agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2009, 18:14   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2009
bu badem konusunda okudum fiyatlar ile toptan kabuklu
diş bademleri 8-9
diğerleri 5-6 diye ama şimdi şöyle bir düşündümde bademin %20 iç badem verdiğini düşünsek yukardaki fiyatlar kuruyemişçinin sattığı fiyatlara geliyor peki nerde bunun kavrulması ayıklanması toptancının karı o zaman bu fiyatlar yanlış galiba
fiyatlar konusunda bilgisi olan varsa aşağı yukarı yazarsa iyi olur

ide59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 19:41   #302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Geçen yıl sert kabuklu yerli bademler 2 YTL den satılmıştı.

MVURUCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 20:41   #303
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bahçede ki badem ağaçlarından biri kurumak üzere yapraklarını döktü, zaten bahardan beri cansız bir hali vardı. Çok az yaprak aklıntıları var. 20 yıllık bu ağacı nasıl kurtarabilirim? Bu mevsimde dallarını kessem kurtulabilir mi?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 21:38   #304
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MVURUCU Mesajı Göster
teşekkür ederim bilgin için bende o fiyat olarak düşünmüştüm iç bademde 12 lira olarak
o zaman bu sitede bir üye fiyat vermiş sert kabuklu 5-6 diye olması imkansız iç badem o zaman 24-25 liraya tekabul etmesi gerekli

ceviz -badem karşılaştırması yaparsak fiyat kazanca göre ceviz daha karlı o zaman

Eski 13-08-2009, 22:14   #305
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MVURUCU Mesajı Göster
sizde badem varmı peki verim oranları için sormuştum varsa ne tür badem var kaç yaşında ve ne kadar veriyor

Eski 13-08-2009, 22:38   #306
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Yukardaki söylenenlerin tamamı doğru ve yanlış
Olayı önce düzeltelim.
Bademlerde iç verimi değişiktir. O yüzden hesaplamaların ona göre yapıması gerekir.
Örnekleyelim olayı:
Ferragnes çeşidi: ortalama verim yüzde 35
Picantili çeşidi :yüzde 50
Ferraduel çeşidi: yüzde 25
Nonperial çeşidi:yüzde 50-55
Birde iç anadoluda benim köyümde yetişen ismi bilinemeyn çeşit sert kabuklu yüzde 20
Şİmdi kabuklu badem fiyatlarını hesaplayalım.
Mantık kullancağız toptancı fiyatlarını bilmiyorum.
Kabuklu nonperial çeşidi. kuru yemişçide 13-14 lira kabuklu olarak satılıyor mantıksal olarak kabuğu ile toptan 3-4 lira arası olmalıki kabuklu kuru yemişçide 13-14 liraya satılsın.Ferraduel den 4 kilodan bir kilo iç aldığımzı içiniçini satacağız 2 lira olması gerek ki toptancıya 8 lira maliyet olsun 18-20 arası iç satılıyor. Afaki fiyatları göz ardı ediyorum bazı kuru yemişçilerde fiyatlar fazla ben Nevşehir için veriyorum.
Ferragnes içinde 3 lira uygun mantıksal olarak.
O yüzdende yukardaki fiyatların hepsi doğru
Yeni resimler çektim yüklemeye çalışıyorum. Bu arada benim tecrübelerime ve gözlemlerime göre şuan en verimli çeşitler picantili ve ferragnes. Nonperial çok popiler olmasına göre çekirdek ağılıkalrı çok düşük.
Gözlemlerim çiçeklenme dönemlerinin resimlerini çektiğim bahçedeki meyvelere ait kendi gözlemlerimdir. Kitaptan okuma değil.

ENERJİİ beğendi.
Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 22:51   #307
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Badem resimleri

Köyümde yetişen Farragnes teksas ve picantili çeşitlerine ait REsimler

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2009, 22:57   #308
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Badem resimleri

Resim33 8-9 senelik
Resim34 4 senelik
REsim35 4senelik picantili çeşidi
Yer nevşehir yaklaşık rakım 1100 metre 8 ağustos tarihli

Eklenen Resimler

ömür-uşak beğendi.
Eski 16-08-2009, 14:51   #309
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
sivas 5858 bademleriniz çok güzelmiş, hayırlı olsun. Bizdekiler yerli tür, ne olduğunu bilmiyorum. Badem de budama gerekir mi?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 16:42   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2009
Merhabalar bende aranıza yeni katıldım, Eskişehir bölgesindeki köyümde badem ağacı dikmek istiyorum foruma göz attım sormak istediklerim:

-herhangi bir kredi **** hibe durumu söz konusu olabilirmi.
-ağaçlandıracağım bölgeye en uygun badem çeşidini nerden öğrenebilirim, Eskişehirde bu işi yapan abiler arkadaşlar varsa hangi türde uygulama yapıyorlar
- fidanı en uygun ve güvenilir nereden temin edebilirim
- fidan fiyatı konusunda yaklaşık bir fiyat verebilirmsnz.

