agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2007, 21:47   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Sn. MAKAY; Badem yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli faktör ilkbahar geç donlarıdır. Bildiğiniz gibi Badem soğuklama ihtiyacı düşük olan meyve grubu içerisinde yer almakatdır. Ancak son yıllarda soğuklama ihtiyacı yüksek, verimli, geç çiçeklenen çeşitler üretime kazandırılmıştır. Yaltınsky, Primorsky, Ferragnes, Ferraduel gibi çeşitlerle uygun toprak şartlarında dikim yaparsanız başarılı olma şansınız var. Yanlız sadece size değil tüm üreticilere önerimiz; Ticari bahçe kurmadan önce mutlaka ve mutlaka Toprak analizi yaptırmakta fayda vardır. Toprak bünyesi ve PH önemli toprak özellikleridir. Eğer toprak ağır bünyeli ise mutlaka anaç konusunda arayışa gitmemiz gerekir. Dediğim gibi öncelikle toprağınızı etüt ettirip sonra çeşit tercihine gitmelisiniz.
Sadece Badem değil; Tüm meyvelerde olduğu gibi sulama modern meyvecilik'te olmaz sa olmazlardandır. Sulama verimi direkt etkileyen bir unsurdur. Ancak malçlama vb. gibi uygulamalarla su kaybını minimize etme şansınız var. Yine su kaynağınız kısıtlı ise mutlaka damlama sulama yapılmasında fayda var derim. Ancak sulama sisteminde su kaynağının durumuna göre hareket edilmelidir.
Saygılarımla...

ENERJİİ beğendi.

Düzenleyen ismailtosun77 : 14-02-2007 saat 17:59
ismailtosun77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 23:39   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2007
İsmail bey teşekkür ederim .

makay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 00:18   #63
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Pardon evde bir polemik oluştu da...Bizim bu bilidğimiz klasik kayısı çekirdeği içi ile badem aynı yemiş mi oluyo acaba?Bide bademin içinde arsenike rastlanmış ne diyorsunuz?

lordofstorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 00:21   #64
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kayısı içi kayısı içi oluyor.. Badem de badem..Benim aklımda kalan siyanürün acı badem tadında olduğu..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 00:51   #65
Yeni Üye

GÖKHAN BOZKURT's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2006
İsmail Bey, telefon numaranızı bir üst sayfada tesadüfen de olsa gördüm. En kısa zamanda sizinle irtibat kuracağım.

Kalın sağlıcakla.

GÖKHAN BOZKURT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2007, 19:08   #66
Ağaçsever

Sn. Memet;
Bilindiği üzere acı bademler Farmokolojide kullanılmaktadır. Yine badem yağı sanayinde geniş ölçüde kullanım alanı vardır. Acı bademlerde siyanadrik asit mevcuttur. Bu nedenle acı badem gıda olarak tüketimi sakıncalıdır. Acı badem tohum anacı olarak kullanıldığı gibi bahsettiğim alanlardada kullanılmaktadır. Tavsiyemiz acı bademi tatlı bademler gibi tüketmemektir.
Saygılarımla.

Eski 24-02-2007, 09:33   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2007
SN İSMAİLTOSUN77 Konya da yetiştirilecek türler arasında ferragnes,ferraduel ve ferrastarı tavsiye edermisiniz?Ayrıca bu türlerin iç dane ağırlığı ne kadar oluyor ve ne gibi tehlikelerle karşı karşıya kalabiliriz?vereceğiniz yanıtlar için teşekkürler

toray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 07:20   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili Toray, Yeni gelen arkadaşlar başlığında kendini tanıtırsan çok seviniriz.
Hoş geldin.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 07:54   #69
Ağaçsever

