agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen alice
  • 1 Gönderen cemo
  • 1 Gönderen alice
  • 1 Gönderen nergis06
  • 2 Gönderen justice
  • 1 Gönderen Kiraz
  • 1 Gönderen Burhaniyeli

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2008, 08:39   #1
Ağaç Dostu

ormanx's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2008
Galeri: 20
Kokulu siyah asma

Herkese merhaba,
Bu işlerde çok yeniyim ama çok meraklıyım. Siteye de dün üye oldum.
Öncelikle yazlık bahçeme siyah kokulu üzüm asması ekmek istiyorum. Hani şu kokulu Şarköy üzümü denilenlerden. Üzümünü ben ve kızım yeriz, yapraklarını da hanıma veririz artık.

Bu bitki ile ilgili bilgili arkadaşlarımdan yardım ve destek rica ediyorum.

NOT: Ekilecek yer Marmara Ereğlisinde'dir. Toprak şartları uygun mu bilmiyorum ama site komşularımda benzer asmalar görüyorum.

ormanx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 09:52   #2
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sn ormanx, Şarköy üzümünü bilmiyorum ama bizim burada çilek üzümü denilen kokulu bir üzüm var. Aradığınız oysa şayet, size gönderebilirim. Ne zaman çelik alınır bilmiyorum.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 10:31   #3
Ağaç Dostu

ormanx's Avatar

Sevgili Cemo,
Nazik teklifin için çok teşekkürler. Bahsettiğiniz çilek üzümünün rengi ve tane büyüklüğü ne kadardır acaba?
Benim aradığım koyu siyah lacivert renkli ve lolitop şekeri büyüklüğüne yakın büyüklükte. Aynı üzümden mi bahsediyoruz acaba? Bir de tatma şanşımız olabilirmi diye aklıma geldi? Kargo vb.

Eski 14-10-2008, 11:14   #4
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Lolipop kadar değil büyüklüğü. Misket kadar diyebilirim. Haftaya pazartesi pazara getirirse köylüden alır yollarım size. Rengi siyaha yakın koyulukta.

Eski 27-10-2008, 22:08   #5
Ağaç Dostu

ormanx's Avatar

Sevgili Cemo,
Belki aradığım sizin oradakidir. Pazarda bulabildiniz mi sahi bu üzümden?

Arkadaşlar yardımcı olabilecek bilgi sahibi dostların desteğini bekliyorum. Özellikle ekim, gübre ve toprak özellikleri açısından.

Eski 27-10-2008, 22:17   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
asma-üzüm bitkilerinde çelik budama mevsiminde alınır diye biliyorum, o da bahar da mart ayında oluyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2008, 02:52   #7
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Sayın ormax,

Karadeniz Ereğlisine dikebileceğiniz, karadenize özgü üzüm çeşidi mantari hastalıklara dayanıklı aroması harika kokulu üzüm İsabelle'dir.Yöresel adı hırtarış üzümüdür siyah, hafif ekşimsi ince kabuklu sayılır sofralık olarak tüketilir bizans zamannında şarabının kıymetli olduğu tarihçilerce belirtilir. Bir diğeri buralarda kara üzüm muhacir üzümü gibi yerel olarak adlandırılan yoğun kokusu olan tatlı kalın kabuklu üzüm vardır. İsabelle üzümü internette araştırılırsa görülecektir yapılan araştırmalara göre kansere karşı etkili bir üzüm olduğu belirtilmektedir.

Emin olun kendi memleketimin üzümü diye size tavsiye etmiyorum gerçekten harikadırlar.

Belki aradığınız asma üzümü değil ancak en azından bilginiz olur.

Akhisarlı beğendi.
alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2008, 06:40   #8
Ağaç Dostu

ormanx's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alicee Mesajı Göster
Sayın ormax,

Karadeniz Ereğlisine dikebileceğiniz, karadenize özgü üzüm çeşidi mantari hastalıklara dayanıklı aroması harika kokulu üzüm İsabelle'dir.Yöresel adı hırtarış üzümüdür siyah, hafif ekşimsi ince kabuklu sayılır sofralık olarak tüketilir bizans zamannında şarabının kıymetli olduğu tarihçilerce belirtilir. Bir diğeri buralarda kara üzüm muhacir üzümü gibi yerel olarak adlandırılan yoğun kokusu olan tatlı kalın kabuklu üzüm vardır. İsabelle üzümü internette araştırılırsa görülecektir yapılan araştırmalara göre kansere karşı etkili bir üzüm olduğu belirtilmektedir.

Emin olun kendi memleketimin üzümü diye size tavsiye etmiyorum gerçekten harikadırlar.

Belki aradığınız asma üzümü değil ancak en azından bilginiz olur.
Sevgli alicee,

Bir yanlış anlama var herhalde. Ekeceğim yer Marmara Ereğlisi olacak.

