agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2007, 11:17   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Badem yetiştiriciliğinde tozlanma döneminde bahçede arı kolonisi bulundurmak olmazsa olmazlardan mıdır?Yoksa ürün miktarını biraz artırmaya yönelik bir katkı mıdır?
Saygılar.

danış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 13:42   #92
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Erdem bey merhaba;
Modern meyve yetiştiriciliği için fidan desteği ülkemizin her bölgesinde uygulanmaktadır.Ancak şartları yerine getirmek koşulu ile... size en yakın il veya ilçe tarım müdürlüğü ile temas kurmalısınız. saygılarımla

ismailtosun77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 22:04   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Herkese merhaba
nonperiel bademin tozlanması için texas çeşidi kullanılır mı? Hem kullanılır diye yazı okudum hem de kullanılmaz diye? Hangisi doğru? Ayrıca nonperiel geç mi çiçeklenir erken mi? Texas geç çiçekleniyor diye okudum. Ama nonperiel için hem erken çiçeklendiğini başka bir yazıda da geç çiçeklendiğini okudum. Aklım karıştı. Bu iki çeşidin tozlayıcıları, anaçları ve ilkbahar donlarına karşı dayanıklılığı hakkında bilgi verilirse sevinirim. Bahçe tesis edilecek de... Ayrıca yumuşak kabuklu bademler hakkındada bilgi lazım.(Yumuşak kabuklu badem isimleri tozlayıcıları çiçeklenme durumları) Ayrıca bademleri tek çeşit dikebilirmiyiz. Örneğin nonperiel çeşitlerini tek dikersek meyve alabilirmiyiz.Lütfen yardımcı olun. Cevap bekliyorum.

zehra- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 10:43   #94
Ağaçsever

Alper bey merhaba;
Toprak analizinde ilgili konu uzmanları PH, saturasyon(Bünye), Kireç, Tuzluluk ve besin maddesi kapsamları ile organik madde kapsamına yönelik bulgular elde etmeye çalışacaklardır.
Elde edilen sonuçları yetiştiricilik uzmanları ile tartışırsanız doğruya gideriz.Her 20 dekar için bir numune almanız önerilmektedir. Toprağın 60 cm derinliğinden elde edilen örnekler lab. götürülmeli dir. Tetkik sonucunu mutlaka görmekte fayda var. saygılarımla

Eski 13-04-2007, 14:27   #95
Ağaçsever

Zehra Hanım;
Meyvecilikte kendine verimli bile olsa en az iki çeşitle bahçe kurulmasını öneririz. Texas çeşidi ile Nonpareil çeşidinin çiçek açma zamanları son 2-3 gün çakışmaktadır. Ancak "Carmel" çeşidi'nin Nonpareil için uygun tozlayıcı olduğunuda biliyoruz. Ancak Texas ile Nonpareil birbirlerine toz vereceklerdir.
Tek çeşitle bahçe kurulmamalıdır.
Çeşitlerin ilkbahar geç donlarından zarar görmemesi için bahçe yerinin seçiminden, dikeceğiniz çeşidi kadar bazı faktörler etkili olacaklardır.
Ancak size önerim; Karasal İklimin egemen olduğu bu ekolojilerde "Ferrastar, Ferragnes, Ferraduel Yaltınski" gibi geç çiçeklenen çeşitler tercihiniz olmalıdır.
saygılarımla

Düzenleyen ismailtosun77 : 25-04-2007 saat 07:30
Eski 24-04-2007, 19:10   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Merhaba ben Zehra verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