Sn.Toray;
Ferrastar, Ferragnes, Ferraduel gibi Fransız orjinli çeşitler Geç çiçek açan, ikiz meyve (çift meyve) yapma özelliği az olan verimli çeşitlerdir. Bu çeşitler Konya gibi karasal iklimin egemen olduğu ekolojilerde yetiştirilmesi mümkün gibi görülsede yine risk taşımaktadırlar. Bilindiği gibi Ferrastar çeşidi kendine verimli ve diş badem grubundadır. Ancak size önerim; öncelikle toprak analizi yaptırmanızdır. (Bünye kesinlikle ağır olmamalıdır) .. Bunun akabinde daha geç çiçek açan Yaltınsky, Nitinsky, Primorsky gibi çeşitleride dikkate almanızdır.
Saygılarımla

Düzenleyen ismailtosun77 : 26-02-2007 saat 14:53
Eski 26-02-2007, 09:44   #70
Yeni Üye

SN İSMAİL TOSUN
Evet toprak analizi şart bunun dışında ben iklim şartlarını göz önüne alarak geç çiçeklenen bu türleri yazdım konyada şimdi bir akım başladı o da teksas badem fidanı kullanmak ama bu türde fireler çok oldu bu da sanırım geç donlardan kaynaklanıyor sizin yazdığınız türlerde geç çiçeklenen türler ancak verim oranı nedir ne zaman meyveye yatar çiftçinin yüzünü güldürürmü? Cevaplarınız için teşekkürler.NOT:Toprağın kireçli ve ph nın 6-7 arasında olduğunu düşünüyoruz,yağış oranı düşük.

Eski 26-02-2007, 09:47   #71
Yeni Üye

SN TODOR kendimi tanıttım *** yeterli olmuştur ilginiz için teşekkürler

Eski 26-02-2007, 12:14   #72
Ağaçsever

Sn.Toray;
Badem bahçesi tesis ederken çıplak köklü fidan kullanımı tercih edilirse arazide fidan kaybı yüksek olmaktadır. Bu konu ile ilgili görüşlerimi daha önce "agaçlar net " te ifade etmiş idim. Badem bitkisinde (Türünde)adventif (Saçak) kök yapma eğilimi son derece düşük olup, sökülen aşılı badem fidanı aynı gün dikilmez ise arazide tutma oranı düşmektedir Bu durum özellikle tohum anacı kullanımında etkindir. Ancak kullanılan anaç GF 677 Klon anacı ise bol saçak yapacağı için çıplak köklü de olsa sıkıntı yaratmaz yani arazide fidan kaybı olmaz. Bu nedenle Badem yetiştiriciliğinde ya Klon anacı olan GF 677 **** tüplü (Kaplı ) fidan tercihiniz olmalıdır.
Saygılarımla

Düzenleyen ismailtosun77 : 26-02-2007 saat 14:52
Eski 26-02-2007, 12:28   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sayın İsmail Tosun Bodur Ceviz ( Meyveleri 80 gr.lık yumurta dan büyük) ile ilgili bilgi ve deneyiminiz varmı. Varsa beni aydınlatırmısınız lütfen?

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 12:44   #74
Ağaçsever

Sn.Mahmut Leventoğlu;
Standart çeşitlerimizden olan Kaplan-86 çeşidimiz ifade ettiğiniz gibi iri bir çeşittir. Bu çeşit irilik olarak yumurta büyüklüğündedir. Ancak taze olarak tüketmek mümkündür. Hasat tarihi diğer çeşitlerden daha öncedir. Kurutmalık olarak değerlendirme durumu sözkonusu değildir. Kaplan-86 çeşidi milli çeşit listesinde yer alan standart çeşit olup fidanlarını dikim dönemi temin edip aynı dönemde çiçek açan diğer standart çeşitlerle beraber dikim yapmalısınız. Saygılarımla

