agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Badem (http://www.agaclar.net/forum/badem/)
-   -   Soğuk İklim Badem Cinsi (http://www.agaclar.net/forum/badem/41627.htm)

AkisSoftware 05-12-2017 16:08

Soğuk İklim Badem Cinsi

Arkadaşlar merhaba;

Badem dikmek istediğim yer soğuk iklim. Yaptığım araştırmalarda ceviz için fernor cinsi cevizin iklim için uygun olduğunu buldum. Aynı şekilde badem için hangi çeşit soğuğa dayanıklı ve ticari getirisi olur? Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yarımlarını talep ediyorum. Saygılarımla

AkisSoftware 12-12-2017 16:27

Bilen yok sanırım

Muda 12-12-2017 19:52

Badem konusuna bakarsanız oldukça fazla bilgi bulunmakta. Aklınıza gelebilecek hemen her türlü soruyu daha önce deneyen arkadaşlar sormuş ve deneyimlerini paylaşmışlar. Bu günlerde rahat bir şekilde okuyabilirsiniz.

Badem - agaclar.net

Kaç rakım, toprak ve sulama durumu vs. yetiştirmek istediğiniz araziyi ilkbahar geç donlarının olup olmadığı ile ilgili bilgi de vermemişsiniz. Genel olarak yazınca insanlar daha önce yazdıklarını tekrarlamak istemiyorlar.

Badem normalde soğuğa dayanıklı bir ağaç. Ancak önemli olan verim alabilmek. Herkesin düşüncesi ne kadar geç çiçek açar ise o kadar soğuklardan etkilenmeden ürün alabilirsiniz.
Genellikle ferragnes ve ferraduel badem çeşitlerini birlikte tozlaşmayı sağlamak için dikiyorlar.

http://www.agaclar.net/forum/1501816-post29.htm

Tabi bu arada çiçek açtığı dönemde bölgede arıların olması en önemli faktörlerden bir tanesi. Badem çiçekleri arılar vasıtası ile dölleniyor. Soğuk yerde de arıcıların gelmesi geç oluyor. En azından kendiniz kuvvetli arı kolonileri bulundurursanız iyi olur.

Bu yazı da bana göre dikkate alınması gerekli olan bir şey. Önce çekirdeği dikip daha sonra bulunduğunuz yöreye uyum sağlamış ve bu arada satıcının başka bir şey göndermesi durumunda en az zararla durumu atlatabileceğiniz şekilde yapılması gerekenler yazılmış.
http://www.agaclar.net/forum/916401-post4.htm

Arkadaşların yazdığı 56 sayfa kadar da bir bilgi birikimini de okursanız oldukça yararlanırsınız.

http://www.agaclar.net/forum/badem/787-56.htm

AkisSoftware 23-12-2017 15:44

Verdiğiniz detaylı bilgi ve ilgi alakanız için teşekkür ederim.

AkisSoftware 14-01-2019 09:22

Araştırmalarım sonucu 4 adet badem cinsi buldum. Bu cinsler hem soğuk iklim için çok uygun hem de bir birlerini tozladıkları için birlikte dikiminde yüksek performans vereceğini düşünüyorum. Bu sene ilkbaharda en az her birinden 1 adet almayı düşünüyorum. İlgilenenler için cinleri aşağıda yazıyorum;

PİCANTİLİ: ABD ORİJİNLİ ÇOK GEÇ ÇİÇEK AÇAR %55 RANDIMANLI. Tozlayıcıları: YALTSİNKİ,PRİMORSKİ,NİLTSİNKİ

YALTSİNKİ:GEÇ ÇİÇEKLENİR. %53 RANDIMANLI. Tozlayıcıları: PRİMORSKİ,PİCANTİLİ

PRİMORSKİ: ÇOK GEÇÇİ BİR ÇEŞİT. %41 RANDIMANLI. Tozlayıcıları: NİLTSİNKİ,YALTSİNKİ,PİCANTİLİ

NİLTSİNKİ: GEÇ ÇİÇEKLENİR. Tozlayıcıları: PİCANTİLİ,PRİMORSKİ

Saphire 24-10-2019 10:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1556206)
Araştırmalarım sonucu 4 adet badem cinsi buldum. Bu cinsler hem soğuk iklim için çok uygun hem de bir birlerini tozladıkları için birlikte dikiminde yüksek performans vereceğini düşünüyorum. Bu sene ilkbaharda en az her birinden 1 adet almayı düşünüyorum. İlgilenenler için cinleri aşağıda yazıyorum;

