agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Badem (http://www.agaclar.net/forum/badem/)
-   -   Badem Bahçesi İçin Türlerin Seçimi (http://www.agaclar.net/forum/badem/26399.htm)

Odeh 22-02-2012 12:42

Badem Bahçesi İçin Türlerin Seçimi

Bu konu, son yıllarda yoğun dikimi yapılmakta olan Badem için Badem Bahçesi İçin Türlerin Seçimi konularını tartışmak için oluşturulmuştur.

yesavas 22-02-2012 12:50

Toprak yapısı, anaç dayanaklılığı ve ilkbahar don riski doğrultusunda çiçeklenme dönemlerine dikkat edilmesini tavsiye ediyorum.

Odeh 22-02-2012 15:34

Fidan seçiminde maalesef sertifikalı türler standart sertifika olarak bulunabiliyor.
Görüştüğüm anaç ve fidan üreticileri mevcut koşullar altında Mavi Sertifikalı badem fidanı edilinilmesinin neredeyse imkansız olduğu konusunda hemfikir.

Mavi sertifikalı fidanlarla tesis edilecek bahçelerde %100 ismine doğru olan fidanlar olacağı gibi bu bahçelerin devletten alacakları destekleme miktarları da %100 oranında artacaktır. İlk yatırım maliyeti fidan bazında artacak bile olsa desteklemeler bunu fazla fazla ve yıllar boyunca kat be kat karşılayacaktır.

Yanlış anlamıyorsam sayın yesavas da türden-anaca değil anaçtan-türe giden bir yolu tavsiye ediyor.

Türlerin çiçeklenme dönemleri ile ilgili internette bulunan, eski tarihli ve coğrafi konumun belli olmadığı bilgiler(!) üzerine iş yapmak çok üzücü sonuçlara neden olabilir. Bahçenin bulunduğu yörenin mikro kliması resmi kaynaklardan alınacak meteorolojik veriler ile rahatlıkla tespit edilebilir.

Ayrıca anaç-tür uyumu ve anacın türe/meyveye etkisi de üzerinde durmaya değecek ayrı bir konudur.

Odeh 22-02-2012 15:35

Mavi sertifika için damızlık aşı kalemi sağlayacak sertifikalı, tescilli, sağlıklı bahçelerin olması gerekiyormuş.

Odeh 22-02-2012 15:54

Ferragnes ve Ferraduel yoğun kullanılan bir tür, ayrıca birbirlerinin tozlayıcıları.

Dün Fransız kaynaklı belgelerdeki şu bilgiler dikkatimi çekti.
- Ferraduel periyodisiteye yatkın olarak tanımlanıyor.
- Ferragnes için de sulu koşullarda periyodisiteye yatkınlığının çok azaldığı vurgulanıyor.

Buradan şu sonuç çıkmaktadır:
Eğer Ferragnes ve Ferraduel ile bahçe tesis edilmiş ve sulama sıkıntıları da söz konusu olabiliyor ise Ferraduel'in periyodisitesi nedeniyle tozlanma yetersiz olacaktır. Bu durumda ek tozlayıcılar kullanılmalıdır. Örneğin Ferragnes için Ferrastar, Laurel kullanılabilir.

yesavas 22-02-2012 18:02

Ve kesinlikle dölleyici türler ile ana türlerimiz ileride fidandan alınan meyve belli oluncaya kadar güzel bir şekilde işaretlenmeli ki; fidanlar değiştirilmesi gerektiğinde tozlayıcı yerine tozlayıcı dikilebilsin. Yoksa yine yetersiz döllenme sıkıntıları baş gösterecektir.

eşmekaya 23-02-2012 22:26

Mavi sertifika için damızlık aşı kalemi sağlayacak sertifikalı, tescilli, sağlıklı bahçelerin olması gerekiyormuş.
bu konuyu biraz daha açabilirmiyiz?
bir de mavi sertifikalı fidanlarla normal sertifikalı fidanların ne farkı var?

eşmekaya 23-02-2012 22:36

bu konuyu biraz daha açabilirmiyiz?
birde mavi sertifika ile normal sertifikanın ne farkı var?
devlet destek veriyor mu badem bahçesi için? ben tarım ve orman md. sordum ama şuan için çok az bir destek olduğunu söylediler

Odeh 23-02-2012 23:03

Mavi Sertifikayı şöyle açıklayayım dilim döndüğünce.

