agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen EDESA

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2013, 16:53   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
İsabella Kokulu Kara Üzüm

Asma Üzüm bağı kurmak istiyorum..!!
Çeşit olarak isabella kara üzümünü düşünüyoruz..!! "kokulu üzüm" "laz üzümü" olarakta bilinirr.:!!
öncelikle toprak ve iklim hakkında bilgi vermek istiyorumm....
Yalova - Burhaniye Köyünde Düşündüğüm 6 Dönüm ve Olumlu Verim Aldığım Takdirde Büyütmeye Müsait bir fundalık bahçesi.. yaklasık 30 sene 40 senedir kullanılmamıss.!! su tutmayan yumusak ve ilk 30 cm koyu renkli bir yapida topraga sahip..!! zamanında patates ve mısır gibi kıslık hayvan yiyecegi için kullanılmıss..

Fakat internetten edindiğim bilgilere göre herkesin söylediği birbiri ile çelişki içindee..!! Araştırma üzerine sizin blogtaki yorum ve tecrübelerinizi anlattığınız paylasım ile karşılaştım ve birde sizden bilgi almak istiyorum..!!
bölge olarak denize uzaklığı 25 - 30 km ve yükseklik 350 400 metre.. Arazi yapı itibariyle yer yer cift yönlü meyillidir.. bu durumu teraslama yaparak daha kullanıslı hale getirmeyi planlıyorum.. Su problemimiz yokturr.. İhtiyacımız Olanını Küçük yatırımlarla depolama yapılabilir..!! Hava Durumu olarak köyün en çok güneş alan bölgesidirr Güneşin sabah erkenden doğup gece batana kadar etkisinde kalan bir yerdirr.. kışın -10 ve - 15 arası değişebiliorr..!!
öncelikle asma fideleri köklendirmeyi planlıyorumm.. bunun için ne yapmam gerek..
6 dönüme kac adet fidan yetistirmeliyimm..??? hangi aralıklarla ekilebilirr.?? bu tarz örnek verebiliceginiz bir bağ varmıdırr ve ne kadar verimli bir çalısma olur..!!

Sizlerin düşüncelerinizi Bekliyorumm..
Birlikle Çalışmak ümidiyle hoşçakalınn..!!

Salih ERYILMAZ
Yalova/Merkez/Burhaniye KÖYÜ
0536 699 96 98

Burhaniyeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 09:37   #2
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın Burhaniyeli,
Telli terbiye yüksek sistem bağ kuracaksanız, fidan arası 2m, sıra arası 3m olacak şekilde iyi güneşlenme için kuzey-güney yönünde bağ tesis edilmesi önerilir. dönüm başına 160 kadar fidan ihtiyacınız var,
hazır köklendirilmiş fidanlardan temin ederseniz en az iki yıl zaman kazanmış olursunuz.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 10:29   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Bahçe konum itibariyle kuzey güney yönünde güneşlenme için uygun bir yapıya sahip olması benm için büyük bi avantaj oldu acıkcasıı..!! dönüm basına 160 adet ekebiliniyorsa sayet benim su anda 1 dönüme yeticek kadar çelik lerim var demektirr..!!
Merak ettiğim bir konuyu sormka istiyorum hazır köklü fidan ekildiginde 2 yıl avantaj saglamak konusunda ne gibi bi avantaja sahip olurum.. Ayrıca hazır kök fidanın kök bası fiyatyla 2 yıllık zaman arasındaki fiyat avantajı ve saglıklılık konusu arasındaki orantı nedirr.!!

Burhaniyeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 12:27   #4
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

öncelikle çelikleri uygun bir ortamda en az iki yıl süre ile köklendirmen gerekir, direk olarak yerine de dikebilirsin ama fire verebilir. Aşılı ve köklendirilmiş fideler amerikan asma anacına aşılı olduğu için çoğu hastalıklara dayanıkla ve gelişimi daha iyi, ben geçen yıl Nevşehir İl tarım Müdürlüğünden adedi 1,50 krş tan 150 adet, bu yıl 1,60 krş'tan 100 adet aldım, 5 dönüm için projeli yapabilirsen tüm masraflarla birlikte %50 daha düşük bir fiyata bahçeni kurabilirsin, değişik çeşitler için aralara hoşuna giden çeşitlerden dikersin.

