agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni166Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2014, 13:05   #31
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
hamburg misketi aldım internetten dikdim bahçeye ama sadece internetteki resimleri güzel olduğu için siperiş etmiştim tadı falan nasıldır iyimidir ?

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 13:21   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Sayın Pria budama mevsimi geldi umarım henüz budanmamıştır,budama bitmediyse 20-30 cm aşılık 3-5 kalem bulabilirseniz ben de denemek isterim.

Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 22:36   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Kardeşim pria, göndermiş olduğun keçi memesi üzümü çubuklarından bir tanesi yaprak vermeye başlamış, çok sevindim.Bunun için size ne kadar teşekkür etsem az.Sağolun, öbürlerinde henüz bir tomurcuklanma
izlemedim. ama onlarında tomurcuk vereceğini düşünüyorum.Umarım buda olur.

pria ve Muda beğendi.
delibayir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 21:11   #34
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
İşte, bu yıl 12 kişiye 3'er çelik gönderdiğim ''keçi memesi'' üzümüm..

Bu yıl, sağında ve solunda daldırma da yaptım..
İnşallah gelecek kış daha çok kişiye çelik göndermek kısmet olur.

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 20:13   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2014
Kokulu sofralik

Arkadaslar toprakla ugrasmayi cok seviyorum.
Kokulu sofralık ve kutur kutur yenenecek ince kabuklu tatli
guzel bir kac cins uzum ariyorum.
Yardimlariniz olursa cok sevinirim.
Selamlar, saygilar
Mehmet Buyukcelen

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Özel üzümden yazmaya devam edeyim.

1990 lı yıllar. Her hafta sonu gidip geldiğimiz güzergah üzerinde Sazlıköy diye bir yerleşim yeri var ( Sökeye varmadan hemen önce). Eylül ortaları gibi köyün Ortaklar tarafından gelene göre sağda kalan girişindeki okulun köşesine köyden bir amca küfeyle razaki çıkarırdı. Sadece 2 hafta sonu denk getirebilirdim o üzümü. Sonraki seneye kadar beklerdim zamanı gelsede razakiden yesek diye. Belki on sene sürdü bu. Sonra o gelme gitmeler kesilince ne oldu o üzüm hiç bilmiyorum ama bilsem amcayı bulabileceğimi, çelik almak için hiç durmam giderim Sazlıköye.

O razakinin tadını, güzelliğini anlatmak zor.

Böyle özel asmalar çoğaltılmalı ki kaybolup gitmesinler.

mehmehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 20:20   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2014
Mumkunse ben de denemek isterim..

mehmehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2014, 17:03   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2014
aciklamalarin icin teşekkrler

Yeniçiftçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 09:27   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2012
merhaba.pria antalya da yasiyorum.keci memesi uzumunu tarif etmeniz hosuma gitti.eger sartlari uygunsa bende ekmek istiyorum..yardimci olursaniz sevinirim//534 961 91 28

mahmut07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 21:25   #39
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Sn pria nın gönderdiği üç adet Keçimemesi üzümü çubuklarını önçe Tüplü naylonlarda köklendirip yapraklandırdım.
Şimdi ise toprakla buluşturma zamanıdır diyerek Birini çiftlik güpresi Küçük baş hayvan) ikinçiyi Torf vermikulit perlik ve toprak karışımına,üçünçü ise kendimin yapmış olduğu yeşil güpre Toprak karışımına diktim.Soguga dayanıklığı ve verimi 2015 test edileçektir.
Arıca Sn priaya teşekürlerimle saygılarımı sunarım.

pria beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 21:31   #40
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Keçi memesi ağaçı

Eklenen Resimler

pria, mahmut07 ve Milla beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 20:05   #41
Yeni Üye

merhaba arkadaslar,,keçımemesı cubuklarından bende almak ıstıyorum,antalya bölgesınde yetısırmı bu arada

Eski 26-10-2014, 21:35   #42
Yeni Üye

dostlar bahcelı bır ev aldım yakın zamanda usandıran tadılatı bıtmek uzere bahce ye sayın prıa nın kecımemesı uzumunden yeterı kadar dıkmek ıstıyorum,,mesajlarla ıletısım bayagı zaman alıyor,zıra ekımın tam zamanı..telefonum 534 961 91 28 .sayın prıa ya ulasma ımkanınız varsa soylersenız sevınırım,,,antalya dan saygılar.