şimdidien çok teşekkürler

bademcik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 21:06   #311
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Bizim bahçede babam 15 sene önce nerden aldıysa bir badem ağacı var tek olduğu için midir nedir çok çiçek açıyor az meyve yapıyor(büyük yoğurt kovası kadar) çok sağlıklı gözüküyor acaba tozlama sorunu mu var? Çevrede birkaç fidancıya sordum badem fidanıda satmıyorlar satsalardı alacaktım birkaç tane.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 21:24   #312
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bizdekiler yerli tür, ne olduğunu bilmiyorum. Badem de budama gerekir mi?
Sn.nariçi,

badem fidan döneminde Modifiye veya goble şeklinde budama yapılarak taç verilir.

Büyük ağaclarda sadece iç dallar seyreltilir ve güneş girmesi sağlanır.

Kuru ve verimsiz dallar budanır.

Yetişkin ağaçlar bunların dışında budanmaz.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 21:57   #313
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bademcik Mesajı Göster
Merhabalar bende aranıza yeni katıldım, Eskişehir bölgesindeki köyümde badem ağacı dikmek istiyorum foruma göz attım sormak istediklerim:

-herhangi bir kredi **** hibe durumu söz konusu olabilirmi.
-ağaçlandıracağım bölgeye en uygun badem çeşidini nerden öğrenebilirim, Eskişehirde bu işi yapan abiler arkadaşlar varsa hangi türde uygulama yapıyorlar
- fidanı en uygun ve güvenilir nereden temin edebilirim
- fidan fiyatı konusunda yaklaşık bir fiyat verebilirmsnz.

şimdidien çok teşekkürler
Sn. bademcik, hoşgeldiniz.

Badem ağacı için devlet dönüm başı (1000m2) hibe şeklinde yardım ediyordu.
10 dönüm den aşağı vermiyordu.
Bu yıl durumu bilmiyorum.

Seçeceğiniz ceşit erken ilkbahar soğuklarına dayanıklı olmalı.
- 4 ve -5 derece soğuğa dayanır.
Çicek ve çağla döneminde - 1 ve -2 derecenin altında soğuk vurur.

Badem fidanını mutlaka sertifikalı satıcılardan alınız. Fiatları 4 veya 5 lira kadardır.

Badem kazık köklüdür. Sacak kökler azdır.
Sulama yaplırken kesinlikle kök dibine su vermeyiniz. Su köke temas etmemeli.
Fidanın kök bölgesi toprak ile yükseltilmeli ve su bir karış uzağına verilmeli.
Yoksa su fidanın kökünü çürütür.

Badem ağaçları tozlanma ve döllenme gerektirir.
4 dönüme 1 kovan arı önce tozlanma sonra döllenme için gereklidir.
Yoksa verim düşük olur.

Arazinin taban suyu düşük olmalı, ya da eyimli olmalı.
Yağışların bol olduğu kış aylarında tarlanızdaki taban suyu bir ay kalırsa fidanlarnız kurur.

Kök hastalıkları özellikle kök kanseri için dikim öncesi mutlaka ilaçlama yapınız.

Saygılar

ENERJİİ ve Sofii beğendi.
Eski 25-08-2009, 22:09   #314
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Bizim bahçede babam 15 sene önce nerden aldıysa bir badem ağacı var tek olduğu için midir nedir çok çiçek açıyor az meyve yapıyor(büyük yoğurt kovası kadar) çok sağlıklı gözüküyor acaba tozlama sorunu mu var? Çevrede birkaç fidancıya sordum badem fidanıda satmıyorlar satsalardı alacaktım birkaç tane.
Badem ağacında tozlamayı ve döllenmeyi arılar yapar.

Ağacınız çok güzel çicek açsa bile, eğer bu dönemde havalar çok yağışlı giderse arılar kovanlarından çıkamazlar.

Verim o yıl az olur.

Bu durum o dönem çiçek açan tüm ağaçlar için geçerlidir.

İlbaharda yani çiceklerin meyve tutumu sırasında 250 ppm Bor püskürtülürse
%10 daha fazla verim alırsınız.

Saygılar

Sofii beğendi.
Eski 25-08-2009, 22:20   #315
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bahçede ki badem ağaçlarından biri kurumak üzere yapraklarını döktü, zaten bahardan beri cansız bir hali vardı. Çok az yaprak aklıntıları var. 20 yıllık bu ağacı nasıl kurtarabilirim? Bu mevsimde dallarını kessem kurtulabilir mi?
Sn.nariçi,

badem ağacının ömrü 50 ile 100 yıl kadardır.