Eski 25-03-2013, 19:15   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
öncelikle çelikleri uygun bir ortamda en az iki yıl süre ile köklendirmen gerekir, direk olarak yerine de dikebilirsin ama fire verebilir. Aşılı ve köklendirilmiş fideler amerikan asma anacına aşılı olduğu için çoğu hastalıklara dayanıkla ve gelişimi daha iyi, ben geçen yıl Nevşehir İl tarım Müdürlüğünden adedi 1,50 krş tan 150 adet, bu yıl 1,60 krş'tan 100 adet aldım, 5 dönüm için projeli yapabilirsen tüm masraflarla birlikte %50 daha düşük bir fiyata bahçeni kurabilirsin, değişik çeşitler için aralara hoşuna giden çeşitlerden dikersin.
Selim bey ben yaklaşık 15 gün önce dağ-bağ bir yer aldım. Aldığım yer çoğunluk dağ ama bir kısmında çoğunluk asma olmak üzere çeşitli ağaçlar var. Buradaki en büyük sıkıntı amerikan asmasına aşılı fidan bulabilmek. Rakım 1247 ile 1293 metre arası. Aldığınız asma fidanları amerikan asmasına aşılı fidanlar mı. Aşılı iseler cinsleri neler. Şu anda onlardan alma imkanımız var mı. Amerikan asmalarının da çok çeşitli türleri olması nedeni ile hangi cins bağın bulunduğu yöreye uygun bilemiyorum.
Salih bey kusura bakmayın benim elimde de şu anda bir arkadaştan aldığım siyah çekirdeksiz ve sofralık olarak nitelendirdiği üzüm çubukları var. Aldığım yerdeki asmalar henüz budanmadı. İçlerinde bizim burada yetişen siyah çekirdekli ve veyis dediğimiz üzüm çeşidi varmış. Bakalım ürün verirlerse ne olduğunu göreceğiz. Sizin tarif ettiğiniz yerde muhtemelen her şey olur. Ancak amerikan asmasına aşılı olursa hem dayanıklı, hastalıklara dirençli ve verimli oluyorlar. Ğeçen yıl bir arkadaşımla toz köklendirme hormonu ile onun bahçesinde epey bir çelik dikmiştik. Rahat bakılan bir yer olduğu için hemen hemen hepsi tutmuştu. Bu yıl bulabildiğimiz burada kullanılan amerikan asmalarına aşı yaptıklarımız ve bir kısmını da aynı şekilde yaptıklarımızı diktik. Bakalım sonuç ne olacak. Siz de çeliklerinizi öncelikle köklendirip daha sonra dikeceğiniz yere götürürseniz çok iyi olur. Çok güzel amerikan asması fidanı bulursam onu da bu yıl alıp gelecek yıl onların üzerine aşı yapmayı düşünüyorum. Çelikten çıkan ilk zaman verimli olup daha sonra ölebiliyorlar. Buradaki aşılı asmaların bir kısmının yüz yaşının üstünde olduğunu yaşlılar söylüyorlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 09:23   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2013
Aşılı Amerikan ve aşısız çelik köklü asma fidanı üreticisiyim. fidanıda kendin yetiştirirsen biz ne yicez hacı?

Efeler Fidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 09:07   #7
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Sayın Muda, ben iki yıldır üzüm fidelerimi tarım il müdürlüğünden alıyorum, geçen yıl Trakya ilkeren, alfanso, red globe ve mevlana olmak üzere amerikan asma anacına aşılı dört çeşit getirdiler ve hepsinden tanesi 1,50 kuruştan toplam 150 adet aldım, bu yıl trakya ilkeren ve alfanso getirdiler tanesi 1,60 kuruştan 100 adet aldım.
Fiyat olarak piyasaya göre çok cazip. Ben Şubat ayında almıştım, şu an itibarıyla ellerinde kalmamış.
sayın efeler fidan, çeşitlerinizi bu fiyatlardan verin tamamını sizden alalım, kendimiz fidan yetiştirmeye uğraşmayalım.

