agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 6 Gönderen bnymnblr
  • 1 Gönderen bnymnblr
  • 1 Gönderen bnymnblr
  • 1 Gönderen estikey
  • 2 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen bnymnblr

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2020, 13:02   #1
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Kanser Hastasına Kokulu Misket Üzümü Denemesi Olumlu Sonuç Verdi.

KOKULU MİSKET ÜZÜMÜ

Merhabalar Sayın agaclar.net üyeleri

Denenmiş ve faydası görülmüş çok güzel bir gelişmeden bahsedeceğim.

Bir kanser hastası tanıdığımıza 2020 yılında kokulu misket üzümünü tavsiye etmiştim.
Üzümü tavsiye etmemdeki temel neden, üzümün kansere karşı işleyiş şekli idi.

Bu üzümün kanserli hücrelere karşı davranışı şu şekilde gelişmektedir.
Üzümün kabuğunda fenolik bileşikler bulunmaktadır. Bu bileşikler içerisinde kanserle mücadelede en etkili olanı resveratroldür.
Resveratrol, kanserli hücre ile karşılaştığı zaman bu hücreyi çepeçevre sararak, kanserli hücrenin çoğalmasını engellediği gibi gelişmesini de sonlandırmaktadır.

Ben kendisi ile görüştüğümde
Bu üzümü bildiğini ve temin ettikten sonraki sonuçları paylaşacağını bana söyledi. ve sonraki iki aylık deneme sonucunda kanda bulunan kanserli hücre sayısının 9 birim den 5 birime düştüğünü söyledi.
Kendisi bu üzümü kilolarca aldıktan sonra bir kısmını taze olarak tüketmiş, uzun süre kullanabilmek için ise üzümü blender dan geçirdikten sonra,buzdolabında muhafaza ettiğini ve sürekli kullandığını söyledi.

Bu üzümün, Karadeniz üzümü, Laz üzümü, Rize üzümü diye adları vardır.
Ancak İstanbul'da da bazı yerlerde bulunmaktadir
Meyve özellikleri
Ufak ve parlak taneler
Suyu mor renk ve leke yapan cinsten
Meyveleri kokulu ve yapis yapış
İse belirttiğim cins uzumdur
Fidesi mantarı hastaliklara karşı oldukça yüksek dirençli bir bitkidir.
Kısmi güneş gören yerlerde bile yetisebilmektedir.

ABD’de yapılan bir araştırmada, tümör aşılanmış farelere 18 hafta
boyunca 2 kez 1, 5, 10 veya 25 mikromol resveratrol veren araştırıcılar tümör sayısının kontrole göre sırasıyla % 50, % 63, % 88 oranında azaldığını ortaya koymuşlardır.
Bu üzüm özellikle kolorektal, akciğer, prostat ve meme kanseri riskini azaltmada oldukça etkilidir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4013237/

Eklenen Resimler

Düzenleyen bnymnblr : 28-01-2022 saat 14:54
bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2020, 14:20   #2
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
kanser hastalarına rusya dan üzüm tentürü tavsiye ediliyor. çok küçük ambalajı çok pahalı.
yerli üretimede başlanmış. hasada yakın dönemde bağlara fungus bulaştırılıyor bitki kendini korumaya alıyor ve hasad yapılıyor, sonrada tentürü yapılıyor.

BURSA TARIM MARKET hastalıklara dayanıklı misket üzüm çeşitleri getirmiş bende hatta
Muscat Bleu, August Giant , Poeloeske Muskotaly Üzüm Fidanları aldım. umarım iklimimize uyar.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2020, 20:19   #3
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
KOKULU MİSKET ÜZÜMÜ

Merhabalar Sayın agaclar.net üyeleri

Denenmiş ve faydası görülmüş çok güzel bir gelişmeden bahsedeceğim.

Bir kanser hastası tanıdığımıza 2020 Eylül ayında kokulu misket üzümünü tavsiye etmiştim.
Üzümü tavsiye etmemdeki temel neden, üzümün kansere karşı işleyiş şekli idi.

Bu üzümün kanserli hücrelere karşı davranışı şu şekilde gelişmektedir.
Üzümün kabuğunda fenolik bileşikler bulunmaktadır. Bu bileşikler içerisinde kanserle mücadelede en etkili olanı resveratroldür.
Resveratrol, kanserli hücre ile karşılaştığı zaman bu hücreyi çepeçevre sararak, kanserli hücrenin çoğalmasını engellediği gibi gelişmesini de sonlandırmaktadır.

