agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 4 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Zekoş
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2012, 19:48   #1
Ağaçsever

Kadir Başkök's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2008
Üzüm vermeyen asma

Evimin arka bahçesinde yaklaşık 6-7 yıllık, bedeni 4 cm kalınlığında bir asmam var. Çardak haline getirdiğim bu parmak üzümü cinsi asma, bunca yıla rağmen sadece geçtiğimiz yıl üzerinde 6 tek üzüm olan, bir salkım bile diyemeyeceğim üzüm verdi. Bu yıl bir tane dahi olsa doğuş yapmadı. Toprağın üst kısmı yaklaşık 20 cm derinliğe kadar kaba,fakat daha aşağı kısmı oldukça sert.
Sorum benim asmam neden üzüm vermiyor?
Aynı toprağa sahip komşularımda böyle bir sorun yok.

Eklenen Resimler

Kadir Başkök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 00:34   #2
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Sayın kadir bey bunun bir çok sebepleri olabilir.
Asmanız güneş alıyormu?
Gübrelemesini, bakımı (sulama ilaçlama kükürt atma) düzenli yapıyormusunuz?
Evet. Yapıyorum bunları diyorsanız.
Asmanız erkenci tür olmasın. Yani erken çiçek açar, sizin orasıda soğuksa dondan etkilenip çiçekler dökülür.
Peki, siz ne yapacaksınız. Komşularınız asmalarından veya sizin bölgenize uyumlu bir asmadan alacağınız göz aşısını sizdeki asmaya T şeklinde aşı yapmalısınız.
Şu anda (Göz aşısı -T) aşı zamanı.
Gözünüzde büyütmeyin, hemen başlayın derim kolay gelsin.
Falcon00 - Metin

falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 06:49   #3
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Asmanızın yaprakları sarma yapmak için güzel mi? Bazı türler sadece yaprak veriyor. Komşunun var. Yaprağı çok güzel. Her sene üzerinde 5-6 tek üzüm oluyor.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 12:48   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2013
aynı sorun bende de var yaklaşık 20 yıllık bağımız var ama son 2 senedir neredeyse hiç ürün alamıyoruz

ultrAdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 22:00   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2020
bizim mahallede hiçbir asma sürgün vermiyor. Özellikle güzel tutan cinsten bulup aşılamıştık asmamızı yine de olmuyor. sizce topraktan mı? eğer öyleyse eksik nedir sizce?

edit: calsiyum, azot, fosfor, potasyum gübrelerini düzenli atıyoruz.

bagci4646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 08:36   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Asmadaki Sorunum Sizce Nedir

Merhabalar görselden daha iyi anlaşılacaktır.
istanbulda terasımda hobi olarak üzüm yetiştirmeye çalışıyorum.
her sene tomurcuk oluşumundan sonra tomurcuklar kayboluyor ve meyva alamıyorum.sebebi ne olabilir
bu sene GÜBRETAŞ -13.24.12+10(SO3)+ME - kullandım hemen peşine yağmurlar yağdı neden üzüm alamıyorum,ne yapmalıyım bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen MUSTAFA- : 10-05-2020 saat 09:11
MUSTAFA- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 09:44   #7
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Aşmanız Amerikan anacı denilen asma. Üzüm vermesi için aşılanması gerekiyor. Ancak burada bu asma yaprakları dolma yapmakta kullanılıyor. Bütün ve ince yapraklı. Yeriniz var ise başka beğendiğiniz asmalardan köklendirerek veya satın alarak üzüm veren asmalarınız olsun. Bunun da sadece yapraklarını kullanın. Topladıkça yeni yaprak çıkarıyor. Burada satılan en pahalı yapraklar bu aşmanın.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 10:21   #8
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.Muda burda da bu asmadan yetistiren var.Cinsinin adını bilmiyordum .Yaprak asması diyorlar.Her ne kadar uzum olusur gibi yapsa da sonradan dökülür asla üzüm olmaz..Bu yapragin tek kötü yani damarlı olması..Cok kartlasmadan körpe toplamak lazım.Verimine diyeceğim yok topladikca yeni yapraklar büyutüyor

Muda ve MUSTAFA- beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 11:47   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Aşmanız Amerikan anacı denilen asma. Üzüm vermesi için aşılanması gerekiyor. Ancak burada bu asma yaprakları dolma yapmakta kullanılıyor. Bütün ve ince yapraklı. Yeriniz var ise başka beğendiğiniz asmalardan köklendirerek veya satın alarak üzüm veren asmalarınız olsun. Bunun da sadece yapraklarını kullanın. Topladıkça yeni yaprak çıkarıyor. Burada satılan en pahalı yapraklar bu aşmanın.
Sayın Muda verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Asmamızın cinsini özelliğini öğrenmiş olduk.
Bu asmadan çardak yapmak istiyordum.bunlarin büyüdüğünü gormek çok mutluluk veriyor.
1 bu asmada budama yapmaya gerek yokmu yaprak verecekse kontrolsuz buyumesimi iyi olur.
2 dölleme olmadığındanmı meyva vermez yoksa cinsini böyledir sadece yaprakmi verir
3 kökün biraz üstünden çatal büyüyor bi kolu kessem başka cins uzumden asılama yapsam aynı kökten iki cins üzüm büyürmü
4 istanbulda en iyi cins üzüm hangisi büyütülür bununla birlikte hangi cins üzümden çardak kutabirim
Vaktiniz varsa sorularimi cevabını ve söylemek istediklerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.simdiden tesekkur ederim