Eski 08-01-2015, 11:10   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayahann Mesajı Göster
hamburg misketi aldım internetten dikdim bahçeye ama sadece internetteki resimleri güzel olduğu için siperiş etmiştim tadı falan nasıldır iyimidir ?
Bu üzümün tatlı ve güzel aroması var. Kabuğu kalındır ama kabuğuyla yenebiliyor. Aroması ve kokusu güzeldir.

Ben Samsun'da evimin güneşe bakan tarafına dikmiştim. Meyve verdi gayet güzel ve sık verimi oldu. Manavda satılanlardan çok güzeller.

bahçıvan55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 09:10   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2011
sayın üyeler amcamla beraber kayseri de yamula barajına yakın bir mevkide küçükte olsa bir bağımız var buradaki üzümleri de görünce daha bir ilgimi çekti ben pek anlamasa da sağ olsun amcam çok yardım ediyor 15 20 gün sonra bölge bölge değişmek şartıyla asmaların budama zamanı geldi sizlerden ricam bana budama yaparken asma çubuğu göndere bilir misiniz çok teşekkür eder herkese iyi çalışmalar dilerim

göksel38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2015, 13:54   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Merhaba,

Alphonse Lavallée cinsi üzümleri nisan başı gibi budattım. Yanlız don vurmuş. Bilecik Söğüt rakım 500 civarı. Bu iklimde Alphonse Lavallée uyanma zamanı nedir bilen var mıdır?
Aslında Alphonse için genel bir bilgiye ihtiyacım var. Ne zaman uyanır, yapraklanma ne zaman, nelere dikkat etmek gerekir vs.

Teşekkürler.

yenigul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2015, 10:41   #46
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
İşte, bu yıl 12 kişiye 3'er çelik gönderdiğim ''keçi memesi'' üzümüm..

Bu yıl, sağında ve solunda daldırma da yaptım..
İnşallah gelecek kış daha çok kişiye çelik göndermek kısmet olur.
Buradaki bir tanıdıkta olan keçi memesi üzümü. Maalesef ev müteahhide verilmiş durumda. Belki 1 ay sonra hiç bir şey kalmayacak. Çekirdeksiz siyah, pembe kokulu üzüm ve diğer üzümlerle birlikte muhtemelen geride bir şey kalmayacak. Daha önce köklendirdiklerim arasında olması gerekir diye düşünüyorum. İki yıl çelik olarak alıp köklendirmeye çalışmıştım. Hangi çeşitler tuttu üzüm vermeden bilmem mümkün değil.

Sayın pria;

Sizdeki keçi memesi üzümü ile aynı özellikleri gösteriyor mu? Tek kök çardaktaki asma. İnce ve iri yaprakları olduğu için sarmalık olarak yetiştirilen amerikan asması ile aynı çardaktalar. Üzüm verimi olarak bu yıl don olmasına rağmen çok verimli. İlaç kullanılmadığı veya üzüm özelliği gereği bir kısım taneler küçük. Bir kısmı ise büyük.

Name:  DSCF3889.jpg
Views: 2721
Size:  69.8 KB

Name:  DSCF3892.jpg
Views: 2700
Size:  69.9 KB

Name:  DSCF3899.jpg
Views: 2575
Size:  65.6 KB

Name:  DSCF3898.jpg
Views: 3180
Size:  54.4 KB

Name:  DSCF3894.jpg
Views: 2651
Size:  57.4 KB

idris şenol, pria ve Milla beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 21:29   #47
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
İyi günler,
Antalya Elmalı`da 10 dönümlük alanda sofralık üzüm bağı kurmayı düşünüyoruz.Bu konuda şu an için fazla bilgimiz yok ve öğrenme aşamasındayız.Ekonomik değeri ve verimi açısından hangi çeşidi önerirsiniz?Fidan temini konusunda en güvenilir neresi ile bağlantı kurabiliriz? Bu konularda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.Teşekkürler

Düzenleyen kocasedir : 02-02-2016 saat 00:59
kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2016, 21:12   #48
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Buradaki bir tanıdıkta olan keçi memesi üzümü.

Sayın pria;

Sizdeki keçi memesi üzümü ile aynı özellikleri gösteriyor mu? Tek kök çardaktaki asma. İnce ve iri yaprakları olduğu için sarmalık olarak yetiştirilen amerikan asması ile aynı çardaktalar. Üzüm verimi olarak bu yıl don olmasına rağmen çok verimli. İlaç kullanılmadığı veya üzüm özelliği gereği bir kısım taneler küçük. Bir kısmı ise büyük.