Eski 29-10-2008, 07:57   #9
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bahsettiğin üzüm hakkında aşağıda güzel bilgiler var. Ben de bu üzümden arıyordum, Üsküdar pazarında satılırken gördüm, satıcı oturduğum yere yakın bir semtte çoğu bahçede yetiştirildiğini söyledi. Baharda kapı kapı gezip çelik isteyeceğim Balkonda, terasta üzüm yetiştirmek

Hastalık yapmıyor,meyvesinin tadı çok değişik, yaz sonu bahçenizi bile çilek gibi kokutuyor. Ayrıca çok da güzel tatlısı yapılıyor, pişerken bütün ev mis gibi kokuyor. Dalında çürümeden neredeyse kışa kadar kalıyor. İleride yapmayı düşündüğüm çardağa sardıracağım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2008, 09:51   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Bende bahçeye ileride yapacağım çardak için asma almıştım.Aldığım zaman siyah üzümü tercih etmiştim ama üzümden çok yapraklarından yararlanacağim için satıcı sarı üzümün yaprakları daha iyi olur deyince sarıyı tercih ettim. Bahsettiğiniz üzümün yaprakları sarma için uygunmu acaba? bilgilendirirseniz sevinirim.

nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2008, 10:12   #11
Ağaç Dostu

ormanx's Avatar

Sevgili Nurbahar,
Bilgiler ve link için çok teşekkür ederim. Bilgi açlığımı epey giderdi doğrusu.

Eski 29-10-2008, 10:24   #12
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Nergis06, asma yaprağı çok nadir kullandığım için fazla bilgim yok ama anneme sordum Siyah üzümün yaprağı, diğerine göre ekşi ve lezzetli olurmuş (lezzet kişiye göre değişebilir), fakat damarları biraz fazlaymış. Taze yapraklarla yapılınca damarlar problem olmuyormuş.

Not: Benim bahsettiğim yaprak, kokulu siyah üzümün yaprağı.

Eski 29-10-2008, 10:31   #13
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Benim bahsettiğim üzüm sanırım sevgili Nurbaharın dediği. Yapraklarını körpeyken toplarsanız çok güzel dolması olur. Hafif ekşimtrak bir tat. İsteyen arkadaşlara çelik zamanı yollayabilirim.

justice beğendi.
Eski 29-10-2008, 16:53   #14
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanx Mesajı Göster
Sevgli alicee,

Bir yanlış anlama var herhalde. Ekeceğim yer Marmara Ereğlisi olacak.
kusura bakmayın gece vakti yazmıştım bu mesajımı uykusuzluktan ereğlileri karıştırmışım.

justice beğendi.
alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 15:33   #15
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Kokulu üzümden yapılan tatlı (yöresel adıyla pepeçura).
Üzerine ceviz de çok yakışıyor. Hazırladığım, bir şişe pişmiş ve süzgeçten geçirilmiş üzüm suyu buzlukta, yakında tatlı olmayı bekliyor.

http://www.yarismaca.com/img/soru/2-241.jpg

Eski 30-10-2008, 16:28   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Teşekkürler Nurbahar ve Cemo, bahçede yer bulabilirsem çelik zamanı isterim.

justice beğendi.
nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 15:42   #17
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Ben K.Ereğlideki evimin balkonunda yetişirdim. İlk kez burada gördüm bu üzümü.
- Koyu mor hatta kara, üzerinde buğusu oluyor.
- ekşimsi değil hatta tatlı,
- çekirdeği dişe geliyor,
- kabuğu ince- ince olduğu için buralı tanıdıklarımın daha çok hoşuna gidiyor-
- kokusunu tarif etmek zor; gül ve belki çilek gibi kokuyor.
- Taneleri tam yuvarlak. En büyüğü misket kadar.

Geçen sene sadece 7 salkım alabilmiştim bu sene kilolarca oldu. Balkon demirlerim taşıyamadığı için kırıldı. Ankara'ya her gidişimde paketleyip götürüyorum, kokusu kutunun dışından baygın bir gül kokusu olarak alınabiliyordu inanın. Balkonun durumunu siz düşünün.

Sanırım hata ettim, ben havalar geçenlerde soğuyunca kuşun böceğin hakını nırakarak sağlamlarını topladım, bozulmasınlar diye. Çok ironik bir son oldu onlar için, 15 gündür dolaptalar(hava sıcaklığı +8 oC'ye düşerken dolapta +4 oC) ve ancak bu kadar dayanabildiler. Tadları ve kokuları haala çok güzel bana göre; ancak görünüşleri, burşuk ve dökülüyor...

Derin dondurucuda saklasam nasıl olacağnı merak edip bir salkım ile denedim. ancak dondurucudan çıkanın tadı, aroması farklıydı. o yüzden yiyerek tüketmeye çalıştık.

