agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2006, 15:11   #31
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
İsmail Bey, biz de diyorduk geçen ay yazdığı mesajdan sonra İsmail Bey kayboldu Yine hoşgeldiniz diyelim. Desteğiniz için teşekkür ederiz.

Bu devlet desteklesinde minimum 10 da şartı aranıyor mu ?
Zeytinde bu şart var da.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 17:19   #32
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Syilmaz, gözünüzden kaçmıyor bakıyorum

İsmail Bey, hoş geldiniz

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 21:06   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2006
badem yetiştiriciliği

hasan bey öncelikle kendimi tanıtıyım yalova merkez araştırma enstitüsünde sert kabuklu meyveler konusunda özellikle ceviz ve badem yetiştiriciliği ve ıslahı konusunda 27 yıl lık calışmalarım oldu.
Cevizle ilgili 4 bademle ilgi 1 kitabım mevcuttur.

o bölgede badem yetiştirilir. önemli olan toprak analizinin yapılması ve ilk bahardaki gec donlara uygun olan badem ceşidi dikilmeli. öncelikle yerin yön kısmı ne durumda (güney doğu veya kuzey batı gibi) çünki badem dikiminde yön cok önemli.

aklınıza takılan ceviz ve badem konusundaki her konuda burada olup bu siteye destek vericem yeriniz hakkında biraz daha bilgi verirseniz dikilecek ceşitler hakkında da yardımcı olurum

yavuzceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 21:21   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz yavuzceviz.
Sizin gibi uzmanların sitemizde yer alması ve bilgilerini bizlerle paylaşması bizleri çok mutlu ediyor.
Soruyu soran Hasan42 bir süredir foruma giriş yapmıyor. Giriş yaptığı zaman toprak ve arazi yapısını ayrıntılı olarak açıklayacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Üyeler için Kullanım Kılavuzu sayfasında forumu sağlıklı kullanabilmek için gerekli bazı bilgileri bulabilirsiniz

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 21:32   #35
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yavuz Bey selamlar,

Uzmanların sitemize verdikleri destekle güçleniyoruz.
Yavuz Bey lütfen bilginiz ve tecrübeniz olan her konuda katkı koymaya çekinmeyin.

Hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz.

Eski 15-12-2006, 00:24   #36
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Yavuz Bey Hoşgeldiniz

Yalovalılar, çekimserliği atıp katılıma başladılar.
Hoşgeldiniz Yavuz Bey,
Sizi gıyabınızda tanıyorum, burada bulunmanız çok anlamlı...
İnşallah ilerleyen zamanlarda beklemediğiniz, sürpriz sorularla biraz başınızı ağrıtacağım. Forum ile temasta bulunmanız dileğiyle

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 08:23   #37
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Hoşgeldiniz Yavuz Bey,

İnternetin en geniş Türkçe bitki kaynağına hoş geldiniz. Umarım Her konuda olduğu gibi badem de de burada bir arşiv oluşturabilriiz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 16:15   #38
Yeni Üye

flyakan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Merhabalar,
Ben badem hasadının hangi aylarda yapıldığını ve ağaç başına **** dekara ortalama ne kadar verim alınacağını merak ettim doğrusu.Bilgilendirirseniz sevinirim

flyakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 01:54   #39
Yeni Üye

GÖKHAN BOZKURT's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2006
Merhabalar; Önce badem ağaçlarının hasadı 3 çeşittir; ben Datça bölgesi için yazıyorum.
1) Çağla iken (Mart ayının sonları ile Nisan ayının başları) Normal bir ağaçtan alacağınız çağla 15-20 kilo.
2) Buz badem dediğimiz yaş badem (Haziran ayının sonları ile Temmuz ayının başları) Hasadı isteğe göre; ya ağacı tam toplarsınız, **** iç bademe bırakırsınız. Bu durumda normal bir ağaçtan 4-5 kilo iç çıkartabiliriz.
3) En son toplanan badem. Ağustos ayı içerisinde. 5-8 kilo kabuklu veya 3-4 kilo iç badem. (Kuruyemişçilerde satılanlardan) Kolay gelsin.

