agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2009, 09:57   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Asma ağacım.

Merhaba arkadaşlar;

Yaklaşık 3-4 yıldır apartmanımızın çevre kirliliğine rağmen bir asma ağacım var köklü olarak dikilmişti. Fazla ilgilenemiyoruz kendisi ile sadece budaması yapılıyor ve sulamadı yapılıyor. Bu sene diğer senelere göre çok çok yaprak verdi budamadan sonra her yerinden yaprak fışkırmaya başladı. Düzenli olarak topluyoruz yaprakları tabii çocuklar'dan ve yetişkin insanlar'dan korumaya çalışıyoruz. Fotoğrafı balkonum'dan çektim. Bu arada dalların çoğunda üzüm tohumları var sanırım bu sene diğer seneye göre daha çok yaprak ve üzüm meyvamız olacak. MAŞALLAH demeyi unutmayalım

Etrafındaki çöpleri biz nekadar toplasak'da hafif dağlık bir yerde olmamızdan dolayı rüzgar sürekli çöp getiriyor.

Eklenen Resimler

ılgım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 01:42   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn.Ilgım,
Önçe asmanıza MAŞALLAH diyorum. Dilerim üzüm bol olur da küçüklerden/büyüklerden size kalır da üzüm yersiniz.

Senelerden bahsettiğinize göre asmanız en az 3 yıllık olmalı.
Gördüklerimi yazıyorum.
Asmanıza yakın gül, erik vb. gibi bitkiler varsa, külleme hastalığına hatta (akar şeklinde) yakalanma ihtimali çok yüksektir.

Bu yıl asmanızda 3_4 uzun sürgün (kol) bırakın. Diğerlerini dipten bir göz kalacak şekilde kesin. Sürgünlerin uc taraflarına doğru
bazı yaprakların tam karşışında ip gibi ucu çatallı tutungaçlar göreçeksin. Asma sarmaşık özelliği olan bir bitkidir. Ona tutunaçak bir ip veya tel ayarlayın.

Eğer asmanızı apartmanın balkonuna kadar çıkarmak istiyorsanız, en uzun ve güçlü sürgünü bırakın diğerlerini 2,3 yaprak kalaçak şekilde üstten filizlerini kırın. Böylece sürgün daha hızlı büyüyecektir.

Asmada yaprak aralaması yapılır. Salkımın altında bir bazen iki yaprak, salkımın üstünden bir yaprak çıkarılır. Bu salkımı güçlendirir. Dikkat; salkımın tutunduğu noktanın tam karşısındaki yaprak kesinlikle koparılmaz. Burada açılacak yara hem salkımı zayıflatır hem de rekabetini azaltır.
Bu bir küçük ayrıntıdır ama şeytan orada gizlidir. Zeytin yağlı yaprak sarması için, için yansa bile koparmıyacaksın.
Saygılar.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 14:48   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Teşekkürler,

Halil bey, geçen yıl dikilen asmaları baharın alttan 2. gözde budadım, telli terbiye sistemi için halatlarda hazır.

Bazılarından aşı noktasından başka dallarda çıktı, nasıl bir metod uygulanmalı?

Eklenen Resimler

Düzenleyen k0900 : 31-05-2009 saat 16:42 Neden: Fotoğraf ilave
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 15:11   #64
Ağaçsever

Halil Bey;

Önerilerinizi dikkate alacağız. Şuan bir çok dalda koruklar oluşmaya başladı. Sanırım birkaç aya meyvasını yeriz. 1 hafta sonra'da Afyon'dan köklenmiş asma fidesi gelecek. Çok met ediyorlar oranın asma fidelerini bakalım gelince fotoğraflarını paylaşacağım.

Eski 31-05-2009, 19:23   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Teşekkürler,

Halil bey, geçen yıl dikilen asmaları baharın alttan 2. gözde budadım, telli terbiye sistemi için halatlarda hazır.

Bazılarından aşı noktasından başka dallarda çıktı, nasıl bir metod uygulanmalı?
Sn. k200, asma fidanınız daha çok küçük. Ben olsam bu yıl hiç dokunmam.
Fidan için, ne kadar sürgün ve yaprak, o kadar kök demektir.
Bu yıl bırakırım kök gelişimini sağlasın.

Aşı noktasına yakın istenmeyen sürgünleri bir iki boğum üstten köreltirdim.
Aşı noktasına çok yakın istenmeyen sürgünleri kesinlikle dipten çıkarmayın. Burada açacağınız yara aşınızın zayıflamasına, sürgünün gelişmesine engel olur, hatta aşınızın atmasına sebeb olur.

