agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen Halil Önen
  • 1 Gönderen Safranlı
  • 1 Gönderen falcon00
  • 3 Gönderen merlict

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2012, 02:29   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
asma kökü taşınır mı?

merhaba. rahmetli babam 20 yıl kadar önce asma fidesini bahçede kayın ağaçlarının arasına dikmiş, asma da şimdi o kayınlara çıkmış. kayınlar 20 yılda çok büyüdüğü için bulundukları yer gündüz bile karanlık oluyor. artık asma karanlıktan dolayı yaprak bile yapmıyor gibi. belki sorum gereksiz gibi görünebilir ama benim için manevi değeri var. yaklaşık 20 yaşındaki asmayı başka yere taşımak istiyorum. üst kısmı kayından çözdüm, kökü için ne kadar kazmam gerekli genişlik ve derinlik olarak?

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 00:00   #2
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Merhaba sevgili junior
Aynı sorunu ben bahçemdeki yaklaşık 20 cm lik dut ağacı ve rahmetli dedemin yadigârı 35 yaş civarı armut ağacı için çekiyorum.
Araştırmalarımdan çıkan sonuç.
Başta böyle ağacı sökmeden önce, benim size nacizane tavsiyem,
Önce asma ağacından, 30 veya 40 cm lik çelikleri toprağa dikmeni öneririm. Yeni nesil devam etsin.
Dikme zamanında şu anda gözler yeni uyanmaya başladı dikersen büyük bir ihtimalle tutacağını tahmin ediyorum.
İlk önce ağacın soyunu devam ettir.
Çelikleri kesmeden en aşağı 4 gözlü keserde bunun en aşağı 3 gözü toprağa 2 gözüde toprak üstüne gelirsede iyi olur.
Dikmedende öncede alt toprağa gelecek kısmada bir kaç çizik atarsan köklenmeyide hızlandırırsın.
Gelelim asıl konumuza.
Ben büyük palmiyelerin sökerek başka yerlere taşınmasını inceledim
İnternette seyrettim vede okudum.
Ağacı kış uykusuna yattığında yani tam yapraklar döküldüğünde bu işlemin yapılması lazım olduğunu söylüyorlar.
Kökleri mümkün olduğunca zarar vermeden çıkarmaya dikkat etmelisin.
Sökersende kesinlikle, anında dikmelisin. Sökmeden önce bence dikeceğin yeri hazırla.
Derin bir çukur kazarak dibine koyun gübresi ve bahçedeki bitkisel artıkları 15 cm kadar alt tabaka oluştur.
Bunun üzerine az toprak dökerek kökü toprağın üstüne dikmeni öneririm. bitkisel artıklara ve gübreye kök değmesin.
Gerçi asmayı zamanlı sökersen pek problem olacağını zanetmiyorum.
Yani rahat tutar gibime geliyor.
Birde ya bitki sıvı gübresi veya koyun gübresini kendinde hazırlayabilirsin.
Koyun gübresini suda uzunca bir süre açıkta bekletiğin sıvıyı zaman zaman bitkinin dibine dökersen kışıda rahat geçirir.
Şimdi soruyu bana sorar, sen ne yaptın bu ağaçları dersen.
Çünkü bendede hem yaklaşık 35- 40 yaşında, dede yadiğarı armut ile ayrıca yaklaşık 10 yaşında bir dut ağacım var.
Bu konuyada ilgi gösterirsen eğer, yarın akşam anlatırım inşaallah.
Hayırlı geceler
falcon00 - Metin

falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 00:25   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
merhaba. rahmetli babam 20 yıl kadar önce asma fidesini bahçede kayın ağaçlarının arasına dikmiş, asma da şimdi o kayınlara çıkmış. kayınlar 20 yılda çok büyüdüğü için bulundukları yer gündüz bile karanlık oluyor. artık asma karanlıktan dolayı yaprak bile yapmıyor gibi. belki sorum gereksiz gibi görünebilir ama benim için manevi değeri var. yaklaşık 20 yaşındaki asmabaşka yere taşımak istiyorum. üst kısmı kayından çözdüm, kökü için ne kadar kazmam gerekli genişlik ve derinlik olarak?
Sn falcon00, iyi ve geniş anlatmış. Ben de ilave edeyim...

30- 40 cm genişliğinde ve derinde kazıp asmanızı çıkarabilir ve bu derinlikte toprağa gömebilirsiniz. Hemen can suyu vermelisiniz. Ve asma suyu sever. Arsızdır tutması kolaydır.

Asmanın kolları ne kadar uzun bilmiyoruz ama 2 m. den uzun ve 3 koldan fazla olmamalı. Kolları beslemesi zorlaşır.

