agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2009, 18:43   #241
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
badem yetiştiricisi dostlar.tohumdan yetiştirdiğim yerli fidana piyasadaki yabancı badem aşısı netice verirmi.verirse hangi cinsi önerirsiniz.bölge denizli-tavas yöresi.

grandrose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 20:24   #242
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Wink

Tercih edeceğiniz türde aşı kalemi bulabilecekmisiniz?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 07:52   #243
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Sn Zeytinci Nurlu badem hakkında benimde bilgim yok yanlış yönlendirmek istemem. Ne kadar kendi varlıklarımıza değer verdiğimizin göstergesi.Bilende yok öğretende.

ENERJİİ beğendi.
Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 10:54   #244
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Grandrose,

Badem ağacı gözlerinin uyanması bölge bölge iklime göre değişiyor. Örneğin Datçada çağlalar çıktığında İzmirde çiçek açmamış olabiliyor. Badem çeşidi de önemli tabi.

Ben aşılı Nurlu bademi aşılanmış olarak Datçadan getirmiştim. Bu badem gerek iç yapısının tek ve dolgun olması pazar şansını yükseltiyor. Gerekse verimli olması sebiyle öneririm.

Nedir bu yabancı çeşit çılgınlığı onu da anlamadım. Herkesin gözü ülkemizde bizim gözümüz dışarıda. Yerli olup toprağımıza adapte olmuş iyi olan çeşitlerimize sahip çıkalım.

Yabancı çeşitlerin bizimkilerden iyi olanı düşünülebilir. Bu konuda anlayabildiğim kadarı ile bilgi yeterliliği henüz tam oluşmamış. Bu konuda Sn.Sivas 5858'in önerilerini dikkate alınız.

ENERJİİ beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 12:06   #245
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sayın Zeytinci bilgilerime değer verdiğin için öncelikle teşekkür ederim.Bilgi olarak bende devamlı boş durmuyorum. Türkiyede badem araştırması yapmış araştırma ve üniversitelerdeki hocaların çoğu ile görüştüm. Ayrıca fidancılarlada bu bilgiler farklı kişi ve kuruluşlarda bende elimden geldiği kadarı ile bu araştırmacılarımızla görüşüp buraya aktarmaya çalışıyorum. Burda bende dahil hepimiz burdan bir şeyler öğrenip uygulaya çalışıyor. Yanlış söylemler kişi ve memleketimize zarar verir. Nurlu badem hakkında yeterli kaynak bulamadık ve fidanda en az 20 fidancı ile muhatap olmuşumdur. Kimsede Nurlu badem çeşidi var düşünürmüsünüz diyen olmadı. Sanırım fidan bile bulmak zor. Zaten cins ve çiçeklenme dönemi ile ilgili bilgiyede ulaşamadım. Nette belki vardır ama herzaman dediğim gibi ben nette bademlerin tozlanmaları ile ilgili her çeşit için 3 farklı cins öneren firma ve fidancı gösterebilirim. Çok dikkatli olmak gerek.

ENERJİİ beğendi.
Eski 16-04-2009, 12:09   #246
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

En azından şunu başarırsam bu yeter bana. 4 sene sonra iç anadoluda badem bahçesi kuracak kişilere bir birikim aktarabilirsem. Bunun içinde yaptıklarımı burdan aktarmaya başlayacağım başlamama az kaldı izine ayrılıyorum dikim için.

Eski 16-04-2009, 12:13   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Tüpte Aşılı 10 çeşit bodur 5000 adet Ceviz fidanı Satılıktır..

Tüpte Aşılı 10 çeşit bodur 5000 adet Ceviz fidanı Satılıktır.. yahya derse 0 535 704 03 36.. İnegöl/BURSA

yahyaderse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 12:42   #248
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

sayın ZEYTİNCİ Yukardaki reklamı düzeltirim şiddetle Bu güne kadar bodur ceviz çeşidi geliştirilemedi.Bunu göz önünde bulundurun.Dikkatli olun demek istediğim konu yukardaki haberin ta kendisidir.

YOK BÖYLE BİR ŞEY "BODUR CEVİZ YA DA BODUR ANAÇLI CEVİZ"
Yrd. Doç. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniv. Ziraat Fak. Bahçe Bitkileri Bölümü- K.MARAŞ

Modern meyveciliğin temel hedefi hiç şüphesiz birim alandan azami kaliteli ve bol ürün elde etmektir. Bu amaçla tüm dünyada oluğu gibi ülkemizde de bu yönde bir çok araştırma ve çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Bu amaca yönelik olarak Dünya meyveciliğinde yıllar önce geliştirilen bodur anaçlar en yaygın olarak elma yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. Yani uzun yıllardır tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yoğun biçimde bodur anaç (M-9, M-106 gibi) elma yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır.