Bu yıl büyüyecek olan sürgünün tele ulaşmasını sağlayın.

Geleçek yıllarda tele bir iki karış kala 4 tane ana sürgün seçin ve asmanın tacını
(çatı) sını oluşturun.

Bu catı altında odusu kısımda yeni cıkan sürgüleri her yıl koparın.
Catı üzerinde sürgün fazla ise bazılarını cıkarabilirsin. Ama unutmayın o taç bölgesindeki ve oraya yakın yerlerdeki sürgünler ne kadar çok olursa size budama zamanı sağlıklı ve üzüm veren cubuk seçme hakkı sunar.
Gelişmiş asmada filiz kırılmaz. Eğer çok kalabalıksa taç bölgesinde yaprak aralaması yapılır ama birkaç yaprak bırakılır. O bölge tamamen boşaltılmaz. Böylece asma hem hava alır. Hem de ilaç o bölgeye daha iyi nüfuz eder.

Zira asmanın taç bölgesi en çok hastalıkların görüldüğü beslendiği yerdir.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 23:40   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2009
ben de geldimmm

merhaba arkadaşlar
ben manisa bağcılık araştırma enstitüsünde ziraat mühendisiyim.siteyi bağ ile ilgili tarama yaparken buldum.inşallah bağcılık konusu kapanmamıştır.bazı arkadaşların forumdaki ilgilileri bilgilendimeye gayret ettiğini gördüm. ben de elimden geldiğince detaylı olarak yardımcı olabilirim. ayrıca Asma Genetik Kaynakları adında bir projeye başlıyorum.bilinen çeşitlerin yanısıra yöresel ekonomik öneme sahip yörede kullanılan çeşitleri milli kolksiyon bağında toparlıyorum.bu konuda bilgilendirmede bulunursanız değerlendiririm.kolay gelsin. üzümünü ye,bağını ihmal etme, narince

narince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 23:56   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi narince Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar
ben manisa bağcılık araştırma enstitüsünde ziraat mühendisiyim.siteyi bağ ile ilgili tarama yaparken buldum.inşallah bağcılık konusu kapanmamıştır.bazı arkadaşların forumdaki ilgilileri bilgilendimeye gayret ettiğini gördüm. ben de elimden geldiğince detaylı olarak yardımcı olabilirim. ayrıca Asma Genetik Kaynakları adında bir projeye başlıyorum.bilinen çeşitlerin yanısıra yöresel ekonomik öneme sahip yörede kullanılan çeşitleri milli kolksiyon bağında toparlıyorum.bu konuda bilgilendirmede bulunursanız değerlendiririm.kolay gelsin. üzümünü ye,bağını ihmal etme, narince
Sn. narince,

Tokat, ve Turhal'da (Kazova'da) yetiştirilen şimdilerde 2,3 köyde kalan Kazova üzümü. Bazı fidan üreticileri her nekadar bu üzüme narince desede ben aynısı olduğunu sanmıyorum

Eski 04-06-2009, 00:07   #68
Yeni Üye

arkadaşlar budama gözler oyanmadan yapılır. don riskinin olduğu yerlerde uyanmaya yakın budama yapılmalıdır.geç budanan asam geç uyanır ve ilkbahar erken donlarına yakalanmaz. aşı noktasının altında çıkan sürgünler anaçtan sürmüştür ve mutlaka kökten temizlenmelidir.temzilenmezse toprağa temas edip bir süre sonra kök salar aşı atma dediğimiz olay meydana gelir. yeni tesislerde telli terbiye sistemleri kullanılacaksa asma tepesini vurma işlemi asma tel seviyesini 50 cm. geçtikten sonra tel seviyesini 10-15 cm altından yapılır. ayrıntıı bilgi için www.manisabagcilik.gov.tr

Eski 04-06-2009, 00:12   #69
Yeni Üye

k 0900 kardeş

Alıntı:
Sn. narince,

Tokat, ve Turhal'da (Kazova'da) yetiştirilen şimdilerde 2,3 köyde kalan Kazova üzümü. Bazı fidan üreticileri her nekadar bu üzüme narince desede ben aynısı olduğunu sanmıyorum
ben tokatlıyım o yüzden nick olarak narinceyi seçtim. narince üzümü özellikle erbaa ve turhalda hala yaygın olarak üretiliyor.tüylü yaprağı çok kıymetli ve ihracaata gidiyor.yeşil- sarı renkli, taneleri orta büyüklükte çekirdekli bir çeşit.kategori olarak şıralık-şaraplık bir üzüm ama sofralık olarak da bolca tüketiliyor (narince ekmek yiyerek çok karnımı doyurdum) senin bahsettiğin kazova üzümü çok hafif pembe renkli çavuş üzümü olabilir.