GÖKHAN BOZKURT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 09:34   #40
Ağaçsever

syılmaz merhaba, "Modern badem yetiştiriciliği" isimli kitabımı talep ederseniz gönderebilirim. Anaçlar-çeşitler, yetiştirme teknikleri, döllenme biyolojisi vb. tüm konuları kapsamaktadır.
Saygılarımla

Düzenleyen ismailtosun77 : 26-02-2007 saat 15:55
ismailtosun77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 09:56   #41
Ağaçsever

Değerli Badem dostları; Badem yetiştiriciliğinde en önemli sorun çeşittir. Çünkü badem soğuklama ihtiyacı en düşük meyve türlerinden birisidir. Ancak Yaltınsky, Primorsky, Piciantly, Ferragnes, Ferraduel gibi geç çiçek açan çeşitlerde soğuklama ihitiyacı 1000 saate kadar çıkmaktadır.

Bu nedenle; eğer badem yetiştiriciliğine karar verilecekse; öncelikle
toprak Analizi (Badem killi topraklarda asla yetişmez, yine badem toprak PH sinin 8-8.5 olduğu değerlere kadar yetişme şansı vardır.)

Sulama; Dikimi takiben ilk 2 sene sulama büyük önem arzetmeketdir. daha sonraki yıllarda ise sulama verimi doğrudan etkileyen bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uygun çeşit; eğer plantasyon oluşturlacak bölge ege, Akdeniz, GAP bölgesi, ise sooğuklama gereksinimi düşük çeşitler de kullanılabilir ama mümkünse geç çiçek açan, ikiz meyve oranı düşük çeşitler tercih edilmelidir.

Anaç; badem de en önemli konulardan birisi anaçtır. Halen piyasada bulunan badem fidanlarının büyük kısmı tohum anacı üzerine aşılı çeşitlerdir. bizim tavsiyemiz GF677 klon anacı üzerine aşılı çeşit olmalıdır diyoruz.

Sonuç olarak; BADEM DE KENİNLİKLE ÇIPLAK KÖKLÜ FİDAN TERCİH EDİLMEMELİDİR. TÜPLÜ-AŞILI FİDAN MUTLAKA TERCİH SEBEBİ OLMALIDIR. ÇÜNKÜ ÇIPLKA KÖKLÜ FİDANLARDA SAÇAK KÖK OLUŞUMU ZAYIFTIR. DİKİMİ TAKİBEN FİDAN KAYBI YÜKSEK OLUR.

Saygılarımla..

rise_com beğendi.

Düzenleyen ismailtosun77 : 26-02-2007 saat 15:57
Eski 21-12-2006, 14:10   #42
Ağaçsever

Mine Hanım Merhabalar; Evet Badem ve Ceviz'de bu şart var. Yani Bakanlığımız bu türlerde en az 10 dekarlık alanda ve sertifikalı fidan kullanmak kaydı ile size karşılıksız destek veriyor.

10 dekar karşılığında 2500 YTL destek alacaksınız.
Ancak..sizin Çiftçi Kayıt sistemine üye olmanız gerekiyor (ÇKS) . Bunun içinde size en yakın İlçe Tarım Müdürlüğü'ne gidip ÇKS ye kayıt olmanız önem taşımaktadır. (Arazinizin tapunusunun olması gerekiyor.)

Yeni bir haber daha vereyim. 10 yıllık kira sözleşmesi yapıp (En az 10 da.) yine destek alabileceksiniz.

unutmayın 2 dönem destek var biri 31 Aralığa kadar diğeri 31 Mayıst-2007 de bitiyor.

Daha detaylı bilgi için resmi gazetenin ("rega.basbakanlik.gov.tr")10.05.2006 tarih ve 2006/19 sayılı tebliğinde bulabilirsiniz. saygılarımla...

Eski 21-12-2006, 18:01   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2006
bütün ağac dostlarına merhaba ortalama haftada 3-4 kez burada olucam hertürlü ceviz ve badem konusundaki sorunlara elimden geliğince yardımcı olacağım.

badem yetiştiriciliği konusunda bilhassa fidan dikimi araştırmalarında cıplak köklü badem fiidanın tutma oranının eğer şartlara (zamanında dikim) uygun dikimi yapılırsa çok yüksek olduğu hatta sağlık acısından daha direncli olduğu kanıtlanmıştır.

tüplü fidanlar sera üretimi olduğu için dışarı dikimde fidan pişkinliği yeteri kadar olmadığı için uclarda kuruma oranı artmaktadır. aynı zamanda fidanlar çok zayıf kalmaktadır.

tüplü fidanın 2 yaşındaki hali cıplak köklü fidanın 1 yaşındaki kadar gelişme göstermez. çiplak köklü fidanın kökün zayıf olması sözkonusu değil tam tersi daha kuvvetli kök yapısına sahiptır.