Eski 26-02-2007, 14:20   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailtosun77 Mesajı Göster
Sn.Mahmut Leventoğlu;
Standart çeşitlerimizden olan Kaplan-86 çeşidimiz ifade ettiğiniz gibi iri bir çeşittir. Bu çeşit irilik olarak yumurta büyüklüğündedir. Ancak taze olarak tüketmek mümkündür. Hasat tarihi diğer çeşitlerden daha öncedir. Kurutmalık olarak değerlendirme durumu sözkonusu değildir. Kaplan-86 çeşidi milli çeşit listesinde yer alan standart çeşit olup fidanlarını dikim dönemi temin edip aynı dönemde çiçek açan diğer standart çeşitlerle beraber dikim yapmalısınız. Saygılarımla
İsmail Tosun bilgiler için teşekkür ederim. Ancak ben yanlış sahifede bu soruyu sormuşum. Soru ve yanıtını CEVİZ Başlığına aktaracağım.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 11:38   #76
Yeni Üye

SN İSMAİL TOSUN edindiğim bilgilere göre nonpareil türü teksasile tozlanmaktadır.Yalnız nonpareil türü orta teksas ise geç ci bir türdür, bu durumda ortada tozlaşmayla ilgili bir problem söz konusu olmazmı?Çünkü çiçeklenme dönemleri farklı zamanlara tekabil edecek? Bu konuda düşünceleriniz nelerdir

Eski 27-02-2007, 13:32   #77
Ağaçsever

Sn.Toray;
Yapılan araştırmalarda ve bizim gözlemlerimizde Texas çeşidi ile Nonpareil çeşidinin çiçeklenme zamanları tam çakışmamaktadır. Son 1 veya 2 gün çakışmaktadır. Zaten Badem yetiştiriciliğinin ciddi boyutlarda olduğu ve bilimsel çalışmaların önem teşkil ettiği ABD'de Nonpareil çeşidi CARMEL çeşidi ile beraber dikilmektedir. Yani dendiği gibi Nonpareil çeşidinin tozlayıcısı Texas değil CARMEL çeşididir. İşte bu nedenle biz teknik olarak diyoruzki; Kendine verimli bile olsa aynı dönemde çiçek açan en az 2 çeşitle bahçe kurulmalıdır....(Sağlıklı Meyve tutumu için)
Saygılarımla..

MzFFrKdM beğendi.
Eski 27-02-2007, 14:36   #78
Yeni Üye

Sn İSMAİL TOSUN Bölgemde yapılacak bir çalışmada anaç çöğür olarak nonpreil kullanacaktır ancak ben bu çeşitten biraz endişeliyim çünkü orta bir cins gelecek yıl bunlara aşı yapılacağı zaman tür olarak yaltınski tozlayıcı olarakta primorski kullanmamız uygun olurmu

Eski 02-03-2007, 07:49   #79
Ağaçsever

Sn.Toray;
Yapılan araştırmalarda Texas çeşidi en iyi tohum anacı olabilecek nitelikte bulunmuştur. Ancak yaygın olarak Capnodis'e (Dip Kurdu) dayanım açısından acı bademlerin kullanımı biraz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
Ancak aynı yılın ürünü olan, homojen yapıya sahip, en az 50 gün katlamada kalmış, acı badem tohumlarını anaç olarak kullanabilirsiniz. Tohumlukta ince kabuklu çeşitler seçilmemelidir. Texas diş badem grubunda yer alırken Nonpareil el bademi yani daha ince kabuklu bademler grubunda sınıflandırılmaktadır. Çürüme vb. etkenler nedeni ile Nonpareil çeşidi yerine ya acı badem, **** Texas çeşidi kullanılmalıdır. Diğer bir alternatifiniz Tuonu çeşidi olabilir. Kendine verimli olduğu için homojen çöğür eldesi kolaylaşacaktır.
Sizin bölgeniz için Çeşit olarak düşünülen çeşitler ****** uygun çeşitlerdir.
Saygılarımla...

