agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2014, 09:08   #1471
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burjuva1981 Mesajı Göster
YAPRAK YANIĞI hastalığına karşı acil ilaç çözümü ben bulamadım yardımcı olabilecek var mı
Öncelikle hastalığın hangi yolla bulaştığını bilmek her zaman yararlıdır. Acaba yanıklığın nedeni gündüz yapılan sulama olabilir mi ? Şayet güneş altında sulama yapıyor, yapraklara su sıçratıyorsanız oluşan yaprak yanığı gece yapılan sulama ile engellenebilir. Yağmurlama sulamadan kaçınılmalıdır.

Yok eğer bakteri - mantar kökenli yanık ise öncelikle hastalığın çok bulaştığı dalları kesip yakmanız, kesim işleminde kullandığınız aletleri 4'de 1 oranında çamaşır suyu katılmış suda 1-2 dakika bekleterek temizlemeniz gerekiyor. Kültürel önlemlere aşırı dikkat edilerek hastalığın bulaşması- yayılması önlenmelidir.

Güneş - ateş yanıklıklarında genellikle ağaçlara bakır çözelti uygulanılarak tedavi yapılır. Ancak yanık tedavisinin çok zor ve uzun soluklu bir mücadele olduğunu unutmayın. En temizi hastalığın bulaşık olduğu bir dal kesip tarım müdürlüğüne götürün size yardımcı olacaklardır. Fotoğraf vs görmeden çok net bir şeyler söylemek zor.

Düzenleyen Tamtutulma : 29-07-2014 saat 09:11 Neden: imla
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 20:59   #1472
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2010
Tamtutulma arkadaşıma katılıyorum.Resim eklersen sevinirim anlatıklarınıza göre mantari hastalıklardan kaynaklı ise FUMAZİN M*45 adlı ilaca 100lt suya 200 gr koy içine METEOR ve BUMERANG adlı gübreleri ise 100 lt suya 150cc koy yapraktan uygula.bu oranlar benim 4 yaşındaki ağaçlar içindi ağaçlarının yaşına göre ayarla fayda görürsün inşallah...

feast3874 beğendi.
hamitakkuyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 12:08   #1473
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
ağaçlarımın yüzde 60 ın da bu hastalık var yaprak uçları sarı yapragın tam ortasından kahverengi bir çizgi gibi diğer yarısı yeşil yapraklar tersine doğru biraz kıvrılmış ilkbaharda bordo bulamacı yapmamıştım ayrıca kırmızı örümcek ilacını ramazan dan dolayı biraz geciktirdim sulamayı su tankerinden damlama ile yapıyorum bazen gece bazen gündüz sizlerinde dediği gibi mühendisler bakır eksikliği dediler güzün yapraklar döküldükten sonra ve bahar da gözler uyanmadan 1 hafta önce bordo bulamacı tavsiye ediyorlar yazdığınız cevaplar için *** ler

burjuva1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2014, 16:35   #1474
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2014
sevgili agaç dostları önce buraya yazdığınız bilgiler gözlemleriniz ve deneyimleriniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bu forumdan oldukça geniş bilgiler aldım. önce kendimi tanıttıktan sonra siz değerli dostladan bilgi almaya çalışacağım. Bir aile şirketi olarak manisada 3000 dönümde büyük bölümü badem olmak üzere ticari badem bahçesi kurduk. Bademlerimiz 3 yaşına geldi.Arazimiz ormandan alınan özel agaçlandırma sahası. Bu yıl aynı bölgede 2500 dönüm yer daha aldık. Bu arazininde dikimi bu yıl gerçekleşecek. Şirket bu işin başına beni atadı bu sebeble badem konusunda yaklaşık 15 gündür çalışıyorum. özellikle bu forumdaki dostların tecrübelerinden çok yararlandım. Bu ay başında işlerin başına geçeceğim benim konum daha çok organizasyon çıkan ürünlerin degerlendirilmesi, tesislerin kurulması yönünde olacak. Bu çalışmanın türk bademciliğine katkısının büyük olacağına inanıyorum. Şimdi sevgili dostlarda bir kaç istirhamım olacak özellikle bu konuda bilimsel çalışma yapan ve danışmanlık hizmeti veren akademik çalışmalar yapan hocalarımızın isimleri ve ulaşabileceğim telefon numaralarını rica ediyorum. Birde bu işe bizden daha önce başlamış kapama bahöeleri olan dostların bahçelerini ziyaret etmek isterim. hem badem dostlarıyla tanışmak hemde fikir alışverişinde bulunmanın yararlı olacağına inanıyorum.

