agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2020, 22:16   #1711
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2020
Merhaba;
Forumu uzun zamandır takip ediyorum ve yazılanları severek okuyorum.Bilgi gerçekten paylaştıkça güzel.Artık sadece bir takipçi değil icraat adamı olabilmek adına foruma üye olmak ve sizlerin bilgi birikiminden işe başlamadan önce doğru kararlar verebilmek için faydalanmak istedim.
Biraz kendimden bahsedeyim.Adım Buğra.41 yaşındayım.Ankara'da ikamet ediyorum.Yıllarca Tıbbi Mümessillik, Bankacılık, Sigortacılık gibi farklı alanlarda çalıştım ve halen ortaklı bir sigorta acenteliğim mevcut.Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum ancak maalesef kendi branşımda hiç çalışamadım.
Uzun yıllardır tarım ile uğraşmak gibi bir amacım vardı ve bu amaca son dönemde biraz daha yakınlaştım.İkinci Üniversite olarak AOF Tarım Bölümünü kısmetse bu sene bitireceğim.
Bu işi artık meslek haline getirebilmek için de Ekim ayında Beypazarı'nda 16.000m2'lik bir tarla satın aldım. Tarla Doğu Güney Batı Cepheli.Bir vadinin yan sırtında bulunuyor vadinin karşısı orman ve devlet arazisi,oldukça sık ve çamlık.Tarlada eğim kademeli şekilde artıyor ancak en düşük kısımda bile insan rahatlıkla ayakta durabiliyor(%kaç eğim olduğunu bilemiyorum). Köy tamamen hayvancılıkla uğraşıyor ve tarım yok denecek kadar az.Tarla konum olarak köyün yukarısında ve köye mesafe olarak yaklaşık 1.5km uzaklıkta.Kadastro yolu mevcut ancak kışın 4x4 bir araçla gidilebilir çünkü biraz tırmanıyorsunuz.Şuan içerisinde yabani erik,armut,ahlat ve sumak bulunuyor.Yabani erik sayısı o kadar fazla ki bazı yerlerde geçiş yok.Hiç sürülmemiş ve zemin parça kayalı çok büyük kayalar yok ama yine de iyi bir temizlik gerekecek.Tarlanın önündeki kadastro yolunun altından DSİ Köye ana su borusunu götürmüş ancak köyün çeşmesini besleyen su kaynağı tarlaya yaklaşık 500mt mesafede.Suyu imkan olursa buradan almayı hedefliyorum.
Ben buraya Badem dikmeyi düşünüyorum.Rakım 1280 - 1350mt.
Şimdi gelelim sorularıma;
1- İçeride doğal yollarla yetişmiş erikleri düzenli bir hale getirip(mesafeleri ayarlayarak,budama ve kesme yaparak) anaç olarak kullanıp bademe aşılamak mümkün olabilir mi?Şayet olabilirse çekirdekten anaç yetiştirmek ve eriklerle beraber aynı zamanda aşılamak nasıl bir fikirdir?(Zaman açısından çok acelem yok tam tersine kök ve gövde açısından dayanıklı bir bahçe olması benim için çok daha önemli.)
2-Şayet olabilirse aşı için veya olamazsa dikim için hangi cinsi tercih etmeliyim.Aklımda soğuğa dayanıklılık ve geç çiçek açımdan dolayı bertina-makako-tuana-vario var ancak farklı varyeteleri de öğrenebilirsem araştırmak isterim.
3-Aralıklarımı arazinin eğimini de düşünerek standart 6x6 mı bırakmalıyım yoksa tam tersine biraz daha sık 5x5 dikmek daha faydalı olabilir mi?
4-Arazi orman içerisinde olduğu için vahşi hayvanlardan(ayı,domuz,sincap,tavşan) koruyabilmek için yaz ortasında teli çektireceğim ama tel öncesi özellikle badem için toprağı nasıl hazırlamalıyım.
5- Minimum sulama ile dikim zamanı ne zaman olmalı.Malum ulaşımın özellikle kış aylarında kolay olamayacağı bir yer olduğu için mümkün oldukça kış yağışından faydalanmak istiyorum.

