agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2017, 11:16   #1621
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2017
Badem

Senin yediğin acıbadem saten yenmez biz onları ağaçı sağlam olduğu için anaç yapıyoruz.

ramazan-32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2017, 11:23   #1622
Yeni Üye

Badem

acemiciftci telefon verirsen seni ararım sorunlarının cevabını telefonda vereyim.

acemiciftci beğendi.
Eski 08-02-2017, 11:38   #1623
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slashone Mesajı Göster
Merhaba;
Foruma yenı dahıl oldum,ismim Fatih yaşım 33 yaşadığım il ; Konya.
Yenı bahçe kuruyorum,19650 m2 nasip olursa badem fidanı ekecem, Ferragnes ve Ferraduel 4*6 aralığında,Konu hakkında tecrubesı olan,Üstad'ların Fikrini almayı isterim
Şu vakte kadar uyguladığım işlemler ;
Kuyusu olan komşumdan 110 luk boru ıle su aldım,
Toprağı derin sürüm yapıldı,
Telle bahçeyi çevirdik,
İp ile agaçların geleceği yerlerin akslarını bulup kireçledik,
Kepçe ile kazı yapılıyor (60 cm eninde kova ile)3 kova malzeme 2 kova dısarı 1 kona yerıne gerı konuluyor,
Mersin muttan badem siparişi verdik,
Damlama hattı ıcın 63 luk boru ve 20 lık damlama borusu aldık,
5 romork yanmıs büyükbaş hayvan gubresını eşit sekılde tarlaya yıktırdık,
Analiz sonuçları 10.10.2016 da netice kazanacak,
Netice de sorum şudur;
Bu adımda ilerde keşke yapsaydım denebilecek bir adımı atlamak istemediğim için ''tecrübeli '' arkadaşlarımın yardımına önerilerine ihtiyacım var.
Saygılarımla.
Hayırlı olsun hemşerim.
Bahçenin rakımı kaç? Eğer arazin çukur bir yerde ise sonradan çok üzülürsün. İyice araştırdın mı? Badem için uzun zamandır bende düşünüyorum arazim meyilli ve iki tarafı kanal olmasına rağmen don riskinden dolayı cesaret edemiyorum.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2017, 12:10   #1624
Yeni Üye

tarku arkadaş doğru söylemiş arazinin rakımı ile kuzey güney olması bile çok etkili bende konya merkezde oturuyorum bahçe ısparanın bir ilçesinde 2 yer arasında 15 günlük fark var şöyle izah edeyim konya da ağaçlar çiçek açtıkdan 15 gün sonra benim orada açıyor yani konya merkeze göre daha yüksek bir yerde ben badem yetiştirebiliyorum.

Eski 08-02-2017, 14:06   #1625
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ramazan-32 Mesajı Göster
acemiciftci telefon verirsen seni ararım sorunlarının cevabını telefonda vereyim.
Merhaba Ramazan Bey özelden telefonumu gönderdim.

kolay gelsin.

acemiciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2017, 10:08   #1626
Yeni Üye

feradual ,feragnes çeşit bahçesi olan arkadaşlar budama zamanı aşılık göz alma imkanım olurmu

Eski 13-03-2017, 09:01   #1627
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Arkadaşlar 8*6 dikimini yaptığım ceviz bahçesinin içinde badem yetiştiriciliği yapabilir miyim?

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2017, 16:29   #1628
Yeni Üye

Barba teknik olarak sikinti olmaz ceviz geç buyur ama Bademde meyve alacağın zaman ceviz arayı kapatır ben 10 na 10 dilimde yetirtiriyorum geçişler kapatınca bademleri keseceğim

