agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-08-2008, 14:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2008
badem çekirdeğinin çimlenmesi

iyi günler arkadaşlar uzun zamandır atıl vaziyette duran tarlalarıma badem dikip değerlendirmek istiyorum.bademleri hazır almak yerine çekirdekten üretip
dikmek istiyorum deneme amaçlı olarak 50 adet badem çekirdeğini naylon poşet
lere diktim fakat sadece 4 adedi çimlendi.tarım konusunda hiç bir bilgiye sahip değilim çekirdekleri dikmenin bir usulü olmalı herhalde yardımcı olabilirmisiniz çekirdekleri dikerken neler yapmalıyım

bekokit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 15:24   #2
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Tam bilgim yok ama çekirdek den cimlendirmek sonrada fidan biraz zahmetli olabilir aşı falan da lazım herhade .
Badem fidanı temin etsenız daha verimli olur

asker54 beğendi.
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 20:10   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2008
hazır almak istemiyorum. tüm zorluklarıyla kendim yetiştirip büyütmek istiyorum. torbalara çekirdekleri dikmeden çekirdeklere herhangi bir işlem yapılıyormu onu öğrenmek istiyorum.

bekokit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 23:11   #4
Ağaçsever

elnino's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2008
Galeri: 30
arkadaşım ben bugün yaklaşık 5 litrelik kaplara (poşet) bademleri ekdim ve açık havada duruyor bekleyip göreceğim ne olacak

elnino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 00:08   #5
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Bademleri önce su içerisinde bi hafta kadar bekletip dikerseniz. Daha iyi sonuçlar alısınız. Sonra da her birini 1.5lt lik pet şişeleri kesip dikersiniz **** o boylardaki poşetlere tabii sivri kısımlar yukarı gelecek şekilde olacak.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 01:33   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Çok fazla bilgim yok ama nette gezinirken üstünkörü okuyup aklımda kalan bişey...
Dikerken aynı türden dikilmiyormuş galiba X badem Y badem gibi ama nedenini ve ne derece doğru olduğunu hiç bilmiyorum araştırmanızda fayda var.

szenger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 08:38   #7
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Badem sert çekirdekli bir meyvedir ve sert çekirdekli meyveler2-4 ay katlama ister. Katlama ise bir kat kum bir kat tohum olacak ve en sonunda üstü kumla kaplanacak şekilde 4-10 derece ısıda nemli kalması demektir, doğal şartlardan bu şekilde açık havadada katlamaya alınabilir. Ancak burada esas mesele katlamaya aldığınız tohumlar çimlenmeden evvel sık sık kontrol etmeniz kabuklar çatlamadan evvel veya hafif çatlamışsa esas yerlerine dikmenizdir. Bu şekilde çimlendirme başarınızın oldukça arttığını göreceksiniz. Bu üşüme işlemi gerçekleşmeden tohumlarda çimlenme çok zor gerçekleşir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 16:52   #8
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Hocam babam ıslatıp ta dikti ve hepsi tuttu.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 16:55   #9
Ağaç Dostu

Elbette bir kaç gün suda bekletip sonbaharda dikerseniz soğuklama isteğini toprata karşılar o da çimlenmede etkilidir.

Eski 07-11-2008, 19:50   #10
-

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Ne kadar sürede çimlenir? Kerim beyin getirtiği Tropical Almond yani Tropikal Badem içinde katlama gereklimi acaba?

dubief Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 20:38   #11
Ağaç Dostu

Çeşit özelliği olarak bilemem ama eğer temkinli olmak gerekirse sonbahar dikimi yapmak en iyisi zira üşüme gerekliyse bitki ihtiyacını karşılayınca çimlenir gerekli değilse toprak sıcaklığı çimlenme için yeterli olunca tohum çimlenecektir.

Eski 08-11-2008, 01:39   #12
-

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Teşekkür ederim hocam, Allah c.c razı olsun.

dubief Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 12:36   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Galeri: 2
badem de işimiz zor öyleyse bende de 3 adet çekirdek var çimlendirmeye çalışacağım

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 22:42   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2008
merhaba arkadaşlar adım ismail
bademleri çimlendirmek istiyorsanız yapacağınız tek şey tohumları yerin 4 parmak altına gömmek ve çatlak olan yerlerini aşağı ve yukarı gelecek şekilde ekmeniz sonrada beklemek biraz uzun sürebilir ama inanınki hepsi filizlenecek poşete falan ekmeyin

ikiran78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 17:06   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Arkadaşlar bademi hiç çimlemeye gerek yok ben geçen yıl serada 4000 adet badem fidanı yetiştirdim (çekirdekten) ve firesiz hepsi tuttu ve 23 günde topraktan dışarı çıktılar sitelerde yok talaşı ıslat içine koy yok ıslak suda beklet bunlara hiç gerek yok çimlemek kabuğu yumuşatıp çıkmasını kolaylaştırmak bende badem çekirdeklerini çekiç ile uçlarını çatlatarak diktim bizat kendi acadım sana tavsiyem çatlatarak yapmanı tavsiye ederim.