Muda beğendi.
Eski 05-04-2013, 09:16   #8
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
Sayın Muda, ben iki yıldır üzüm fidelerimi tarım il müdürlüğünden alıyorum, geçen yıl Trakya ilkeren, alfanso, red globe ve mevlana olmak üzere amerikan asma anacına aşılı dört çeşit getirdiler ve hepsinden tanesi 1,50 kuruştan toplam 150 adet aldım, bu yıl trakya ilkeren ve alfanso getirdiler tanesi 1,60 kuruştan 100 adet aldım.
Fiyat olarak piyasaya göre çok cazip. Ben Şubat ayında almıştım, şu an itibarıyla ellerinde kalmamış.
sayın efeler fidan, çeşitlerinizi bu fiyatlardan verin tamamını sizden alalım, kendimiz fidan yetiştirmeye uğraşmayalım.
.
sayın selim_50; asma fidelerini amerikan anaca aşılı olarak mı alıyorsunuz, bayağı ucuz almışsınız biz aşılı olarak 8-9 TL civarında alıyoruz tüplü olarak, kolay gelsin

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 10:13   #9
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

evet sayın attar;
anaca aşılı olarak alıyorum, ama tüplü değil açık kök, tarım müdürlükleri fide satışı için duyuru yapmıyorlar, kendinizin takip etmesi gerekir.
İnternetten fide fiyatlarını takip ediyorum, satış fiyatları sizin söylediğiniz değerlerde.

attar beğendi.
Eski 06-04-2013, 23:22   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Fidan almada en büyük problem aldığınız fidanın istediğiniz tür olup olmadığı. Asma fideleri de aynı şekilde aşılı istediğiniz asma olup olmadığı konusunda tereddüt ediyorsunuz. Isparta'da arkadaşımın bildiği bir yere gittik. Orada red globe ve alfonso cinsi asmalar vardı. Gerçekten güzel bir sistem kurmuşlar. Bağı görerek o asmalardan üretmek istiyor insan. Keşke güvenebileceğimiz hazır amerikan asma anacına istediğimiz cinsteki üzümleri normal fiyata bulabilsek. Olan asmalarımın gençleştirilmesi gerektiği için bu yıl bu işten anlayan bir kişiye asmaları budattırdım. Bazı amerikan asmalarına da sağolsun çocukluğumdan hatırladığım bizim burada yetişen pembe seyrek taneli kokulu bir üzüm aşılattım. O üzümü oldukça fazla aramıştım. Tadı çok güzeldi. Eğer yetişirlerse cinsinin ne olduğunu fotoğraflar ile tanıtmaya çalışırım.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2020, 09:02   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2020
İsabella kokulu üzüm aşırı sulama

Arkadaşlar merhaba iyi günler forumda da bitki dünyasında yeniyim İstanbul'da ikamet ediyorum 3 sene önce Karadeniz kokulu üzüm (isabella) dalı ( çelikle çoğalma deniyor sanırım ) alıp toprağa diktim 1 sene sonra yaprak açtı bu sene 60-70 cm uzunluğa ulaşmıştır çokta güzel yaprakları vardı daha güzel gelişsin diye büyük bir saksıya gecirdim. Yeni aldığım saksının altında fazla suyu atacak deliklerden yokmus. Bende aşırı sulama yapmışım kökü 4-5 gün suyun içinde kaldi geç farkettim birazda birşey olmaz kafasıyla yavaş davrandım . Üzümümün yaprakları aşırı sulamadan kaynaklı önce sarardı sonra hemen kurudu. Eyvah diyip toprağını yenisiyle değiştirdim kökünü temizledim 10 gün geçti sağlam 1-2 yaprak vardı son umutlarım onlardi onlarda elimden kaydı gitti . Üzümün bendeki değerini kaybedince anladım çünkü çok sevdiğim bir büyüğümden emanetti. Şimdi sizden bu çiçeği tekrar yesillendirmek için ne yapmam gerekir onu öğrenmek istiyorum her türlü bilgiye ve fikre açığım bilgilenirizi esirgemeyin