Şimdiden vereceğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim.
Umarım güzel tecrübeler edinir ve buradan paylaşırım.

Saygılar&Sevgiler

Buğra DRC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 10:48   #1712
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 12:55   #1713
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buğra DRC Mesajı Göster
Merhaba;
Forumu uzun zamandır takip ediyorum ve yazılanları severek okuyorum.Bilgi gerçekten paylaştıkça güzel.Artık sadece bir takipçi değil icraat adamı olabilmek adına foruma üye olmak ve sizlerin bilgi birikiminden işe başlamadan önce doğru kararlar verebilmek için faydalanmak istedim.
Biraz kendimden bahsedeyim.Adım Buğra.41 yaşındayım.Ankara'da ikamet ediyorum.Yıllarca Tıbbi Mümessillik, Bankacılık, Sigortacılık gibi farklı alanlarda çalıştım ve halen ortaklı bir sigorta acenteliğim mevcut.Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum ancak maalesef kendi branşımda hiç çalışamadım.
Uzun yıllardır tarım ile uğraşmak gibi bir amacım vardı ve bu amaca son dönemde biraz daha yakınlaştım.İkinci Üniversite olarak AOF Tarım Bölümünü kısmetse bu sene bitireceğim.
Bu işi artık meslek haline getirebilmek için de Ekim ayında Beypazarı'nda 16.000m2'lik bir tarla satın aldım. Tarla Doğu Güney Batı Cepheli.Bir vadinin yan sırtında bulunuyor vadinin karşısı orman ve devlet arazisi,oldukça sık ve çamlık.Tarlada eğim kademeli şekilde artıyor ancak en düşük kısımda bile insan rahatlıkla ayakta durabiliyor(%kaç eğim olduğunu bilemiyorum). Köy tamamen hayvancılıkla uğraşıyor ve tarım yok denecek kadar az.Tarla konum olarak köyün yukarısında ve köye mesafe olarak yaklaşık 1.5km uzaklıkta.Kadastro yolu mevcut ancak kışın 4x4 bir araçla gidilebilir çünkü biraz tırmanıyorsunuz.Şuan içerisinde yabani erik,armut,ahlat ve sumak bulunuyor.Yabani erik sayısı o kadar fazla ki bazı yerlerde geçiş yok.Hiç sürülmemiş ve zemin parça kayalı çok büyük kayalar yok ama yine de iyi bir temizlik gerekecek.Tarlanın önündeki kadastro yolunun altından DSİ Köye ana su borusunu götürmüş ancak köyün çeşmesini besleyen su kaynağı tarlaya yaklaşık 500mt mesafede.Suyu imkan olursa buradan almayı hedefliyorum.
Ben buraya Badem dikmeyi düşünüyorum.Rakım 1280 - 1350mt.
Şimdi gelelim sorularıma;
1- İçeride doğal yollarla yetişmiş erikleri düzenli bir hale getirip(mesafeleri ayarlayarak,budama ve kesme yaparak) anaç olarak kullanıp bademe aşılamak mümkün olabilir mi?Şayet olabilirse çekirdekten anaç yetiştirmek ve eriklerle beraber aynı zamanda aşılamak nasıl bir fikirdir?(Zaman açısından çok acelem yok tam tersine kök ve gövde açısından dayanıklı bir bahçe olması benim için çok daha önemli.)
2-Şayet olabilirse aşı için veya olamazsa dikim için hangi cinsi tercih etmeliyim.Aklımda soğuğa dayanıklılık ve geç çiçek açımdan dolayı bertina-makako-tuana-vario var ancak farklı varyeteleri de öğrenebilirsem araştırmak isterim.
3-Aralıklarımı arazinin eğimini de düşünerek standart 6x6 mı bırakmalıyım yoksa tam tersine biraz daha sık 5x5 dikmek daha faydalı olabilir mi?
4-Arazi orman içerisinde olduğu için vahşi hayvanlardan(ayı,domuz,sincap,tavşan) koruyabilmek için yaz ortasında teli çektireceğim ama tel öncesi özellikle badem için toprağı nasıl hazırlamalıyım.
5- Minimum sulama ile dikim zamanı ne zaman olmalı.Malum ulaşımın özellikle kış aylarında kolay olamayacağı bir yer olduğu için mümkün oldukça kış yağışından faydalanmak istiyorum.