Aşılı fidanlar iki kısımdan oluşmakta. Anaç ve Aşı Kalemi.

Anaçlar genetik olarak klonlanabilen ya da tohumdan üretilebilen aksamlar. Genetik olarak kopyalanabilen ve/veya çoğaltılan bu anaçlar yeterlilik bakımından sertifikalandırılan üreticiler tarafından üretilebilmektedir. Üretilen anaç, türü ve hastalıklardan arındırılması açısından süreç boyunca denetlenmekte, bu bu denetlemeler bilimsel olarak belgelenmekte sonuçta da hastalıklardan arî bir ürün elde edilebilmektedir.

Aşı kalemlerinde konu biraz tartışmalı. Elde edilen bu anaçlara yapılacak aşılarda kullanılacak olan aşı kalemlerinin temin edilmesinde ülkemizde sıkıntılar vardır. İlk sorun aşı kaleminin alınacağı ağacın sağlıklı, hastalıklardan arındırılmış, türünün bilimsel yöntemlerle belirlenebildiği ve damızlık olarak tesis edilmiş bahçelerden çıkamaması.

Aşı kalemindeki bir diğer sorun da patentli türlerin ülkemizde kullanılması için yasal olarak gerekli ticari ve yasal izinlerin alınmamış olmasıdır. Fransız ya da Amerikan menşeli bir türün aşı kalemini üretmek için o tür ile ilgili yasalarımızın ve o türün ticari sahibinin izninini almak, bunu belgelemek, damızlık bahçesini kurmak bunun yanısıra sağlıklı olduklarını da belgelemek gerekmektedir.

Mevcut sistemde ise sertifikalı anaç üzerine, fidancının, "bildiğim bahçedir", "biz kurduk orayı", "garantisi biziz" dediği bahçelerden kalem alınmakta, bu anaç ve kalemlerle elde edilen fidanlara da Standart Sertifika verilebilmektedir.

Gerekli yatırımlar yapılmadığından ötürü küçük yatırımcılar bu nedenle bazen kumar oynanmaktadır. Büyük yatırımcılar yurt dışından temin etmektedirler.

Desteklemelerde %100 e varan farklar vardır.

Konuştuğum, bildiğim, anladığım, budur.

Odeh 23-02-2012 23:08

Bu konu da malum, anaç ve kalem konusu ya yazdık bir kere işte... :)

eşmekaya 24-02-2012 07:49

Anladığım kadarıyla bizim fidancilarin fidan kalitesine çok fazla güvenilmez. Oyuzden yurt disından temin etmek gerekli.

Peki Yurt disından fidan nasil temin edilebilir? Veya biz gibi köylüler nasil temin edebilir? Ve bu kapsamda devlet destegi hipe- kredi nasil olur

Odeh 24-02-2012 12:41

Bu zor ve maliyetli bir konu. Devlet standart sertifikalı meyve bahçesine 100, mavi sertifikalı meyve bahçesine 200 TL destekleme veriyor. Diğer ufak tefek destekler ayrı. Bakanlık sayfalarında detaylı bilgi var.

eşmekaya 25-02-2012 08:45

mavi sertifikalı fidanları nasıl temin edebiliriz?
ve maliyeti normal sertifikalı fidana göre ne kadar fark eder? (500 fide için)

Odeh 25-02-2012 10:53

Büyük firmalar ile görüşmeyi deneyin. Önerebileceğim kimse yok.

Odeh 04-03-2012 20:41

Forumda dosya paylaşımı yapılamadığından aşağıdaki çalışmanın bütününü isteyenler özelden ileti adreslerini bildirebilirler.

Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü'nde Dr. Halit Seyfettin ATLI'nın 2008'e kadarki tüm gözlemler ve sonuç raporunu içeren araştırmadır:

"Yerli ve Yabancı Değişik Badem Çeşitlerinin GAP Sulu Koşullarında Gelişme, Meyveye Yatma, Verim ve Bazı Kalite Değerlerinin Karşılaştırılması"

syılmaz 04-03-2012 21:27

Değerli bir konu başlığı olmuş, elinize sağlık Sn. Odeh.