zehra- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 09:02   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailtosun77 Mesajı Göster
Sn.Şevket TAHANCI;
Takribi 11 dekarlık bahçenize 132 adet civarında ağaç dikmişsiniz. Tabi 9m. X 9m. dikim aralık mesafesi 10. yaştan itibaren sıkıntı yaratmaya başlayabilir. Ağaçlar vejetatif geliştikçe sürgünler birbirlerine girmeye başlayacaklardır. Ceviz ilk 7-10 yıl hızlı bir gelişme gösterecektir. Dolaysıyla bence araya Bağ, Şeftali, Badem vb. türleri dikmek çokta doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bahçenin yaşı belli değil. Ancak çok yıllık bitkilerden Dış Mekan Süs Bitkilerinin fidanlarını dikmek ve bunları repikaja almak daha doğru olur diye düşünüyorum. Bu arada 1200 m. rakım badem için çok ta uygun bir rakım değil. En geç çiçeklendiği bilinen Guara, Yaltınski, Pirimorski gibi çeşitler bile bu rakımda risk taşıyabilir. İfade ettiğim gibi siz kapama bahçe kurmuşsunuz. Bence Başka bir kültür bitkisini araya dikmemekte fayda var. Eğer alan değerlendirilmek isteniyorsa Süs bitkisi (Dış Mekan ) alternatifi düşünülmelidir. Saygılarımla
İsmail Bey, selamlar! yukarıdaki mesajınızda bahsettiğiniz çok yıllık bitkilerden dış mekan süs bitkilerinin neler olduğunu biraz açabilir misiniz? Keza, bu konularda da uzman olmadığım gibi cahil olduğum da söylenebilir.
Bu konuda tavsiye ve yönlendirmeleriniz olursa çok sevinirim. İşlerinizde kolaylıklar, başarılar dlerim...

sevkettahanci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 13:26   #98
Ağaçsever

Şevket bey merhaba;
Süs bitkileri konusunda ilgili konu uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Eski 08-05-2007, 21:14   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÖKHAN BOZKURT Mesajı Göster
Merhabalar; Önce badem ağaçlarının hasadı 3 çeşittir; ben Datça bölgesi için yazıyorum.
1) Çağla iken (Mart ayının sonları ile Nisan ayının başları) Normal bir ağaçtan alacağınız çağla 15-20 kilo.
2) Buz badem dediğimiz yaş badem (Haziran ayının sonları ile Temmuz ayının başları) Hasadı isteğe göre; ya ağacı tam toplarsınız, **** iç bademe bırakırsınız. Bu durumda normal bir ağaçtan 4-5 kilo iç çıkartabiliriz.
3) En son toplanan badem. Ağustos ayı içerisinde. 5-8 kilo kabuklu veya 3-4 kilo iç badem. (Kuruyemişçilerde satılanlardan) Kolay gelsin.
sorumun cevabını buldum siteyi daha ayrıntılı incelemeliyim.

hbeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 13:15   #100
Zek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Merhaba,

Ben çekirdekten badem fidesi üretip satmak istiyorum. (Manisa/ Kula/ Gökçeören de , havası badem için çok uygun. Sertifikalı badem fidesi üretmek için hangi koşulları sağlamak gerekiyor. İşleyiş hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan yardım istiyorum. Piyasada ki talep nedir?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Zekeriya KARA

Zek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 09:41   #101
Ağaçsever

Badem

Sn.Zekeriya KARA;

Ülkemizde son yıllarda meyveciliğe karşı ilgi gittikçe artmaktadır. Bu ilgi uygulanan destekleme politikaları ile üreticinin altermatif arayışından kaynaklanmaktadır. Üreticilerimizin yoğun ilgi gösterdiği türlerin başında Badem de gelmektedir. Özellikle marjinal alanlarda yetiştirilme şansı bulan badem de geç çiçeklenme ve verimli çeşitlere karşı yoğun ilgi mevcuttur.
Sizin yapacağınız geç çiçeklenen, ve verimliliği belli olan çeşitlerin fidanlarını "TÜPLÜ" olarak yetiştirmenizdir.
Ancak zamandan kazanmanız bağlamında; eğer aşısız çöğür bulabilirseniz Bu temmuz ayında aşılatıp Mart-2008 de satışa başlayabilirsiniz. Tüplü fidan üretiminde tüplü çöğür eldesi oldukça güçtür. Siz bu güçlüğü ortadan kaldırmanız için hazır tüplü çöğür temin edip sadece aşılaması size kalmalıdır diye düşünüyorum.
Yoğun ilgi ve talep mevcuttur. Yeterki ismine doğru tüplü badem fidanı nınz elinizde olsun...

