agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2009, 19:04   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Fidan satıcıları küllenme için kıll dew önerdiler, sizin bilginiz varmı ?

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 19:26   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Öküz gözü vardı. Fazlasını istemedik.

Narinceler henüz olgunlaşmadı, yaprak hasatları yıl boyu yapıldı.

Kalecik karaları sofralık olarak beğenilmedi, aşılanacaklar gurubunda
Öküz gözü sofralık olarak tadı nasıl?

Kalecik karasından benim bildiğim iyi pekmez yapılır ve şarap.

Bu hususu düşünün derim

Külleme için kimyasal ilaçlar üzerinde hiç araştırma yapmıyorum.

Kükürt ve ROA uygulamalarını takip ediyorum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 19:37   #123
Ağaç Dostu

Bu kimyasal değilmiş, ayrıca çok iddalılar.

http://www.bioglobal.com.tr/tr/kill-dew-plus

Eski 05-09-2009, 19:41   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hımm

sanırım daha önce Meyveli Tepe bu konuda yazmıştı...

Sitede içinde hangi bakterinin olduğu yazmıyor.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 21:09   #125
Ağaçsever

musa78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Galeri: 1
efendim şu şekilde toparlamak gerekirse genel olarak kuş ve arıdankorunmak için
1)sıra aralarına fılm çekiyoruz
2)pekmez sulandırarak belirli noktalara koyuyoruz(arı için)
3)fılm çekilen aralarda alt ve üst sıra başlangıçlarınada cd asıyoruz

uygulamalardan son derece başarı saglamaktayız kus ve arı için

ikinci olarak amerikan cinsi üzüm çeşitleri(öküz gözü,kıbrıs karası,kokulu siyah,kokulu beyaz,cardinal vs )üzüm cinsleri sofralık olarak cok guzel yanlız burada lezzetden çok kabuk kalınlığı yani kalın kabuklu cinsler olduğundan tüketiciler pek tercih etmemekte
bundan dolayı yerli üzümler olan ÇAVUŞ ve ÇİFTLİK cinsi üzümler daha fazla sevilmekte.yanlız bu cinsler paket olarak yata spariş olarak yakın mesafelerde sorun çıkarmadığı gibi uzun mesafeli nakillerde narin olduklarından bazen hasar gormekteler..

musa78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 21:15   #126
Ağaçsever

musa78's Avatar

özür diliyorum külleme için kimyasal olmayan ilaçlarda tam netice alınamıyor ne yazıkkı ayrıca külleme için onerebileceğim ilaçlar BAYLETON,FLİNT
kurşini kuf teldor
mildiyo antracol
evet diyecelksınız ki hepsi kimyasal evet ama başka çare yok en sık görülen hastalıklar bu 3 hastalık üzümde ciddi hasarlara yol açıyorlar.birde sonbaharda hastalıgın etkilisini azaltabilmek için dökülen asma yapraklarını üretim alanından uzaklaştırarak yakılarak yok edilmesi(gazel yakımı)ve kış ayına gırmeden akabinde borda bulmacı uygulamasıda önemli
nacizane paylaşmak istedim

Eski 05-09-2009, 21:20   #127
Ağaçsever

musa78's Avatar

ewn yakın plan fılm uygulması

fılm cikimi(eski kaset içlerinden çektik)

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2009, 22:01   #128
Ağaç Dostu

Bilgiler için teşekkürler.

Kuşlar için önerdiğiniz şerit nasıl bir malzeme?

Eski 05-09-2009, 23:19   #129
Ağaçsever

musa78's Avatar

valla bu durumu biz eski kasetler vardırya sarkı kasetleriiçlerindeki filmleri kullandık.sanırım dışarıda(piyasada)bu şekilde tarifle bulunabileceğini düşünüyorum

Eski 07-09-2009, 15:46   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2009
kuş zararı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Bilgiler için teşekkürler.