Şimdiden vereceğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim.
Umarım güzel tecrübeler edinir ve buradan paylaşırım.

Saygılar&Sevgiler
Merhaba;
Konuda uzman değilim, fakat sizi ciddi gördüğüm için sorunuz boş kalmasın diye cevap yazmak istedim.
Açık öğretimde tarım bende okuyorum 1.sınıf
1.sınıf 1.bölümde Bahçe bitkileri dersinde aynen şöyle der ,Badem sıcak ılıman bitkisidir.Yani erken uyanır,ilkbahar donlarına çabuk yakalanır.
Ben ilk defa bu sene badem görebildim,sonraki muhtemel soğuklarda tekrar çağla dökülmesi oldu.
-Badem sizin istediğiniz heryerde yetişmiyor malesef,siz onun yetişeceği yeri bulmak zorundasınız.
-Bana göre öncelikle, badem bahçesi kurmadan önce o bölgede ticari ve verimli bir bahçe görmelisiniz ve sahinden bilgi almalısınız.Veya verimsiz bahçede varsa onuda görmelisinizki yapıp yapmıyacağınıza karar verebilmek için.
-Genelde arkadaşlar ,heveslenip ilk olmayı istiyorlar,ilkler hep zordur.
-İsterseniz diğer sorulara kendimce cevap yazabilirim.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 12:58   #1714
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2020
Tuğrul Bey Merhaba;
Öncelikle yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.
Doğrudur Badem sıcak-ılıman iklim bitkisi olarak gözüküyor ancak lokasyon olarak satın aldığım arazinin bulunduğu köyde Ceviz,Badem(Acıbadem olarak),Elma ve erik gibi türler son derece verimli şekilde yetişiyorlar.Özellikle geç uyanan bir tür seçmeyi istememin sebebi rakımın yüksek olması yoksa Beypazarının aşağı yaylalarında çok ciddi sebze-meyve üretimi mevcut.
Özellikle bu lokasyona yakın veya Ankara içinde bahçesi olan kişilerden net bilgi alabilmek adına topografik yapıyı da belirten detaylı bir yazı yazdım.Yazalı da bayaa oldu ancak konu hakkında üstadlardan görenlerin dönüş yapacaklarını ümit ediyorum.
İlgi ve alakanıza tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla

Buğra DRC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 18:26   #1715
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buğra DRC Mesajı Göster
Tuğrul Bey Merhaba;
Öncelikle yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.
Doğrudur Badem sıcak-ılıman iklim bitkisi olarak gözüküyor ancak lokasyon olarak satın aldığım arazinin bulunduğu köyde Ceviz,Badem(Acıbadem olarak),Elma ve erik gibi türler son derece verimli şekilde yetişiyorlar.Özellikle geç uyanan bir tür seçmeyi istememin sebebi rakımın yüksek olması yoksa Beypazarının aşağı yaylalarında çok ciddi sebze-meyve üretimi mevcut.
Özellikle bu lokasyona yakın veya Ankara içinde bahçesi olan kişilerden net bilgi alabilmek adına topografik yapıyı da belirten detaylı bir yazı yazdım.Yazalı da bayaa oldu ancak konu hakkında üstadlardan görenlerin dönüş yapacaklarını ümit ediyorum.
İlgi ve alakanıza tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla
Merhaba
Geç uyanan ,piyasaya yeni çıkan çeşitler var diyorlar. MAKOKO,MARİNADA ,VAİRO ,LAURANNE,MARTA,BERTİNA VS. gibi ,ama genede ne kadar geç olabilir bilemiyorum.Badem mart ayında azbir güneş görsün hemen çiçekleniyor.Malesef çiçekleri soğuğa hassas.
Foruma uzun zamandır pek yazan yok,siz özellikle bahçenin olduğu bölgede bu işleri yapan birilerini bulabilirseniz ,sizin için çok iyi olacaktır.
Ayrıca Meyilli araziler ,don birikmesini engellediği için her zaman avantajlıdır.Belki ordan kurtarabilirsiniz.
Saygılar,