Eski 06-03-2007, 14:14   #80
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
YALOVA BAHÇE KÜLTÜRLERİ MERKEZ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ
TARAFINDAN MEYVE YETİŞTİRİCİĞİNDE TAVSİYE EDİLEN
BAZI TÜR VE ÇEŞİTLER

11. BADEM
ÇEŞİT ADI

Carmel
Garrigues
Ferraduel
Guara
Ferragnes
Nonpareil
Ferrastar
Sonora
Fritz
Yaltinsky
Kaynak:

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 19:48   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Mehaba arkadaşlar. Badem ve ceviz için kapama bahçe kurmayı düşünüyorum. Badem için düşündüğüm yer Çanakkale Biga köylerinden birinde
Sulama kanalları arasında 10 dekar bir arazi. Güneye bakan tepe yamacında
Burada sonbahar ekimi yapmayı düşünüyorum. Öncelikle hangi çeşitleri önerirsiniz ve ne gibi hazırlıklar yapmalıyım

edemircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 12:59   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Arkadaşlar selamlar! Hem badem hem de ceviz konusunda uzman olduğu için sorumu sanırım İsmail TOSUN Bey cevaplayacaktır. Benim merak ettiğim
11 dönüm bahçeye 9x9m. aralıkla ceviz fidanları (yalova 3 ve tozlayıcı yavuz fidanı-->ne derece uygunsa bilemiyorum)dikilmiş idi, bu bahçede cevizler arasına badem dikimi uygun olur mu? Ya da başka bir alternatif var mıdır? (Rakım 1200 mt.)
Şimdiden teşekkürler, İyi çalışmalar...

sevkettahanci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 07:58   #83
Ağaçsever

Sn.Şevket TAHANCI;
Takribi 11 dekarlık bahçenize 132 adet civarında ağaç dikmişsiniz. Tabi 9m. X 9m. dikim aralık mesafesi 10. yaştan itibaren sıkıntı yaratmaya başlayabilir. Ağaçlar vejetatif geliştikçe sürgünler birbirlerine girmeye başlayacaklardır. Ceviz ilk 7-10 yıl hızlı bir gelişme gösterecektir. Dolaysıyla bence araya Bağ, Şeftali, Badem vb. türleri dikmek çokta doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bahçenin yaşı belli değil. Ancak çok yıllık bitkilerden Dış Mekan Süs Bitkilerinin fidanlarını dikmek ve bunları repikaja almak daha doğru olur diye düşünüyorum. Bu arada 1200 m. rakım badem için çok ta uygun bir rakım değil. En geç çiçeklendiği bilinen Guara, Yaltınski, Pirimorski gibi çeşitler bile bu rakımda risk taşıyabilir. İfade ettiğim gibi siz kapama bahçe kurmuşsunuz. Bence Başka bir kültür bitkisini araya dikmemekte fayda var. Eğer alan değerlendirilmek isteniyorsa Süs bitkisi (Dış Mekan ) alternatifi düşünülmelidir. Saygılarımla

Eski 21-03-2007, 23:48   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2007
iyi günler,
ismail bey yazdıklarından anladığım kadarıyla ankara bölgesinde geç çiçek açan Ferrastar, Ferragnes, Ferraduel,Yaltınsky, Nitinsky, Primorsky , türündeki badem ağaçlarını dikmemiz gerekiyor. dikilecek bademler için bahçenin bakısının kuzey cephe ve hafif tepelik bir yer olması gerektiğine inanıyorum. nedeni ise kuzey cephe geç ısınacağından ağaçlarında uyanması gecikir ve geç donlardan etkilenmez diye düşünüyorum. Tepelik olmasının nedeni ise soğuk havanın bahçede depolanıp kalmasını engelleyerek ağaları dona karşı korumak.(lütfen yanlışım varsa düzeltin).
ayrıca bazı bölgelerde uygulanan ve benimde şahit olduğum olaylardan biriside, ilkbaharda ağaçlar uyanmak üzere iken ağaçlara bolca soğuk su vermek. bu şekilde ağaçın kökleri soğuk suyun etkisi ile uyanmayı geciktiriyor ve geç donların etkisi azaltılıyor.
size sormak istediğim; 1.bademlerde şekil ve ürün budaması hakkında detaylı bilgi nereden bulabilirim. 2. Ağaçların özellikle bademin geç açmasını sağlamak için yapmamız gereken herhangi bir kültürel önlem **** kullanabileceğimiz kimyasal madde varmı?

