agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni166Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2016, 23:26   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Çardaktaki asmanın üzüm salkımları koruma altına alındı. Bakalım netice nasıl olacak.

Eklenen Resimler

göksel38, Muda ve Milla beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2016, 23:46   #62
Ağaç Dostu

Üzümlerde geçen bir hafta içinde en küçük bir zayiat görünmüyor. Diğer asmadaki kocaman salkımları on günde telef eden arı saldırıları püskürtülmüş oldu. Seneye nasip olursa üzüm olgunlaşmaya başlayınca tüm salkımları bu torbalarla korumaya alacağım.

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2016, 19:32   #63
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Üzümlerde geçen bir hafta içinde en küçük bir zayiat görünmüyor. Diğer asmadaki kocaman salkımları on günde telef eden arı saldırıları püskürtülmüş oldu. Seneye nasip olursa üzüm olgunlaşmaya başlayınca tüm salkımları bu torbalarla korumaya alacağım.
Bu üzüm bana gönderdiğiniz üzüm mü? Harika görünüyor. Bizimki kalıcı yerine bu yaz başı dikildi, önümüzdeki yıl çardağa sarmaya başlar kısmetse.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2016, 20:32   #64
Ağaç Dostu

Evet aynı asma.
Salkımlardaki üzümlerin tam olarak olgunlaşmalarına daha 2-3 hafta var. Sebebi sadece öğlene kadar güneş görmesi. Bu asma ilk bu yıl randımanlı ürün vermeye başladı. Bir kaç yıla kadar ürün miktarı katlanarak artacaktır. Salkımlar 1,5-2 kg kadar olabiliyor. Bu fileler ile salkımları zedelenmeden koruyabilirsem büyük bir iş başarmış olacağım.
Üzümünü tatmanızı sağlayabilsem keşke. Harika diye yazdığınız tesbitin ne kadar yerinde olduğunu görmüş olurdunuz.

Taşlıbahçe ve oz26 beğendi.

Düzenleyen hosseda : 13-09-2016 saat 13:19 Neden: düzeltmeler
Eski 27-09-2016, 23:41   #65
Ağaç Dostu

Bu hafta sonu asmanın bir kısım üzümünü kestim. Salkımları torbalara koymanın yararını gördüm, eşekarıları bozamadı salkımları.

Eklenen Resimler

göksel38, Muda, Asoo ve 2 kişi beğendi.
Eski 01-10-2016, 21:16   #66
Ağaç Dostu

Çardakta üzüm kalmadı. Bu yılki hasat bugün tamamlandı. Torbalama ile salkımlar neredeyse tamamen korundu halbuki diğer asmanın 3/4 ü telef olduydu.

Eklenen Resimler

bahcedenn, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
Eski 26-10-2016, 16:48   #67
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Afyonkarahisar Veyis (Veysi) Üzümü

Afyonkarahisar'da yetişen sofralık ince kabuklu en lezzetli üzüm türüdür. Başka yerlerde yetişiyormu bilemiyorum. Biraz toprağı iyi ve verimli yerde çok iyi gelişir. Bendeki asmalardan olanlar yağmurların olmaması, sulayamamam nedeni ile bu yıl fazla iri taneli olmadı. Ancak lezzet olarak mükemmeller. Renk olarak çok koyu olmaz.

Name:  DSCF9739.jpg
Views: 1625
Size:  70.4 KB

Name:  DSCF9741.jpg
Views: 1679
Size:  55.9 KB

Name:  DSCF9751.jpg
Views: 1632
Size:  60.1 KB

Name:  DSCF9752.jpg
Views: 1830
Size:  46.4 KB

pria, salih66, Atilgan ve 1 kişi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2016, 18:03   #68
Ağaç Dostu

Üzüm kendisini belli ediyor. Mümkün olursa budama zamanı çelik alalım asmanızdan.

Bu yıl bir tanıdığımdan bu üzüme benzer kokulu siyah üzüm geldi, çok leziz bir üzümdü. Şubat ayında çelik sözü verdi. Sayın pria'nın verdiği çeliklerden bir tanesi tuttu. Bahçede dört adet iyi cins asma olacak, ayrıca siyah üzüm olarak 10 kütük efosumuz mevcut.