tolgaexp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 15:46   #1475
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

tankerden yaptığım damla sulama fotoları yükleye bilirsem birde hasta ağaç fotosu

bu fotolar iş görür inşaallah

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 04-09-2014, 14:52   #1476
Ağaç Dostu

ağaçperver's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2011
Badem Çeşidi Seçimi

Adanadaki yaklaşık 4 dönümlük tarlama badem dikeceğim. Ancak hangi çeşidi ekeceğime karar veremiyorum. Aklımda Guara, Bertina ve Picantili var.

Picantili çift meyve oranı yüksek o yüzden daha çok sanayiye yönelik. Çift meyve oranı yüksek bademlerin diğerlerine gore fiyatları ne kadar farkediyor?

Bertina badem ağaç başına sıcak iklimlerde kaç kg iç kabuklu meyve verir?

Guara mı yoksa Bertina mı daha çok meyve verir?

Bir arkadaş cevaplar mı? Ona göre karar vereceğim.

Ya da Adana gibi sıcak yerlerde hangi çeşit Badem gider? Tarlam dere kenarında ve sulama sıkıntısı yok.

ağaçperver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 12:56   #1477
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2014
Selam ben feragnes dedim ve diktim denizliye .

Feragnesim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 13:25   #1478
Ağaç Dostu

ağaçperver's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2011
Wink

Alıntı:
Merhaba, ağaçların arası 5 metre mi?

ağaçperver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 13:43   #1479
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

ben 5*5 yaptım

Eski 11-09-2014, 13:45   #1480
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Alıntı:
hocam bu tanker sulama bitene kadar traktörde durması sıkıntı olmuyormu. **** ben sabit tanker koymayı düşünüyorum 15-20 tonluk nasıl olur bakalım

Eski 06-10-2014, 21:06   #1481
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Agaclarımı sulama sıkıntısı oldugu icin 5*6.5 ekildi traktörde durması problem olmuyor 5 km uzaktan doldurdugum icin faydası bile var tek sıkıntım 4.5 saatte bosalıyo

Eski 08-10-2014, 13:10   #1482
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Alıntı:
agaclarımı sulama sıkıntısı oldugu icin 5*6.5 ekildi traktörde durması problem olmuyor 5 km uzaktan doldurdugum icin faydası bile var tek sıkıntım 4.5 saatte bosalıyo
ben de 15-20 tonluk mazot tankeri koysam diyorum ama konuştuğum arkadaşlar yetmez diyor ağaçlar büyüyünce su yeterli olmaz boşuna uğraşma diyorlar şevkimi kırıyorlar. Bulunduğum yerde başka alternatifim yok ya taşıma ya da tanker tavsiyeniz ne olabilir acaba. YER 15 DEKAR BU ARADA

Eski 09-10-2014, 06:43   #1483
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Abi niye havuz yapmıyorsun?

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 08:27   #1484
Ağaçsever

bozkır's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Budama

Ben budama konusunda biraz daha bilgi edinmek istiyorum. Bademler 2 yaşında.
Bölge Hatay, yükseklik 600m

- Ekim sonu Kasım başı budamak için uygun mu?
- Ferragnes, Ferraduel için nasıl bir budama öneriliyor?
- Budama yapıldıktan sonra budanan yerlere özel bir madde sürülüyor mu?

Ayrıca eklediğim resimdeki fidan için başka ne önerirsiniz?

Öneriler için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 12:16   #1485
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sulubey Mesajı Göster
abi niye havuz yapmıyorsun?
havuzd alternatiflerin içinde ama seviye kurtarmayabilir tarla biraz düz su basıncı olmayabilir

Eski 09-10-2014, 12:19   #1486
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozkır Mesajı Göster
ben budama konusunda biraz daha bilgi edinmek istiyorum. Bademler 2 yaşında.
Bölge hatay, yükseklik 600m

- ekim sonu kasım başı budamak için uygun mu?
- ferragnes, ferraduel için nasıl bir budama öneriliyor?
- budama yapıldıktan sonra budanan yerlere özel bir madde sürülüyor mu?