Kuşlar için önerdiğiniz şerit nasıl bir malzeme?
bunun için rafya da kullanabilirsiniz temin etmesi daha kolay olur. ayrıca kullanacağınız malzemeyi sıra aralarına dik yerleştirmek yerine asmaların üzeirnden üzerine paralel yerleştirebilirsiniz. böylece bağların arasında rahat dolaşabilirsiniz. direklere 8 lik inşaat demirlerini kemer yaparsanız 3-4 sıra rafya çekebilirsiniz.

narince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 17:15   #131
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
merhaba
arkadaşlar bunlar beyhude uğraşlar. çok geçmeden kuşlarda arılarda üzümlerin tepesine tekrar biner. ben çok denedim fayda etmedi. kimyasal kullanırım diyorsanız lanet 90 çok etkili bir tarım ilacı, kimyasal kullanmam diyorsanız tarımsal ağlar var bodurelma yetiştirenler bitkileri güneş yanıklığından korumak için kullanıyorlar. bu aglardan asmaların üzerine çekerseniz arıda kuş da yanaşamaz.

selamlar

eser42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 17:24   #132
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Kimyasal kullanmam, kesinlikle kullanmam

Hem bant hemde rafyayı deneyecem, sorun çözülmezise seneye elmalar için alacağım fileyi kullanırız.

En fazla bu senenin (esas seneye ürün alacağımızı sanıyoruz) üzümlerini onlarla paylaşırız

Eski 16-09-2009, 12:01   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
BU ÜZÜMLERİN SALKIMI İKİ KİLO...

(Bu yazı 2 ağustos2009 taririnde Güneş gazetesinde çıktı.)

MERSİN 'in Tarsus ilçesinde denemesi yapılan Kaliforniya menşeli ''Red Glup'' cinsi siyah üzüm ile Romanya menşeli ''Superior Seedless'' cinsi altın sarısı üzümlerde, dekara 7 ton ürün alındı.

Tarsus Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, ''normalde dekara 1,5_2 ton üzüm alınan bağlarımızın yanı sıra bu iki yeni cins üzüm çeşidinin ekildiği bağlarda dekara 7 ton üzüm elde edilmekte.

Yeni cins üzümlerin her salkımının ağırlığı yaklaşık 1,5-2 kilo arasında değişiyor '' dedi.
(sevgili denizakvaryumu nerelerdesin?)

Not: Sn Musabulut, kırşehir' de 10 dekara yeni dikeceğiniz asmalar için bu cins üzümü düşünmenizi öneriyorum.

Asma dikimi ve bakımı ile ilgili diğer tüm sorularınızın cebaplarını burada tüm arkadaşlarla verirsek çok daha iyi sonuçlara ulaşabileceğimize inanıyorum.

Zira asma yetiştiriciliği bögesel(yerel) farklılıklar gösteriyor ve ben sadece kendi bölgemiz olan ege (menemen) bölgesi için kendi görüşlerimi açıklayabilirim.

Bizim uyguladığımız sistem ve yetiştiricilik kırşehir (ılımlı bölge olsada) yöresine bire bir uygun düşmeyebilir.

Saygılar/sevgiler

Düzenleyen Halil Önen : 30-11-2009 saat 18:31 Neden: harf
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 12:22   #134
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
ÜZÜM ve faydaları!
Arkadaşlar Bu gün okudugum bir haberi sizinle paylaşmak istiyorum!
Yillardir buyuklerimiz sabahları ac karnına 21 adet kuru siyah uzumun faydalarından bahsederler ve siyah kuru üzümün hafızayı güçlendirdiği , unutkanlığı azalttığı, ve cildi gençleştirdiği ... etc bi çok faydasından bahedip durulardı ama hep hurafe gibi gelirdi bize
Buyrun işte USA ada yapılan bir araştırma sonucunu sizinle paylasayım istedim.

Cincinnati Üniversitesi Psikiyatri bölümünde görevli bilim adamları, erken hafıza kaybı yaşayan 12 kişiyle bir çalışma yaptı. Sonuçta, 12 hafta boyunca içeceğin varyasyonlarını içenlerin farklı zihin testlerinde iyi bir performans gösterdikleri görüldü.

Araştırmacılar, iki ayrı grup oluşturdu. İlk gruba Massachusetts' in Concord bölgesinde yetiştirilmiş saf Concord üzümü suyu verilirken ikinci grup ise hiçbir şey içmedi. Deney süresince her iki gruba da düzenli hafıza testi yapıldı. Araştırma sonucuna göre birinci gruptakilerin yarısında daha uzun süreli gelişme kaydedildi.