Aşağıda ki video forumda daha önce eklenmiş olabilir ya da bademle ilgilenen üyeler muhtemelen bu videoyu izlemiştir ama konusu denk gelmişken eklemek istedim, videoda ki çiftçi her türlü badem cinsini ticari olarak yetiştirmiş ve şu an yeni yatırım yapacak olsa Ferragnes'ten şaşmayacağını hatta bunun kendisi için anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri gibi olduğunu belirtiyor. :) Tabi bulunduğu coğrafya/iklim koşullarını gözardı etmemek gerek.

Osmaniye Bölgelsinde Badem Yetiştiriciliği Videosu

Ayrıca video da badem türlerinin birbiri ile karşılaştırılması da mevcut.

yesavas 04-03-2012 22:16

Sn Odeh, çok güzel bir çalışma bizimle paylaştığınız için teşekkürler...

Ve de bizim gibi GAP bölgesinde bahçesi olanlar için çok daha verimli oldu...

Odeh 04-03-2012 22:24

Sizler sağolun,
Ayrıca hocamız çok samimi bir ilgi gösterdi. Enstitüden ulaşıldığında ilgisini eksik etmeyeceğinden şüphem yok, kendisi de mektubunda bunu açıkça ifade etti.

rise_com 12-12-2012 20:53

Eline sağlık büyük üstad

relic 07-04-2015 15:17

antalya döşemealtı killik köyü 300-400 rakım diye biliyorum. türlerden hangilerini tavsiye edersiniz

eko35 24-04-2015 22:31

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi relic (Mesaj 1369140)
antalya döşemealtı killik köyü 300-400 rakım diye biliyorum. türlerden hangilerini tavsiye edersiniz

Sayın Relic ben İzmir'de nonparael ana çeşit olmak üzere texas ve tuono tozlayıcı olarak bahçe kurdum şuanki aklım olsaydı sadece tuono dikerdim.diğer türlerde yok denecek kadar az tuonalar geç çiçek açtığı için soğuklardan zarar görmüyo artı kendine verimli tozlayıcı istemiyor çağla olarak yemeyi düşünürsen biraz buruk tadı var ama kurusu hem iri hem süper.kuş ve domuzda bademin en büyük düşmanları bilgin olsun.

ozguruslu 03-05-2015 11:15

*** benimde 180 adet ferragnes ve aralara dikilmis 20 adet ferraduel fidanim var tozlama sorunum olacak diye cekincelerim var. Ne onerirsiniz daha 20-25 adet bos yerim var aralarda ne ekmeliyim.

Abbass 12-06-2015 23:20

Sn Özgörüşlü

Son kararınız nedir acaba ?

Bir de tarla tam olarak nerede ?

Benim memleket Osmancık Köyü Pınarhisar

Abbass 12-06-2015 23:20

Pardon

Sn. Özgüruslu

ozguruslu 07-07-2015 13:40

ataköy badem

bahçenın yeri demiröz çiftliğinin ust tarafında .osmancık bayırının tam karsı cephesınde gozukuyor.

ozguruslu 07-07-2015 13:41

6 dekar kadar ıkı parca bır yer uc adet tonluk tank var beyaz gorebılırsın

ozguruslu 07-07-2015 13:43

ataköy

ataköyde arkadasım

Abbass 09-07-2015 00:03

Yancıklar yani.
Babamın köyü

feast3874 06-04-2017 12:13

benimde geçen sonbaharda ektiğim 400 e yakın badem çekirdeğim var. tarlam 1400 metre rakımlı akdeniz iklimin karasal iklime geçiş noktasının sonunda yer alıyor. Kışları güzel kar, baharları ve yazları yağmur yağar. nasip olurda çıkıp fidan olurlarsa lauranne ve bertina aşılamayı düşünüyorum. lauranne sert badem, iriliği makul seviyede, tozlayıcı istemiyor. Betina kendine verimli en iri badem, hastalıklara daha dayanıklı. Her ikiside en geç çiçeklenen türlerden. Belki birbirlerini de tozlayabilirler.

zeva 23-09-2019 11:14

Badem türü seçimi

Merhaba Konya Doğanhisar'a cevizlik yapıyorum beraberinde 60 agaç da badem dikmek istiyorum toprak analizlerim badem ve ceviz için uygun şekilde çıktı benim sorum badem cins ve tozlayıcı olarak ne dikmeliyim kaç ağaca tozlayıcı dikilir el bademi dediğimiz badem yetişir mi yetişirse hangi cinsi dikmek gerek rakım 1200
Şimdiden teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024