Ben kendisi ile görüştüğümde
Bu üzümü bildiğini ve temin ettikten sonraki sonuçları paylaşacağını bana söyledi. ve sonraki iki aylık deneme sonucunda kanda bulunan kanserli hücre sayısının 9 birim den 5 birime düştüğünü söyledi.
Kendisi bu üzümü kilolarca aldıktan sonra bir kısmını taze olarak tüketmiş, uzun süre kullanabilmek için ise üzümü blender dan geçirdikten sonra,buzdolabında muhafaza ettiğini ve sürekli kullandığını söyledi.

Bu üzümün, Karadeniz üzümü, Laz üzümü, Rize üzümü diye adları vardır.
Ancak İstanbul'da da bazı yerlerde bulunmaktadir
Meyve özellikleri
Ufak ve parlak taneler
Meyveleri kokulu ve yapis yapış
İse belirttiğim cins uzumdur
Fidesi mantarı hastaliklara karşı oldukça yüksek dirençli bir bitkidir.
Kısmi güneş gören yerlerde bile yetisebilmektedir.

ABD’de yapılan bir araştırmada, tümör aşılanmış farelere 18 hafta
boyunca 2 kez 1, 5, 10 veya 25 mikromol resveratrol veren araştırıcılar tümör sayısının kontrole göre sırasıyla % 50, % 63, % 88 oranında azaldığını ortaya koymuşlardır.
Bu üzüm özellikle kolorektal, akciğer, prostat ve meme kanseri riskini azaltmada oldukça etkilidir.
İyi akşamlar iklim isteği nedir akdeniz ikliminde yaşarmı bilgiler için teşekkürler.🌷

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2020, 21:35   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bu üzümün asmasından bahçemde var. Bu sene bir kaç salkım alabildim genç asmalardan. Bir tanesi ekim sonuna doğru ikinci ürün olarak bir tek salkım daha yaptı ama onu yemek nasip olmadı. Çok lezzetli kokulu bir üzüm.

Çelikleri Bornova misket üzümü diye geldi, bağı olan bir tanıdıktan.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2020, 09:17   #5
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
İyi akşamlar iklim isteği nedir akdeniz ikliminde yaşarmı bilgiler için teşekkürler.��
Akdeniz ikliminde de yetişir.
Çevrenizdeki özellikle hasta olan kişiler varsa onlara da tavsiye edin.
Kilolarca alsınlar bir kısmını taze tüketsinler bir kısmını da blender dan geçirip uzun süreli kullansınlar.
Sonuçları da paylaşsınlar.

pembegül beğendi.
Eski 25-12-2020, 10:19   #6
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
İsabella üzümüyle aynı çeşit mi bu acaba

köpük_bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2020, 11:18   #7
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
İsabella üzümüyle aynı çeşit mi bu acaba
Öyle olduğunu söyleyenler de var.

Eski 25-12-2020, 11:45   #8
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.Bnymnblr bu üzüme benzer yapıda bir cesit var brnde..Emin olmak icin soruyorum asmanin yapraklari acik renkli ve alt tarafı tüylü mü? Bir tanıdık vermisti.Diger asmalara bakarak farkliligi goze carpıyor.Mümkünse yaprak resmini paylasabilirmisiniz?

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2020, 13:29   #9
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sn.Bnymnblr bu üzüme benzer yapıda bir cesit var brnde..Emin olmak icin soruyorum asmanin yapraklari acik renkli ve alt tarafı tüylü mü? Bir tanıdık vermisti.Diger asmalara bakarak farkliligi goze carpıyor.Mümkünse yaprak resmini paylasabilirmisiniz?
Şuan yapraklarının birçoğu sarardı ve döküldü. Yaprağına çok dikkat etmediğim için renk ve tüylülüğü hakkında kesin birşey diyemeceğim.

Ufak ve parlak taneler
Meyveleri kokulu
Tane sıkıldığında içi bütün olarak çıkar.
Kalın kabuklu ve koyu renklidir.

.