Mümkün ise gerçekten deneme yapan araştırmacılardan bilgi öğrenilmeli. toplama bilgi ile buralara yazı yazıp vatandaş yanlış yola yönlendirilmemeli. yalnız badem için değil diğer meyve fianlari içinde gerçeği yazmamız gerekli. saygılarımla...

yavuzceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 18:47   #44
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yavuz Bey aslında üretici bazında bakarsak,genelde fidan seçiminde hataya düştüklerini görüyoruz. Koca koca söküm veya kaplı fidanlarla bahçe tesis etmeye çalışıyorlar.

Ben şahsen bahçe tesisinde istediğim yaş, form ve pişkinlikte tüplü fidan bulursam onu kullanmayı tercih ediyorum. Elbette tüp içerisindeki kök yapısına da bakıyorum.Tutma şansı çok yüksek. Çıplak köklü fidanlarda ise sizin de dediğiniz gibi dikim zamanı ve şartları çok önemli. Eğer bu şartları sağlıyorsanız fidan gerçekten üstün bir gelişim gösterebiliyor. Ancak arada tutmayanlar olursa parseldeki boşlukları tamamlamak gerekiyor.

Bu durumda belki de, her iki yöntemin yararlarını, birbirlerine üstünlüklerini, uygulama avantaj ve dezavantajlarını, bahçeyi tesis zamanımızı ortaya koyup bahçe tesisinde kullanacağımız fidanların seçimini ona göre yapmalıyız.

Eski 22-12-2006, 09:15   #45
Ağaçsever

Değerli Arkadaşlar; "Aynası iştir kişinin lafına" bakılmaz sözüne atıfla ; Tarım işi tecrübe ve bilgi birikimini gerektiren bir hadise olduğunu ifade etmek isterim. Halen ülkemizde Enstitümüzün gerek Badem gerekse Ceviz konularında ciddi anlamda araştırma yapan bir kurum olduğunu ifade etmem gerekir. Özellikle Ceviz Konusunda Elde edilen Araştırma bulguları GERÇEK ANLAMDA Dr.Hayati ÖLEZ ve Dr.Gültekin Çelebi'den itibaren günümüze kadar intikal etmiştir.

Bakın; Meyvecilikte yapılan bir hata asla hatayı kaldırmaz. Siz, doğru çeşidi ve doğru anacı seçmez iseniz ileriki yıllarda dönülmez hataları da beraberinde getireceksiniz. Bugün ceviz denilince akla gelen ilk şey sorun. Nedenmi? uygun çeşitlerin uygun ekolojilere önerilmemesi, ticari kaygıların ön plana çıkarılması, gibi nedenlerdir. Bu nedenle tüm bahçe kuracak kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus; tekniğine uygun hareket etmektir.

Ülkemizde ceviz yetiştiriciliği konusunda ilk akla gelen isimler Sn.Prof.Dr.S.Mehmet ŞEN hocamızın "Modern Ceviz Yetiştiriciliği" ile Sn.Prof.Dr.Yaşar AKÇA hocamızın ceviz ile ilgili bilimsel kitapları inanıyorumki sizi doğruya götürecektir.

Bahçe tesisi yüksek maliyet gerektiren bir entansif uğraştır. Badem de kök yapısı ile ilgili yapılan araştırmalar; Çukurova üni.Zir. Fak. den Prof. Dr. Ali KÜDEN (1999 ) ile yine Californiada yapılan araştırmalarda (Almond Production Manuel Sayfa .84 1996)

Badem de adventif (Saçak kök) kök oluşumunun diğer meyve türlerine oranla çok zayıf olduğu ifade edilmektedir.. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Eğer siz çıplak köklü fidanı aynı gün dikmez iseniz fidan kaybı yüksek olmaktadır. Kaplı yani tüplü fidanlarda dikim zamanının genişliği, saçak kök oluşumunun yoğunluğu çok önemlidir. Tüplü fidanlarda fidan çapı, boyu , çıplak köklü fidana göre zayıf olması doğaldır. Çünkü tüp (Torba) içerisinde fazla vejetatif gelişme göstermesi zaten beklenen bir hadise değildir. Ancak tüplü fidan ile bahçe tesisi yapıldığında doğru besleme (Gübreleme-Bakım) yapılır ise fidan hiç bir sıkıntı olmadan toprağa tutunacaktır.