Sn. falcon00 ın dediği gibi gübreleme yaparsanız daha iyi olur.

arapsabunu beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 07:58   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
bence mu mevsım çok rısklı
sıcak ruzgarlar esıyor
guneş yavaş yavaş yakıyor
bu işlemı ocak ve subat ayında yapsaydınız ıyı olurdu..
bu ayda açıkçası kuruması buyuk ihtimal
bitki su anda tam kadro pres yapıyor
hızla buyumeye çalısıyor
suyunu yürütmüş
köklerini canlandırmıştır
özellıkle buyuk ve yaşlı bitkiler sonbaharda veya kısın ekılmelı
yağmuru ve karı bolca yesın böylece ıyıce köklerı yerleşmiş olur...
ben tercıhen 15 marttan sonra ekılen her seyın risk tasıdıgını düşünüyorum
özellıkle yadıgar kalmış bır bıtkıyı bu gunlerde aktarmak çok hata olur
ve çok üzülürsünüz
dalalrından bolca çelık alın
ıyı bır saksıda zaten hemen buyuecektır
seneye son bahardada çok derın kazarak yenı yerıne aktarabılırsın...
aktardıgın yerde toprak her yönüyle süper olmalı kı tutunabılsın....
kolay gelsın

Halil Önen beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 08:06   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
merhaba. rahmetli babam 20 yıl kadar önce asma fidesini bahçede kayın ağaçlarının arasına dikmiş, asma da şimdi o kayınlara çıkmış. kayınlar 20 yılda çok büyüdüğü için .....
Sayın junior; Kayın da, asma da birlikte yaşıyorlar.. Hele de asma, kendine dayanak oluşturan kayından memnundur, sanıyorum.
Güneşi az gördüğünde asma, kollarını güneşe doğru da uzatıyordur.
Kayında biraz budamalarla asmaya daha çok yardımcı olabileceğiniz düşüncesindeyim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 09:39   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
bence mu mevsım çok rısklı
suyunu yürütmüş
köklerini canlandırmıştır
özellıkle buyuk ve yaşlı bitkiler sonbaharda veya kısın ekılmelı
Doğru,

asmanızın gözleri uyanamaya başladıysa yeri değiştirlmemeli.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 12:52   #7
Ağaç Dostu

hepinize verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkürler. bu arada yine kendi konumu biraz geç farkettim. cevabım biraz geç oluyor özür diliyorum. galiba bu yıl ligustrumun da dediği gibi asmaya ışığı biraz fazla düşürmek için kayınların dallarını azaltıp yerdeğiştirmeyi sonbahara bırakacağım. riske girmeyeyim. havalar soğuduktan sonra dediğiniz gibi yerini hazırlar ve değiştiririm. tekrar teşekkürler. bu arada falcon00, armut ve dutu ne yaptınız, dinlemek isteriz zahmet olmazsa.

Eski 19-05-2012, 10:43   #8
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Sayın junior s.a.

Yaz geldi, işler derken, bu konuyu atlamışım.
şu andaki durum.
Yaklaşık gövde kalınlığı 25 cm lik dut ağacının 12 cm lik kalınlığında bir dalını, internette izlediğim bir videodan esinlenerek, alt ana gövdeye yakın kısmından, 6 cm kadar kısmının kabuklarını yüzük şeklinde soydum.
Soyduğum bu kısma İBA hormonu sulandırarak sürdüm.
Daha sonra, onlar özel bir yosun demişler, bulamadım, bende torfla bu kısmı naylonla sararak ağacın altından ve üstünden torfu içeride tutarak hava almaması için bağladım.
(bağlama anında, bana göre çokda boğmamak lazım)
Ana gövde 6 cm lik kısım çıktıktan sonra buraya 2 farklı zamanda İBA hormonu uyguladım.
Sürekli bu kısma şırıngayla nemli tuttum.
Bu olay yaklaşık şubat 2012 başıydı.
Son durum. Dalın üst kısmında köklenmeler görüldü.
Yaklaşık, 3 hafta önce (mayıs 2012 başı gibi) ana gövdeden keserek ayırdığım
12 - 13 cm lik genişliğinde 1.10 cm yüksekliğinde toplam gövde ağırlık 25- 30 kg gibi,
bunlar yaklaşık bilgilerdir, bilgilendirme amaçlıdır.
Bu yeni ağaç şu anda 80 cm lik yüksekliğinde dev bir saksıda.
durumu yapraklandı ama sürekli toprağını nemli tutuyorum.
ilk saksıya aldığımda, tek bir noktadan sabitlediydim, olmadı yan yatmış.
tekrar müdahale ederek 3 ayrı noktadan sabitledim.
Bulunduğu ortam direk güneş alan yere koymadım, yarı gölgelik ağaç altında.
yaprakları küçük ama yarı parlak yeşil.
Son durum.
Ben dede yadigarı 40 senelik armut ağacını kurtarma gayretindeyim.
Ama gördümki, bu olay bütün ağaçlardada her vakit uygulanabilir.
Elin ecnebisi bulmuş, baktım izledim.bana sadece bakıp kopyalama kaldı.
Zararım yok.
(Mimar sinanın dediği gibi. Bu benim çıraklık kalfalık ustalık dönemim.)
Buda benimde çıraklık dönemim. Yanlışda yapmış olabilirim.

Tekrar hayırlı günleriniz olsun
Falcon00 - Metin

mtarslan beğendi.
Eski 19-05-2012, 10:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
resimlerle görebilirsek çok yararlanmış oluruz..