Eski 04-06-2009, 00:20   #70
Ağaç Dostu

Sn. narince, Tokat'lı olmanıza sevindim, formdakı Tokat sayfasınıda ziyaret ediniz

Ben Turhal, Kaledere'liyim. Çocukluğumda günlerce üzüm toplar, ezilir, pekmez yapılır, Dimorta'ya toptancılara eşek sırtında götürürdük.

Bahsettiğim üzümün bozulmadan devam ettiği 2,3 köy var.

Bunlardan biride Kat köyüdür.

Haklısınız, hele köy ekmeğı ve Kazova üzümüyle çökelek, en popüler azıktı.

Tabi ki Fırat çeşmesinin suyuyla

Düzenleyen k0900 : 14-06-2009 saat 00:43
Eski 04-06-2009, 00:31   #71
Yeni Üye

Alıntı:
Sn. narince, Tokat'lı olmanıza sevindim, formdakı Tokat sayfasınıda ziyaret ediniz

Ben Turhal, Kaledere'liyim. Çocukluğumda günlerce üzüm toplar, ezilir, pekmez yapılır, Dimorta'ya toptancılara eşek sırtında götürürdük.

Bahsettiğim üzümün bozulmadan devam ettiği 2,3 köy var.

Bunlardan biride Kat köyüdür.

Haklısınız, hele köy ekmeğı ve Kazova üzümüyle çökelek, en popüler azıktı.

****** Fırat çeşmesinin suyuyla
forumu dediğim gibi biraz önce buldum inşallah tokat sayfasını da ziyaret ederim. çavuş üzümü koleksiyonumuzda var. yaklaşık 515 tane üzüm çeşidimiz var bunların sayısını 1000 lerin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. ama tokatta narince ve çavuşun dışında da üzüm çeşitleri var zaten proje çerçevesinde tokata da geleceğim. ****** erbaa ve turhal taraflarına selamlar,iyi geceler

Eski 04-06-2009, 00:37   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.k0900 ve Sn.Balıkçı Serdar

kazova üzümü için bu sene geçti ama seneye sizden inşallah fidanları bulabilirim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 00:44   #73
Ağaç Dostu

Sizin çeliklerin alınacağı asmalar, bir kol mesafesinde

Geçen hafta çelik almaya gittim, geç kalmışız.

Bahara isterseniz kendinizde alabilirsiniz

Eski 04-06-2009, 00:52   #74
Ağaç Dostu

Valla her tarafım Tokat'lılarla dolu

Kazova bulamazsam döverler beni Baharda birlikte çelik almaya gidelim.

Eski 04-06-2009, 00:53   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi narince Mesajı Göster
forumu dediğim gibi biraz önce buldum inşallah tokat sayfasını da ziyaret ederim. çavuş üzümü koleksiyonumuzda var. yaklaşık 515 tane üzüm çeşidimiz var bunların sayısını 1000 lerin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. ama tokatta narince ve çavuşun dışında da üzüm çeşitleri var zaten proje çerçevesinde tokata da geleceğim. ****** erbaa ve turhal taraflarına selamlar,iyi geceler
Meraklısı olduğumuz konuda bir uzmandan bilgi almak çok faydalı ve keyfli olacak. Hoşgeldiniz

Eski 04-06-2009, 00:54   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Valla her tarafım Tokat'lılarla dolu

Kazova bulamazsam döverler beni Baharda birlikte çelik almaya gidelim.
Baharda beraber gider çelikleri alırız, ancak bu yılkı litrelik hususu kaynamasın

Eski 04-06-2009, 00:59   #77
Ağaç Dostu

Balıkçı Serdar'dan haber bekliyorum.

Onun sayesinde bahçeyi aldım

"Tamam" desin , etler-litrelik benden, Tokat ocağı ondan.

Ortabereketde toplanalım.

Eski 04-06-2009, 01:04   #78
Ağaç Dostu

Ortabereket'te gecikme olursa, alternatif bulunur

Ayrıca ocak benim taahhüdüm, Balıkcı Serdar'ın uzmanlık alanı; pişiricilik.

İmkan bulursam, Kazova' üzümü ve yaprağını Turhal' dan getirtiriz, ısrarcılığımızın sebebi ozaman anlaşılır

Eski 04-06-2009, 01:19   #79
Ağaç Dostu

Eninde sonunda toplanacağız

Güz dönemi eylül gibi mutlaka

Eski 04-06-2009, 09:08   #80
Ağaçsever

Arkadaşlar ya bu hafta **** gelecek hafta afyonda asma ağacı gelecek. Bu mevsimde diksem tutarmı ?