Ayrıca eklediğim resimdeki fidan için başka ne önerirsiniz?

öneriler için şimdiden teşekkürler
budama için kasım erken daha benim rakımda 950 ben marttan sonra yaptım kendim. şekil vermen laZım yapamam diyorsan bi budakçı bul bence şekil önemli sonra düzeltmesi zor olur bence

Eski 14-10-2014, 10:50   #1487
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko35 Mesajı Göster
sayın formullaone ben zirai ilaç bayisine gittim kuşların bademlerimi yediğini söyledim bana bir ilaç verdi hatta ilaçta değil yaprak gübresi onun kokusuna kuşlar gelmiyormuş 2 haftadır hava yağmurlu olduğu için kullanamadım kullandıktan sonra sonucu burdan sizlerle paylaşırım.
Eklenti 491513
Sn Eko sonuçlar nasıl oldu acaba?

Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 19:38   #1488
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FERAGNESİM Mesajı Göster
ben de 15-20 tonluk mazot tankeri koysam diyorum ama konuştuğum arkadaşlar yetmez diyor ağaçlar büyüyünce su yeterli olmaz boşuna uğraşma diyorlar şevkimi kırıyorlar. Bulunduğum yerde başka alternatifim yok ya taşıma ya da tanker tavsiyeniz ne olabilir acaba. YER 15 DEKAR BU ARADA
benim bahçemde 15000m2 500 badem ağacı var ferragnes ağırlıklı tozlayıcı ferraduel agaçlarım 2010 dikimi ekim mesafesi 150 metre uzunluk 90 metre en toplam 15 sıra her sırada 32 ağaç damlama döşedim 7 tonluk tankerle 5 er sıra olarak yani 160 ar ağaç dışarıdan hiçbir basınç olmadan suluyorum olmaz diye bir şey yok tankerin bitmesine 500 lt kala bile en son ağaç la en baştaki ağaç da hala damlama oluyo video sunuda çektim de nete atamadım ayrıca bizim burada torku nun kurduğu ormanlıklar tırlara takılan melas tankerleri 2 metre yukarıya sabitleniyo kamyonlar her hafta dolduruyo damla sulama yapılıyo

Feragnesim beğendi.
Eski 16-10-2014, 12:43   #1489
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Alıntı:
benim bahçemde 15000m2 500 badem ağacı var ferragnes ağırlıklı tozlayıcı ferraduel agaçlarım 2010 dikimi ekim mesafesi 150 metre uzunluk 90 metre en toplam 15 sıra her sırada 32 ağaç damlama döşedim 7 tonluk tankerle 5 er sıra olarak yani 160 ar ağaç dışarıdan hiçbir basınç olmadan suluyorum olmaz diye bir şey yok tankerin bitmesine 500 lt kala bile en son ağaç la en baştaki ağaç da hala damlama oluyo video sunuda çektim de nete atamadım ayrıca bizim burada torku nun kurduğu ormanlıklar tırlara takılan melas tankerleri 2 metre yukarıya sabitleniyo kamyonlar her hafta dolduruyo damla sulama yapılıyo
youtube yüklesen ordan buraya **** ordanda bakabiliriz. Hem bu tür örnekler çoğu benim gibi kararsızlara yol gösterir.

Eski 16-10-2014, 13:23   #1490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu bahsettiğiniz yaprak delen hastalığı. Daha çok şeftali,kiraz ve kayısıda bazen de bademde görülür. İklimle bir ilgisi yok. Etmeni bir mantardır.Hastalığa kızıl leke dendiği de olur.

Nisan-Mayıs gibi önce küçük kırmızı lekeler halinde başlar.Sonra bu lekelerin ortası kurur ve dökülür, lekede bir delik açılmış olur. Yaz başına geldiğinizde yaprak delik deşik olmuştur.Bir yaprakta 15-25 delik olabilir.Böyle ağaçlarda meyve gelişmez, gelişirse de üzeri çil çil lekelenir.Sürgün ve dallardaki lekeler de uzun olur, kabuk çatlar, yarılır.
Mine Hanım, benimde bazı badem ağaçlarında aynı hastalık var. Öneriniz var mı? Nasıl kurtarabilirim.