barba1981 beğendi.
Eski 04-04-2017, 10:18   #1629
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Memleketteki 1400 metre rakımlı 7 dönüm tarlama sonbaharda 4x5 şeklinde yaklaşık 400 adet yerli badem tohumu ektim. her çukura yan gelecek şekilde 2 adet badem attım. Bakalım bu sene nisanın sonuna doğru çıkıp çıkmayacakları belli olacak. Etrafını şimdilik çeviremiyorum. ama gücüm yettiğince her fidanın etrafını 3-4 adet çubukla çevirip çukuklarıda telle saracağım. tarlanın olduğu mevkide keçiler ve yaban domuzu var. ayrıca tarlada fare ve çevrede tavşan var. nasıl mücadele edeceğim bimiyorum. şayet bu sene çıkanları kurtarabilirsem ağaçların gövdesine gülleci bulamacı tortusu sürsem faydası olur mu? badem çöğürlerine lauranne ve (cinsini bilmiyorum ama bertina veya tuono bademe çok benziyor) aşılayacağım. aşıyı sanırım seneye yeterli kalınlığa gelirse kalem aşısı, tutmayanlara da haziranda göz aşısı yapacağım. Sizin tavsiye edeceğiniz çeşit hangileri olabilir. Bertina, feragnes ve feraduel yapsam olurmu? Bertinayı feragnes ve feraduelin tozladığını yazıyordu Kemal cüce tarımda.

Ayrıca 30 adette ceviz diktim. Bunlara da fernor, fernette, kaman 1, kaman 5, şebin, bileceik türlerinden hangisini aşılasam daha iyi olur? Okuduklarıma göre Fernor yüksek rakımlara en uygun çeşit görünüyor.

Düzenleyen feast3874 : 19-04-2017 saat 13:03
feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 13:04   #1630
Ağaç Dostu

Ayrıca 30 adette ceviz diktim. Bunlara da fernor, fernette, kaman 1, kaman 5, şebin, bileceik türlerinden hangisini aşılasam daha iyi olur? Okuduklarıma göre Fernor yüksek rakımlara en uygun çeşit görünüyor.

Eski 19-04-2017, 18:41   #1631
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feast3874 Mesajı Göster
Memleketteki 1400 metre rakımlı 7 dönüm tarlama sonbaharda 4x5 şeklinde yaklaşık 400 adet yerli badem tohumu ektim. her çukura yan gelecek şekilde 2 adet badem attım. Bakalım bu sene nisanın sonuna doğru çıkıp çıkmayacakları belli olacak. Etrafını şimdilik çeviremiyorum. ama gücüm yettiğince her fidanın etrafını 3-4 adet çubukla çevirip çukuklarıda telle saracağım. tarlanın olduğu mevkide keçiler ve yaban domuzu var. ayrıca tarlada fare ve çevrede tavşan var. nasıl mücadele edeceğim bimiyorum. şayet bu sene çıkanları kurtarabilirsem ağaçların gövdesine gülleci bulamacı tortusu sürsem faydası olur mu? badem çöğürlerine lauranne ve (cinsini bilmiyorum ama bertina veya tuono bademe çok benziyor) aşılayacağım. aşıyı sanırım seneye yeterli kalınlığa gelirse kalem aşısı, tutmayanlara da haziranda göz aşısı yapacağım. Sizin tavsiye edeceğiniz çeşit hangileri olabilir. Bertina, feragnes ve feraduel yapsam olurmu? Bertinayı feragnes ve feraduelin tozladığını yazıyordu Kemal cüce tarımda.

Bu kadar zahmete giriyorsunuz, İnşallah her şey istediğiniz gibi olur. Çekirdekten badem yetiştirip, aşılamak ve tutmayanları tekrar aşılamak bence çok zahmetli ve uzun zaman isteyen bir iş. 400 tane badem diktiğinize göre bu iş hobi amaçlı değil. Naçizane tavsiyem acı bademe aşı yapmak yerinde aşılı ve sertifikalı fidanla bir kaç sene erken ürün almanız mümkün olur. Fidancılar taş yemicek ya?

Eski 20-04-2017, 07:51   #1632
Ağaç Dostu

@tarku;
kimse fidancıları zengin etmek için fidan dikmez. Bahçe kurmak için için diker. Ama istediği çeşitten bahçe kurmak için diker. Bazı fidancıların sattığı mavi sertifikalı fidanlar bile ismine doğru çıkmıyor. Hatta bu sitede arkadaşın birisi aldığı fidanların farklı bir çeşit çıktığını söylemiş. bu birincisi;
İkincisi; Ben tohumdan çöğür yetiştirip, kazık kök sistemini kendi oluşturup, su ihtiyacını kendi karşılayacak şekilde büyüdükten sonra çeşit elde etmek için aşı yapacağım. Benim tarlamda sulama imkanım yok. Onun için çekirdekten yetiştirmeyi tercih ettim.