Son olarak üreticilerimize önerimiz; Gerek Badem gerekse ceviz Fidanı talebinde mutlaka kamu kurum ve kuruluşlarının tercih edilmesi yanlışa gitmemizi engeller.

Özellikle badem de TİGEM ler (D.Ü.Ç.) ciddi anlamda ismine doğru tüplü fidan üretimi ile üreticilerimizin yanındadır. Ülkemizin en önemli tarım kuruluşlarından biri olan (TİGEM=DÜÇ=KAMU ) TİGEM' in tüplü fidan üretimindeki espiriside budur. Üreticinin mağdur edilmemesi hedeflenmiştir.
Yine ceviz fidancılığında enstitümüz 2007 yılı sonunda önemli yerli, yabancı ,verimli çeşitleri (binlerce çöğür bu yıl aşılatılmış ) satışa arzedecektir.

Bunları ifade ederken "ne polemiğe girmek", nede "üreticileri yanlışa yönlendirmek" asla amacım olamaz. Bu yaklaşım içinde olup "Kendini Araştırıcı Zannedenlere" en güzel cevabı Bakanlığımız Teftiş Kurulu cevap vermiştir.Yaklaşımım: Doğru ve Bilimsel bilgileri siz ağaçseverlerle paylaşmak idi. Bundan sonrada paylaşacağız. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize saygılarımı sunuyorum.

Düzenleyen ismailtosun77 : 26-02-2007 saat 16:00
Eski 07-01-2007, 00:42   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2007
Arkadaşlar ben yeniyim niyetim bir badem bahçesi oluşturmak bunuda çekirdek ten yapmak istiyorum Bursa m.k.paşa nın dağ köylerinden birinde yapmak istiyorum bu yöreye uygun hangi çekirdeği nezaman dikmem gerekiyor,ayrıca en uygun çekirdeği nereden bulabilirim.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

durgut74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2007, 01:40   #47
Yeni Üye

GÖKHAN BOZKURT's Avatar

Merhaba, durgut74 (Mehmet) kardeşim. Önce bu sitedeki değerli mühendis arkadaşlarla irtibat kur, bahçe yapacağın bölgeye hangi badem türü uyum sağlıyor onu öğren, sonra geri bana dön. Ben sana tohumluk çekirdek gönderirim.
bir de şu var; ben geçen Eylül ayında saksılara 3'er adetten, 50 çekirdek dikmiştim onlar çıktılar. Toprağa dikmek için Şubat ayını bekliyorum.
Uygun bir yerde orta boy çiçek saksılarına 3'er tane çekirdek 2 cm. derinliğe dikersin 20 günde çimleniyorlar, hiç zaman kaybetmeden de sizin oralarda Mart ayında bahçene dikersin.
Zaten Mart ayına kadar da badem fidelerin dikilecek boya gelirler. Sağlıcakla kal.

Eski 07-01-2007, 19:42   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2007
Sayın Gökhan bey ilginize teşekkür eder,affınıza sığınarak soruyorum badem çekirdeğini gömmek için belli birzamanı olmadığını anlıyorum. Hemen çimlerin çıkmasını bekleyebilirim. peki çekirdekleri sıçak ortamda bekletmem gerekmiyor mu? malum buralar bu mevsimde biraz soğuk oluyor. teşekkürler.

durgut74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2007, 21:08   #49
Yeni Üye

GÖKHAN BOZKURT's Avatar

Ben odamın bir tanesini çimlendirme işleri için ayırdım. Fevkalâde oluyor. Yalnız benim odada soba yanıyor. Her çeşit çekirdeği çimlendiriyorum. Tabi daha sonra aşılanacaklar. Hurma bile var bunların içinde.
Buraya yatla gelen yabancı bandıralı, Yeni Zelandalı turistlerle konuştum bana Ekmek Ağacı çekirdeği getirecekler, onlar olacak mı bakalım.

Eski 05-02-2007, 21:37   #50
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Hem buradaki yazılara hem de verilen linklere baktım ama diş bademlerini kuş zararından koruma yollarını göremedim.

Korkuluk mu asmak lazım?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 10:26   #51
Yeni Üye

GÖKHAN BOZKURT's Avatar

Üstadım; bizim buralarda bir laf vardır: "Bademin düşmanı çok olur" bunlar saymakla bitmez. Çeşitli kuşlardan tutun da tarla faresi, sincap, domuz, vs. Biz yalnız domuza karşı önlem alırız, diğerlerinin rızkı çıksın diye karışmayız.