Eski 01-06-2007, 16:27   #102
Zek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Bademmm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailtosun77 Mesajı Göster
Sn.Zekeriya KARA;

Ülkemizde son yıllarda meyveciliğe karşı ilgi gittikçe artmaktadır. Bu ilgi uygulanan destekleme politikaları ile üreticinin altermatif arayışından kaynaklanmaktadır. Üreticilerimizin yoğun ilgi gösterdiği türlerin başında Badem de gelmektedir. Özellikle marjinal alanlarda yetiştirilme şansı bulan badem de geç çiçeklenme ve verimli çeşitlere karşı yoğun ilgi mevcuttur.
Sizin yapacağınız geç çiçeklenen, ve verimliliği belli olan çeşitlerin fidanlarını "TÜPLÜ" olarak yetiştirmenizdir.
Ancak zamandan kazanmanız bağlamında; eğer aşısız çöğür bulabilirseniz Bu temmuz ayında aşılatıp Mart-2008 de satışa başlayabilirsiniz. Tüplü fidan üretiminde tüplü çöğür eldesi oldukça güçtür. Siz bu güçlüğü ortadan kaldırmanız için hazır tüplü çöğür temin edip sadece aşılaması size kalmalıdır diye düşünüyorum.
Yoğun ilgi ve talep mevcuttur. Yeterki ismine doğru tüplü badem fidanı nınz elinizde olsun...

Merhaba İsmail Bey,
Çekirdekleri direk poşete gömünce tüplü çöğür elde etmiş olmayacakmıyım? Bahsettiğiniz gibi doğal çöğür de bulabilirim, sayısı fazla olmayabilir. Tüpte yetiştirme ile çıplak kök yetiştirme arasında fiyat farkı yüksek galiba... Sertifikasyon la ilgili bilginiz varmı? Adet olarak fazla girmeyi düşünüyorum.

ilgilinize çok teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

Zekeriya KARA

Bilgi ve yardımlarınızı bekliyorummm.

Zek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 07:53   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
merhaba

ben bademciliğin ticari yönüyle ilgilenen arkadaşlara birşeyler söylemek istiyorum.datçalıyım ve her datçalı gibi badem hayatımın bir parçası sayılır.kendim üretimini yapmıyorum ama ailem eskiden beri bademcidir.

badem bir çok meyve ve kuruyemişe göre (bademciler ağlayıp sızlasa da) hala en çok gelir getiren ürünler arasında.fidan dönemindeki ufak zahmeti ve maliyeti dışında gözle görülür bir maliyeti de yok.

birkaç sene meyve verinceye kadar düzenli (ama çok sık değil) sulama yapmak, yerleşim biriminden uzaktaysa hayvanlardan (örneğin domuz veya inek keçi vs) korumak için çit vb. önlemler almak gerekebilir.ama ben bizim oralarda o kadarını bile yapan görmedim.

dediğim gibi kabasından datça usulünü anlatıyorum.fidanlara ve ağaçlara en iyi aşı nurlu bademidir.ancak çağla zamanı fiyatlamada nurlu-sıra bademi ayrımı yapılmadığından çağlasını kırmak(toplamak) yerine yazın bademini toplamayı tercih edeceksiniz.

onun için baharda çağlasından gelir elde etmek istiyorsanız bir kısmını **** yarısını normal badem yapın.bademler yetiştikten sonra çok gerekmedikçe su istemez.ne fidanken ne de ağaçken ilaç masrafı yoktur.arada sırada yapacağınız sulama işlemi için varsa yakında biryerden yoksa bir vasıtayla evinizden taşıyarak sulama işinden minimum maliyet ile çıkarsınız.gübre işine gelince.

ben bizim bademlere birkaç yılda bir doğal gübre (hayvan dışkısı) verildiğini gördüm.hiç vermeyen de var.çağlasını ve bademini toplarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey dalların kırılmaması.bu bir sene sonraki mahsülünüzü büyük oranda etkileyecektir.

en riskli yönü dolu yağmasıdır.çiçek zamanı ürününüzü baştan öldürür.eğer 20 dönümden fazla üretim yapmayı düşünüyorsanız eski de en ufak boyutlusundan bir traktör edinin tarlanızı kendiniz sürün.zira başka yerleri bilmem ama bizim oralarda dönüm başı 50-100 milyon civarında sürdürme masrafı var.hele bodur yeni ağaçken alacağınız hasılatı çift sürene verirsiniz benden söylemesi.

bu söylediklerim tabi datça yarımadası uç bölgeleri üretimi için gerekli.tabi ki ziraat mühendisleri ve bilim adamları bizden iyi bilirler o ayrı konu.benim söylediğim koşullarda biz "ortalama" üç yılın ikisinde iyi mahsül alıyoruz.eğer her bölgeye göre iyi uygulama yapılırsa hem çağlasından hem bademinden küçük çaplı(20-30-50 dönümlük) bir üretimle sadece ailenizle çalışarak (işçi çalıştırmadan) çok iyi gelir elde edrsiniz.