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 23:05   #10
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Sayın junior. Sayın safranlı.
Bu konuda, yararlı olabilmek için, bahsettiğim konuyla alakalı, yeni bir başlık açma gereği duyuyorum, ama tek sorun, resim yüklemek, onu bir türlü beceremedim.
Birde içinde bulunduğumuz, buradaki konuyu saptırmış olacağım.
Açaçağım bu konu gerçekten çok ilginç ve toplumun faydasına olacağına inanıyorum.
İnşaallah öyle olur.
Resim yüklemeyi cözersem, Yeni konuyu açaçağım, orada bu konuyu enine boyuna tartışırız. Şimdiden söyleyeyim, bu konu, benim bayağı kafamı karıştırdı.
Yeni başlık açarsam, sizlere buradan bildireceğim inşaallah.
Falcon00 - Metin

Eski 25-05-2012, 23:54   #11
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Sayın junior. Sayın safranlı. Hayırlı geceler.
Bu konuyla alakalı çalışmalarımı, Tüm dostlarım ve sizlere yararlı olabilmek, ve konuyu daha geniş manada paylaşmak için, bu konuyu yeni bir konu başlığı, altında topladım.
Air Layering - ağaçları, dalında köklendirme

Eski 14-06-2012, 23:29   #12
Ağaç Dostu

değerli bir çalışma ve paylaşım. o başlıktan ilgiyle takip edeceğiz ve kutlarız. teşekkürler bilgilendirme için.

Eski 14-06-2012, 23:36   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
................Asmanın kolları ne kadar uzun bilmiyoruz ama 2 m. den uzun ve 3 koldan fazla olmamalı. Kolları beslemesi zorlaşır...................
bunu atlamışım, acaba bu şart mıdır, çünkü 3 kol var ve asmanın boyu yaklaşık 18-20 metre gibi.

Eski 15-06-2012, 17:17   #14
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Konuyu yeni gördüm, geç kalmadıysam yazayım istedim.Sayın junior bence asmanızı yerinden hiç ellemeyin.Bahsettiğiniz gibi mevcut dalları kayın ağacına çıkacak kadar uzunsa bu size fayda sağlar.Asmanızı taşımak istediğiniz yere doğru yaklaşık 50 cm derinlikte kanal açın.Asmanızı bu kanala yatırarak kanal kazarken çıkardığınız toprağı üzerine örtün.Bu şekilde dallarının boyu yettiği kadar uzağa taşıyabilirsiniz.Bunu yıllar boyunca yaptığınızda hem asmanız istediğiniz alana doğru gelecek, hem diğer dallarını farklı kanallar açarak başka noktalara taşıyabilir, hemde yeni köklendirme yaptığınızdan her yıl daha canlı olacaklardır.Toprak altında kalan dallarda topraktan yüzeye çıktığı noktanın hemen altında köklenme oluşacaktır.Bu işlem için kesinlikle sonbahar sonrasını tercih edin.Kışa girmemiş olun veya kıştan çıkmış.Gözleri ölü iken yapılmalı.Rahmetli babamla küçük yaşlarda yapmıştık bu işlemi.Hatta kanalları bana kazdırdı.O yıllar daha ortaokula gidiyorum, ne kızmıştım.Şimdi ise değerine paha biçemem.Dedimki "bu işlem ne ? "Göleme derler buna, asmayı yerden sökmeden çardak yapacaz seninle..." Evet mevcut yerdeki asmanın dört dalını yerdeki kanallara gömerek 4 ayrı noktadan çıkartık.Her çıkartığımız noktaya direkler diktik.Ertesi yıl bu dört noktadan çıkan asmalar büyüdü ve tazelendi.Dört noktayı direklerin üzerinden birbirine bağladık, yıllarca altında çay içtiğimiz çardağımız oldu.Budama dahil herşeyini babam yapardı.Geçen yıl babamı kaybettik, şimdi o asmanın altında çay içerken içimi hüzün kaplıyor.Nerden nereye konuyu dağıttım ama göleme işi sizi rahatlatabilir, bide baba yadigarı olunca yerden sökmeniz büyük risk taşır.Onların eserini devam ettirmek bizim boynumuzun borcu.

Bunu çoğu arkadaşıma anlattım, hatta birkaç kez onlara göstermek için yaptım.İş yerinin karşı tarafındaki yıllardır var olan yaşlı asma şimdi yolun bu tarafına işyerinin bahçesine geldi.İlk başta burun kıvırdılar ama şimdi taze taze üzümlerini yiyorlar. Umarım işinizi görür.

Sayın falcon00'ın bahsettiği havai köklendirme işlemi daha çok çelikten ve başka yöntemden köklendirme zorluğu çekilen ağaçlar için gerekli, hoş adamlar domatese bile yapmışlar ya orası delilik.Tabii kısır tohumdan üretilen domates için tek çare bu olsa gerek, aksi halde tohum alıp gelecek yıl dikilse kısır olduğundan verim vermiyor.Ben havai köklendirme işlemini bonsailerim için çeşitli ağaçlarda uzun zamandır yapıyorum, asma arsızdır bu eziyete değmez. (nacizne fikrim)

Mehmet

falcon00, Muda ve mtarslan beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024