agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2008, 09:38   #31
Ağaçsever

ar_da's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2008
Asma da nasıl bir sulama yapılmalı? hangi aralıklarla sulanmalı?

ar_da Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 11:32   #32
Ağaçsever

kontes's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Sayın Üzüm gübre yapacağınız zamaz fazla koymayın.Bitkiyi yakar.Şimdilik üstüne cam kavanoz yerleştirebilirsiniz.Sera vazifesi görür.

kontes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 11:34   #33
Ağaçsever

kontes's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ar_da Mesajı Göster
Asma da nasıl bir sulama yapılmalı? hangi aralıklarla sulanmalı?
çok yapmaya gerek yok.fazla olursa üzüm çok yaş olur ve tadını kayb eder

MrsProgress beğendi.
kontes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 22:05   #34
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Teşekkür ederim.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 15:26   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Asma üretimi ile ilgili bende kısmıtse (Köyümde) tatil dönüşü öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak isterim. Ufak bir araştırma ile bir çok bilgiye birinci elden ulaşma imkanım olacak. Bütün yazılanlar harika kimbilir değişik yöntemler vardır. Bilgilerini bizlerle paylaşan arkadaşlarımıza teşekkürler.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 15:56   #36
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben de bu bahar eşten dosttan iki çelik temin ettim.Henüz kallus oluşmamıştı ama üç, beş yaprak çıkarmıştı.

İki gün önce maalesef 50 dereceye varan sıcağa maruz kaldılar(nasıl unuttum, hala kendimi affedemiyorum) yapraklar tamamen kurudu.

Şu halde alttaki çelik sağlam kalmış olabilir mi?

Şu anda gölgede ve ben bir umutla sulamaya devam ediyorum, acaba hala umut var mıdır?

Yoksa geri dönüşü olmayan bir hata mı yaptım?

Bilgisi ya da tecrübesi olan aktarabilir mi rica etsem?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 07:47   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster

Şu anda gölgede ve ben bir umutla sulamaya devam ediyorum, acaba hala umut var mıdır?
Sevgili Berduray !

Büyük bir ihtimalle çelikleriniz hala canlılar. Yakında başka yerlerden patlatıp filizlenebilirler. Su aralıklarına dikkat ederek sulayın yoksa çeliklerinizi çürütürsünüz. Bırakın gölgede birazcık su istesinler. Bu işler sabır işidir. Bize sadece bakım ve seyretmesi düşer.

Kolay gelsin.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 13:29   #38
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Önerilerinizi dikkate alacağım, teşekkür ederim.Saygılar efendim.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 15:41   #39
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
İki sene önce bana kolay tutar diye kokulu üzüm çeliği getirmişlerdi, çelikler toprağa önceden daldırılmış, bana getirirken çıkarılmış, henüz kökleri de yoktu. Onca çelikten, bir iki tanesi ümitlendirir gibi olduysa da tutmamıştı. Yani bütün beceriksizlik bende değilmiş, yanlış uygulama yapmışız.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 19:49   #40
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2009
nurbahar o üzüm ..asma dalları bu ayın 20 sinde sonra topraga ekilirse ve nemli bir toprak olursa yök atarlar ama fazla günes görmemesi gerekir .. not celikleri yani dalları ters dikmeyiniz bogumlarda gözler vardır onların tepeye bakması gereklıdir

milyonstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2009, 22:18   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2009
Bitkiler hakkında fazla bilgin yok,birkaç yıl önce yurtdışında aldığım çok güzel bir üzüm salkımının sapını getirip saksıma dikmiştim.1.5 yıl sonra bu yeşerdi,köklendi ve saksıda 50-60 cm boyunda bir asma oldu.Uzun süre şehir dışında kaldığım bir dönem komşuya bırakınca fazla sulamadan kökleri çürümüş ve asma öldü.Kuruyan dallarını onar cm kesip yeniden saksıya diktim.Bu dallar yeniden canlanmadı,üzerinden 1 yıla yakın geçti.Bu kuru dalların canlanma ihtimali var mıdır?Hormona batırma yönteminin bu saatten sonra faydası olur mu?

cumartesi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2009, 22:48   #42
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Sn.cumartesi70,

Aradan uzun bir vakit geçmiş, çeliğinizi dikeceğiniz zaman hormon takviyesi yaptığınızda daha etkili olurdu şuan kuru dallara hormona batırmanız artı bir durum oluşturmayacaktır, canlanma ihtimali ise çok azdır bence.