Eski 04-06-2009, 09:21   #81
Ağaç Dostu

Tüplü-saksılı gelirse tutar.

Eski 10-06-2009, 14:53   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tenar Mesajı Göster
Üzgünüm yazınızı kaçırmışım. Ben bu yazılardan sonra uzunca süre raporluydum ve hiç ilgilenemedim konularla. Bu arada asmamı kendim bile budayamadım, budattım. Cinsi çok güzel bir cins çilek üzümü bendeki. İlk budamada size de ayırayım isterseniz.

Umduğumdan daha çok salkım olacak. Bugünlerdeki halinin bir fotografını çeker koyarım. Evde şu an internet bağlantım yok. Ama unutmayacağım.
hem siteye yeniyim hemde üzüm yetiştiriciliğine; babamın kayseride aldığı bahçeye 40 kadar üzüm dikmeyi planlıyoruz (şimdilik 20 tane dikebildik ) fakat güzel çeşitlere ihtiyacım var. mümkünse ve bizim oralarda yetiştirebilirsem bende isterim. konunun çok yabancısıyım her türlü yardıma ihtiyacım olacak gibi görünüyor .teşekkürler...

goncaozyazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 14:06   #83
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goncaozyazici Mesajı Göster
hem siteye yeniyim hemde üzüm yetiştiriciliğine; babamın kayseride aldığı bahçeye 40 kadar üzüm dikmeyi planlıyoruz (şimdilik 20 tane dikebildik ) fakat güzel çeşitlere ihtiyacım var. mümkünse ve bizim oralarda yetiştirebilirsem bende isterim. konunun çok yabancısıyım her türlü yardıma ihtiyacım olacak gibi görünüyor .teşekkürler...
ben de sitenin yenilerindenim. manisa bağcılık araştırma enstitüsünde ziraat mühendisiyim. enstitümüzde üzüm fidanı yetiştiriyoruz. size çeşitler ve fidan temini konusunda yardımcı olabilirim. fakat bu dönemde şöyle bir sıkıntı var. bu dönemde ancak tüplü fidan bulabilirsiniz. onun da nakliyesi problem. kargo firmaları tüplü fidanı kabul etmiyor. çünkü dik konması ve sürgünlerin kırılmaması gerekiyor onlarda bu garantiyi veremiyor. o yüzden fidanların yakın çevrenizden temin etme yoluna da gidebilirisiniz. aslında üzüm dikmeden önce toprak analizi yapıp anacı ona göre belirlemek gerekir. fakat anladığım kadarıyla siz eş dost yesin diye dikeceksiniz, ticari bir kaygınız yok. bu durumda toprağın genel özelliklerini yazabilirseniz (kumlu,killi,tınlı,kireçli,tuzlu,derin,yüzlek,taşl ı,sulu,susuz gibi)size bir anaç yevsiye edebilirim.bu arada baştan söylemem gerekirdi, anaç üzerine aşılı fidan kullanmanız gerekir.forumda da anlatılmış aşısız fidan kullandığınızda filoksera zararlısına maruz kalabilirsiniz.

Eski 13-06-2009, 22:49   #84
Ağaç Dostu

Sn. narince, arkadaşımız bize Kayseri'deki bağından beğendiği üzümlerin çeliklerini göndermiş.

Biz bunları köklenmesi için 2/3 ünü toprağa gömdük, sonbahar ve ya ilkbaharda dikmeyi düşünüyoruz.

Filoksera zararlısına karşı (aşılamanın dişinda) önlem almamız mümkünmü?

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2009, 00:33   #85
Ağaç Dostu

Filokseraya tek çözüm aşı diye biliyorum.

Ama artık bionem ve roa gibi ürünler var.

İsterseniz Oğuz Beye bir sorun.

