı. Üzüme dönmeden (ben düşmeden) toplanan koruklar dövülür suyu sıkılır, kaynatılır koruk ekşisi olarak şişelenirdi. Salatalarımızda taze veya şişelediğimiz koruk ekşilerini kullanırdık. Bazı salata türlerinde, haşlanmış üzerine z.yağı dökülmüş hardal, turp otu, beyaz ya da kara yaprak lahana (cibez) gibi yeşilliklerde, çiğ ısırgan otu salatasında, özellikle koruk ekşisi daha güzel olur. Annem koruk suyunu kaynatarak kavanozlarda sakladığı koruk şurubu yapardı, bu şuruptan yapılan koruk şerbeti tadı ve kokusu güzel, çok özel, serinletici ateş düşüren şifalı bir şerbetti. Bizim koruk asmamızın yaprağından da gayet güzel sarma yapılırdı.
Bir de kısa not: Atlas gibi ince, narin sarmalık yaprak çekirdeksiz izmir üzümü yaprağıdır. Keşke sizin koruk asmanız bende olsaydı, ne yazık ki burası Ege değil ve evim deki topraklar sadece saksılarda, açıklığım da sadece daracık üç adet balkondan ibaret.

bahçemde çok yaşlı 2 adet asma var. Ben küçükken üzüm veriyorlardı ama (koruk) tadı güzel değildi. Şimdi ise evdeki (ben başta) diyabet durumları nedeniyle "üzüm" yasak . Hiç bakım yapılmıyorlar, çok az sulanıyorlar, gübre-ilaç asla yok, her sonbahar neredeyse kökten budanıyorlar ancak ısrarla her yaz her yeri kaplıyorlar.

Saygılar

junior beğendi.
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 11:35   #10
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Merhaba,
Yukardaki koruk asması ile ilgili mesajımı ne olduğunu bilemediğim bir hatam yüzünden dört beş kez denememe rağmen göndermedim. Hep ''mesajınız çok kısa en az 3 kelime yazın'' Bildirisi aldım.
Sonunda Qoute tırnağının içine kopyalamayı başardım o zaman da baştaki ''Merhaba''
sözüm kopyalanmamış. Dilerim mesajım anlaşılacak şekilde ulaşmıştır.
Selamlar.

cockpit beğendi.
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 12:55   #11
Ağaçsever

şippin's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2011
Dolmalık/Sarmalık yaprak

Arkadaşlar,
Sarmalık yaprak konusu benim de merak ettiğim bir konudur. Bu yüzden başlığı görünce sevindim.
Bu konuda bilgisi olanlar bilgilendirirlerse sevinirim.
Şöyle sorular akllıma geliyor:
1-Pazarda satılan yapraklar özel asmalardan mı toplanıyor, bunlar üzüm veriyorlar mı?
2-Bildiğim kadarıyla, her üzüm asmasının yaprağı sarmalık olarak kullanılabiliyor. Bu konuda elverişlilik açısından bir sıralama yapılabilir mi?
Şimdiden teşekkürler.

şippin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 17:06   #12
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Merhaba,
Yukardaki koruk asması ile ilgili mesajımı ne olduğunu bilemediğim bir hatam yüzünden dört beş kez denememe rağmen göndermedim. Hep ''mesajınız çok kısa en az 3 kelime yazın'' Bildirisi aldım.
Sonunda Qoute tırnağının içine kopyalamayı başardım o zaman da baştaki ''Merhaba''
sözüm kopyalanmamış. Dilerim mesajım anlaşılacak şekilde ulaşmıştır.
Selamlar.
Her şeyi alıntı içine yazarsanız o mesaj gönderilemez. Kısa uyarısı verir. Bu nedenle alıntı yapıp, onun altından devam etmelisiniz.
Yukarıdaki mesaj da iyice karışmış. Alıntıyı sildim ki anlaşılsın.