Eklenti 579041

Eklenti 579042

Eklenti 579043

Eklenti 579044

Eklenti 579045
Sayın Muda, ben pek keçi memesi üzümüne benzetemedim sizin fotodakileri..Sizin üzümün taneleri oval, keçimemesi üzümünün tane uçları illa ki sivricedir..

Üzüm Çeşitleri

Eski 01-02-2016, 14:17   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2016
Merhaba arkadaşlar, Forumda yeniyim. Annem teras için asma istiyor ama üzüme çok fazla arı böcek vs gelip terasta bizi rahatsız eder mi diye düşünüyor. Ayrıca sarmalık yaprak olarak da kullanacak. İstanbul için naısl bir çeşit önerirsiniz? Sinek arı bizi rahatsız eder mi yazları? Ya da meyve vermeyen kaliteli yaprak veren bir tür mü önerirsiniz?

prologue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2016, 18:34   #50
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bilgilerinize:

http://www.agaclar.net/forum/ucretsi...tm#post1436970

nazlı06 beğendi.
Eski 01-02-2016, 18:37   #51
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prologue Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, Forumda yeniyim. Annem teras için asma istiyor ama üzüme çok fazla arı böcek vs gelip terasta bizi rahatsız eder mi diye düşünüyor. Ayrıca sarmalık yaprak olarak da kullanacak. İstanbul için naısl bir çeşit önerirsiniz? Sinek arı bizi rahatsız eder mi yazları? Ya da meyve vermeyen kaliteli yaprak veren bir tür mü önerirsiniz?
Sn. prologue;

Asma yapraklarından böcek arı vs. geldiğini ben görmedim. Sarmalık yaprak olarak kullanılacak asma yaprağı çekirdeksiz beyaz üzüm (sultaniye üzüm ) veya bir tür büyük ve ince yapraklı amerikan asmasının yaprakları kullanılabiliyor. Bunların dışında da hem üzüm veren hem de yaprakları kullanılabilen asmalar var. Bir kısmının yapraklarının alt kısmlarında tüyümsü kadife gibi oluşumlar olduğu için bazı kişiler beğenmeyebiliyor.

Çekirdeksiz beyaz üzüm dikerseniz onu uzun budamanız durumunda ancak üzüm almanız mümkün olur. Yaprağı için yetiştirilen amerikan asma anacı hepsinden daha fazla gelişen ince ve yaprakları bütün olan biraz kararsa da en fazla hanımların beğendiği bir tür. Yaz gelince yaprak durumunu ekleyeceğim.

Eski 29-03-2016, 14:05   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sn. pria, yolladığınız çeliklerden bir tanesini yerine yani çardak yanına diktim orada tuttu. Diğerlerinden saksıya diktiklerim de yapraklanmaya başlamış.
Çardağımda iki adet birinci kalite üzüm asması olacak. Halen meyve vermekte olan " tavşan böbreği" ve sizden gelen " keçi memesi".

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 15:41   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Adana Mersin çevresinde Bağcılara salamuralık yaprak üretimi üzümden daha iyi kazandırıyor. Üzüm istemiyorsanız Asmayı yaprağına budama yaparsınız. Oluşan üzümleri de korukken kesin. Salamura asma yaprağı üretiminde en fazla tercih edilen ve bu konuda ön plana çıkan çeşitler; Ege bölgesinde Sultani Çekirdeksiz, Tokat yöresinde Narince ve Trakya yöresinde Yapıncak çeşitleriymiş. Ankara için üçünü deneyin Narince sanırım daha iyi olur. Eğer çardakta gölge yapsın veya kokulu şarap istiyorsanız Kokulu Trabzon siyah üzümü öneririm. İri kabak yaprağı gibi tüylü yaprağı salamuraya gelmez. Hastalanma özelliği yok. Çilek aroma kokulu üzümleri var. Adana'da Evde Denemesini yaptık. Çilek, böğürtlen ahududu Kokulu bir şarap oluyor. Antalya'da üniversite de şarap tadımcısı hocaya gönderdim çok hoşuna gitmiş. Kendi aramızda 'Laz Kızı Şarabı' adını verdik. Profesyonelce yapın belki ödül bile kazanırsınız.

kocasedir beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 16:20   #54
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın muda, 46 nolu mesajınızdaki irili ve ufaklı taneleri olan üzüm keçi memesidir, halen kesilmedi ise çoğaltmak için kalem alabilirsiniz.