Ayrıca ekolojik dengeye zarar vermemek için de her hangi bir önlem almayız.

Saygılarımla.

Eski 08-02-2007, 20:38   #52
Ağaçsever

Bademde anaç

Değerli Dostlar;
Badem yetiştiriciliğinde kullanılacak Anaç için öncelikle Dünyanın tercih ettiği Badem Klonal anaçları bilmemiz gerekir. Eğer badem de erken verime yatma , bol verim, ünüform bitki eldesi, uzun ömür, kuvvetli ağaçlar isteniyorsa kesinlikle GF677 Anacı tercih edilmelidir. Bu anacın tek zaafı vardır. Oda Nematod dur. Ancak bu olumsuz faktörün haricinde hçbir sıkıntısı yoktur. Yine GN22 gibi süper anaçlarda artık Dünya badem üretiminde kullanılamya başlamıştır.

Texas ile Ferragnes arasında çiçeklenme dönemi farklılıkları bulunmaktadır. Tozlayıcı olabilmesi için öncelikle aynı dönemde çiçek açmaları vede çiçek tozları uyuşmalıdır. Bu nedenle Ferragnes için en uygun tozlayıcı çeşit Ferrastar **** Ferraduel dir.

Eski 09-02-2007, 15:07   #53
Yeni Üye

GÖKHAN BOZKURT's Avatar

İsmail Bey, mesajınızı okudum gayette faydalı oldu. Bu "Ferragnes" badem anacını nereden temin edebilirim? Bir not düşerseniz veya sitedeki msn'mden iletirseniz inan çok makbule geçer. Kal sağlıcakla.

Eski 11-02-2007, 11:38   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Merhabalar.Ben yeni üyeyim, ben de düşünmekteyim badem bahçesi. Bandırmada ikamet etmekteyim,çitçilik yapmaktayım. 20 dönüm kadar düşünüyorum.

İsmail bey gibi bilgisi olan insanlardan ;bayağı birşey öğreniyorum . Benim tarlamın dört tarafıda zeytinlik,onun için ;ayçiçeği,buğday vs...ne eksem domuzlarca telef ediliyor.

Benim su sorunum olucak. Taşıma su ile damlama sulama yapabilirmiyim? Ayrıca badem için bandırma uygun mu? Zeytincilik çok yapılıyor. Zeytinle çiçeklenme dönemi benzermi? Ayrıca yumurta tavuğu kümeslerim var. Haliyle çok güzel yanmış hayvan gübresine sahibim. Bu gübreyi burada kullanmak istiyorum. İsmail bey sizce hangi tür fideye yönelmeliyim? Teşekkürler

makay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 11:41   #55
Yeni Üye

Ayrıca nar ağacı düşünmmekteyim.

Eski 11-02-2007, 11:41   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili Makay, sizi önce Yeni gelen arkadaşlar başlığına davet etsek.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 12:00   #57
Ağaçsever

Gökhan Bey merhaba; Ferraduel Ferragnes Ferrstar vb. bunlar çeşittir.. Ancak siz GF677 Anacını temin ederseniz (Masterplan Firması=Bursa da ) bu anaç üzerine aşılamak suretiyle bahçe kurabilirsiniz. Veya 677 anacının çeliklerini Enstitümüzden size ücreti mukabilinde köksüz olarak verelim; siz köklendirip üzerine bu Fransız çeşitlerini aşılayabilirsiniz. Saygılarımla

ENERJİİ beğendi.
Eski 12-02-2007, 01:16   #58
Yeni Üye

GÖKHAN BOZKURT's Avatar

İsmail Bey, alakanıza çok teşekkür ederim. Mart ayının 7'si gibi sizi arayacağım. Enstitünüzden köksüz olarak alalım kendim köklendiririm. Aşılama işini de inşallah seneye yaparım.

Saygılarımla.

Eski 13-02-2007, 02:10   #59
Yeni Üye

banada birileri yardımcı olursa sevinirim

Eski 13-02-2007, 13:29   #60
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Makay, çok farklı soruları bir kerede sorarsanız cevap almanız güç olur.

Badem başlığına nar düşünmekte olduğunuzu yazarsanız cevap gelmez. Yine badem başlığında damla sulama sorusu sorarsanız cevap alamazsınız.

İsmail Bey uğradığı zaman badem sorularınıza bakacaktır.
Selamlar.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024