Budama zamanı asmadan çelik ayıracağım (tavşan böbreğinden) isteyen olursa yollayabilirim.

pria, Muda ve Dutlubahçe beğendi.
Eski 27-10-2016, 13:49   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Üzümde şeker oranını azaltan tabanda su olması ve aşırı sulamadır. Üzümlerin oluşma ve büyüme zamanları bahar aylarının yağmurlu zamanlarına gelir. Bu yağmur asmalara yeter. Bence eğer şarap yapmak veya çok tatlı üzüm yemek istiyorsanız üzümler tatlanmaya başladığında mümkünse su vermeyin veya çok az. Tabanında su olan yere şaraplık üzümü hiç dikmeyin. Bulduğunuz yeni cins çelikleri toprağa dikip yıllarca büyümesini beklemek yerine ucuz yabani asmalar bulun veya çardak asmanız varsa dallarına bu çelikleri aşılatın. Asmanızın bir dalı siyah, bir dalı çekirdeksiz bir dalı red glob yapabilirsiniz.

Düzenleyen Erdem 01 : 28-10-2016 saat 10:01
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2016, 15:35   #70
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar okuduğum kadarıyla iç anadolu da aşağıdaki üzüm çeşitleri yetisiyormus. Bu çeşitleri bulabileceğim önerebileceğiniz bir yer varmı.

Alphonse lavallee
Çavuş
Hafizali
Hamburg misketi
Muscat reinne des vignes
İtalia
Razaki
Gül üzümü
Parmak üzüm
Kadın parmağı

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2016, 17:04   #71
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Arkadaşlar okuduğum kadarıyla iç anadolu da aşağıdaki üzüm çeşitleri yetisiyormus. Bu çeşitleri bulabileceğim önerebileceğiniz bir yer varmı.

Alphonse lavallee
Çavuş
Hafizali
Hamburg misketi
Muscat reinne des vignes
İtalia
Razaki
Gül üzümü
Parmak üzüm
Kadın parmağı

hamburg misketi ve hanım parmağı kardenizde yetişen üzümlerden. ben gg den aldım. Tanesi 1o tl. aşılı

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2016, 17:15   #72
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
hamburg misketi ve hanım parmağı kardenizde yetişen üzümlerden. ben gg den aldım. Tanesi 1o tl. aşılı
Bir kaynakta iç anadolu da da yetiştiği yazıyor. Deneyeceğim bakalım. 😀 teşekkürler cevabınız için. Sn. Saleri ne zaman toprağa dikmemi tavsiye edersiniz.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2017, 11:19   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Tavşan böbreği asma çeliği

Alıntı:
Üzüm kendisini belli ediyor.

Budama zamanı asmadan çelik ayıracağım (tavşan böbreğinden) isteyen olursa yollayabilirim.
Sayın hosseda, budama zamanı elde edeceğiniz çeliklerden 3-4 adet alabilirsem çok makbule geçecek.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2017, 13:26   #74
Ağaç Dostu

Notlarıma baktım,geçen sene şubat ortasında budamalar yapılmış. Unutmam ama siz gene şubat ortasında buraya yazarsanız iyi olur. İstediğiniz kadar yollarım çelik.
Kavacık üzümü diye bilinen ( köylü efos diyor o üzüme) çekirdekli kara üzüm de var bahçede. O üzümde güzel ve özel bir üzüm ondan da yollarım isterseniz.
Bunun yanında sn.pria geçen sene keçi memesi diye adlandırılan asmadan yolladı. Bir çelik tuttu ama henüz ondan çelik alınmaz seneye nasip olursa ondan da yollayabilirim.

pria, Muda ve Dutlubahçe beğendi.
Eski 03-01-2017, 20:29   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet aynı asma.
Salkımlardaki üzümlerin tam olarak olgunlaşmalarına daha 2-3 hafta var. Sebebi sadece öğlene kadar güneş görmesi. Bu asma ilk bu yıl randımanlı ürün vermeye başladı. Bir kaç yıla kadar ürün miktarı katlanarak artacaktır. Salkımlar 1,5-2 kg kadar olabiliyor. Bu fileler ile salkımları zedelenmeden koruyabilirsem büyük bir iş başarmış olacağım.
Üzümünü tatmanızı sağlayabilsem keşke. Harika diye yazdığınız tesbitin ne kadar yerinde olduğunu görmüş olurdunuz.
Sayın hosseda, bu üzümün asması acaba kaç yaşında verimli olmaya başlıyor?
Tabii Kavacık üzümünden de çelik isterim.
Kısmetse Şubat ayının ortalarında hatırlatırım.