MzFFrKdM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 14:35   #1491
Yeni Üye

Alıntı:
Öncelikle bahçelerde dekar hesabı değil de ağaç hesabı yaparak başlayalım. Ağacı meyveye bıraktığın zaman her sulamada ağaç başına 50 Lt su vereceksin. 5 e 5 ekim yaptıysan 600 tane badem ağcın var demektir, bu da 30 ton su demek oluyor. 20tonluk depo işini hayli hayli görür.

Feragnesim beğendi.
Eski 16-10-2014, 14:58   #1492
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozerkavak Mesajı Göster
Selamlar,

Bu başlığı tümüyle okudum ve katkıda bulunan herkese öncelikle içtenlikle teşekkür ederim.

İmkanlarımı ve aklımdakini özetleyip, sorularımı yönlendirmek istiyorum.

Yer:
- Afyonkarahisar Sinanpaşa, Tunaztepe, Kılıçarslan, Ahmetpaşa'nın güneyine kalan bölgeden, kuzeye bakan yamalardan birinde, ormana sınır veya yakın, %5-%15 arası eğimli, don çukuru olmayan, toprak analizi yaptırdıktan sonra, 10-15 dekar civarında bir tarım arazisi satın almayı planlıyorum. Bölge aynı zamanda orman bakanlığının değerli ürün veren (kestane, badem, ceviz vs.) ağaç dikim sahası.

Bölgeyi görmek için: https://maps.google.com/maps?q=t%C4%...d=0CJABELYDMA8 irtifa arazinin yerine göre değişse de 1000-1100m arası olacak.

- Bahçe beton direkli tel örgü ile çevrilecek.

- Bahçenin en boy ve açısına göre 6x6 veya benzeri (7x5) gibi bir sıklıkla ekilecek geç çiçeklenen badem türlerinden ferragnes ve tozlayıcısı ferraduel için tüplü fidan siparişini arazinin alımı ile birlikte bu yaz vermeyi planlıyorum. (Bir akrabam ziraat mühendisi ve asma fidancısı, onun belirlediği fidancı ile çalışmayı düşünüyorum)

- Araziyi sürdürüp gübrelemenin ötesinde, kepçe ile derin dikim yerleri açıp çukura ve çıkan toprağa analiz sonuçlarına dayanan doğru gübreleme yaparak ekimi mart 2015 gibi gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

- Arazinin durumuna göre ne mümkünse; kuyu, sondaj, gerekirse taşıma yoluyla sulama işini çözerek, damla sulama sistemi kuracağım.

- Ürün almaya başlayana kadar olan 4-6 yıllık süreçte başarılı olduğumu hissedersem ve maddi olanaklarım imkan verirse çevreden daha küçük araziler satın alarak aynı modeli oralara genişleterek uygulamayı planlıyorum.

- Ürünü ilk aşamada iç badem olarak yakın akrabam olan bir kuru yemiş toptancısına vermeyi planlıyorum. Şu anda kendi ifadesi, kaliteli iç bademin toptan kilogram fiyatının yaklaşık 25TL civarında olduğu (kendisi de kesin türü bilmiyor) ve tüm üretimimi alacağı. Geçecek süreçte bir aksilik olursa Afyon bölgesindeki şekerlemeciler, oteller veya kuru yemiş toptancıları muhtemel pazarım olacak.

- İlerleyen zamanlarda, ürün miktarına göre diğer imkanları da seferber ederek (Paketleme, saklama, alternatif ürünler, kavurma, işleme; gıda mühendisliğinde akademisyen olan 1. ve 2. derece yakınlarımın teknik bilgisi ve kuru yemişçi olanın tecrübesi ile) ürünü gerekirse işleyerek ve paketleyerek perakende olarak pazarlamayı düşünüyorum.

- Halen 3-5 yıl arası sürmesi beklenen bir projede ağır koşullarda (haftada 50-60 saat) çalışıyorum ve bahçe bakımı için haftada yarım gün veya iki haftada bir tam gün ayırabilecek durumdayım. Yıllık 20 gün kadar olan iznimi önceden bildirmek koşuluyla bakım işleri için iki-üç parçada kullanabilirim. Gereken diğer iş gücünü ve sürme gibi işlemleri şimdilik dışarıya yaptırmayı planlıyorum.