Son yıllarda kiraz yetiştiriciliğinde de bodur anaç (Gisela, MaXma gibi anaçlar) kullanılmaya başlanmıştır. Bu anaçlar üzerine aşılı kiraz yetiştiriciliği son yıllarda ülkemizde hızla yaygınlaşmaktadır. Hiç şüphesiz bu anaçlar kiraz yetiştiriciliğimize olumlu yönde bir çok katkı sağlayacağı beklenmektedir. Ayrıca bazı meyve türlerinde (armut, şeftali gibi) de bazı anaçların bodurlaştırıcı etkisinden faydalanılmaktadır.

Ancak şu an halihazırda ceviz yetiştiriciliğinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bodurlaştırıcı etkiye sahip yani bodur anaç, ya da bodur ceviz çeşidi bilinmemektedir, kullanılmamaktadır. Net ifadeyle ceviz yetiştiriciliğinde ne bodur anaç bulunmaktadır nede bodur ceviz çeşidi bulunmaktadır. Şu ana kadar Dünya ve Ülkemiz literatüründe ve kaynaklarında bodur ceviz diye bir olay yoktur henüz bodur anaçlı ceviz ya da bodur ceviz çeşidi ıslah edilmemiştir.

Ülkemiz de yoğun bir şekilde, bodur ceviz ya da salkım ceviz (şu an Topak ve Maraş- 12 ceviz çeşitleri dışında salkım ceviz bilinmemektedir) gibi çok değişik ceviz çeşitlerinin olduğu ya da bu iddiayla ceviz çeşitlerinin pazarlandığı bilgileri ortalıkta dolaşmaktadır. Yok böyle bir şey, cevizde şu an bodurlaştırıcı etkiye sahip anaç ya da çeşit yoktur bu yüzden ceviz bahçesi tesis edecek yetiştiricilerimizin ya da yetiştirici adaylarının bahçe tesis ederken bu konuda dikkatli davranmaları kendi menfaatlerine olacaktır.

Sonuç olarak modern meyvecilikte olduğu gibi ceviz yetiştiriciliğinde de bahçe tesis ederken dikkat edilecek en önemli husus; güvenilir, standart, ismine doğru, kaliteli ve verimli çeşitle aşılı fidan seçimidir. Ancak bu şekilde en rantabl bir üretim yapılıp en ekonomik gelir elde edilebilir.

Ülkemiz ve dünya ceviz yetiştiriciliğinde söz sahibi ülkelerin hiç birinde şu an "BODUR CEVİZ" diye bir olgu yoktur. Ceviz yetiştiren ya da yetiştireceklerin; bodur ceviz diye adlandırılan bir çeşidin olmadığını, bilmeleri ve ayrıca diktikleri ceviz ağaçları üzerinde ona göre beklenti içinde olmaları gerekmektedir.

ENERJİİ beğendi.

Düzenleyen Avanos : 16-04-2009 saat 14:26
Eski 16-04-2009, 12:45   #249
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arkadaşlar büyük bahçe kurarken edindiğiniz bilgileri en az 3-4 uzmana teyit ettirin.
Türkiye en pahalı fidan satan fidancıların sitesinde bademi 3*2,5 gibi dikim öneren firma bile var. Bu firmanın dediği ölçülerde dikerseniz ne kredi nede hibe alabilirsiniz.Tarım bakanlığının dikim normuna aykırı bunları kanmayın.

http://www.pulptarim.com.tr/badem.htm firmanın sayfası iftira değil.Korkarım yakında hakkımda dava açacaklar. Bir tane daha var en kısa zamanda onuda ekleyeceğim.

Tarım bakanlığın dikim normları. Badme için GF667 anaçlar için 5*5 dir. badem çöğürü için 6*6 dır en az daha büyük yapabilirsiniz.

Eski 16-04-2009, 17:44   #250
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Sivas 5858,

Düşüncelerine verdiğim değer emeğine olan saygımdan ileri geliyor. Maddi ve manevi bu uğurda epey gayret sarfettin.

Nurlu bademe gelince, bir atasözümüz vardır ''tok açın halinden anlamaz'' diye.
Datçalı insanımız/dostlarımız sağolsun bu bademi yetiştiriyor. Erken gelişen çağla bademinden ve Nurludan geçimlerini sağlıyorlar. İnşallah daha çok kazanırlar.Yaradan da bir iklim vermiş ki oraya badem için yaradılmış sanki.