Eski 03-01-2017, 21:35   #76
Ağaç Dostu

Çardaktaki asma 2008 veya 2009 yılında çelik olarak dikildi. Geçen sene verimli ilk senesiydi. Demekki en az 7 yıl lazım. Bakım farkıyla biraz daha öne çekilebilirmi bilemem.

Kavacıklar 2011 yılında dikildiler hala tam verim göstermediler ama bu yaz biz artık büyüdük dedilerdi. Epey uzun bir zaman gerekiyor. Bahçede verimli olmayan bir kaç asma var bundan böyle bulacağım cins asma çeliklerini onlara aşılatarak vakit kazanmak niyetindeyim...

Muda ve Dutlubahçe beğendi.
Eski 03-01-2017, 22:25   #77
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

İstediğiniz verimli asmadan aşılarsanız iyi bir bakımla çok kısa bir zamanda üzüm verebiliyorlar. Benim bahçeyi aşıladığım asmalardan ikinci yılında üzüm veren altının kuvvetli olması nedeni ile biri oldu. Diğeri üçüncü ve dördüncü yılında verimli oldu. Bakalım bu yıl nasıl olacaklar. Diğerlerinin hangileri olduğunu karıştırdım. Pembe çavuş üzümü çıkarlarsa aşıların tutmuş olduğunu anlayacağım. Çoğunlukla onları aşılatmaya çalıştım. Asma aşılama ile ilgili videoları atmıştım. Çeşitli zamanlarda aşılama yapılabiliyor. Bu yıl onları da denemek istiyorum.

Dutlubahçe beğendi.
Eski 04-01-2017, 07:18   #78
Ağaç Dostu

Sayın Muda, asma aşılama videolarının linkini vereblir misiniz?

Muda beğendi.
Eski 04-01-2017, 09:53   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Çeşit değiştirmede ağaçlarda Matkap Aşısı yapıyorlar. Matkapla delik açıp çubuğun ucunu biraz sıyırıp bu deliğe çakılıyor aşı macunu ile kapatıyorlar.Çok kolay görünüyor. Asamada deneyen var mı. Bir de şöyle denesem, çelikteki gözü kesip gövdenin üzerini göz kadar sıyırıp yerleştirsem bağlayıp üstüne toprak döksem başarılı olur mu. Bitkiyi çelik olarak dikince bitki yaşı sıfırlanır hayata sıfırdan başlar. Çelikteki gözleri aşı yaparsanız daha çabuk verim alırsınız. Bir gövdeye çok sayıda farklı çeşitler aşılayabilirsiniz. Adana'da kokulu Trabzon asması gövdesine beyaz çardak üzümü aşı yaptırdık. Gövde gelişmiş olunca aşılı dal hemen gelişip üzüm verdi. Bir gövdede iki farklı üzümden verim aldık. Uzun kalın bir dala, dalda köklendirme yapın kışın kesip dikin. Bu yöntemde de sıfırlama olmaz çabuk üzüm verir.

Dutlubahçe beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2017, 12:58   #80
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Sayın Muda, asma aşılama videolarının linkini vereblir misiniz?
Sn. Dutlubahçe;

Sorunuzu sonradan gördüğüm için şu anda çevaplıyorum. Farklı aşı teknikleri videolar halinde mevcut.

Asma aşılama

Arkadaşımızın söylediği yeşil yongalı göz aşısı da burada anlatılmış.

Yongalı Göz Aşısı Nasıl Yapılır?

Dutlubahçe beğendi.
Eski 28-01-2017, 22:11   #81
Ağaç Dostu

Sn. Dutlubahçe, bu sene budamayı erken yaptı komşu. Bu gün üzüm çubuklarını getirdim yanımda ( tavşan böbreği ile kavacık kara üzüm) .
Önümüzdeki hafta içinde yollayabilirim kargoyla. İsteğiniz devam ediyorsa bana mesajla adresinizi yazın lütfen.
(Mesaj sayım bin olmuş )

Dutlubahçe beğendi.
Eski 28-01-2017, 22:25   #82
Ağaç Dostu

Sayın hosseda, adres bilgilerimi gönderdim. İki çeşitten de çelik edinmek istiyorum.
Peşinen çok teşekkür ederim.

Eski 28-01-2017, 22:35   #83
Ağaç Dostu

Sayın hosseda, İstanbul'da havalar bu günlerde oldukça soğuk. Göndereceğiniz asma çeliklerini nasıl muhafaza edebilirim ve köklendirebilirim kısaca bilgi verebilir misiniz?