Son olarak halen çalıştığım proje bittiğinde (3-5 yıl), 45'li yaşlarıma geleceğimden tekrar iş aramak yerine kendi bahçemde tam zamanlı olarak keyifle çalışmak (yıllardır hayalim hep buydu) emekliliğim dahil bir gelir elde etmek istiyorum. Bakım ve benzeri giderleri karşılama konusunda sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum. Diğer yandan neredeyse tüm birikimimi de buraya yatırmış olacağım.
------------------
Sorularımı sıralayayım:

1. Haftada yarım gün veya iki haftada bir tam gün, ek olarak önceden belirlenmiş yıllık 15-20 gün toplam izin (farklı zamanlarda alınabilir), 10-15 dekarlık bir bahçenin kurulum sonrası üç-beş yıl bakımı için yeterli olur mu (Bölge evime 25km ve 25dakika mesafede)? Bu konuda düşünce ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

2. ferragnes ve tozlayıcısı ferraduel türlerinden alacağım ürün (iç badem), kalite olarak kuru yemiş toptancısı akrabamın 25TL/kg olarak bahsettiği (Mayıs 2014 fiyatı) ürüne denk midir?

3. Yukarıdaki gibi bir program için özellikle dikkat etmem gereken noktalar veya atladığım, eklenmesi gereken noktalar nelerdir?

4. Bedenen çalışmakla sorunum yok, aksine masa başı işim nedeniyle ihtiyacım var. Baba mesleği marangozluk ve sanayide büyüdüm, elime üşenmem ama ciddi bir tarım deneyimim yok. Sizce yapabilir miyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

Özer Kavak
Öncelikle şimdiden hayırlı olsun.
1- İlk sene için 15 günde 1 gün zaman ayırman yeterli olur ama sonra ki seneler için yeterli değil.
2- Sondajda su derinden çıktığı takdirde suyu 1-2 gün dinlendirmeniz gerekmekte ve ona göre depo yapmalısınız. Damla sulama çekeceğiniz için suyun yosunlanıp damla sulama hortumlarını tıkamaması için depoyu açık değil kapalı yapın.
3- Fidan ekimi, mart ayında değilde kasım ayında yaparsanız daha isabetli olur. Hem fidan tutma olasılığı artar hem fidan kökleri kışın gelişme gösterir ve ağacın gelişiminde size 1 yıl kazandırır. Mart ayında ektiğiniz takdirde 1 yaz boyunca fazladan bakmış olursunuz.

Muda ve Feragnesim beğendi.
Eski 24-10-2014, 13:28   #1493
Ağaçsever

bozkır's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Doruk dal budaması

Budama konusunda bir çok video izledim. Birinci yıl doruk dal budamasından emin olamadım. Örneğin elma, şeftali gibi fidanlar için 85cm'den vurun deniyor, ceviz içinse 120 cm. Badem için en uygun boy hangisidir?

bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2014, 14:39   #1494
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 44baba Mesajı Göster
[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH]Eklenti 443330[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]
bu zararlıyı bu yıl keşfettim.havada uçabilen sinek türü bir böcek havada uçarken zayıf ağacı keşfedip hepsi o ağaca konup özellikle ağacın kök boğazıyla taç başlangıcı arasında kalan bölgeye yerleşip ağacın öz suyunu emerek ağacı kısa sürede kurutuyorlar.resimlerde görülen o küçük deliklerden ağacın içine girerek yumurta bırakıyorlar.gözle görülmeyecek kadar bu böceklere karşı dikkatli olalım.yazıcı böcekleri bildiğim kadarıyla kirazdada aynı zararı yapıyor.
Sayın 44baba, yazıcı böceklerine karşı bir önlem alabildiniz mi? Veya bu böceklere karşı tavsiyede bulanabilecek arkadaş var mı? 4 tane badem ağacımı bu böcekler yüzünden kaybettim.

Eski 25-10-2014, 17:19   #1495
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Google su tankerinden basıncsız damlama yazarak video yu izleyebilirsiniz bu isi denemek isteyen arkadaslara yardımcı olurum

Eski 27-10-2014, 10:24   #1496
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Alıntı:
Google su tankerinden basıncsız damlama yazarak video yu izleyebilirsiniz bu isi denemek isteyen arkadaslara yardımcı olurum
Sayın burjuva 1981 videoyu izledim çokda güzel beğendim ben hep basınç olmadığı için bahçenin en alt bölümüne gidermi sorusu vardı ama traktörün üstünden bile rahatlıkla sulama yapılabiliyor.