Ayrıca bir çok ziraat mühendisi hiç işlerinden anlamıyor yani ezberci tecrübe yok bana bir çok mühendis o şekilde olmayacağını söyledi üşür **** çürür gibi ama alakası bile yok. En iyi yol bildiğin yol imiş.

ekselans0042 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 16:51   #16
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
merhaba arkadaşlar.ben 2 sene evvel bahçeye gelişigüzel 25-30 tane badem çekirdği ekmiştim.fakat ertesi yıl çıkmadı bunlar.bu yaz başında bademe benzer fakat tam emin olamadığım bi ağaç çıktı.ve çok hızlı büyüdü yaklaşık 1.50 cm.bunu aşılamam şartmıdır.yardımcı olursanız sevinirim.

semmasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 21:24   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Aşılanması delice olmasından daha iyidir.Aşılamanızı tavsiye ediyorum

hlcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 21:28   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Badem çekirdeklerini tarlada yetiştirecekseniz.Tüptede olsa topraktada olsa.Çok sulamanızı tavisye etmem.Hatta yağmur suyu yetecektir.Aksi halde soğuklar çıkmadan filiz toprağın yüzüne çıkar.Ve filizi soğuk vurur.Ayrıca çekirdeğin soğuklamasını alması için 2-3 gün nemli kumdada bekletebilirsiniz.

hlcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 10:25   #19
Ağaçsever

yahya07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
tohumu direk tarlaya açtığınız ocaklara üçerli olarak gömün.bahar gelince toprak sıcaklığı artacak ve kendileri çimleneceklerdir.onlar çıkınca aşılayacaksınız.ceviz ve badem ağacı yetiştirmede en etkili yöntem budur.bu bitkiler kazık köklü olduğu için kökleri derinlere gitmekte ve susuzluğa daha fazla dayanmaktadırlar.

Düzenleyen yahya07 : 24-01-2009 saat 23:27
yahya07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 17:13   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 1
Arrow Badem Çimlendirme

Merhaba,

Bu yaz Datça'dan getirttiğim Nurlu cinsi bademleri

1. 2 ay poşet içinde buzlukta beklettim.
2. 3 gün önce ise kaynamış ve soğumaya bırakılmış ılık suyun içine bıraktım.
3. Sudan çıkmış bademleri kuruladım ve kabuklarını zımparaladım.

Şimdi ise topladığım pet şişeleri kesip içlerine ekiyorum. Mümkün olduğunca nemli kalacaklar. Eğer çimlenirlerse kontrollü olarak 30-35 tane bademimin çimlenme evrelerini fotoğraflayacak ve gelişim aşamalarını sizlerle paylaşacağım. Sevgiler...

seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 23:24   #21
Ağaç Dostu

17.10.2010 - Ekim işlemi

Bademler önce zımparalandı, sonra ekim için şişelere alındı... Şu an balkondalar, Ankara'da Ekim ayına alışmaya çalışıyorlar. Tam 34 adet badem...
Tarih: 17.10.2010

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2010, 09:20   #22
Ağaçsever

bragfor's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2008
endospermi etli olan, büyük tohumlu bitkilerin tohumları nem içeriği yüksek tutulması gereken tohumlardır. bu nevi tohumlar sıfırın altında sıcaklık derecelerinde saklanamaz soğuk ön işleme tabi tutulamaz. badem tohumlarınız hayatiyetini kaybetmiş olabilir.

Düzenleyen bragfor : 28-10-2010 saat 10:10 Neden: soğuk ön işlem
bragfor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 01:05   #23
Ağaç Dostu

Nemli kalması gerektiğini bilmiyordum. Sonuna kadar takip edeceğim. Zaten bahara kadar hiçbiri çıkmazsa yanlış bir metotla tohumlarımı kaybetmişim demektir.

Eski 25-10-2010, 01:26   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Arkadaşlar, bizim 80 dönüm içanadoluda ankara haymana bölgesinde dağbaşında bir arazimiz var. Biz buraya buğday ekiyoruz ancak geliri çok düşük.bu yüzden badem ve ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum.ancak asimetrik bilgiye sahibim.20 dekara 10 u ceviz 10 u badem düşünüyorum başlangıç olarak. Sizce buradaki buğday ekilmiş tarlaya ekim olur mu?
2. Si hangi aşamalardan geçmem gerek(ilk toprağın durumunumu analiz ettireceğim ve kime ettireceğim ve maliyeti ne kadardır).3.sü bana bu ekimin gübresiydi fidanıydı vb toplam maliyeti en fazla ne kadara nalolur.deneyimli kişilerden bunun cevabını bekliyorum.ayrıca bu maliyetleri ziratten veya başka bir bankadan kredi ile projelendirip uzun dönemli kredi imkanlarımız var mı(5 yıl hiç ödemeyip meyveleri aldıktan sonra ödemeye başlama gibi olanak mevcut mu)?yani kısaca bu kredi imkanı dışında artı olarak sermaye gerekiyor mu ve ne kadar gerekiyor? Cevap yazarsanız sevinirim.şimdiden allah razı olsun

erdalduran10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 15:08   #25
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Ekim yapılmış olan tarlanın meyva bahçesine dönüştürülmeside bir problem olduğunu zannetmiyorum.

