agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2015, 14:54   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakandevran Mesajı Göster
göremiyorum linki
arkadaşlar benim 5 yaşında bağım var çok fena coşuyor kuduruyor yani üzüm tiyeklerim ağaç gibi gelişip çok uzuyor birde çok fena kül vuruyor beni bilgilendirirseniz sevinirim..

hakandevran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 09:56   #152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
arkadaşlar benim çubuğumun biri zayıf kaldı kontrol için kök kısmını açtım çok fazla yaklaşık bir avuç kurt var neden olur diğer çubuklarada geçermi ne yapmalıyım teşekkürler

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 13:47   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
bağcı arkadaşlar çok meşgul galiba.........

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 21:51   #154
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hazerhan Mesajı Göster
bağcı arkadaşlar çok meşgul galiba.........
Moda ceviz yetiştirme. Ceviz yetiştiren arkadaşlar çok fazla ve havesliler. Gün be gün gelişmeleri yayınlayabiliyorlar. Tabi ne kadar paylaşım var ise o kadar da takip oluyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 09:42   #155
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
benim derdim funguslar, böcekler değil. evdeki asma çardağına dadanan zararlı. şu an üzümler küçük ve yeşilken bile gelip salkımları yiyip yerlere döküyor. ben kargalar yapıyordur deyip üzerinde durmuyordum. fakar bunu izlemeye alınca zarar yaptığı bölgede dışkısına rastladım. dışkı kupkuru ve zencefil köküne benziyor. bu konuda tecrübesi olan varmı?

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 10:07   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Asma (Üzüm) hastalık ve zararlıları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hazerhan Mesajı Göster
arkadaşlar benim çubuğumun biri zayıf kaldı kontrol için kök kısmını açtım çok fazla yaklaşık bir avuç kurt var neden olur diğer çubuklarada geçermi ne yapmalıyım teşekkürler
Geçebilir. Cevap için çok geç kalınmış ama kök zararlıları çoğunlukla yayılım gösterme meylindedirler.

Çözüm: toprağa uygulanan insektisitlerdej kullanmanız. Birçok isim ve marka altında bulunabilse de genel adı "danaburnu ilacı"dır. Ayrıca en hızlı etkide bulunan ilaçtır.

Uygulama, bitkin kök bölgesine, toprak yüzeyine serpme şeklinde. Üzerine hafif bir sulama yapılırsa sonuca ulaşmak hızlanır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
benim derdim funguslar, böcekler değil. evdeki asma çardağına dadanan zararlı. şu an üzümler küçük ve yeşilken bile gelip salkımları yiyip yerlere döküyor. ben kargalar yapıyordur deyip üzerinde durmuyordum. fakar bunu izlemeye alınca zarar yaptığı bölgede dışkısına rastladım. dışkı kupkuru ve zencefil köküne benziyor. bu konuda tecrübesi olan varmı?

Karatavuk / karabakal isimli kuş zararı. Simsiyah renkte ve kargaya benzeyen, ama karganın 1/3'ü boyutlarında bir kuştur. Çok yılışık, zeki ve inatçıdır. Sabah erken ve akşam üstü gelir.

Büyük bağlarda, belirli periyotlarla patlayatak kuşları ürküterek kaçıran ve bildiğimiz mutfak tüpünden güç alan düzenekler mevcuttur ama sizin için bu ihtimal zor.

Nöbet beklemek **** file sistemi şu an için başvurulabilecek seçenekler.

aydemiraydın beğendi.
sebazios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 14:11   #157
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

ben ihtimal olarak büyük sıçanlar üzerinde duruyorum. çünkü üzümler şu an ekşi.

Eski 04-07-2015, 17:50   #158
Yeni Üye

Alıntı:
ben ihtimal olarak büyük sıçanlar üzerinde duruyorum. çünkü üzümler şu an ekşi.

Hiç farketmiyor.

Salkımda tane oluşumundan itibaren yemeye başlar. Koruk üzüm en sevdiği yiyecek. Tam gagasına göre oluyor. Hasada kadar zara devam eder. Yediği kadarını da döker.

Kesin konuşmak doğru olmaz ama yüksek ihtimal o. Dün bağları dolaştım. Bizde de zarara başlamışlar.

aydemiraydın beğendi.
Eski 04-07-2015, 18:13   #159
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebazios Mesajı Göster
Hiç farketmiyor.

Salkımda tane oluşumundan itibaren yemeye başlar. Koruk üzüm en sevdiği yiyecek. Tam gagasına göre oluyor. Hasada kadar zara devam eder. Yediği kadarını da döker.

Kesin konuşmak doğru olmaz ama yüksek ihtimal o. Dün bağları dolaştım. Bizde de zarara başlamışlar.

neden hoşlanmaz onu sıkalım asmaya. toz kükürt kaçırırmı? ben hep sıvı ilaçlar kullanıyorumda.

Eski 04-07-2015, 18:21   #160
Yeni Üye

Asma (Üzüm) hastalık ve zararlıları

Alıntı:
neden hoşlanmaz onu sıkalım asmaya. toz kükürt kaçırırmı? ben hep sıvı ilaçlar kullanıyorumda.