Merhaba,

Bahçenizde koruk veren asmanız var, siz bundan memnun değilsiniz.
keşke şimdi de bir Ege kazasından bahçesinde yaşlı bir koruk asması yaşayan bir evde yaşıyor olsaydım. O korukları biz çocukken salkımı ile koparır, yıkar, gümüşten kalaylı bakır maşrapalara atar üzerine biraz toz serper maşrapanın ağzını bir bez peçete ile kapatıp bahçede maşrapayı aşağı yukarı sallayarak ve '' ter terleme terleme, Yörük kızı Alime'' diye tekerleme söyleyerek bahçede koştururduk. Koruklar terler nemlenir hafifçe yumuşar biz de onları yerdik.

Koruklar üzüme dönerse iri siyah hafifi mayhoş çok hoş üzüm olurlardı. Üzüme dönmeden (ben düşmeden) toplanan koruklar dövülür suyu sıkılır, kaynatılır koruk ekşisi olarak şişelenirdi. Salatalarımızda taze veya şişelediğimiz koruk ekşilerini kullanırdık. Bazı salata türlerinde, haşlanmış üzerine z.yağı dökülmüş hardal, turp otu, beyaz ya da kara yaprak lahana (cibez) gibi yeşilliklerde, çiğ ısırgan otu salatasında, özellikle koruk ekşisi daha güzel olur. Annem koruk suyunu kaynatarak kavanozlarda sakladığı koruk şurubu yapardı, bu şuruptan yapılan koruk şerbeti tadı ve kokusu güzel, çok özel, serinletici ateş düşüren şifalı bir şerbetti. Bizim koruk asmamızın yaprağından da gayet güzel sarma yapılırdı.

Bir de kısa not: Atlas gibi ince, narin sarmalık yaprak çekirdeksiz izmir üzümü yaprağıdır. Keşke sizin koruk asmanız bende olsaydı, ne yazık ki burası Ege değil ve evim deki topraklar sadece saksılarda, açıklığım da sadece daracık üç adet balkondan ibaret.

junior beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 18:19   #13
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
...............
Atlas gibi ince, narin sarmalık yaprak çekirdeksiz izmir üzümü yaprağıdır. Keşke sizin koruk asmanız bende olsaydı, ne yazık ki burası Ege değil ve evim deki topraklar sadece saksılarda, açıklığım da sadece daracık üç adet balkondan ibaret.
Sayın Malina,

ilginiz ve eleştiriniz için çok teşekkürler Belirttiğim gibi yıllardır koruk vermiyor. Memnuniyetsizliğim; eşimin ve kayınvalidemin, asmanın tüm bahçeyi, ağaçları, gülleri, telsiz anten direğimi, köpeğimin kulubesini vs. saracak kadar büyümesine izin vermeleri. Yaprağı da sert biraz ve tadı yok bana göre. Tüm mesele bu

Saygılar.

Eski 13-08-2016, 13:55   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
İlginç bir çalışma

akbkuzy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 14:46   #15
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
karadenizin ısebella üzümü sarmaya uygun dediler. fakat yaprakları kalın ve tüylü. gerçekten isabellanın yaprakları böyle kalın ve tüylü bişeymi? yoksa yine kandırıldıkmı?

Taşlıbahçe beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 16:05   #16
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
karadenizin ısebella üzümü sarmaya uygun dediler. fakat yaprakları kalın ve tüylü. gerçekten isabellanın yaprakları böyle kalın ve tüylü bişeymi? yoksa yine kandırıldıkmı?
Üzüm çeşitlerinden pek anlamam ama Karadeniz'in kalın kabuklu, iri çekirdekli kokulu üzümünden bahsediyorsanız alt yüzleri tüylü ve gün boyu güneş alanlar kartlaştığında oldukça kalınlaşıyor ama gölgedekiler yumuşak ve yaprak sarması güzel oluyor. Severek tüketiyoruz.

aydemiraydın beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 17:28   #17
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Üzüm çeşitlerinden pek anlamam ama Karadeniz'in kalın kabuklu, iri çekirdekli kokulu üzümünden bahsediyorsanız alt yüzleri tüylü ve gün boyu güneş alanlar kartlaştığında oldukça kalınlaşıyor ama gölgedekiler yumuşak ve yaprak sarması güzel oluyor. Severek tüketiyoruz.

teşekkürler. sorunu anladım. şu an küçük fidan olduğundan tam güneşte henüz ağaçlara sardıramadık.