drfettah beğendi.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 28-05-2020 saat 12:59 Neden: .
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 07:43   #1716
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HD33 Mesajı Göster
Merhaba bademseverler ..HD kalitesiyle yanınızdayım..selamlar ..foruma Mersin den yeni katıldım ..dikim için toprak zenginleştirmesine dönük ne yapılabilir..sulama nasıl yapılmalı , toprak havalandırması sürüm şart mı ??
Merhaba hosgeldiniz benim tarlam ile ilgili sulama nasıl yapacağım kısmında yardımcı olur musunuz tarla yamaç diyebilirim eğimi hesaplayamadım ama tarla seklinde göre nasıl yol izlerim

halityc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2020, 07:14   #1717
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2020
selam ..badem için zararlılar nelerdir...sincap fare gibi kemirgenler tehlikemidir nasıl önlem alınır..arı..çare midir..

HD33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2021, 22:12   #1718
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Merhaba arkadaşlar.
Benim yayla evinin bahçesinde sulama sorunu olduğu için badem diktim 10 tane. Rakım 1300, Cinsi bertina.
Bilgi amaçlı sizlere çiçek açma zamanını bildireceğim. Hava sıcak gittiği halde çiçeklenme yok çok şükür şimdilik.

Bu bölgede badem yetiştiriciliği pek yok. Benim gibi hobi amaçlı dikenler de verim alamiyorlar ama bilinçli , cinsine bakıp diken yok.
Genel şikayetleri , meyvelerin sulanması/zamklanmasi diyorlar. Hani yaşken içi yapış yapış olur ya. Ondan.
Hangi hastalık bilen de yok.
Bakalım bertina nasıl olacak.
Çiçek açınca fotoğraf atarım.

firstoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2021, 16:21   #1719
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Benim bademler çiçek açmaya başladı. Sanırım gerçek bertina değil.

firstoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2021, 06:28   #1720
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Çeşide karar verebildiniz mi Sn. Akis?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Birer adet ve bir çok farklı çeşit dikimi yapabilirsiniz. Örneğin ben öyle yapıyorum. Geçen sene 2 çeşit badem fidanı aldım. Bugün 5 farklı çeşit badem fidanı daha aldım. Bunları da dikip bir kaç yıl gözlem yapacağım. Ardından çeşide karar verip ya çelikten ya da yeni fidan alarak çok sayıda dikim yapacağım...

Aynı durum ceviz içinde geçerli.

Sorunuza bu ya da şu diye kimse cevap veremez. Kendi sorunuzu kendiniz yanıtlayın lütfen.

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2022, 21:49   #1721
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2022
Merhaba, henüz bütün sayfaları okumuş değilim ama okuduklarım arasında rastlayamadım. Geçen hafta internetten aldığım fidanların yaprakları geçen hafta geldiğinden beri böyle. Sıkıntısı nedir bilemedim maalesef.

erdemozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2022, 08:16   #1722
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdemozy Mesajı Göster
Merhaba, henüz bütün sayfaları okumuş değilim ama okuduklarım arasında rastlayamadım. Geçen hafta internetten aldığım fidanların yaprakları geçen hafta geldiğinden beri böyle. Sıkıntısı nedir bilemedim maalesef.
resim ekleyememişiniz. yapraklar kötüyse pek sorun etmeyin bu mevsimde bütün yapraklar solgun ve buruşuk.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2022, 21:54   #1723
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2022
Merhaba, evet maalesef boyutu fazlaymış, şimdi yükleyebildim. İnşallah dediğiniz gibi bir hastalığı yoktur...

Eklenen Resimler

erdemozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2023, 18:43   #1724
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
İyi akşamlar, ticari amaçlı makako cinsi badem eken var mı?

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024