Uzmanlar, bu sonuçların arkasındaki neden olarak ciltteki antidoksanlar ve meyvenin suyunu görüyorlar. Gruplar arasında temelde, önemli derecede farklılıklar olmamasına rağmen, saf siyah üzüm suyu içenlerde ise öğrenmede önemli gelişmeler görüldü. Bu eğilimin kısa süreli zihinde tutmayı sağladığı ve mekana ait, sözsüz hafızayı geliştirdiği belirtiliyor.

Araştırma sonuçlarına göre, meyve ve sebze gibi antioksidanlar bakımından zengin yiyecekler ile bunların yüzde 100 meyve suları bilişsel fonksiyonu korumaya yardımcı oluyor.

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 12:27   #135
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Arkadaşlar haber 17 aralık 2009 tarihli star gundemden alınmıştır
http://www.stargundem.com/haber/85812.html

Eski 17-12-2009, 12:31   #136
Ağaç Dostu

triple's Avatar

concort uzumu

bunlarda resimleri

Eklenen Resimler

Eski 30-03-2010, 00:58   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2009
ne oldu buradaki bağcı arkadaşlara?herkes nereye gitti?ne zamandır bakıyorum gelen giden yok! hepinizi facebook a bekliyorum. http://www.facebook.com/group.php?gi...d=271777771814

narince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 19:42   #138
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
1 yaşındaki asma çeliğimi bahçeye geçirmek için en uygun zaman nedir?

Şu an yapraklandı, saksıda bekliyor.

Ama bahçeye dikmem gerekiyor, saksıda daha fazla kök geliştiremeyecek.

Yer değiştirirken dikkat etmem gereken püf noktası var mı?

Çukuru açıp, diktikten sonra sıkıca toprağı bastırıp, can suyunu öyle vermem gerektiğini öğrendim.

Başka bir şeye dikkat etmeli miyim?

Lütfen tecrübelerinizi aktarır mısınız...

Bir de kök budaması yapmalı mıyım, açıkçası ben saksıdan mümkün olduğu kadar toprağıyla incitmeden hemen yerine dikmek düşüncesindeyim, köklerin hava almaması için.

Kök budaması yapınca da haliyle hava alacak kökler.

Yıllardır yaptığım denemelerden tutturabildiğim ilk göz ağrım, benim için kıymetli.

Şu olayı hasarsız atlatmak istiyorum.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 20:13   #139
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Sayın berduray,
ilk göz ağrınız olduğu içın yanlış bir bilgi vermek istemiyorum ama bildiğim kadarıyla anlatayım.

Normalde taşıma işi asmaya su yürümeden şubat mart aylarında yapılır. Ben bahçeye çelikleri yatırdığımdan; ertesi sene topraktan çıkarıp, kök budaması yapıp, asıl yerine dikiyorum.

Sizinki saksıda olduğu için toprağı ile birlikte saksıdan çıkarırken kökleri zarar görmeyeceğinden kök budaması yapmanıza gerek olmadığını düşünüyorum.

Asmada en önemlisi sulama, sulama, sulama ve yine sulamadır. Sizde sıcak bir bölgede bulunduğunuz için sulamayı ihmal etmeyin. Çeliklerin tutmamasının nedeni de bu olabilir.

Toprağınızın durumunu bilmiyorum ama eğer sert topraksa çukuru biraz daha geniş ve derin açın.

Tabana eski gübre; toprak karışımı doldurun.

Asmanın etrafı çukur olucak şekilde dikin. Bol bol sulayın.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 10:38   #140
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Vakti kaçırmışım, bir kök budaması ile riske atmayayım.

Hemen toprağıyla geçireyim bahçeye o halde.

Çok teşekkür ederim.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 20:06   #141
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Yaklaşık 7 yaşında, burada Kadın Parmağı denilen asmamda son 2 yıldır meyve tutumu oldukça düzensizleşti. Budamasında herhangi bir değişiklik yapmadım. Bazı salkımlar tamamen dolu, bazıları ise koca salkım üzerinde 5-10 adet tane tutumu yapıyor. Bunun nedeni, nedenleri ne olabilir bilen var mı acaba?

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 20:24   #142
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bu yıl benim asmalarda üzüm bol. Her hafta üzümlü tepe alıyorum. Takip eden hafta yeni sürgün yapıp üzüm veriyor. Filiz alma ve makas yapmıyorum.