EDESA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2020, 15:46   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EDESA Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba iyi günler forumda da bitki dünyasında yeniyim İstanbul'da ikamet ediyorum 3 sene önce Karadeniz kokulu üzüm (isabella) dalı ( çelikle çoğalma deniyor sanırım ) alıp toprağa diktim 1 sene sonra yaprak açtı bu sene 60-70 cm uzunluğa ulaşmıştır çokta güzel yaprakları vardı daha güzel gelişsin diye büyük bir saksıya gecirdim. Yeni aldığım saksının altında fazla suyu atacak deliklerden yokmus. Bende aşırı sulama yapmışım kökü 4-5 gün suyun içinde kaldi geç farkettim birazda birşey olmaz kafasıyla yavaş davrandım . Üzümümün yaprakları aşırı sulamadan kaynaklı önce sarardı sonra hemen kurudu. Eyvah diyip toprağını yenisiyle değiştirdim kökünü temizledim 10 gün geçti sağlam 1-2 yaprak vardı son umutlarım onlardi onlarda elimden kaydı gitti . Üzümün bendeki değerini kaybedince anladım çünkü çok sevdiğim bir büyüğümden emanetti. Şimdi sizden bu çiçeği tekrar yesillendirmek için ne yapmam gerekir onu öğrenmek istiyorum her türlü bilgiye ve fikre açığım bilgilenirizi esirgemeyin
Toprağı değiştirdim demişsiniz galiba yine aynı saksıyı kullandınız, merak ettim delik açtınız mı?
Kök tamamen çürümedi ise tekrar yeşereceğini tahmin ediyorum. Toprağı kurudukça normal şekilde sulayarak sonbahara kadar bekleyebilirsiniz. Fotoğraf olsaydı belki daha sağlıklı değerlendirme imkânı olurdu.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2020, 17:56   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Toprağı değiştirdim demişsiniz galiba yine aynı saksıyı kullandınız, merak ettim delik açtınız mı?
Kök tamamen çürümedi ise tekrar yeşereceğini tahmin ediyorum. Toprağı kurudukça normal şekilde sulayarak sonbahara kadar bekleyebilirsiniz. Fotoğraf olsaydı belki daha sağlıklı değerlendirme imkânı olurdu.
Evet aynı saksıyı kullandım ama altına 8-10 delik açtım çünkü saksım büyüktü kökü 1 saat dışarıda kuruttuktan sonra toprağını değiştirdim kökte herhangi bir lokma **** çürüme göremedim fotoğrafları yükleyemedim 1 tanesi hariç
Name:  IMG_20200702_132020.jpg
Views: 539
Size:  75.1 KB

Dutlubahçe beğendi.
Eski 03-07-2020, 22:30   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EDESA Mesajı Göster
Evet aynı saksıyı kullandım ama altına 8-10 delik açtım çünkü saksım büyüktü kökü 1 saat dışarıda kuruttuktan sonra toprağını değiştirdim kökte herhangi bir lokma **** çürüme göremedim fotoğrafları yükleyemedim 1 tanesi hariç
Eklenti 711125
Asmanızın dal sayısı çok fazla. Ciddi bir budama yapmanızın iyi olacağını düşünüyorum. Mevcut dallar canlı mı kurumuş mu kontrol ettiniz mi?

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2020, 12:18   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Asmanızın dal sayısı çok fazla. Ciddi bir budama yapmanızın iyi olacağını düşünüyorum. Mevcut dallar canlı mı kurumuş mu kontrol ettiniz mi?
Dediğim gibi çok anlamam bu işlerden ogrenemeye çalışıyorum
1- Dalların kuru **** canlı olduğunu nasıl anlarım şu an sonbaharda yaprak dökmüş gibi hemen kırılmıyor
2- Budamayı nasıl yapmam gerekir

Eski 04-07-2020, 16:48   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Şimdi kontrol ettim dalları kurumuş çıt çıt kırılıyor hemen ,geri nasıl döner bu asmam varmı öyle bir imkanım 😔

Etiketler
isabella, kara üzüm, kokulu üzüm, laz üzümü

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024