1 ay çağla 1 ayda badem toplamasını düşünürsek 2 ayda durma göre 2yıllık memur maaşı kadar gelir elde edrsiniz.çağla için de bir tavsiyem olacak.bizde erkenci payam denilen bir cins var.meyvesini erken verdiği için çağla fiyatları 10-15-20 milyon civarındayken günlük 250 ile 1 milyar arasında değişen gelir elde etmenizi sağlayabilir.bu sene enson çağla fiyatları 2 milyona düşmüştü.5milyonken bile tek başınıza günde 50 kilo toplarsınız.bu çağla işi bademin seyrekleşerek yazın hem zahmetinizi azaltmaya hem de ikinci defa kazanç sağlamanıza yardımcı olur.

bademciliğin bir dezavantajı gelişmiş tekniklerle yapılamayışı.çağlayı elinizle toplarsınız, bademi değnekle ağaçtan düşürüp toplarsınız soyarsınız ve kuruttuktan sonra kırarsınız.en avantajlı yanı da eğer hemen kırıp satmazsanız özellikle piyasa talebine göre bekletip(ki iki yıl bozulmadan bekletilebilen bir meyvedir) bahar aylarında yüksek fiyattan satabilirsiniz.badem toplama işini de zamana bölerek yazın sabah altıdan öğleye kadar yapıp, soymasını da öğleden sonra evinizin önünde gölgede çayınızı yudumlayıp ailenizle sohbet ederek yaparsanız bu iş size daha çok zevk verecektir.ama tabi küresel ısınma var.bu işin ilerde ne olacağı bilinmez.

iklim değişikliği badem fidanlarınızı kurutmaz inşallah!...

mrusta, durdu ve ENERJİİ beğendi.
orfozi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 09:28   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sayın Orfozi hoş geldiniz.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Fakat bildiğiniz üzere bilgisayar monitöründe uzun metinler okunurken takip edememe, baş ağrısı gibi bazı problemlerle karşılaşılıyor.

Bu yüzden yazılarımızda okunabilirliliği arttırmak adına paragraflar kullanmaya çalışıyoruz. Ayrıca noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak ve cümlelere büyük harfle başlamakta çok dikkat ettiğimiz konular arasında.

Yazılarınız okunur ve anlaşılır olsun istiyor musunuz? başlığına bakarsanız demek istediğimi anlayacaksınız.

Bu arada kendinizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtırsanız hepimiz sizinle tanışmış oluruz.

Hoş geldiniz tekrar. Diğer konularda da katılımlarınızı bekliyoruz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 08:38   #105
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Sn Orfozi ,
Bilgileriniz için çok teşekkürler

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 00:34   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
badem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hbeki Mesajı Göster
sn. orfozi bilginizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler ve foruma hoş geldiniz.Ben bursa büyükorhan'da 15 donumluk bı arazıde badem yetiştirmek istiyorum.Bulunduğumuz yer dursunbeye yakın.zaten yukarıda da fotografları var sizce hangi tur badem fidanı kullanmalıyım?saygılarımla
Sayın hbeki ben badem yetiştiren bir aileden geliyorum.Hayatım boyunca sadece yaz tatillerinde badem ile haşır neşir oldum.Bu işin uzmanı asla değilim.Söylediğim gibi verdiğim bilgiler kaba saba ve ticari amaçlı.

Birkaç yıldır Balıkesir'de oturuyorum ve bu bölgenin iklimini az çok tanımış oldum.Orhangazinin de (Marmara olması dolayısıyla) iklim koşullarının aynı olacağını farzederekten şunu söyleyebilirim.Bu bölgede badem kurak iklim veya akdeniz iklimindeki kadar iyi olmasa da yetişir.Özellikle Manyas tarafında tek tük rastladım.Kışın yağışlı geçmesi bir avantaj.Ama kar yağması dezavantaj.İki üç sene önce Datçaya yıllar sonra (yüksek yerlere olmak üzere) ilk defa kar yağmıştı.Ben şahit olmasam da badem çiçeklerine zarar verdiğini duymuştum.Tabi burada dolunun vereceği zarar kadar bir etki söz konusu değil.Zaten dolu riskini gözönüne alırsanız her yıl yağadabilir yağmayadabilir.Önemli olan çiçek zamanı.