mmbas88 ve KorayS beğendi.
serkoloji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 07:58   #85
Ağaçsever

Sn.Serkoloji;
Badem plantasyonu için yer seçiminde dikkat ettiğimiz hususlara kısmen değinmişsiniz. Bahçe yeri düz ve cep diye tabir edilen yerler olmamalıdır. Don hava akımının olduğu mevkilerde zarar yapamamaktadır. Eğer don ceplerinde ise don tabakası çöküp rahatlıkla zarar verebilmeketedir. Bu nedenle hava akımının olması ****** önemlidir. Diğer hususlarda haklısınız. Ancak kış sulamaları kök bölgesinde serinletici etki yaparken bir taraftanda kök bölgesine zarar verebilir (Durgun su) ..Bu nedenle sizin anacınız kök bölgesindeki nemden etkilenmeyen, Islak topraklara dayanım gösteren anaç niteliği taşımalıdır. Tohum anaçlarında bu durum sözkonusu olamaz. Bu nedenle ağır, su tutan, ıslak topraklarda yetişebilme niteliği taşıyan, uyuşma konusunda sıkıntı yaratmayan bir anaç olmalıdır. Böy ehibrit anaçlar artık günümüzde kullanılmaya başlamıştır. Viking ismi verilen anaç Badem X Şeftali X Erik X Kaysı melezi bir anaç olup yapısında erik kanı taşıdığı için ıslak topraklar için süper bir anaç diye bilinmektedir.
Badem türünde terbiye sistemi; Modifiye lider terbiye sistemi olmalıdır. Ancak bu sistemi uygulama olarak göstermek gerekir.
Yine geç çiçeklenmeyi sağlamak için; Göztaşı uygulaması yapılabilir; 3-4 gün geç çiçeklenmeyi sağlamaktadır.
Bunun haricinde geç uyanmayı sağlayan başka bir yapı yok.
Saygılarımla..

mmbas88 beğendi.

Düzenleyen ismailtosun77 : 26-03-2007 saat 10:35
Eski 24-03-2007, 00:08   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2007
merhaba ismail bey ben bandırma da çiftçilik yapmaktayım.daha önce burada yazışmıştık. benim tarlamın yanındaki tarlada badem fidanları bulunmakta.yani komşu tarlamda .ben geçenlerde bu adamla konuştum.acı bademe aşılanmış teksas cinsi badem fidanlerı var.birde bunun tozlayıcısı nomporeil .yalnız fidanlar tüplü değil.buradan söküp senin tarlana aynı gün hemen ekersek hepsi tutar dedi.tabi tutmayana garanti verdi ertesi yıl tutmayanları ücretsiz vericek.ama az önce tozlaşmanın günlerinden bahsetmişsiniz.uyuşmazmı bu iki cinsin günleri?bizim buralarda rüzgar çok kuvvetli eser.ayrıca ağacı dona karşı sigortalama ağaç başına 10 ytl olduğunu öğrendim. bunun yarısını devlet karşılıyor.bize düşen rakam 5 ytl.bu sigortadan her yıl faydalana bilirmiyiz?birde az önce okudum buradan ağaç başına ortalama verim herşey doğru yapıldığında ne kadar?5-7 kg yazmış arkadaş doğrumu?sulama tapasak bu rakam artarmı?ben sulama yapıldığında 200 kg kabuklu badem verimi okumuştum biryerde .yardımcı olursanız sevinirim.