Yukarıdaki ifadeler geleneksel asma bakımından geliyor. Ticari metodlarda (bahçesi olan komşumdan duyduğum) ilaç atılıyor, bu konuda ne ilacı bilgim yok.

Filiz alma; fazla yapraklanmayı azaltmadırç detay veremeyeceğim.
Üzümlü tepe alma; üzümün olduğu eklemden sonraki eklemin üzerinden dalcığın kesilip alınmasıdır.
Makas; eskilerin üzüm yapacak odunsu kısım üzerinde dairesel olarak dışkabuğunu döndürerek çizmesidir. Fazla kesilirse dal kopabilir. Sadece kabuğu çizmek gerek. Ustalık ister.

Sn. Lonicera yukarıdakiler belki işinize yarar, benden söylemesi

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 21:00   #143
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sevgili Zeytinci, öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. İlaçlama hususunda haklısınız. Ticari yetiştiricilerin neredeyse büyük bölümü üzüme tane halindeyken Gibberellik asit (GA3) uygulaması yapıyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam, filiz alma olsun, salkımın devamındaki dalın 2-3 yaprak bırakılıp kesilmesi(üzümlü tepe alma) olsun, makas diye tabir ettiğiniz bilezik alma gibi yöntemler genelde tane tutumu için değil de, taneyi irileştirmesi için kullanılıyordu galiba. Yanılıyor da olabilirim. Sözkonusu asmamın (kadın parmağı cinsi) üzümü zaten oldukça uzun ve iri.

Benim asma üzerinde de üzüm bol ama boş salkım da bol)Daha önceki meyvelenmelerde bu tip bir salkım oluşumu olmazdı. Genelde ya tüm salkımdaki tane sayısı az ya da fazla olurdu. Özellikle bu az taneli salkımların aynı dal üzerinde olup olmadığını da kontrol ettim. Tüm asma üzerinde farklı dallarda bu tip oluşum bozukluğu mevcut. Taneler ve yapraklar üzerinde herhangi bir hastalık belirtisi de göremedim. Ben budamadan şüpheleniyorum. Budama tipini değiştirmedim ama hatalı buduyorsam belki bitki anca bu yaşında böyle bir tepki veriyor olabilir diye de düşünmüyor değilim. Siz asmayı karışık şekilli mi buduyorsunuz?

Eski 31-05-2010, 23:38   #144
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Değerli arkadaşlar ben bahçe ve balkon yetiştiriciliğine ve foruma yeni katıldım yeni katılmama rağmen epey yol aldığımı düşünüyorum bahçemizdeki rizeden alınma siyah kokulu üzüm çeliklerinden 5 tane çelik almıştım onları acemilik işte aynı kaba saplamıştım hepsi nisana doğru sürgün verdi bende geçen gün onları tek tek kablara aldım yakında resimlerini yüklerim ...saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2010, 22:28   #145
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Siz asmayı karışık şekilli mi buduyorsunuz?
Sevgili Lonicera,

Kuru dal varsa onları kesip atıyorum. Canlı dalların üzerinde 2-3 göz üzerinden kesip çıkarıyorum. Sakım taneciklerinin yapraklara sürtmesini yaprakları kopartarak önlüyorum.
Bilezik alma salkımın tanelerini dökmemesi için, üzümlü tepe alma tane büyümesi için yapılıyor, filiz alma ise asmanın üzümsüz sürgünlere enerjisini harcamasın diye yapılıyor diye biliyorum.
Dediğim gibi bunlar geleneksel bağcılıkta yapılırdı. Benim iki asmam var, fazla değil. Asmalara yaptığım sadece üzümlü tepe alma. İddialı değilim anlayacağınız

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2010, 22:51   #146
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sevgili Zeytinci, ne tesadüf benim de iki asmam var. Biri sultaniye diğeri kadın parmağı denen cins.