Eski 20-04-2017, 10:20   #1633
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Birkaç ay önce deneme amaçlı çerezlik satılan 4-5 çiğ bademi plastik bardaklara toprak doldurup diktim. Hepsi çıktı. Bahçede toprağa dikmek için çıkardığımda bardağın dibine kök toplamış. Gövde 10 cm kadar, Kökler 30cm kadardı elektrik kablosu gibi. Bardağın dibine halka şeklinde dolamıştı.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 21:43   #1634
Yeni Üye

Diavolo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Neredeyse ektiğim tüm badem çekirdekleri çimlendi . Foto ekleyeceğim. Yine bu sitede aşı yapmadan verim alınamayacağını okumuştum. Doğru mudur ?

Diavolo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2017, 15:06   #1635
Yeni Üye

Diavolo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2016

Muda beğendi.
Diavolo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2017, 15:35   #1636
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
2017 bademler

2017 bademlerimiz

Eklenen Resimler

sulubey ve K4GE beğendi.
obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 16:46   #1637
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
2017 bademlerimiz
ağaçlarınızın yaşını öğrenebilirmiyim ..

bizde bahçemizi kurduk.. burdan kimseyi kötülemiyorum ama bana ekim kasım ayında beni ara istedigin kadar bertina veririm diyen kişi beni boşa düşürdü. fidan yok dedi ama elinde olupta vermediğini öğrendim. böyle buyuk bir firmanın bu yaptıgını kınıyorum. bizde hayalimizdeki bertina bulamamamız nedeniyle ferranges ferreduel diktik. bazı olumsuz tecrübelerimiz oldu. olsun bu işe başlamak benim için olayı bitirmiştir. 287 adet ferragnes fereeduelle başladık. bu yıl fire verdiklerimizi izlemeye alıcam yeterli olgunluğa ulaşanları aşılayacam .. olmayanların yerine yenisi dikicez.

fidan aralıklarımız 4x5 yaptık. bu sene bıraz su sıkıntısı cekicez fakat halledicem inşallah. fidanlarım küçük olduğu için araziye karpuz ektim. ürünsüz yılları böyle değerlendirmeyi düşünüyorum..ondada umarım kargalarla başım belaya girmez..

Düzenleyen bebeto016 : 07-05-2017 saat 06:42
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 08:11   #1638
Ağaçsever

obahar's Avatar

sayın bebeto016 bu bademler feragnes. yaşları 5 ilk 2 yılında yeterli bakım ve sulama yapılamadı. Bahçıvan değiştikten sonraki yıllarda çok güzel bakımları yapıldı ve geçen sene çok güzel verim aldık. bu sene de çok güzeller ama bir böcek çiçekteyken çoğunu yediler. benim kendiminde 1450 rakımda 180 adet feragnes ve faradual bademlerim var 3 yaşında meyve vermeye başladılar fakat her sene illahi bişey çıkıyor bu sene de bakla zınnı diye bi böcek çıktı çiçekleri sildi süpürdü. eminim ki sene ye de başka bişey çıkacak yine olmayacak ama ne yapalım umut dünyası.

bebeto016 beğendi.
Eski 08-05-2017, 16:26   #1639
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
sayın bebeto016 bu bademler feragnes. yaşları 5 ilk 2 yılında yeterli bakım ve sulama yapılamadı. Bahçıvan değiştikten sonraki yıllarda çok güzel bakımları yapıldı ve geçen sene çok güzel verim aldık. bu sene de çok güzeller ama bir böcek çiçekteyken çoğunu yediler. benim kendiminde 1450 rakımda 180 adet feragnes ve faradual bademlerim var 3 yaşında meyve vermeye başladılar fakat her sene illahi bişey çıkıyor bu sene de bakla zınnı diye bi böcek çıktı çiçekleri sildi süpürdü. eminim ki sene ye de başka bişey çıkacak yine olmayacak ama ne yapalım umut dünyası.
Çiftçinin karnını yarmışlar, "40 tane seneye" çıkmış. Başımıza bir hal geldiğinde bizde "seneye" diyoruz ve aklımıza bu söz gelip, gülüyoruz. Artık kısmet "seneye"