Nem oranı buralarda çok yüksek, ki Datça'da sıfıra yakındır.Ama nem oranının bademe etkisi nedir hiç bilmiyorum.Araştırmak lazım.

Fidana gelince.Yanlış hatırlamıyorsam biz de normal (sıra bademi) badem cinslerinden olan yerel ismi ile "kababağ" bademi fidan için kullanılıyordu.Meyvesinin kabuğu şeftali çekirdeğinin uzuncasını andırır.Buralarda rastlamadım.Daha sonra büyüyünce nurlu ve akpayam denilen iki badem cinsinden birisi aşı yapılırdı.Aslında fidandan çok aşı daha önemli.

Dediğim gibi ben uzmanı değilim ve ayrıntıları araştırmak lazım.
Umarım yardımcı olmuşumdur, yeni ve doğru bilgilere ulaşırsam mutlaka burdan size iletirim, arazinizde illaki badem yetişir.Ama önemli olan fidanlar büyüyünceye kadar dikkatli olmak, iyi çalışmalar

ENERJİİ beğendi.
orfozi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 18:50   #107
Yeni Üye

İç Anadolu (800) rakım için Ferragnes,Tuono,Primosky;Louranna cinslerinden hangisi daha uygundur?Bu cinslerin meyve kaliteleri nasıldır?Bunlar haricinde uygun olabilecek çeşit ne olabilir?
Saygılar.

Eski 13-06-2007, 08:37   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2007
fidan
iyi günler sevgili arkadaşlar
Geçen sene Datça'ya tatile gittiğimizde badem konusuna merak sardım . Sizin yazılarınızda ilgimi çekti. Ankara'da 20 dönümlük bir yerim var . Badem yetiştirmek için Ankara'nın rakımı uygun mu? Toprak analizini nasıl ve kime yaptırabilirim? Tarlanın olduğu yerde su yok? 150 mt. kadar kuyu vurdurmak gerekliymiş.Kuyudan yapılan suyla badem yetiştirmek ,sulama yapmak ne kadar verimli olur ve 20 dönümlük yere kaç ağaç dikilebilir?Bir ağaçtan kaç senede ve kaç kg. badem alınabilir? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

tülay sandal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 09:38   #109
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tülay sandal Mesajı Göster
fidan
iyi günler sevgili arkadaşlar
Geçen sene Datça'ya tatile gittiğimizde badem konusuna merak sardım . Sizin yazılarınızda ilgimi çekti. Ankara'da 20 dönümlük bir yerim var . Badem yetiştirmek için Ankara'nın rakımı uygun mu? Toprak analizini nasıl ve kime yaptırabilirim? Tarlanın olduğu yerde su yok? 150 mt. kadar kuyu vurdurmak gerekliymiş.Kuyudan yapılan suyla badem yetiştirmek ,sulama yapmak ne kadar verimli olur ve 20 dönümlük yere kaç ağaç dikilebilir?Bir ağaçtan kaç senede ve kaç kg. badem alınabilir? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Sn.Tülay Hanım;
Ankara Ekolojisinde badem yetiştiriciliği yapmak mümkün. Ancak riskli. Riski minimize etmeniz için mutlaka ve mutlaka çok geç çiçeklenen çeşitleri dikkate almanız gerekmektedir. Bu çeşitler Ferragnes, Ferrastar, Ferraduel, Yaltınski gibi geç çiçeklenen çeşitlerle bahçe kurulmalıdır. Ancak teknik olarak en doğru adım; öncelikle bahçe kuracağınız yerin toprak analizinin yaptırılması önemlidir. Badem ağır topraklarda yetişemez. Toprağınızın bünyesinin ve diğer bazı toprak parametrelerinin bilinmesine ihtiyaç vardır. Size önerim; Öncelikle analiz sonuçlarını elde etmenizdir.
Bilindiği üzere meyvecilikte su olmazsa olmazlardandır. Yani susuz yetiştiricilik çok güç hatta imkansızdır. Sulama için mutlaka bir çözüm geliştirilmelidir. Su konusunda topraktaki rezerv durumu derinliği belirler. Yani suyun statik seviyesi bölgeden bölgeye, ilden ile, denize yakınlığa kadar bir çok faktör etkilidir. Hadiseyi derin kuyucularla tartışmak lazım. Debi önemli. ancak size gerekli (20 Dekara) su miktarı 2LT/Sn' debi en az gerekmektedir.
Diğer bir sorunuz olan fidan miktarına gelince; biz tohum anacı üzerine 6m.X 6m. dikim aralık mesafesini öneririz. Yani dekara (Dönüme) 27 adet fidan gereksiniminiz vardır. Toplamda 540 adet yabancı , geç çiçeklenen çeşitleri temin etmeniz gerekmektedir. Son önerim; Badem de mutlaka tüplü fidan ile plantasyon oluşturmızda fayda vardır.
Saygılarımla