Düzenleyen bnymnblr : 25-12-2020 saat 15:08
Eski 29-12-2020, 00:19   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Bu Kokulu Karadeniz üzümüdür. Diğer adı isabella.
Yoğunlukla Doğu Karadeniz tarafında ağaçlara sardırılarak yetiştirilir. Mantari hastalıklara dayanımı yüksektir. Öyle olmasa zaten bu bölgede yetişme şansı yok.
Kokusu yemesi harikadır. Özellikle kabuğu şifadır.
Üzüm yetiştiriyorum diyenin bahçesinde muhakkak olmalıdır.
Bende bunun birde pembe olanı var. Ben pembe isabella diyorum ama bizim oranın haricind3 ne bir yerde gördüm neden duydum. Tamamen aynı özelliklere sahip kabuğu çıkan ve yoğun aromalı. Şimdi çoğaltmaya çalışıyorum. Samsun’da yetiştirmeye çalışacam, bakalım nasıl olacak...

bnymnblr beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2020, 00:33   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
kanser hastalarına rusya dan üzüm tentürü tavsiye ediliyor. çok küçük ambalajı çok pahalı.
yerli üretimede başlanmış. hasada yakın dönemde bağlara fungus bulaştırılıyor bitki kendini korumaya alıyor ve hasad yapılıyor, sonrada tentürü yapılıyor.

BURSA TARIM MARKET hastalıklara dayanıklı misket üzüm çeşitleri getirmiş bende hatta
Muscat Bleu, August Giant , Poeloeske Muskotaly Üzüm Fidanları aldım. umarım iklimimize uyar.
Bende ordan glenora seedles ile Niagara çeşitlerini aldım. Alırken aroma renk ve bendeki çeşitlere göre seçim yaptım. Poeloeske muskotaly ile Niagara arasında tercihimi verimi daha yüksek diye Niagara dan yana kullandım.
Aradığım özelliklerin başında aromalı olması geliyor. Sonra renk (özellikle siyah-kırmızı renk üzümlerin beyazlara oranla resveratrol oranları çok daha yüksek) birde çok yönlü kullanılabilmesi (sofralık, şaraplık, pekmezlik.. vs)

İlerleyen zamanda İnşallah yetiştirebilirsek gözlemleyip karşılaştırma yapabiliriz.

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2021, 01:33   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Bu Kokulu Karadeniz üzümüdür. Diğer adı isabella.
Yoğunlukla Doğu Karadeniz tarafında ağaçlara sardırılarak yetiştirilir. Mantari hastalıklara dayanımı yüksektir. Öyle olmasa zaten bu bölgede yetişme şansı yok.
Kokusu yemesi harikadır. Özellikle kabuğu şifadır.
Üzüm yetiştiriyorum diyenin bahçesinde muhakkak olmalıdır.
Bende bunun birde pembe olanı var. Ben pembe isabella diyorum ama bizim oranın haricind3 ne bir yerde gördüm neden duydum. Tamamen aynı özelliklere sahip kabuğu çıkan ve yoğun aromalı. Şimdi çoğaltmaya çalışıyorum. Samsun’da yetiştirmeye çalışacam, bakalım nasıl olacak...

BU üzüm beyefendinin söylediği gibi İzabel üzümü. Sadece karadenize kıyısı olan bölgelerde yetişir. Siyah üzümdür. Sarmaşık gibi ağaçlara tel çitlere sarılarak uzar. Budama istemez, ilaç istemez, dayanıklıdır. O bölgenin rutubetinde külleme, mantar hastalığı dahi yaşamaz, çok geç olgunlaşır, Ekim ayından önce asit seviyesi yüksek olduğu için ekşi olabilir. Çok güneş ister.

Üzümlerin içi JEL gibidir. Dışı üzüm gibi, içi jelibon gibidir.

Konu başlığına Misket üzümü deyince üzümler karışmış durumda. Misket **** muscat üzümü ege bölgesinde denizli İzmir civarında çoğunlukla yetişen beyaz üzümdür. Kokusunda gül bahçesine girmiş gibi hissedersiniz. Yeni yeni popüler olan bir beyaz şarap türüdür.

Ayrıca Birde Hamburg misketi olarak adlandırılmış, yine nefis kokuları olan ayrı bir Siyah üzüm türü vardır. Buda Bornova Misketi gibi genellikle Ege ve Trakya bölgesinde yetişir.

İzabel üzümüne ve kansere olan faydasına gelince, benim yaptığım araştırmalarda, bu üzümden yapılan şarabın zararlı olabileceği anlatılırken, İzabel üzümünü, üzüm olarak yemenin faydasına dair bir bilgi ile karşılaşmamıştım.