Eski 12-05-2017, 12:55   #1640
Ağaç Dostu

2016 sonbaharda ektiğim badem çekirdeklerimin bir kısmı çıkmaya başlamış. haftaya gidip kendi gözlerimle göreceğim. İnşallah tamamı çıkarlar. Haftaya foto eklerim.
Bu noktadan sonra benim yapacaklarım şunlar:
1-Etrafını dikenli telle çevireceğim.
2-Haziran ayında aralarını traktörle yüzeysel sürdüreceğim. Sadece ot kontrolü için ve toprağı havalandırmak için.
3-Çıkan bademlerin dibini çapalayacağım.
4-Gübreleme yapıp yapmayacağım konusunda bir fikrim yok. Gübreleme konusunda bahar ayında potasyum-fosfor gübresi topraktan uygulanır. Azot yaz ayında tepeden uygulanır deniyor. Ben bu sene yeni çıkan filizlere gübre vermem gerekiyor mu? Gerekiyorsa ne şekilde hangi gübrelerden vermem gerekiyor? Azot üstten nasıl verilir?Yani yaprak gübresimi vermeliyiz?

Eski 12-05-2017, 23:57   #1641
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
şu bakla zınnı denen böcek biçok arkadaşın başına bela. bilmiyorum belki denemişsinizdir calypsoyu bir deneyin derim. rabbim emeklerimizi boşa çıkarmasın.. bizimde armut ve kirazlarda meyve göremememize neden oluyordu cok şükür bu ilaçla iyi bir mücadele sagladık..

eğerki bir çözüm bulamazsanız seneyede çiçek döneminde bakla zınnılar başınıza bela olacaktır..

ALLAH yardımcınız olsun.

Eski 17-05-2017, 20:31   #1642
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2012
Merhabalar,
Bizim badem ve armutlarımız var, özellikle armuta musallat oluyor bakla zınnı bademe çok bulaşmıyor, fakat çiçek zamanı calypso yu arazide hazır bulunduruyoruz. Nitekim armutta kullanmak zorunda kaldık. Çiçeğe zararı olmuyor fakat bakla zınnı o kadar hızlı tüketiyor ki çiçeğin dişi organlarını siz zararlıyı teşhis edip ilacı temin edip atmış olmanız bile aslında yeteri kadar vakit vermiş oluyorsunuz böceğe.
Size tavsiyem naçizane şu olur;
Bahçede ot mücadelesini ihmal etmeyin,
Hayvan gübresi bulundurmayın varsa bile ilaçlama yapın,
Çünkü yumurtalarını bu ikisine bırakıyorlar.
Ayrıca bayerin calypso veya aynı etken maddesi aynı olan hektaşın vento isimli ilacı çiçek zamanı bulundurun kullanmazsanız iade edersiniz, kullanmanız gerekirse geç kalmamış olursunuz.

yesavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 20:32   #1643
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2012
Alıntı:
Sn obahar,
Geçen sene ağaç başına ne kafar sert kabuklu verim aldınız?
Bu sene ne kadar tahmin ediyorsunuz?

yesavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 14:35   #1644
Ağaçsever

obahar's Avatar

bu ağaçların yaşı küçük ağaç başına tahmini 5 kg verirler

Eski 03-06-2017, 08:10   #1645
Ağaçsever

obahar's Avatar

bademlerim

ilk foto feragnes ve feradual ağaçlarım diğer 3 foto da çekirdekten diktiğim bademlerim. çekirdekten diktiklerim 6 yaşında feragnes ve feradualler 2014 ocak ayında dikildiler

Eklenen Resimler

kamil35 ve Muda beğendi.
Eski 20-06-2017, 09:50   #1646
Ağaç Dostu

Sonbaharda tohumdan ektigim bademlerim cikmis cok sukur.
%10 gibi fire var. 30-40 cm buyumus. Etrafinin otlatini alip, capasini yaptim.
Bayramdan sonrada arasini kulte ile surdurecegim.
Bu sene gubre vermeme gerek var mi? Verirsem nasil gubre vermeliyim?