Sultaniye'de maaşallah yıllardır hiç sorun olmadı. Diğeri ise yukarıda da bahsettiğim gibi hem kel hem fodul). Budama meselesine gelince kimini 2-3 göz bırakıyorum kimini ise 10-12 göz. Uzun bıraktıklarımda daha fazla üzüm salkımı oluşuyor. Son salkımdan sonra 4-5 yaprak bırakıp ucunu koparıyorum. İnternette araştırdım ama bu cins üzümün özelliklerine ulaşamadım. Vazgeçebileceğim bir cins olmadığı için hastalık veya gelişim bozukluğu oluşacak diye üstüne titriyorum ya, belki de bu yüzden nazlanıyordur)

Eski 03-06-2010, 02:15   #147
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sevgili Zeytinci, ne tesadüf benim de iki asmam var. Biri sultaniye diğeri kadın parmağı denen cins.

Sultaniye'de maaşallah yıllardır hiç sorun olmadı. Diğeri ise yukarıda da bahsettiğim gibi hem kel hem fodul). Budama meselesine gelince kimini 2-3 göz bırakıyorum kimini ise 10-12 göz. Uzun bıraktıklarımda daha fazla üzüm salkımı oluşuyor. Son salkımdan sonra 4-5 yaprak bırakıp ucunu koparıyorum. İnternette araştırdım ama bu cins üzümün özelliklerine ulaşamadım. Vazgeçebileceğim bir cins olmadığı için hastalık veya gelişim bozukluğu oluşacak diye üstüne titriyorum ya, belki de bu yüzden nazlanıyordur)
Sn.Lonicera,

geleneksel bağcılıkta bile artık filiz kırmanın yanlış olduğu anlaşıldı. Ancak görenenekler kolay bırakılmadığından bir çok yerde hala sürmekte...

Salkımı güçlendirmek için siz 4_5 geleneksel bağcılıkta 1_2 göz sonra filiz kırılıyor. Aslında doğru gibi görünen bu durumun hiçde öyle olmadığı ortaya çıktı.

Filiz değil ''piç'' dediğimiz obur sürgünler kesilir. Koparılır.

Asmanızda sık sık filiz kırarsanız bir dahaki yıla sağlıklı ve verimli sürgünler bulamazsınız. Seçme şansınız azalır.

Göz araları sık sürgünler (cubuk) en verimli olandır.

İşte filiz kırarak bu iki şansınızı azaltıyorsunuz. Ayrıca asmanız hızla yaşlanıyor ve kendini yenileyemiyor.

Budadığınız sürgün (cubuk) az olunca _karışık budama yapmış olsanız da_ verimsiz hatta hastalıklı (ölü kol) dal bırakmak zorunda kalırsınız. Bu dallarda üzüm seyrek olur, beslenemez.

Asmanızın vitamine de ihtiyacı var, ve bol sürgün bırakın, bırakın gelişsin serpilsin...asma (hem kel hem fodul) olmaz.

Ayrıca çiçek dönemi hiçbir zıraii ilaç ve kimyasal atmayın. Çicekleri seyreltir döker.

Bana kalırsa asmanızda sağa ve sola giden ikişer uzun (12_14 göz) yani 4 kol bırakın. 2 ya da 3 tane 2,3 gözlü kısa kol bırakın. Bu şekli ile salkımları daha iyi besler diye düşünüyorum.

Saygılar

Eski 03-06-2010, 02:32   #148
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Sn.Halil Önen,
Oluşan üzüm salkımlarında yağmur gibi yağan, yeşilimsi toz gibi minik taneler nedir?.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 03:15   #149
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Sn.Halil Önen,
Oluşan üzüm salkımlarında yağmur gibi yağan, yeşilimsi toz gibi minik taneler nedir?.
Sn. habibe,

besliyemeyeceği çiçeklerini döküyor. Salkımı seyreltiyor. Aynen zeytin gibi. % 90_95 ini dökecek. Gerisi ona yeter.

Eski 03-06-2010, 10:03   #150
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Halil Önen, öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim. Çiçeklenme dönemi herhangi bir ziraii ilaç ve kimyasal kullanmayın uyarınızla nerede yanlış yapmış olduğum açıkça ortaya çıktı. Çiçekte iken kükürt kullanmıştım Asmamın hem kel fodul olduğu sözü ise tane tutumu çok az olan salkımlar için söylenmiş bir sözdü

Birşeyleri yanlış yaptığım kesindi, şimdi netleşmiş oldu. Sorunun benden kaynaklanmasına çok memnun oldum, önümüzdeki yıl bahsettiğiniz şekilde form vereceğim. Teşekkürler...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024