Burada çilek üzümünü tarif ederken, kalın kabUklu olduğunu söylüyorlar, hatta kabuğunu yemeden içini yiyip atıyorlar. Ama bendekinin kabuğu da yenebiliyor.

Yapraklarından sarma yapmadım. Önce kıyamadğımdan koparmadım. sonrasında yapraklarını kükürtlemem gerekiyormuş ki yapmadığım için buruşuk oldular.

Nurbahar, tatlısını nasıl yapıyorsunuz?

Bu üzümü çoğaltmaya çalışıyorum. Makasım hazır bekliyorum. Baharda çelik alınacak. İstediğiniz türde bir üzümse gönderebilirim.

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 16:04   #18
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Tenar, kabuğu da yeniliyor ama içinden çok kolay ayrılıyor değil mi? Eğer ayrılıyorsa benim aradığım üzüm bu. Baharda buralarda bulamazsam, bana dal gönderir misiniz?

Tane olarak buzluğa atmayı düşünmüyorsanız (zaten buzluktan çıkarıp taneleri yemek pek hoş olmaz), benim yaptığımı tarif edeyim:

Bir tencereye koyup, az miktar şeker ilave edip sulanana ve yumuşayana kadar pişiriyorum. Blenderdan geçiriyorum ama içinde iri çekirdekleri kalıyor, son olarak tel süzgeçten tahta kaşıkla geçirip kavanozlara koyuyorum ve derin dondurucuda saklıyorum. Kavanozları ağzına kadar doldurmuyorum, genleşme payı bırakıyorum, aksi halde kavanoz çatlar.
Bu üzüm suyuna mısır unu, az miktar buğday unu ve şeker ve su ilave edilip muhallebi gibi pişirebilirsiniz. Sadece buğday unu veya nişasta kullanarak da yapabilirsiniz. Üzerine ceviz çok yakışıyor. Pişerken çok güzel kokuyor. Sütlü tatlı da yapılabilir.

Bildiğim kadarıyla bu üzüm yaprakları neme dayanıklı olduğu için kükürtleme gerekmiyor (??). Bizim bahçemizde (İstanbul) yıllarca vardı ve hiç yaprak problemi yaşamamıştık. Yapraklarını körpeyken kullanabiliyorsunuz, çünkü çok damarlı.

Eski 14-04-2013, 12:37   #19
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
kara üzüm

bahsedilen üzüm türü şu olabilir mi acaba. taneler iri hoş kokulu sulu ve çekirdekleri kocaman. karadenizde hemen her yerde yetişen cinslerden tad olarak daha farklı sanki. bizde de köyde var ikisi de kara üzüm ama bu daha fazla kokulu ve lezzetli..

Eklenen Resimler

attar ve Muda beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 21:00   #20
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Justice, kabukları kolayca çıkıyorsa (iki yanından bastırınca içi hemen sap yerinden çıkar), benim bahsettiğim üzüme benziyor.

justice beğendi.
Eski 16-07-2013, 09:40   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
değerli forum üyeleri mrblarr..

sanırım ormanx'in bahsettiği çeşit kokulu karadeniz üzümü dedikleri diger bir adıyla laz üzümü olması gerekk.. bu türü digerlerinden ayıran tek özellik asma yapraklarının diger çeşitlerine göre daha koyu ve yuvarlak bir yapıda olmasıdır..
bölge olarak ve çeşit olarak en kolay yetiştirilen bir çeşittirr.. cabuk sürgün verir..
özellikle karadenizliler pekmez üretiminde bu üzümü tercih ederlerr..

Kiraz beğendi.
Burhaniyeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2013, 21:15   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Merhabalar,Ereğli,çilek .üzüm görünce atladım hemen.
Ben çilek üzümlerimi kavanoz konserve yapıyorum..Arada yediğim salkımlar hariç.
tarifi basit,taneliyorum kavanozlara dolduruyorum aldığı kadar su birbuçuk yemek kaşığı şeker.Kapatıp kaynatıyorum.(kavanozlar yarımlık)
Bu arada çilek üzümü diyoruz ancak çilek kokusu değil bambaşka bir tat koku.

Nefis oluyor...kabuklar bile kayboluyor.ancak çekirdekler canlı kalıyor.

anerkad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2016, 17:10   #23
Yeni Üye

asus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2015
İsabella Kokulu Üzüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Benim bahsettiğim üzüm sanırım sevgili Nurbaharın dediği. Yapraklarını körpeyken toplarsanız çok güzel dolması olur. Hafif ekşimtrak bir tat. İsteyen arkadaşlara çelik zamanı yollayabilirim.
Sn. Cemo zahmet olmazsa ben alabilirim çeliklerden

asus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024