Eski 14-06-2007, 14:21   #110
Yeni Üye

[QUOTE=danış;116518]İç Anadolu (800) rakım için Ferragnes,Tuono,Primosky;Louranna cinslerinden hangisi daha uygundur?Bu cinslerin meyve kaliteleri nasıldır?Bunlar haricinde uygun olabilecek çeşit ne olabilir?
Saygılar.[/QUOTE

Arkadaşlar,görüşünüzü alabilirmiyiz

Eski 14-06-2007, 18:24   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2007
iyi akşamalr..biz manişsa selendi de rakım 550 civarı...badem dikmek istiyoruz...yalnız ilkbahar donarından korkuyoruz....yardımcı olursanız seviniriz... sorularım...toprak ph sı ne olmalı, 100 dönüm düşnüyoruz..başlangıç için çok mu...kredi alabilirmiyiz...bişrde burada yani selendi de badem fidanı ne zaman dikilir..yani hangi mevsimde..
teşekkürler..iyi akşamlar

dr.yücel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 10:32   #112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Biraz önce Discovery Channel de Amerikada Badem hasatını gösteriyordu. Adamlar büyük bir makina geliştirmişler. Ağacı gövdeden zarar vermeden sıkıştırıp yüksek titreşimlerle silkeliyor, bütün bademler bir anda yerlerde.Daha sonra aynı makinanın süpürge sistemi ile bademler toplanıyor. İnanılmaz birşeydi. Bütün mesele o makina için düz arazi lazım bence. Datçanın dağlarında o makineyi hareket ettirmek çok güç.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 16:06   #113
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Bu makinayı ben de gördüm. Ama sanırım Türkiye' de böyle şeyler henüz yok.

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 20:23   #114
Ağaçsever

Dr.Yücel Bey merhaba;
Denizli ili Badem yetiştiriciliği için uygundur demek için öncelikle plantasyon oluşturacağınız bölgenin iklim özellikleri ile kurulacak bahçenin toprak özelliklerini bilmeniz önceliğiniz olmalıdır. Yine bölgenizdeki ilkbahar geç donlarının tarihlerinin bilinmesi önem arzetmektedir. İlkbahar geç donlarının bilinmesi seçilecek çeşitlerin tercihinde önem taşıyacaktır.
İlk etapta 40-50 dekarlık tesis kurumu bence background olmayan kişiler için yeterli ölçektir diye düşünüyorum. T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının desteklemesi 2007 yılındada devam edeceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Sertifikalı, ismine doğru, sağlıklı, fidan temin edip plantasyonunuzu oluşturabilirsiniz. Fidan dikim dönemi olarak selendi bölgesinin kış şartları dikkate alınarak Güz dikimi veya bahar dikimi gerçekleştirilebilir.
Ancak önceliğiniz geç çiçeklenen, verimli, pazar değeri olan çeşitler ön planda olmalıdır diye düşünüyorum.

Saygılarımla....