Salkım çeliklerinde nisan , mayıs aylarında bahçenizde uygun kısımlarına biraz gölge olan yerlerde dahi köklendirebilirsiniz.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 12:55   #43
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
merhabalar. bunlar benim kumda daldırmayla sapladığım ve tuttuklarını düşündüğüm asma çeliklerim..birde gölge bir ortamda 4 sıra telle tutturduğum mini asma bahçem(gerçi tam net çıkmamış ama güzel sarıldılar tellere),yalnız 2 senedir meyve alamıyorum..ne zaman alırım acaba bilen varsa iletebilirmi...
Name:  DSC04483.jpg
Views: 6898
Size:  52.6 KB

Name:  DSC04484.jpg
Views: 6935
Size:  61.9 KB

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 12:59   #44
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
bunlarda mini fidanlığımın ve fidelerimin fotoları..yalnız karışık biçimde dikildiler..vişneden kiviye,meşeden farklı üzümlere,duttan armutlara kadar birçok fidem var...inşallah tutarlar ve kendilerine ait yerlerine dikilir ve bol bol meyve verirler...

Name:  DSC04473.jpg
Views: 6983
Size:  70.3 KB

Name:  DSC04474.jpg
Views: 6933
Size:  70.5 KB

Name:  DSC04475.jpg
Views: 7100
Size:  70.0 KB

Name:  DSC04476.jpg
Views: 6937
Size:  63.3 KB

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 13:14   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2010
merhabalar, baktım ki muhabbetiniz çok güzel
10 dakika önce üye oldum..
konu olarak doğru yerdemiyim bilemiyorum.
ilk sorumu sorayım bari..
apartmamın bahçesinde kocaman olup sarmaşık gibi heryeri sarmış asmadan nasıl çelik alabilirim? tekrar merhaba ve şimdiden teşekkürler.

dadamadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 13:23   #46
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bunun için çelik almayla ilgili başlığa bakabilirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 20:28   #47
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Annemin balkonda saksı içinde tohumdan ürettiği asma geçen yıl bahçeye transfer oldu. Yerini beğendi. Bu yıl da baharın gelmesiyle yapraklar gelmeye başladı. Parmak kalınlığına gelince güzel bir türü aşılamak istiyorum.

Eklenen Resimler

justice beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 23:31   #48
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
kara üzüm asması...

bende geçenlerde bahçemizde bulunan üzüm asmasından birkaç çelik aldım fakat galiba bazı yanlışlar yaptım bikere asma çeliklerini sadece torf ve kum karışıma batırmak lazımdı ben ağır bahçe toprağı ve torf karışımına diktim ..işte resimleri birde bir arkadaşımızın tamamen toprağa gömme modelini deneyeceğim bakalım becerebilecekmiyiz...

Eklenen Resimler

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 00:10   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
bende geçenlerde bahçemizde bulunan üzüm asmasından birkaç çelik aldım fakat galiba bazı yanlışlar yaptım bikere asma çeliklerini sadece torf ve kum karışıma batırmak lazımdı ben ağır bahçe toprağı ve torf karışımına diktim ..işte resimleri birde bir arkadaşımızın tamamen toprağa gömme modelini deneyeceğim bakalım becerebilecekmiyiz...
Sn. seyyah53,

böyle bir model yok.

Asmalar kışın (soğuk aylarda) budanır. Örneğin şubatta budadınız ve nisanda dikeceksiniz.

İşte şubatta aldığınız çeliği toprağa tamamen gömerek bekletirsiniz. Nisanda asmaların gözleri kabarmaya başladığında topraktan çıkarır, dikersiniz.

Bu sürede çelik toprak altında (bir karış kadar) beslenmiştir.

Çelik alırken göz araları kısa olmalı. Uzun göz araları meyve vermez. Budamada da kesilir.

Asma çeliği köklenirken gözlerin bulunduğu noktalardan kök salar. Diyelim 6 göz var çeliğinizde ve iki göz dışarıda kalacak şekilde, bir karış derinliğe yatay olarak gömülür. Burgu ile açılıp dik olarakta gömülür.

Toprak altında 4 gözde kök salar ve güçlü büyür, toprak üstünde kalan iki göz uyanır bir yedektir.

Saygılar

junior ve mtarslan beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 00:36   #50
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Halil Bey valla çok teşekkür ederim...tabi yazı ile anlatılmak istenilen biraz eksik anlatıldığı gibi eksik de anlaşılabiliniyor özellikle bizim gibi acemiler için...yalnız benim yukarıda resimdede yaptığım çeliklerde göz kenarlarında böyle pamuksu ufak belirtiler var acaba bunlar ilerde sürgün mü olacaklar bu köklendiklerine dair bir işaretmidir...saygılar bizden...

Eski 28-05-2010, 22:50   #51
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

asma çeliği

geçenlerde bir arkadaşımız benden daha önce koyduğum asma çeliklerinin şimdiki durumlarını sormuştu işte asma çeliklerinin son durumları

bu arada arkadaşlar türkiyenin her yerinden asma çelikleri alıp köklendiriyorum gerekirse üyelerle takas da yapıyoruz elinde asma fidanından çelik gönderebilecek arkadaşlara yardımlarından dolayı şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2010, 22:51   #52
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Sayın seyyah53 arkadaşım.Öncelikle resim eklediğin için teşekkür ederim.Fakat sen bu çelikleri 2 yıllık dallardan mı tutturdun merak ettim.Çünkü Adana'daki dikilen asma çelikleri bayağı yapraklandılar.Yoksa buranın iklimiylemi alakalı acaba,İstanbul'a göre ağaçlar daha erken yaprak veriyor,ondan herhalde.Sanki seninkiler ilkbahara yeni giriyor gibi,yeni yeni uyanıyorlar.Umarım hızlı gelişirler.