Taşlıbahçe beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2016, 23:02   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Yapıncak çeşidi. Yaprakları Narince gibi kalın değildir ve daha lezzetlidir. Tek geçerim.

junior ve Dutlubahçe beğendi.
backx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 15:20   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
İstanbul-Manyas iklim bakımından pek farklı değil, belki bir iki derece ısı farkı olabiliyor.
Manyas'da bahçemde çok güzel sarmalık bir asma var. Otoparkın üstünü tamami ile kaplıyor.
Yaprakları ipek gibi, tüysüz ve parçalı değil. Asma üzüm vermiyor. Hemen hemen bütün köylü gelip benim asmamdan toplar sarma yapar veya salamura hazırlar.
Ben yaprakları körpe körpeyken toplar ve sarma yaparım, kış için hazırlamam.
Yarın sabah bakayım eğer yapraklanma başlamış ise ve fotoğraflanacak gibi olmuşsa çeker size gösteririm.
Beğenirseniz çelik zamanı size çelik de gönderebilirim.
Merhaba yazınızı yeni farkettim bahsettiğiniz ince yapraklı asma ağacından bir kaç dal çelik gönderebilirseniz çok sevinirim .
Teşekkürler...

recobey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2017, 02:33   #20
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Güler hanımın asması Amerikan asması olabilir mi?Aynısını görmüştüm anneciğim salamura yapmıştı sarmasını yaparken yaprak çok hoşuma gitti cinsini sorduğumda Amerikan asması demişti.

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2017, 02:45   #21
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Selma_321

Güler hanımın resmini yayınladığı asma Amerikan asma anaçlarından. Benim bahçemde oldukça fazla asma anaçları var. Ancak o gibi ince ve büyük yapraklı asma anacı yoktu. Allah rahmet eylesin geçtiğimiz yıl idi sanırım vefat etmiş olan Mehmet amcanın kendi köklendirdiği asmalardan iki tanesini diktim. Biraz da budama sırasında çıkanlardan alarak kendim köklendirdim. Şu anda küçükler ancak birkaç yıl içinde daha büyüyüp bizim yaprak ihtiyacını giderirler herhalde.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2017, 23:37   #22
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sarmalık yaprak asmam, üzüm yapmıyor ama yaprakları incecik, tüysüz ve iri.
Çardağın üstünde ki yapraklar bir hafta önce toplanmasına rağmen bir hafta
içinde yapraklar yine yetişti.

Name:  DSCF0474.jpg
Views: 20606
Size:  36.7 KB

Name:  DSCF0475.jpg
Views: 20597
Size:  32.4 KB

Name:  DSCF0476.jpg
Views: 20815
Size:  42.0 KB

Bir hafta önce toplanan yapraklar temizlenip yıkandıktan sonra iç hazırlanıp
sarmalar sarıldı.
Yapraklar epey varmış, sarılması bütün günümü aldı, dörtte birini pişirdim
geri kalanlarını buz dolabı poşetine dizdim ve pişirmeden dipfrize koydum.
Bunu ilk defa yapıyorum, kısmetse bayramda ziyaret için gelenlere ikram edilecek.
Dipfrize koyduklarımda bir değişiklik olmaz ise eğer, memnun kalırsam şayet bundan sonra sarar sarar atarım dipfrize ırtıksız ve iri.

Name:  DSCF0410.jpg
Views: 20816
Size:  43.3 KB

Güler, gandor08, Muda ve 5 kişi beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 11:01   #23
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili akçabardak aynı asma bizde de var.
Arabayı park ettiğimiz otoparkın üstünü bu asma ile sardırdık. Üzüm yapmıyor ama hani o minik minik sarımsı üzüm olmadan dökülen şeyler olduğu zaman arabayı altına park etmiyoruz, arabayı temizlemek zor geliyor ama yazın bütün sıcaklarında araba asmanın altında serin serin duruyor.

Yaprakları parçasız iri, ipek gibi. Ben de taze taze toplayıp sarıyorum dolmayı. Hele bol su verin yeni sürgün dallarındakiler daha da ipekimsi oluyor.