PİCANTİLİ: ABD ORİJİNLİ ÇOK GEÇ ÇİÇEK AÇAR %55 RANDIMANLI. Tozlayıcıları: YALTSİNKİ,PRİMORSKİ,NİLTSİNKİ

YALTSİNKİ:GEÇ ÇİÇEKLENİR. %53 RANDIMANLI. Tozlayıcıları: PRİMORSKİ,PİCANTİLİ

PRİMORSKİ: ÇOK GEÇÇİ BİR ÇEŞİT. %41 RANDIMANLI. Tozlayıcıları: NİLTSİNKİ,YALTSİNKİ,PİCANTİLİ

NİLTSİNKİ: GEÇ ÇİÇEKLENİR. Tozlayıcıları: PİCANTİLİ,PRİMORSKİ

Merhaba,
bu türleri diktiniz mi? Ne zaman çiçek açtıklarını gözlemlediniz mi? Yorumlarınız neler?

AkisSoftware 24-10-2019 10:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Saphire (Mesaj 1576533)
Merhaba,
bu türleri diktiniz mi? Ne zaman çiçek açtıklarını gözlemlediniz mi? Yorumlarınız neler?

Bu türleri temin edemedim. Texas ve Laurenne cinsi badem fidanı aldım. Onlarda daha yeni olduğu için artık seneye tespit yapabilirim.

Bu çeşitlerle alakalı ilkbaharda temin işine çalışacağım

aydemiraydın 24-10-2019 13:27

en geç çiçek açan bademler feragnas ve tozlayıcısıdır. feragnesten daha geç açanıda makoko bademidir. cüce tarımda var fakat parekende satışları yok.

AkisSoftware 24-10-2019 14:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1576542)
en geç çiçek açan bademler feragnas ve tozlayıcısıdır. feragnesten daha geç açanıda makoko bademidir. cüce tarımda var fakat parekende satışları yok.

Peki bu firmadan minimum kaç adet alınca satış yapıyorlar bilginiz var mı?

Kurumsal bir iş yapılırsa irtibata geçmek faydalı olacaktır.

Saphire 24-10-2019 15:47

En geç çiçek açan makoko ve bertina çeşitidir.
Bertina bir çok yerde bulunabiliyor fakat Makoko çeşiti Denizli ve Mersindeki iki firmanın 50 şerbin Euro ödeyerek telif hakkı almasından dolayı başka yerlerde satılamıyor diye biliyorum.

aydemiraydın 25-10-2019 09:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Saphire (Mesaj 1576550)
En geç çiçek açan makoko ve bertina çeşitidir.
Bertina bir çok yerde bulunabiliyor fakat Makoko çeşiti Denizli ve Mersindeki iki firmanın 50 şerbin Euro ödeyerek telif hakkı almasından dolayı başka yerlerde satılamıyor diye biliyorum.

bertina badem, feragnes ten ne kadar geççi?

Saphire 25-10-2019 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1576592)
bertina badem, feragnes ten ne kadar geççi?

evet 10-15 gün daha geç açıyor hatta bir ziraat mühendisi arkadaş 1 mayısa kadar sarktığı oluyor ama genelde 23 Nisan- 1/5 Mayıs bilgisini verdi.

bayrooo 08-11-2019 13:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1576548)
Peki bu firmadan minimum kaç adet alınca satış yapıyorlar bilginiz var mı?

Kurumsal bir iş yapılırsa irtibata geçmek faydalı olacaktır.

Kemal cücede minimum 500 adet, Ekizde minimum 250 adet yazıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024