Zirai ilaçların hiç birinden etkilenmez. Kaçmaz. Sadece fiziksel yıldırma ve korkutmalar işe yarıyor. Karşı komşumuzda 250 dakar bağ var ve bu dönemden sonra tek işleri karabakal kovalamak olan personel tutuyorlar. Ellerinde tüfek ve bol miktarda fişek olan bu arkadaşlar maaşlı, mesai ile çalışan kuş kovucular. Tüm gün silah atarak bağın içinde dolaşıyorlar.

Emine Akman beğendi.
Eski 18-08-2015, 14:40   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2014
merhaba. benim asmamda yıllardır (yaklaşık 10-15 yıldır) aşağıdaki resimde görünen sorun var. acaba nasıl bir ilaçlama ve budama yapmam gerekli. bağcılık hakkında hiç bilgim yok, acaba son baharda odunsu olmayan tüm yeşil dalları kesmeli miyim?

Düzenleyen enigma_e : 19-08-2015 saat 12:49
enigma_e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2015, 13:29   #162
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enigma_e Mesajı Göster
merhaba. benim asmamda yıllardır (yaklaşık 10-15 yıldır) aşağıdaki resimde görünen sorun var. acaba nasıl bir ilaçlama ve budama yapmam gerekli. bağcılık hakkında hiç bilgim yok, acaba son baharda odunsu olmayan tüm yeşil dalları kesmeli miyim?

Üzüm hastalıkları arasında en yaygın olan ve en çok bilineni mantari kökenli hastalık: "Külleme" (Uncinula Necator)

Piyasada mücadele için kullanabileceğiniz "Triadimenol" etken maddeli onlarca ilaç var. Yetkileye "külleme ilacı" dediğiniz an seçenekleri sunar size.

Tavsiyem "Bayer - Bayfidan EW 050". Doğru ve zamanında mücadele yapıldığında kesin çözümdür. (Kullanım miktar, şekil ve yöntemi üzerinde yazar)

(Buraya fotoğraf yüklemiştim, lakin anlayamadığım bir nedenden site yüklemeye izin vermedi)

Ilacın içerisine karıştıracağınız az bir miktar potasyum sülfat, bitkinin mukavemet kazanması açısından fayda sağlar.

Not 1: Hastalığın, resimlerdeki duruma ulaştığı hallerde (bu yıl için) yapılacak bir şey kalmamış. Önümüzdeki maçlara hazırlanmak en doğru yol.

Not 2: Budama ile (en azından sizin asmanızda) bir ilgisi bulunmuyor.

Emine Akman beğendi.
Eski 27-08-2015, 11:56   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2014
yardımınız için teşekkür ederim sebazios.

enigma_e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 12:40   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2010
Bayfidan ew 050 Potasyum sülfat karışımına Mebor 5 ilave edebilirmiyim? Az miktar dediğiniz Potasyum sülfat miktarı ne kadardır?Saygılarımla.

Düzenleyen ERKO : 27-03-2016 saat 20:44
ERKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2016, 22:42   #165
Yeni Üye

Sn.Sebazios verdiğiniz reçeteyi uyguladım sonuç mükemmel oldu.Teşekkürler

Eski 25-09-2016, 23:31   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Merhaba
Bağımdaki bir kaç omcanın köke yakın bölgelerinde urlaşmalar gördüm bu hastalığı nasıl tedavi edebilirim.

ekakgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 23:42   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
http://i.hizliresim.com/MkBVAM.jpg
http://i.hizliresim.com/qENdOZ.jpg

ekakgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 20:52   #168
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Selamlar, asmamın üzerinde beyaz pamuksu olusumlar var, ipliksi sünen sekilde ici böcek yumurtası dolu gibi, ne önerirsiniz, sebebi nedir?

kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2017, 20:12   #169
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Sakızımsı asma garibesi,bu nedir?

Asmamda sakız gibi sünen,pamuksu, böcek kabuklu, nokta yumurtalı, fotoda görünen olusumlar var. Nedir ? Belki asmaya zarar vermeyen bir böceğin yumurtasıdır diye ilaclama yapmadan bilgi almak istedim. Lütfen yardımcı olun.Tesekkürler

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2017, 23:12   #170
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sn. kana06;

Siz asmanızı en kısa zamanda ilaçlayın. Az sayıda ise önce elinizle toplayıp daha sonra ilaçlayın. Sol tarafta sarkan kabuklu bit olarak gözüküyor. Aynı zamanda unlu bitte mi var. Ben çiçeklerdeki az bir şey unlu biti bile tam olarak yokedemedim. Çok kısa zamanda çoğalıyorlar.

kana06 beğendi.
Eski 02-04-2017, 18:00   #171
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Selamlar, sadece böcek kabuğu şeklinde kuru kabuklar var, altları beyaz pamuk , mısır patlağı gibi, kabuğu çekince beyaz tozlar duman gibi yayılıyor ve sakız gibi sünüyor. Ne olduğunu anlayamadım....daha fazla fotoğraf ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2017, 16:05   #172
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Güler / Bahçe

Güler / Bahçe

Güler / Bahçe

kana06 beğendi.
Eski 11-04-2017, 19:38   #173
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Bizim asmadakilerde aynı bunlardan. Yağmurlar ara verince bordo bulamacı ile ilaclayacagim. Umarım gec kslmamisimdir. Pamuklari sakiz gibi sarkmaya baslamis.