Ama fide yetiştirip satmıyorlar. Kanaatkar insanlar. 3 adet aşılı fidan temin etmek için 3 yıl bekledim. Sonunda Datçaya gidip benzincide çalışan bir arkadaştan 3 adet temin ettim.

Ziraat fakültelerimiz **** fidancılarımız niçin bu çeşidi öne çıkarmıyorlar. Birisi çıksa birşeyler söylese de biz de anlasak sebebini.

İzmirde en pahalı badem Datçanın nurlu bademidir. Yabancı çeşitler daha ucuzdur.

ENERJİİ beğendi.
Eski 16-04-2009, 19:29   #251
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sn zeytinci
Nurlu badem erkenci çeşitse buda ana sebep olabilir.

Eski 17-04-2009, 14:34   #252
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Sivas5858,

Erkenci tanımı badem çeşidi için ifade edilebilir. Ayrıca iklimin erken gelişi diye bir hususu da düşünmek gerek. Örneğin güneyde bahar havası varken kuzeyde kış havası olabilir. Datçada bademler çiçek açarken İzmirde gözler uyanmaz bile.

Nurlu badem Datçada erkenci çeşidi değil. Erkenci çeşitler çağla olarak satılıyor.

Eski 21-04-2009, 09:33   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yahyaderse Mesajı Göster
Tüpte Aşılı 10 çeşit bodur 5000 adet Ceviz fidanı Satılıktır.. yahya derse 0 535 704 03 36.. İnegöl/BURSA
badem konusu altına ceviz ilanı vermişsiniz...

daydreamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 10:22   #254
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arkadaşları tekrar uyarırım yukardaki ilan yanıltıcı. Bodur ceviz yoktur.

Eski 21-04-2009, 15:39   #255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Haklısınız, ayrıca satıcının bilgisi ve niyeti hakkındada konudan anlayanlara ipucu veriyor

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 15:57   #256
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Bademlerimi dikmek için 24.04.2009 tarihi itibari ile izne ayrılıyorum.

Eski 21-04-2009, 16:07   #257
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arkadaşlar son olarak bademle ilgili Prof Bekir E. AK ile görüştüm. Öncelikle kendisine burdan teşekkür ediyorum ilgisi için. Sayın AK genellikle nonperiali önermiyor çünkü tüccarlar saklama promlemi olduğu için tercih etmiyorlarmış.Saklama süresinde kurtlanma ve bozulma oluyormuş. Bbüyük bahçe kuracakların dikkatli olmasını öneriyor. Tercihen ferragnes ve ferraduel ( özelliklede Gap bölgesinde). Bbenim Göz ağrım picantileri de övdü diş bademi olduğunu söyledi diğer sitedekilere itibar etmeyin kesin bilgi.( bazı sitelerde sert kabuklu yazıyor) Mükemmel olmamasının sebebi ise çift badem oranı, çok geçci bir çeşit. Picantilinin tozlayıcısı ise Genco, ferraster ve ferraduel olduğunu söyledi. Bende ferraduel ve ferragnes nonperial ve teksas olan bahçede mahsül alındığını bizzat gördüm. Çift badem oranınıda kendim alacağım 1 kg badem ile tespit edip burdan yayınlayacağım. bademleride yiyeceğim.

Eski 21-04-2009, 16:19   #258
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Tuano hakkında konuştunuz mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 16:23   #259
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Tuano hakkında bilgi almadım.Önümüzdeki günlerde tekrar görüşeceğim. O zaman bilgi edinirim.

Eski 21-04-2009, 16:35   #260
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

http://translate.google.com.tr/trans...tili%26hl%3Dtr

Linkte Sayın Ak'ın yaptığı araştırma var. Ordan Tuano nun çiçeklenme dönemelrini görebiliriz. Diğerlerine göre 15gün erkenci gibi görünüyor.Az zaman farkı değil.