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 15:24   #26
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Arkadaşım badem bitkisinin soğuklama süresinin kısa oluşu nedeni ile ilk çiçek açan ve ençok aldanan bitkilerin başında gelir. Bölge nasıl biryer devamlı soğuk bir iklime sahipse çiçeklerini erken ilkbaharda değilde ilkbaharda açar. Çevrede hiç badem varmı? Toprak tahlili yaptır. Toprak tahililini gübre aldığın firmala bir sor ücretsiz yaptıranlar var eğer onlardan bir sonuç çıkmıyorsa il ya da ilçe tarım müdürlüklerinden yardım al. Kredi işi ise bankalardan öğrenebilirsin ama şimdilerde bir kredi var sera yaptıranlar var ilk dört yıl ödemesiz toplamda 7 yılda ödemeli, faizi düşük ve faizinin yarısın devlet karşılıyor. Badem ve ceviz ağacının desteklemesi var dekara 1000 m2 ye 125 Tl ( fidanlar sertifikalı olacak)
Ekim yapılan tarlada dikim olmaz
1- içinde gezerek ekilen buğdayın zararı olur.
2- Fidanlar büyümeye başladığında buğday ondan daha hızlı büyüyecek ve ağacı geçecektir.
3-Buğday dikilen fidanların besin ve suyuna ortak olacaktır.
4-Bazı hastalık ve zararlılar yaz boyu ağaçlara zarar vercek (havasızlıktan)

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 18:49   #27
Ağaç Dostu

Wink 5.11.10

3-4 gündür birkaç şişede büyük dikotiledon yapraklar gördüm. Yabani ot olmadığını sanıyor ve umuyorum. Gerçek yapraklarını merakla bekliyorum. Fotoğraf tarihi: 5.11.10

Eklenen Resimler

Eski 02-02-2011, 01:39   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2011
Merhabalar bademleriniz son durumu nedir acaba paylaşırmısınız

KadirSabahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 15:35   #29
Ağaç Dostu

Gec cevapladigim icin özür dilerim fakat uzun süredir siteyi takip edemiyordum yogunlugumdan dolayi. Bademlerin uzerinden bir kis bir bahar gecti hicbiri cimlenmedi.

Tohumlari hazirlarken hata yapmis olabilecegimi dusunuyorum. Muhtemelen tohumlari ekimden once sicak suda bekletmem tohumlara zarar verdi.

Diger nedenler bademlerin kabuklarinin cok sert olmasi veya hasattan cok sonra ekmeye calismam olabilir.

Bir sonraki denememde kesinlikle yeni hasat olmus bademleri kendim bizzat alacagim ve sicak su muamelesi yapmayacagim. Sadece zimpara yapip soguk suda 1 gun bekletmeyi dusunuyorum.

Bir sonraki denememi muhakkak buradan paylasirim. Fakat su an baska denemelerim var. Saglicakla...

Eski 11-09-2011, 22:07   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın Seratblyz,

Badem çimlendirme denemenizin olumsuz sonuçlanması nedeniyle, yararlanmak isteyebileceğinizi düşünerek kendi yöntemimi size anlatmak istedim. Kasım Aralık ayları gibi derince bir kaba inşaat kumu (çakıl değil, ince kum) koydum. Bu kumu suladım. Badem tohumlarını suya attım, batmayan var mı test etmek için. Dibe batanları bu kumun içine dört beş cm derinliğe koydum ve kumla kapatıp ısıtılmayan yarı loş bir ortama kaldırıp suladım. 15 şer günlük devrelerde kumun nemini kontrol edip gerektikçe tekrar suladım. Martı ayının 20 si civarında bademleri kumdan dikkatlice çıkardım. Bazıları çimlenmiş bazıları patlamaya hazırdı. Bunları dişarıya toprağa diktim. On beş gün sonra birer birer günyüzüne çıktılar. Bu şekilde 18 badem fidesi elde ettim, bu yıl 13 adedini kendi bahçeme diktim, beş adedini de eşe dosta hediye ettim. BU yöntemle ektiğim bademlerin hepsi çimlendi. Aynı yöntemle daha önce meşe, ve bu yıl kestane de çimlendirdim, Sonuç gene gayet olumlu.Otuz adet de kestane fidanım var şimdi.Tohumdan gülü de bu yöntemle bu yıl ilk kez denedim, 8 adet de gül fidanım oldu. Umarım işinize yarar, kolaylıklar dilerim..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024