makay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 11:40   #87
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi makay Mesajı Göster
Merhaba İsmail Bey ben Bandırma' da çiftçilik yapmaktayım. Daha önce burada yazışmıştık. Benim tarlamın yanındaki tarlada badem fidanları bulunmakta. Yani komşu tarlamda . Ben geçenlerde bu adamla konuştum. Acı bademe aşılanmış teksas cinsi badem fidanlerı var. Bir de bunun tozlayıcısı nomporeil . Yalnız fidanlar tüplü değil. Buradan söküp senin tarlana aynı gün hemen ekersek hepsi tutar dedi. Tabi tutmayana garanti verdi ertesi yıl tutmayanları ücretsiz vericek. Ama az önce tozlaşmanın günlerinden bahsetmişsiniz. Uyuşmaz bu iki cinsin günleri? Bizim buralarda rüzgar çok kuvvetli eser.

Ayrıca ağacı dona karşı sigortalama ağaç başına 10 ytl olduğunu öğrendim. Bunun yarısını devlet karşılıyor. Bize düşen rakam 5 ytl. Bu sigortadan her yıl faydalana bilir miyiz?

Bir de az önce okudum buradan ağaç başına ortalama verim herşey doğru yapıldığında ne kadar? 5-7 kg yazmış arkadaş doğrumu? Sulama tapasak bu rakam artar? Ben sulama yapıldığında 200 kg kabuklu badem verimi okumuştum biryerde .

Y
ardımcı olursanız sevinirim.
Sayın Makay, mesajınızı yazım kurallarına uygun yazmanızı rica ederim. Bu şekilde okunması da, anlaması güç. Baş harfler büyük ve nokta sonrası boşluk olursa daha rahat okunmakta. Bir mesaja pek çok soru koymanız durumunda bunu ayrı paragraflarda ifade ediniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 10:46   #88
Ağaçsever

Sn.Makay sulama verimi direkt etkileyen bir uygulamadır. Sulamanın yanısıra kullanılan anaç, çeşidin gelişme kuvveti, Ağacın yaşı, seyreden iklim şartları ve uygulanan bakım koşulları verime yansır. birinin ekisikliği verimi düşürür.
Anaç tohum anacı ise çeşit verimli ise diğer şartlar normal koşullar içerisinde ise ağaç başına (Verime yatmış) 3-5 kg iç meyve alma şansınız var diye düşünüyorum.
Texas ile Nonpareil çeşidinin çiçeklenme takvimleri son 2-3 gün çakışmaktadır.Siğorta ise ile ilgili doğru bilgileri TARSİM den temin edebilirisiniz. Size en yakın ilçe müdürlüğüne başvurarak detaylı bilgi almanızı öneririm .
Saygılarımla

Eski 26-03-2007, 20:11   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailtosun77 Mesajı Göster
mine hanım isminizi ağaçlar net isimli sitede gördüm ve yazma gereği duydum.

Ben yalovadan ismail. Araştırma enstitünde Zir. Yük. Müh. Olarak görev yapıyorum. badem yetiştiriciliği uzmanlık alanım. sormak istediğiniz teknik bilgiler için 0226-8142520 veya 0569675566 nolu telofanlardan bana ulaşabilirsiniz.

önemli bir hatırlatma Bakanlığımız Badem ve Ceviz yetiştiriciliği ne karşılıksız dekar başına 250 YTL destek vermektedir.
her hangi bir şehirde olabilir mi..**** kaç ytl verilir..nasıl başvurucaz..bilgilenidirirseniz çok mutlu olucam..

erdem çolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 08:03   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Smile toprak analizinin hangisini yaptırmalıyız

ismail bey merhabalar ben dün sizinle telefonda görüşmüş ve kısa bir bilgi almıştım sizin bana ilk öneriniz toprak analizi konusunda olmuştu internetten gördüğüm kadarıyşa toprak analizinde bir çok çeşit var sanırım topraktaki her tür mineral için ayrı bir analiz yapılması gerekiyor bu durumda benim toprağımda hangi analizleri yaptırmam gerekiyor bukonuda bana bilgi verirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

alper kılıç

alper111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024