Eski 03-05-2017, 19:18   #174
Yeni Üye

Sn Sebazios un tavsiyesiyle yaptığım uygulamayla üzümlerim

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2017, 15:55   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2017
resimdeki hastalık ölü kol mu?

Merhaba.
Bahçemdeki birkaç tane asmadan iki tanesinde resimlerdeki gibi bir rahatsızlık var. Acaba ölü kol olabilir mi? Bu başlık altında 49.mesajdaki resimlere benziyor sanki. 50.mesajda da hastalığa ölü kol denilmiş. Bilgisi olanlar yanıtlarsa çok sevinirim. Umarım forumdaki sorularımdan bari buna cevap bulabilirim. Pek ümidim olmasa da..

Eklenen Resimler

chilekesh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2017, 17:06   #176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın chilekesh sorunuza yanıt olarak yazacaklarım benzer olayı yaşamam ve gözlemim neticesi oluşan tahminlerimdir :

Çok güçlü iki adet asmam var bahçede. Bir tanesi çardak üzerinde diğeri ise kalın iki adet tele uzanmış vaziyette iki kuvvetli kol. Kollar otopark olan duvardan evin teras duvarına uzanıyorlar. Bu asmalardaki salkımlar sayılamayacak kadar fazlaydı. Komşu azalt biraz bunları diye tavsiyede bulundu ama yeteri kadar salkımı seyreltemedim zamanında ve çoğu kaldı asma üzerinde. Üzümler önceki hafta sonu gittiğimde kızarmaya başlamışlardı bir kaç haftaya olurlar dedim. Her iki asmanında keyfi yerindeydi salkımlar ise yaklaşık 2 şer kg civarında görünmekteydiler. Gün boyu su verdim o hafta sonu iki asmaya. Ancak geçen hafta başında anormal ölçüde sıcaklar yaşadık her yerde, bizim bahçenin olduğu yörede yanmış sıcaktan. Bu hafta sonu bahçeye gittiğimde ne yazıkki bazı salkımlar sizin üzümlerde olduğu gibi üstten alta doğru sanki yanıp gitmişlerdi. Komşuya sordum ne oldu bunlara diye sıcak eritti hep bağları dedi. Bir kısmını kestim salkımların o esnada şunu tesbit ettim, hava ceryanı alabilen salkımlarda en küçük bozulma olmamış ama korunaklı kısma denk gelenler hep bozulmuşlar. Bu sap yanığını yapan zararlı ne ise sıcak ve boğucu havayı kollamış. Esinti alan yerin salkımları son derece sağlıklı kalmışlar.

hosseda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 06:09   #177
Ağaç Dostu

Havadar kısımda olup bozulmayan üzümler altta görülenler. Bu hafta sonu bozuk kısımlarında fotoğrafını çekerim. Toplananlar da sepette.

Eklenen Resimler

Muda ve chilekesh beğendi.
Eski 28-09-2017, 11:15   #178
Yeni Üye

asma sökülmeli mi yoksa çözüm üretilebilir mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
hava ceryanı alabilen salkımlarda en küçük bozulma olmamış ama korunaklı kısma denk gelenler hep bozulmuşlar. Bu sap yanığını yapan zararlı ne ise sıcak ve boğucu havayı kollamış. Esinti alan yerin salkımları son derece sağlıklı kalmışlar.
Sn. Hosseda’ya paylaşımından dolayı teşekkür ederim. Aslında tespit doğru. Bu asmada havalanma ve güneş alma problemi var. Ama bu durum acaba ölükol hastalığına sebep olmuş olabilir mi? Zira söylediğim gibi benim asmanın durumu bu başlık altındaki 49.mesajdaki yaprak ve salkım fotoğraflarına çok benziyor.
Aşağıdaki fotolar da biraz daha geniş açıdan çekilenler. Asma, elma ağacının altına dikilmiş ve son 7 senedir webde yaptığım araştırmanın sonuçlarına göre düzgün budanmıyorlar. Elma da pek budanmıyor. Dolayısıyla asma yeterince ışık ve hava alamıyor. Sizce bu asmayı yerinden sökmeli miyim yoksa bu şekilde çözüm bulunabilir mi?

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2017, 13:16   #179
Yeni Üye

tarım ilacı uygulaması esnasında kullanılacak maske

Merhabalar,
tarım ilacı uygulaması esnasında ne tarz bir maske kullanıyorsunuz? veya genel olarak hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

Eski 31-10-2017, 21:14   #180
Ağaç Dostu

Bu hafta sonu asmadan kestiğim üzümler sepette. Sonraki fotoğraf asmada mevcut olan salkımlar bir sonrakiler de eylül ortasındaki anormal sıcak hava ile bozulmaya başlayan üzümlerin son halleri.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024