Maliyet çıkarmak lazım önce

Eski 27-10-2014, 19:39   #1497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2014
Herkese merhaba
Antalya korkuteli'nde badem bahçesi kurmayı düşünüyoruz.
Sizlere bir kaç sorum olacak. İnternette çok fazla bilgi kirliliği ve fidancıların ön ayak olduğu müthiş bir polyana fizibilite çılgınlığı var. Raporlarda ceviz ve badem diken herkesin 5-10 yıl sonra multi milyoner olacağı sonucu çıkıyor.
Gerçek üreticelerden öğrenmek istediğim en önemli bilgi 3. - 5. -7. ve 10. yıllarda ağaç başına verimin kaç kg olduğu. Ferragnes, ferraduel ve bertina düşünüyorum. Sanırım bunlar en büyük sorunlardan biri olan ilkbaharın son donlarına karşı en son çiçek açan badem çeşitleri.
Korkuteli'nin 1100m'lik rakımına uygun olur mu bu çeşitler?
İnternetteki bazı videolarda 5 yaşında ağaçların 25-30 kg verim verdiği söyleniyor. Ne kadar doğrudur?

Şimdiden teşekkürler..

enbad beğendi.
darkelf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 21:12   #1498
Yeni Üye

Sayın Burjuva 1981 lateral boruları kaçlık kulandınız,bilgilerinizi paylaşırmısınız ve uzunlukları kaç metre yaptınız.Bende damlama düşünüyorum ama çok bilgili değilim.Şimdiden teşekür ederim.

İSOCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 11:07   #1499
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkelf Mesajı Göster
Herkese merhaba
Antalya korkuteli'nde badem bahçesi kurmayı düşünüyoruz.
Sizlere bir kaç sorum olacak. İnternette çok fazla bilgi kirliliği ve fidancıların ön ayak olduğu müthiş bir polyana fizibilite çılgınlığı var. Raporlarda ceviz ve badem diken herkesin 5-10 yıl sonra multi milyoner olacağı sonucu çıkıyor.
Gerçek üreticelerden öğrenmek istediğim en önemli bilgi 3. - 5. -7. ve 10. yıllarda ağaç başına verimin kaç kg olduğu. Ferragnes, ferraduel ve bertina düşünüyorum. Sanırım bunlar en büyük sorunlardan biri olan ilkbaharın son donlarına karşı en son çiçek açan badem çeşitleri.
Korkuteli'nin 1100m'lik rakımına uygun olur mu bu çeşitler?
İnternetteki bazı videolarda 5 yaşında ağaçların 25-30 kg verim verdiği söyleniyor. Ne kadar doğrudur?

Şimdiden teşekkürler..
Sayın darkef sizin kaç kilo verdiğinden ziyade 1100 metrede badem her ne kadar geç uyanan cinsi secsenizde( bu arada en geç bertina uyanıyor.)bence iyi düşünüp araştırın derim ben. Bence ceviz düşünmeniz faydalı olur fernette cinsi uygun olur tabi siz bilirsiniz yanlış yönlendirmek istemem daha bilgili arkadaşlar danda fikir veren olur. en son karar sizin. bilgi olarak en erken nonperial sonra feragnes sonrada bertina dır. bilginize

enbad beğendi.
Eski 28-10-2014, 12:19   #1500
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2014
Alıntı:
Sayın darkef sizin kaç kilo verdiğinden ziyade 1100 metrede badem her ne kadar geç uyanan cinsi secsenizde( bu arada en geç bertina uyanıyor.)bence iyi düşünüp araştırın derim ben. Bence ceviz düşünmeniz faydalı olur fernette cinsi uygun olur tabi siz bilirsiniz yanlış yönlendirmek istemem daha bilgili arkadaşlar danda fikir veren olur. en son karar sizin. bilgi olarak en erken nonperial sonra feragnes sonrada bertina dır. bilginize
Arsa ucuz diye oralardan düşündük. Ama toprak ceviz için pek elverişli değil. Bademin toprak seçiciliği daha az olduğu için düşünüyoruz. tabii daha çok başlardayız, toprak analizi ve bir bilen eşliğinde bölgenin iklimini değerlendirmeden bu işe girmeyiz zaten.

darkelf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024