Sayın @bnymnblr yazınızda bir makaleden bahsetmişsiniz. Mümkün ise bu makaleyi veya linkini paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

İyi haftalar dilerim

Auzdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2021, 11:27   #13
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Merhabalar. Sayın Auzdil
Evet bu üzüm Karadeniz üzümü laz Üzümü diye geçer.
Diğer üzüm türleri gibi hastalıklara kolayca yakalanmadığı için Karadeniz İklimine adapte olan tek türdür.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4013237/

Benim bu üzümü tavsiye ettiğim Zerrin Hanımın muhtelif zamanlarda yaptırdığı test sonuçları.

31 Ağustos 2020 tarihinde kandaki CEA(kanserli hücre sayısı) 8,05 iken
29 Eylül 2020 tarihinde kandaki CEA(kanserli hücre sayısı) 5,6'ya indi.
üstelik bu kişi halen de sigara kullanmaktadır.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.

Düzenleyen bnymnblr : 23-02-2021 saat 09:17
Eski 14-03-2021, 00:24   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Auzdil Mesajı Göster
BU üzüm beyefendinin söylediği gibi İzabel üzümü. Sadece karadenize kıyısı olan bölgelerde yetişir. Siyah üzümdür. Sarmaşık gibi ağaçlara tel çitlere sarılarak uzar. Budama istemez, ilaç istemez, dayanıklıdır. O bölgenin rutubetinde külleme, mantar hastalığı dahi yaşamaz, çok geç olgunlaşır, Ekim ayından önce asit seviyesi yüksek olduğu için ekşi olabilir. Çok güneş ister.

Üzümlerin içi JEL gibidir. Dışı üzüm gibi, içi jelibon gibidir.

Konu başlığına Misket üzümü deyince üzümler karışmış durumda. Misket **** muscat üzümü ege bölgesinde denizli İzmir civarında çoğunlukla yetişen beyaz üzümdür. Kokusunda gül bahçesine girmiş gibi hissedersiniz. Yeni yeni popüler olan bir beyaz şarap türüdür.

Ayrıca Birde Hamburg misketi olarak adlandırılmış, yine nefis kokuları olan ayrı bir Siyah üzüm türü vardır. Buda Bornova Misketi gibi genellikle Ege ve Trakya bölgesinde yetişir.

İzabel üzümüne ve kansere olan faydasına gelince, benim yaptığım araştırmalarda, bu üzümden yapılan şarabın zararlı olabileceği anlatılırken, İzabel üzümünü, üzüm olarak yemenin faydasına dair bir bilgi ile karşılaşmamıştım.

Sayın @bnymnblr yazınızda bir makaleden bahsetmişsiniz. Mümkün ise bu makaleyi veya linkini paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

İyi haftalar dilerim
Resveratrol doğada çok yaygın olan bir antioksidan polifenoldür. En yoğun bulunduğu yiyecek siyah üzümün kabuk kısmıdır. Bu madde muhtemelen siyah üzümün dış koşulları örneğin aşırı soğuğa, güneş ve sıcağa, mantar enfeksiyonlarına veya kanser yapıcı diğer faktörlere karşı ürettiği koruyucu bir maddedir.

Resveratrol doğal antioksidan maddelerin en önemlilerinden biri. Sağlığa iyi geldiği özellikle damar gençliğini desteklediği uzun süredir biliniyor. Resveratrol ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalardan biri yeni sonuçlandı. Geçen hafta duyurulan bulgular bu çalışmanın sonuçları. Çalışma Amerika’da Wisconsın Üniversitesinde (ABD) yapıldı. Resveratrol verilen farelerin yaşlanmayla ilgili genetik aktivitelerinde bazı değişimler olduğu gözlendi. Araştırma sonuçlarına göre daha önce meyve sinekleri ve solucanlarda elde edilen bulgular muhtemelen doğru olmalıydı. Resveratrol verilen farelerde yaşam süresi uzuyordu. Ama hemen sevinmemek, bu bulguların teyidini beklemek, araştırmaları insanlar üzerinde de sürdürmek gerekiyor.

Dolayısı ile isabella da siyah kalın kabuklu ve muhtemelen diğer siyah üzümlere oranla daha da yüksek resveratrol içeriyor.

Sizin isabella dan yapılan şarabın zararlı olabileceğine dair kaynağınız var mı?
Varsa paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024