Eski 14-06-2009, 00:45   #86
Ağaç Dostu

Cevap enterasan bir cevap olacak

Eski 14-06-2009, 15:04   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar,
Ben 32 tane kara üzüm ağırlıklı asmalar diıkim,3 sene önce.Fiadanları Tekirdağ bağcılık Enstitüsün den tutun da muhtelif fuarlara kadar Türkiye nin bazı bölgelerinden getirttim.
Yok 2 göz üstten budanacak,yok telli sistemde T yapılacak dediler.Maalesf asmalarımın 1/3 i kurudu.Bu sene hiç ellemedim.Ne gübre ne ilaç 2.5 - 3 m. boya ulaştı herbiri.Üstünde neredeyse yapraktan çok meyve(salkım) var.
Sizlerden Öğrenmek İstediğim ;bazı yapraklarda sanki kurşun kalemle bir tarafından iz yapmışsınız gibi çukurlar(kabarcıklar) var.Bu bir hastalıkmıdır.
Şayet öyle ise ne ilaç kullanmalıyım.Hep kükürt diyorlar.Yoksa ben de kükürt mü kullanacağım?
Teşekkürler.

Düzenleyen yolac : 14-06-2009 saat 15:07 Neden: imla
yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 23:35   #88
Ağaç Dostu

Kükürt kullanmanızda sakınca yok,

sorunuzu bir de bionem başlığı altında sorun bakalım Oğuz Bey bu konu hakkında ne diyecek?

Eski 16-06-2009, 01:05   #89
Yeni Üye

sayın yolaç

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolac Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Ben 32 tane kara üzüm ağırlıklı asmalar diıkim,3 sene önce.Fiadanları Tekirdağ bağcılık Enstitüsün den tutun da muhtelif fuarlara kadar Türkiye nin bazı bölgelerinden getirttim.
Yok 2 göz üstten budanacak,yok telli sistemde T yapılacak dediler.Maalesf asmalarımın 1/3 i kurudu.Bu sene hiç ellemedim.Ne gübre ne ilaç 2.5 - 3 m. boya ulaştı herbiri.Üstünde neredeyse yapraktan çok meyve(salkım) var.
Sizlerden Öğrenmek İstediğim ;bazı yapraklarda sanki kurşun kalemle bir tarafından iz yapmışsınız gibi çukurlar(kabarcıklar) var.Bu bir hastalıkmıdır.
Şayet öyle ise ne ilaç kullanmalıyım.Hep kükürt diyorlar.Yoksa ben de kükürt mü kullanacağım?
Teşekkürler.
asmalarınız da bağ uyuzu dediğimiz zararlı var maalesef. çaresi de kükürt.tarım bakanlığının entegre mücadele talimatında da kükürtün değişik formulasyonları var(toz kükürt, WP kükürt gibi). kükürt deyip geçmeyin kükürt ve bordo bulamacı bağcının en önemli iki silahı. bordo bulamacı mantari hastalıkların bir kısmını kükürt ise bazı külleme gibi hastalıkları ve bağ uyuzu gibi zararlıları baskı altına alır. ayrıca ikisi de şu an için organik tarıma da izinli. aldığınız fidanlara gelince henüz vakit varken asmalardaki salkımları azaltın her sürgüne 1 salkım olacak şekilde salkım seyreltme yapın.3.senesindeki asmaya fazla yük bırakmayın kalan salkımların dolgun tanelerin daha iri olduğunu göreceksiniz. aldığınız fidanların kurumasını 2 gözden kesmeye bağlamak yanlış olur. farklı yerlerden temin ettiğiniz fidanların anaçları farklı olabilir (ilk aklıma gelen) ya da başka bir sebebi olabilir. şu anda 2,5-3 m. boyundaki asmaları ne yapacaksınız? yani çit kenarına mı diktiniz? evini önüne çardak mı yapmayı düşünüyorsunuz? normal bir bağ tesisi mi yapacaksınız? ona göre şekil vermeniz gerekir?kusura bakmayın başınızı ağrıttıysam sadece bildiklerimi paylaşmak istedim

Eski 16-06-2009, 01:13   #90
Yeni Üye

sayın k 0900

Alıntı:
Sn. narince, arkadaşımız bize Kayseri'deki bağından beğendiği üzümlerin çeliklerini göndermiş.

Biz bunları köklenmesi için 2/3 ünü toprağa gömdük, sonbahar ve ya ilkbaharda dikmeyi düşünüyoruz.

Filoksera zararlısına karşı (aşılamanın dişinda) önlem almamız mümkünmü?
bir nevi aşısız asma fidanı üretiyorsunuz şu anda. bu şekilde elde edeceğiniz fidanların aşısız olacağını zaten biliyorsunuz.filokseranın tek çaresi amerikan asma anacı (maalesef). ayrıca asma kışın su altında bırakılarak (göllendirme) FİLOKSERA BASKI ALTINA ALINABİLİR ANCAK YOKEDİLEMEZ (yanlışlıkla caps lock a basmışım) bu hem kesin sonuç değil hem de şu küresel ısınma dediğimiz şu günlerde israf.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024