Hemen hemen bütün köylü de buradan topluyor. Eee nereden baksan yirmi senelik bir asma. Otoparkın üstünü saran kısmından daha fazlası, bahçe duvarından dışarı taşmış durumda. Yol boyunca da ilerliyor maşallah. Köylü de memnun bundan.

junior ve i.sunaz beğendi.
Eski 05-06-2017, 11:06   #24
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın recobey,'in sizin sayfanızda yazdığı talebi şimdi gördüm.
Kendileri ile temasa geçeceğim.

junior beğendi.
Eski 05-06-2017, 15:00   #25
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgili Güler hanım, ben bu asmayı edindiğimde bana çeliğini veren kişi kuş üzümü bu ama Ankara'da hiç meyve tutmuyor, Adana'da akrabasında varmış onun asması meyve tuttuğunu söylemişti, ne kadar doğru bilemiyorum, kimileri delice dediler aşı yapılırsa çok verimli olduğunu söylediler.

Ankara'da yaklaşık 10 sene kadar yetiştirdim, sonra bu yazlığı aldıktan sonra ilk diktiğim bu asma çeliği oldu, 16 senedir sarmasını afiyetle tüketiyoruz, evet dediğiniz gibi ilk uyandığında ilk yapraklarıyla beraber sanki üzüm verecekmiş gibi salkımlar oluşturuyor ama sonra o çiçeklerini döküyor.

Bu sene okadar güzel ve iri salkımlar verdi ki, ne olur bir salkımında bari bir kaç tanecik meyvecik görsem ne olur dedim ama nafile hepsini döktü.
Dediğiniz gibi çok coşkulu, bıraksam her tarafı saracak, yaprakları her zaman taze ve kadifemsi, toplandıkça daha çok veriyor.

Güler, Selma_321 ve i.sunaz beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2017, 11:57   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Sayın Akçabardak maşallah çok güzel yaprakları var. Köklü fidanı varsa veya bu zamanda aşı olursa çelik almak isterim. Adana'da apartmanın önünde asma var ne çekti bayanların elinden. Sarma krizi gelen yapraklarını yoluyor. Yaprak topluyorlar diye ilaç da yapamıyoruz. Üzüme hastalık geliyor. Bu asma tam bayanlara göre.

akçabardak beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 15:35   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2010
Güler hanım gönderdiğiniz çelikler elime ulaştı.İlgi ve emeğinize sağlık.Umarım çelikler tutarda verdiğimiz emeğin karşılığını alırız.
Teşekkür ederim...

recobey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 19:28   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2015
Arkadaşlar Adana dan yazıyorum,biz burda tarsus aşması kullanıyoruz,deneme amaçlı başka bir yoredeki aşmayı bahçeme ekmek istiyorum,bir dr evin damında saksida damda gölgelik yapacak şekilde asma edebilirmiyim acaba,bana güzel bir dolmalık sarma çeliği gönderebilecek olan var mi

mutoberk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2020, 23:48   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sarmalık yaprak asmam, üzüm yapmıyor ama yaprakları incecik, tüysüz ve iri.
Çardağın üstünde ki yapraklar bir hafta önce toplanmasına rağmen bir hafta
içinde yapraklar yine yetişti.

Eklenti 650427

Eklenti 650428

Eklenti 650429

Bir hafta önce toplanan yapraklar temizlenip yıkandıktan sonra iç hazırlanıp
sarmalar sarıldı.
Yapraklar epey varmış, sarılması bütün günümü aldı, dörtte birini pişirdim
geri kalanlarını buz dolabı poşetine dizdim ve pişirmeden dipfrize koydum.
Bunu ilk defa yapıyorum, kısmetse bayramda ziyaret için gelenlere ikram edilecek.
Dipfrize koyduklarımda bir değişiklik olmaz ise eğer, memnun kalırsam şayet bundan sonra sarar sarar atarım dipfrize ırtıksız ve iri.

Eklenti 650430
Merhaba rica etsem bana da bir fidan gönderebilir misiniz bende böyle bir bağ fidanı arıyordum. Resimlere hayran kaldım resmen

Morçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2020, 13:20   #30
Yeni Üye

OrhanOzdag's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Merhaba arkadaşlar

Trakya ilkeren, sultani çekirdeksiz, Red globe, cirimson bunların hem yaprağı hemde üzümü güzeldir

OrhanOzdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024