Eklenen Resimler

MUSTAFA- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 00:18   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MUSTAFA- Mesajı Göster
Sayın Muda verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Asmamızın cinsini özelliğini öğrenmiş olduk.
Bu asmadan çardak yapmak istiyordum.bunlarin büyüdüğünü gormek çok mutluluk veriyor.
1 bu asmada budama yapmaya gerek yokmu yaprak verecekse kontrolsuz buyumesimi iyi olur.
2 dölleme olmadığındanmı meyva vermez yoksa cinsini böyledir sadece yaprakmi verir
3 kökün biraz üstünden çatal büyüyor bi kolu kessem başka cins uzumden asılama yapsam aynı kökten iki cins üzüm büyürmü
4 istanbulda en iyi cins üzüm hangisi büyütülür bununla birlikte hangi cins üzümden çardak kutabirim
Vaktiniz varsa sorularimi cevabını ve söylemek istediklerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.simdiden tesekkur ederim
Balkonda küçük bir saksıda bu dediklerinizi yapmaya çalışıyorsunuz. Biraz zor olur. Siz büyük varil şeklinde başka asmalar ile yetiştirmeyi deneyin isterseniz. Bu asmayı da sadece yapraklık olarak kullanın. Hem yaprak hem de üzüm ister iseniz çekirdeksiz üzümü ve tokat narinceyi deneyin. Çekirdeksiz üzümü 8-10 gözden budamanız gerekiyor. Üzüm alabilmek için.

1. Her asmanın budanması gerekiyor. Budama yapmaz iseniz istediğiniz verimde olmaz. Ölmesi bozulması durumu söz konusu olur.
2. Cinsi bu şekilde olduğu için dölleme yapmıyor. Ancak bu cinsin de meyve verenini gördüm. Muhtemel farklı bir varyetesi. Tabi ki üzümleri yenecek durumda değil.
3. Asmayı veya başka bir ağacı aşılama yaptığınız zaman bütün kollarını kesmezseniz aşının tutması biraz zor. Bütün kolları aşılamak gerekiyor normal durum. Benim gibi bir kısım kollarını aşılayıp bir tane ağaç yaşlı diye küçük bir kol bırakınca önce aşı tutmuş gibi görünse de daha sonra aşı yerine kendi asıl koluna gönderiyor. Tabi ki bu durum ağacının kuvvetine cinsine bağlı. Ahlat üzerine yaptığım ve yaptırdığım armut aşılarından meyve vermeyeni bir arkadaşımdan almış olduğum kalemler ile yeniden aşılayınca aynı gövde üzerinde beş çeşit aşımız oldu. Ancak ateş yanıklığı belirtileri görünce mecburen ağacı kurtarabilmek için nerede ise bir tür önceki aşı ve sonraki aşılar haricinde ağacın dallarını kesmek zorunda kaldık. Geçen yıl yapmış olduğumuz aşılar tutmuştu. Bazı cins ağaçlarda bu durum mümkün değil
4. istanbul'da yaşamadığım ve bu durum kişiden kişiye değiştiği için cevap verebilmek mümkün değil. İzabella üzümünü arkadaşlarımız çok beğeniyorlar. Ancak ben kalın kabuklu, çekirdekleri çok iri ve kokulu denilen aroması bana ters geldiği için o üzümü sevemedim. Oysa bulmak için epey uğraşmıştım. Bizim sevdiğimiz üzümü de başkası sevmeyebilir.

OSMAN45 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 11:37   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2020
Merhabalar Sadece yaprak İçin bende asma dikmek istiyorum yukarıda görselleri Olan asma çok iyi.. ama fidanını nerede bulurum netten araştırıyorum fakat bulamadım güvenilir bir sonuç.. önerebileceğiniz bir şey var mi nereden bulurum belki de anahtar kelime olarak yanlış arıyorum ne yazmalıyım ?

dygrtn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2020, 17:24   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2007
Aynı asma türünden bende de var ama ben üzüm vermeyeceğini bilerek dikmiştim. Sadece yaprak amaçlı diktim. Sizin resimde ki gibi tomurcuk halini alıp dökülüyorlar. Ama mükemmel yaprak veriyor. Topladıkça daha iyi ve güzel yapraklar veriyor.

Aynı yıl diktiğim üzüm veren asmadan aldığım çelikten hala bir adet bile üzüm yiyemedim. Hala bekliyorum. Sürekli gübre veriyorum çok suluyorum, bahçenin en güneşli yerine diktim. Aklıma gelen herşeyi yaptım ama sonuç alamadım. Parmak kalınlığında. Aynı yıl yaprak amaçlı diktiğim asma bileğimin kalınlığına geldi.

Halife Tanrıverdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2020, 17:26   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2008
Çekirdekten üzüm

Selamlar,
Çekirdekten yetişen asmadan meyve alabilir miyiz yoksa aşı mı gerekir? Teşekkürler

Taurussian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2021, 16:34   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2020
bu meyve vermeyen üzüm çekirdekten mi yetişmiş

fatmanur yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024