Eski 27-04-2009, 08:12   #261
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Konya Ankara istikametinde Ankara'ya 40 km mesafede Ahıboz köyünü bilirsiniz.
Bu köyden sağa dönüp 3-4 km gittiginizde Günalan Köyüne geliyorsunuz. Köyde kime sorsanız tarif edecektir. Köye 600 metre mesafede Karaali köyü yolunda ve asfalt kenarı. 2004 veya 2005 yılında kuruldu, Seralarında fidede üretiyorlar, 2 tane arılıkları var.
Becerebilirsem google eart tan harita resmini size özelden gönderecem.
Selamlar
26.04.2009 tarihi ile yukardaki bahçeyi gezdim.Bahçe sahibi doktor istanbuldaymış bahçeye bakan kişilerle konuştuk.Malesef Bahçe yanlış kurulmuş. Geçen yıl beşinci sene olmasına rağmen sadece 600 kg kabuklu badem alınmış. ( Benim köyümdeki 3-4-beş yıllını doldurmuş 150 kadar ağaçtan bu miktardan daha fazla alınmış)
Bahçedeki tozlanma olmuyor sanırım çeşitlerde sorun var. Şu şekilde dikim yapıkmış. Teksas cristomorto tuana teksas cristomorto tuana bu çeşitleri kim önermiş bilemiyorum. Ama yazık olmuş emeklere bahçede arı varmı dedim evet karşılığı aldım ama arıları göremedim hafif rüzgar vardı tabi etkisi var ama 110 dekar bahçedeki sadece 4 kovan arı varmış.

Budama yanlış olmuş ağaçları çok budamışlar yaraları kapatamamış.İsmini vermeyeceğim şuan en önemli badem uzmanı olan kişi bizzat yapmış. Fidan çukurlarına saman tavsiye edilmiş bahçeyi fareler istila etmiş. fidan kayıbına sebep olmuş.

Benim tavsiyem. Yeni bahçe kuracakların en az 5-6 çeşitle kurmaları çünkü Türkiyedeki badem otortelerinin tamamı ile görüştüm. İnanın çelişkiler var.
Budama işini ise ben köyümdeki hacı amcalarıma yaptıracağım. Onlar yıllardır kayısı ve çeşitlerini budarlar.Dikim yönteminide onların dediği gibi yapacağım.

Eski 27-04-2009, 09:09   #262
Ağaç Dostu

Yapılması gereken herşeyi yapıyorsunuz, dün bende bahçenin önünden geçtim, geçen hafta budanmış dallar agaçların yanında yerdeydi. Üzerleri çiçekli!!!

Orda ters giden şeyleri özetlemişsiniz.

Başarılar, sizin bahçenin fotoğraflarını bol meyveli olarak görürüz işallah.

Eski 27-04-2009, 09:12   #263
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Dediğiniz gibi yapılması gereken herşeyi yapıyorum. Sonrası kader başarmak veya başaramamak. Ayrıca Dün saat 13 gibi bahçedeydim.

Eski 27-04-2009, 09:17   #264
Ağaç Dostu

Ankara'da yanlış kurulmuş (eskişehir yolunda) birkaç bahçe daha gördüm, birisinde ağaçlar 15 yıllık kendi ev, eş dost ihtiyaçlarını ancak karşılıyorlar.

Eski 27-04-2009, 13:44   #265
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sanırım o bahçeler küçük 15 olduysa çeşitlerde eskidir.
Ko900 artık sanırım bilgi birikimi olarak yeterli olduğumu düşünüyorum.
Daha çok bilgi birikimi bilgi kirlenmesine sebep oluyor.

Eski 27-04-2009, 14:14   #266
Ağaç Dostu

Haklısınız, 15, 20 yıllık bahçeler zaten devlet teşvik ve hibeleri için yapıldı, o dönemde bazı özel destekler vardı.

Yolun açık olsun

Eski 27-04-2009, 16:32   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2009
selam 25 Nisan'da Van Akdamar adasında idim bu ada badem ağaçlarıyla dolu. Rakım 1800 civarı yanılmıyorsam fotoğraflarını da ekleyeceğim. Bir acı badem bir tatlı şeklinde dikilmiş. Hangi cins olduğunu merak ediyorum. Bilen var mıdır?
Teşekkürler

daydreamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 08:29   #268
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

o alan mahkemelik olmuş sanırım.
Normal şartlarda o yükseklikte yetiştiricilik yapılamaz.Malatya meyvecilik araştırmadan görüş alınmış devlet teşviği alamamışlar.

Eski 29-04-2009, 08:59   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Selamlar arkadaşlar. BEn de bu foruyma yeni üye oldum. Ege bölgesinde yaşıyorum. Badem fidesi yetiştirmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaş varsa yazarsa sevinirim. Hepinize saygılar...

danisman64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 12:13   #270
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Geçen yıl üretici arkadaşlar iç bademi kaç liraya satabildi acaba ?fiatlar yöreye göre farklılık gösteriyor galiba.

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024