GM Discovery II cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kamil35 ve Muda beğendi.
Eski 24-07-2017, 17:12   #1647
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Merhaba. Birkaç aydır bademle ilgili araştırmalar yapıyoruz. Bademcilik yapmak istiyoruz ancak İç Anadolu Bölgesi'nde yapabilir miyiz bilemiyoruz. Ağaç var, yetişiyor, biliyorum insanlar da bahçe kuruyor, dikiyor, emek veriyor ancak halihazırda İç Anadolu'da kurulmuş, 5-6 yaşını geçmiş, güzel verim alınan bahçeler var mıdır? Ağaç yetişebilir ama ilkbahar geç donları yüzünden tomurcukları zarar görür, meyve veremez. En büyük çekincemiz bu.

Arazimiz henüz yok. Hazineden kiralamayı veya uygun bir arazi bulursak satın almayı düşünüyoruz. Eğer İç Anadolu'da, özellikle Ankara civarında (Ankara'da ikamet ediyoruz) meyve verimi yüksek olarak badem yetişiyorsa, ona göre arazi bakacağız, yok eğer meyve verimi ilkbahar geç donları sebebiyle düşükse veya 2 yıl alınmıyor, 1 yıl alınıyor, sürekli don vuruyor gibi bir durum var ise İç Anadolu'yu hemen eleyip, Ege ve Akdeniz Bölgeleri'ni düşüneceğiz.

Kafamızdaki soru işaretlerini giderebilecek, İç Anadolu'da olgunlaşmış bahçelerden ve onların verimlerinden örnek verebilecek arkadaşlarımız yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Alphan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2017, 12:35   #1648
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alphan Mesajı Göster
Merhaba. Birkaç aydır bademle ilgili araştırmalar yapıyoruz. Bademcilik yapmak istiyoruz ancak İç Anadolu Bölgesi'nde yapabilir miyiz bilemiyoruz. Ağaç var, yetişiyor, biliyorum insanlar da bahçe kuruyor, dikiyor, emek veriyor ancak halihazırda İç Anadolu'da kurulmuş, 5-6 yaşını geçmiş, güzel verim alınan bahçeler var mıdır? Ağaç yetişebilir ama ilkbahar geç donları yüzünden tomurcukları zarar görür, meyve veremez. En büyük çekincemiz bu.

Arazimiz henüz yok. Hazineden kiralamayı veya uygun bir arazi bulursak satın almayı düşünüyoruz. Eğer İç Anadolu'da, özellikle Ankara civarında (Ankara'da ikamet ediyoruz) meyve verimi yüksek olarak badem yetişiyorsa, ona göre arazi bakacağız, yok eğer meyve verimi ilkbahar geç donları sebebiyle düşükse veya 2 yıl alınmıyor, 1 yıl alınıyor, sürekli don vuruyor gibi bir durum var ise İç Anadolu'yu hemen eleyip, Ege ve Akdeniz Bölgeleri'ni düşüneceğiz.

Kafamızdaki soru işaretlerini giderebilecek, İç Anadolu'da olgunlaşmış bahçelerden ve onların verimlerinden örnek verebilecek arkadaşlarımız yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
İyi günler, bence ticari olarak düşünüyorsanız iç anadolu bölgesini eleyin. Hobi olarak dikebilirsiniz; ancak ben ticari olarak yapacak olsam daha ılıman bölgeleri tercih ederdim.

K4GE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 09:51   #1649
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2017
Merhaba. yaşadığım yerin rakımı 1330, badem fidanı dikmek ıstedğim yerin rakımı 1550. fidanları çekirdekden yetiştirdim. kışları en fazla - 18 e kadar soğuk oldu. ferragnes ve ferradual cinsini düşünüyorum. öğrenmek istediğim 1550 rakımda badem yetişir mi ?

Kocaçınar58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 14:48   #1650
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

yerli bademlerin (ana-baba bademi) iç randiman orani nedir... bilgisi olan varmi..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024