Muda beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 09:15   #55
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın Muda, ben pek keçi memesi üzümüne benzetemedim sizin fotodakileri..Sizin üzümün taneleri oval, keçimemesi üzümünün tane uçları illa ki sivricedir..

Üzüm Çeşitleri
sayın pria, çardakta iki çeşit üzüm var,

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 23:11   #56
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın muda, 46 nolu mesajınızdaki irili ve ufaklı taneleri olan üzüm keçi memesidir, halen kesilmedi ise çoğaltmak için kalem alabilirsiniz.
Sayın selim_50;

Maalesef şu anda hiç bir ağaç asma vs. orada kalmadı. Ben ve bir kısım kişiler alınabilecek ne kadar bitki var ise kurtarmaya çalıştık.
Geçtiğimiz yıl da oradan çelik almıştım. Bu yıl da bir kısım çelik aldım.

Söylediğiniz doğru. Çardakta iki tane büyük asma bulunmakta. Bir tanesi bizim burada yaprağı için kullanılan amerikan asması. Hiç üzüm verdiğini görmedim. Ancak yaprakları iri ve ince olduğu için yaprak sarması için hanımların beğenerek kullandığı bir çeşit. Diğeri de bizim burada keçi memesi olarak adlandırılan üzüm.

Sayın pria'nın keçi memesi üzümü ise bu üzümden farklı bir çeşit. Kendisi aşağıdaki linkte fotoğrafını yayınlamıştı. Önemli olan farklı cinsteki üzümlerin yok olmadan çoğaltılabilmesi. Bu yerdeki keçi memesi üzümünü de ben daha yerde görmemiştim. Tabi bilmediğimiz yerlerde muhakkak vardır. Ülkemiz üzüm çeşitleri yönünden oldukça zengin durumda. Mümkün olduğu kadar farklı çeşitleri toplamaya çalışıyorum.

Üzüm Çeşitleri

İlginiz için teşekkür ederim.

Eski 15-05-2016, 15:35   #57
Ağaç Dostu

Sayın pria'nın yolladığı Keçi memesi üzümüne ait çelik iyice kendini belli etti (ilk fotoğrafta üzerinde mavi kablo bağlı olan küçük asma). Yanında bulunanlar ise tavşan böbreği dediğimiz üzümün asmaları. Sollarında da çardağın esas asması yer alıyor. Zamanında , köşeye dikmemişiz o sebepten yerine köşede yenisi yetişsin diye diktiklerim, kışa uykuya yattıklarında bir tanesi sökülecek bir dosta gidecek. Ayrıca kaplarda da asma çelikleri var ancak onların içinde cinsleri daha da farklı olanlar var. Çelik veren arkadaşın söylediği "Osmanlı" diye adlandırılan bir üzümmüş bir tanesi. Lezzetli bir cinsmiş. Büyüyecek üzüme duracak o zaman anlayacağız durumunu..nasipse tabii.

Çardağımızın ve odunluğumuzun üzerindeki asmalarda bulunan tavşan böbreklerinde salkımların durumu gayet iyi ancak daha olgunlaşmalarına 4 aya yakın zaman var, bakalım nasıl olacaklar.

Eklenen Resimler

Taşlıbahçe, Muda ve Milla beğendi.
Eski 26-06-2016, 17:34   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2009
Galeri: 2
Üzüm Çeşidi.

Bu üzümün cinsini bilemedim. Bilen varsa lütfen yazsın.

Eklenen Resimler

ivarol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 23:31   #59
Ağaç Dostu

Asmaların ( tavşan böbreği cinsi üzümler) son halleri...

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2016, 22:47   #60
Ağaç Dostu

Güneşi uzun süre gören asmadaki üzümler olgunlaştı ancak bu defa eşek arılarının hücumuna uğradılar ve salkımların hepsinde ciddi bozulmalar oldu. Henüz kızarmaya başlayan diğer asmadaki üzümlere önlem alayım diye çarşıda çare ararken bir çuvalcıda bu işe özel dikilmiş çuvallar buldum. Hafta sonu gidebilirsem köye, salkımları bu çuvallarla koruma altına alacağım.
Fotoğraflarım yapacaklarımı, belki sizlere de ileride faydası olur.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024