Eski 17-06-2007, 15:51   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2007
İsmail Bey Merhaba !
Fethiye'de badem bahçesi düzenlemek istiyorum , yaklaşık 40 dönüm . Şartların diğer bölgelere nazaran daha iyi olduğunu sanıyorum . Fidan çeşidi ile ilgili kararsızlığımız devam ediyor . Nette rastladığım bazı bilgilerde ki bademle ilgili sitelerin çoğunda nonparein in dölleyicisi texas deniliyor . Konu ile ilgili danıştığımız bazı kişilerde aynı doğrultuda bilgiler verdiler. Sadece nette rastladığım bir bilgi birazdaha araştırma yapmama neden oldu . O da nonpareilin orta geççi texsasın da geççi olduğu bilgisi . Oysa birçok yayında ikisininde aynı kategoride sınıflandırılmış olarak gördüm . Burda edindiğim bilgi sadece 2 veya 3 gün tozlaşmada çakıştıkları . Bu konuda daha ayrıntılı bilgi nasıl elde edebilirim . Sizler nasıl yardımcı olabilirsiniz .
İyi çalışmalar diliyorum .

oruba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2007, 22:53   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2007
iyi günler. , ben MANİSA SELENDİ DEN Dr.
> yücel özsoy..
> bizim burada rakım 550-600 arasında...
>
> şu an bir sulama sistemi yok...
> ilkbahar donları olma riski var..
> toprağı taşlı, işlemeye elverişli hafif bir
> toprak..elbette toprak naalizi yaptırmak istiyoruz..
> sorularım;
> 1- Bu 100 dönüm araziye sizce badem mi yoksa ceviz m
> dikimeli
> 2- arazi güneye bakıyor sanırım..bu ne anlama
> gelir...
>
> 3- ağaçlandırma elbete çok istediğim bir şey ama
> aynı zamanda sizce endüstirel ve ticari amaçlı
> olarak düşünüldüğünde yapılabilirliği nedir
> anlatırsanız sevinrim..
> not:YENİ YENİ BURALARDA MEYVECİLİK YAPILMAYA
> BAŞLANDI..ÖZELLİKLE KULA DAĞ KÖYLERİNDE..
>
> CEVAP YAZASANIZ ÇOK SEVİNİRİM..ŞİMDİDEN
> TEŞEKKÜRLER...
>

> MAİL: dryucelozsoy@hotmail.com

dr.yücel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 10:40   #117
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın İsmailtosun77 sayın orfozi
Badem ağaçları hakkında yazdıklarınızı keyifle okudum. Çok şey de öğrendim, herikinize de teşekkür ederim. Manyas'taki evimizin bahçesinde 3 ağacımız var. Geçen sene Bursa'daki bir arkadaşımızın çiftliğinde kabukları kolayca elle kırılabilen yumuşak kabuklu bir badem yedim, değişik geldiği için hoşumuza gitti, bize 2 fide verdiler ektik. Daha meyva almadık bu tür bademin adını bilmiyorum siz biliyorsunuzdur, seneye meyva alabilirmiyim? Ağacın bakımı da herhalde diğerleri için yazdıklarınız gibi olmalı herhalde. Teşekkür ederim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 11:24   #118
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Saksımda bir adet cevizim var ve bir şeyi merak ediyorum balkonda saksıda badem yetiştirebilirmiyim?Eğer bu mümkünse denemek istiyorum belki bir kaç meyvede verir....

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 17:43   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2007
Merhaba Arkadaşlar Ben üç yıl önce kırk kök badem ekmiştim hepsi çıktı ama gelişemediler. Yılda üç defa suliyorum, yalnız kırk elli santim oldular, İki kilometre çevremde hiç badem ağacı yok analizde yaptırmadım, Bir öneriniz varsa lütfen yazarmısınız.

sarı ibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 20:44   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Merhaba dostlar,

İki küçük sorum olacak:

1. Bedem fidanlarının gövdelerini sanırım tavşanlar kemiriyor. Bunun için bilinen bir önlem var mı?

2. Bademlerin, armut ve ayvaların yapraklarını ve taze sürgünlerini ilkbaharda sanırım yaprak biti olsa gerek (kibrit başı büyüklüğünde yeşil, kabuklu, ateş böceğinin küçük haline benziyor. uçan böcek) yemekteler. Birkaç gün daha geciksem neredeyse ağacı kurutacaklar. Bunlar için biyolojik mücadele biçimi var mı? Yoksa hangi ilacı tavsiye edersiniz.

Bu hususlarda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yaşar Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024