İkinci sorum, bu çelikleri 1-2 ay saklayarak, bahçemdeki yabani asmayı aşılamak için kullanabilir miyim?

Eski 29-01-2017, 10:40   #84
Ağaç Dostu

Aşı için o kadar uzun beklemenize gerek yok sanırım. Haftaya sorarım köydekilere. Şimdilik ıslak beze sarıp bekletmeniz mümkün.
Çelikleri ise hemen pet şişelere dikerseniz sorun kalmaz( üç göz toprakta iki göz üstte olarak dikilmesi ideal şekilmiş ki çeliklerde en az 5 göz mevcut. Sayılarıda epey fazla, uzun bir koli olacak kargonuz. Siyah bezle bağlı olanlar kara üzüm, kırmızıların bağı beyaz.).

Eski 01-02-2017, 12:21   #85
Ağaç Dostu

Sayın hosseda, gönderdiğiniz asma çeliklerini hasarsız bir şekilde aldım. Çok teşekkür ediyorum.

Bu çelikleri toprakta mı köklendirmek daha iyi olur yoksa torfta mı?

Eski 01-02-2017, 12:45   #86
Ağaç Dostu

Toprağa dikmeniz kafi olacaktır sayın Dutlubahçe. Asma çeliklerinde tutma ihtimali çok yüksek, sıcak zamanda susuz kalmadıktan sonra problem yaşanmıyor.

Bana da bir kucak dolusu kokulu siyah misket üzümünün asma çubukları bu sabah geldi. Islak kağıda sardım alt taraflarını, hafta sonu bahçeye gidince beş litrelik pet şişelere dikerim, bir kaç tanede toprağa direk dikerim. Bu kokulu üzümü geçen sene tattım, o gün şekerim mi düşmüştü bilemiyorum ama lezzetini tarif zor, bir torba üzümü bitirecektim neredeyse.

Eski 16-03-2017, 09:37   #87
Ağaç Dostu

Sayın hosseda'dan temin ettiğim asma çeliklerini köklendirme çalışmalarım devam ediyor. Çelikler önce uyandı, sonra yaprak çıkarmaya başladılar, şimdi görünen oluşumları ise salkıma benzettim.

Bu salkım taslaklarını, çeliklerin gelişimi açısından kopartmayı düşünüyorum. Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

Name:  ASMA1.jpg
Views: 1303
Size:  57.4 KB

Name:  ASMA2.jpg
Views: 1269
Size:  23.1 KB

kamil35, pria, attar ve 1 kişi beğendi.
Eski 16-03-2017, 11:58   #88
Ağaç Dostu

Salkım olduğunu sanmıyorum onlarda yaprak. Çok erkenden yeşermişler. Ben de aynı çeliklerden saksılara daldırdım henüz hiç hareket yok. Koparırsanız zararı olmayacaktır yükü hafifleyecek çeliğin...

Dutlubahçe beğendi.
Eski 16-03-2017, 13:56   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Salkım olduğunu sanmıyorum onlarda yaprak. Çok erkenden yeşermişler. Ben de aynı çeliklerden saksılara daldırdım henüz hiç hareket yok. Koparırsanız zararı olmayacaktır yükü hafifleyecek çeliğin...
Yaklaşık 1 ay binanın içinde merdiven sahanlığında beklettim, yeşermeye başladıklarında balkona çıkarttım.

Eski 23-03-2017, 16:04   #90
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Sayın hosseda'dan temin ettiğim asma çeliklerini köklendirme çalışmalarım devam ediyor. Çelikler önce uyandı, sonra yaprak çıkarmaya başladılar, şimdi görünen oluşumları ise salkıma benzettim.

Bu salkım taslaklarını, çeliklerin gelişimi açısından kopartmayı düşünüyorum. Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

Eklenti 640875

Eklenti 640876
Sn. Dutlubahçe;

Sizdeki çelikler üzüm vermeye başlamış. Bendekiler hala buzdolabındalar. Tebrik ederim.

İlk fotoğraftaki üzüm. Hemen kopartın. Gücünü ona harcamasın. Yanındaki çelikte kıpırdama var mı? Bana sanki yanlış dikilmiş gibi geldi. Üstte olması gereken kısım sanki toprakta gibi.

Dutlubahçe beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024