Düzenleyen Emre İlhan : 29-05-2010 saat 23:21
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 00:37   #53
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

sayın adaşım ben size büyüme süreçlerini göstereyim derken tabi diğer resimleri ben yükleyememişim yarına size en son hallerini resimleyip gönderebilirim,sizin elinizde hangi cins asma var ?

Eski 30-05-2010, 10:17   #54
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sağolun seyyah53 arkadaşım.Ben yanlış anlamışım o zaman hala bu haldeler sandım.2 sene önce tarsus beyazı diye bilinen cinsten asma çeliği tutturmuştum ve bu bahardada apartmanın bahçesine dikmiştim,fakat birşey fidanı resmen yemiş çok bozulmuştum.Sonrada fidanlıktan gene tarsus beyazı cinsinden fidan aldım ve diktim.İnşallah adamın dediği doğrudur yani asma tarsus beyazıdır.Bu arada şunuda söyleyeyim daldırmayla yaklaşık 2 metrelik bir dalı tutturmuşlar buda ilginç birşey.Tenekenin içerisine tutturup sarıp bağlamışlar açınca bayağı uzun olduğunu anladım.Fakat daha kendisi çelik olduğundan çelik alınacak durumda değil.Çelik alınacak duruma gelince size yollarım çelik.Bide size bir önerim var aşı yöntemlerinide deneyebiliriz.Asmaları biraz geliştirelim birbirimize kalem yollayalım aşı yapalım ne dersiniz?

Eski 30-05-2010, 13:49   #55
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Emre Bey ben her türlü öneriye açığım ben şu anda aşı yapmayı bilmiyorum eğer siz yapmayı biliyorsanız bana kısaca anlatın **** ufak ip uçlarıyla deneyerek öğrenelim dediğiniz gibi belki tarsus beyazı üzün marmara bölgesinde yetişmeyecek fakat buranın bir üzüm asmasının üzerine kalem aşı yaptığımızda büyüyecek ve üzüm alabileceğiz...dediğim gibi ben şuanda böğürtlen ,ahududu ve üzüm fidanları ve çelikleri topluyorum çelik alma mevsimi olmadığından tabi çelik bulmak biraz zor ,yeni yeni öğreniyoruz ...saygılarımla

Eski 05-06-2010, 10:29   #56
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sayın seyyah53,kusura bakmayın mesajınızı yanıtlamada geciktim ama.Kalem aşısının zamanı şimdi değil Mart,Nisan başı gibi o zaman denemelerimizi yaparız,o zamana kadar bu konuda olabildiğince bilgi topluyacağım.

Saygılar.

Eski 13-06-2010, 14:35   #57
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

tamam anlaştık ben şimdiden bazı çelikler buldum .bazı okuduğum bilgilere göre amerikan anaçları kullanmamız gerekiyor asma kalemi ne olursa olsun

Eski 19-06-2010, 16:23   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2010
benim asma fidanı neden gelişmiyor acaba?

Merhaba,

Foruma yeni üye oldum.
Bu sene (4 ayın ortalarında 2010) ekmiş olduğum tüp olarak aldığım asma fidanım yavaş gelişiyor gibi. Gelişmesini nasıl hızlandırabilirim. Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

ihtiyarco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 21:03   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn. ihtiyarco, hoşgeldiniz.

Asma fidanı ya derin dikilir ya da cubuk yatırılarak bir karış kadar derine dikilir.

Dışarıda iki göz bırakılır. Toprak altında ise 4,5,6 kadar göz gömülür.

Toprak altında her gözden kök atar. Ve asma çok hızlı gelişir.

Siz sanırım iki en çok üç göz olacak şekilde toprak altı dikmişsiniz. Ya da saksıdan şaşırtınız.

Aşağıda kök az olduğu için hızlı gelişmiyor. Sürgün vermiyor. Kök salması gerek.

Yanmış ahır gübresi ya da köklendirici gübrelerden verin ve bol sulayın. Asma kazık köklüdür ve suyu sever.

Gübreyi kökten bir karış uzağa bir bel (kürek) derinliği ve genişliği kadar daire açarak verirseniz çok hızlı gelişir.

Saygılar

junior ve ihtiyarco beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 21:25   #60
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
tamam anlaştık ben şimdiden bazı çelikler buldum .bazı okuduğum bilgilere göre amerikan anaçları kullanmamız gerekiyor asma kalemi ne olursa olsun
Hayır hayır amerikan anacı şart değil.Normal asmalarada oluyor yapanlardan biliyorum.Fakat amerikan anacı olunca daha uzun ömürlü,dayanıklı ve kuvvetli gelişiyor.

junior beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024