İyi bakım görmediyse 20 yılda ömrünü tamamlayabilir.

Bunu genç sürgünler vermemesinden de anlayabilirsiniz.

Yeni sürgün vermesi için kalın dalları kesiniz.

Dallarını tamamen kesmeyiniz, bir yıl sonra sürgün vermesini bekleyiniz.
Eğer tamamen keserseniz, badem ağacının küsmek gibi bir huyu olduğunu öğrenirsiniz ve ağacınız kurur.

Saygılar

Sofii beğendi.
Eski 29-08-2009, 01:51   #316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Badem çeşitleri hakkında bir video izlemeye değer video icin tıklayınız

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 02:46   #317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2009
Yeni dikilen badem fidanları çok hızlı büyüdü 16 aylık ama 4 yaşıda gibi

aliergin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 20:59   #318
Ağaç Dostu

Maşallah diyelim o zaman

Eski 04-09-2009, 21:29   #319
Yeni Üye

BADEM TARIMI HAKKINDA ÖN BİLGİLER
A-GİRİŞ:
Ülkemizde son yıllarda badem tarımına olan ilgi giderek artmaktadır. Sadece meyve üreticileri değil tarım dışı sektörlerde görev yapanlarda ilgilenmektedir. Bunda kuruyemiş piyasasında başı çekmesi etkili olmaktadır. Örn: Üreticiden iç badem alış fiyatı 12-13 TL satış fiyatı 20-25 TL dir.
Yerli badem üretimimiz 40,000 ton sert kabuklu badem olup iç randımanı %18-20 olduğuna göre yıllık iç badem üretimimiz 8,000 ton yıllık olup bu miktar iç tüketimi bile karşılayamamakta ve 2,000 ton ithal edilmektedir. Yerli bademler ithal bademlere göre daha ucuz satılmakta (irilik-tat-görünüm gibi kalite özellikleri düşük olduğundan)
Bu nedenlerden dolayı günümüzde badem bahçesi tesis etmek akıllı bir yatırım olması için ithal çeşitler kullanılması kaçınılmazdır.
B- İKLİM İSTEĞİ: Badem tarımı için tipik Akdeniz iklimi (yazları sıcak ve kurak , kışları ılık ve yağışlı ) olan yerlerde yetiştirmek ideal olmakla birlikte odunsu kısmı -20-30ºC ye kadar dayanabilmesi kış soğuklarının yüksek olduğu yerlerde bile yetişmektedir. Burada en önemli faktör fenolojinin başlangıcındaki düşük sıcaklıklardır. Örn: Çiçek tomurcukları -2 -4 ºC ye dayanabilmesine karşın açmış çiçekler -1,5 ºC de çağla döneminde ise -1ºC de dondan zarar görür. Badem ağacı +5 derecenin altında 90-400 saatlik bir dinlenmeye de ihtiyacı vardır( meyve gözlerinden meyvenin oluşabilmesi için)
Bu nedenlerden dolayı uygun iklimin ve geç çiçek açan (10-14 gün yerli bademe göre) çeşitlerin seçilmesi badem bahçesini karlı bir yatırım haline getirebilir.
C – TOPRAK İSTEĞİ ve ARAZİ SECİMİ:
Arazi güneye bakan yamaçlarda (meyilli araziler don açısından daha güvenilir) olması ve toprak yapısı derin (2 m ye kadar) süzek su tutmayan(geçirgenliği iyi) verimli topraklarda kurulması öncelikli tercihler arasındadır.
D – ANAÇ ve ÇEŞİT SEÇİMİ :
Badem ağacının kökünü oluşturan anaçların secimi ticari bahçe tesisinde büyük önem taşımaktadır
a) Tohum Anacı: En fazla kullanılan anaçtır.
b) Erik Anacı: Ağır su tutan arazilerde kullanılır ama bazı çeşitlerle uyuşmaz
c) Şeftali Anacı: Kumsal nemetodla bulaşık topraklarda kullanılır ama ömrü kısa olur.
d) Klon Anaçlar: (GF677 ve GN22) Şeftali x Badem melezi olup labaratuar şartlarında üretilir. Diğer anaçlara nazaran kuvvetli gelişir , erken verime yatar (3,yıl yemeye 4, yıl satmaya başlanır) kirece dayanıklıdır
Kaliteli çeşitlerden fidan dikerek bahçe kurulması meyve yetiştiriciliğinin başlangıcıdır. Kaliteli fidanda istenen özellikler ( geç çiçeklenme,kendine döllenmesi, bol verimli ve iç randıman yüksek %40-60,çift meyve oranı en az %5 olması , önemli badem hastalıklarına karşı dirençli olması gibi )
Üretimi yapılan bazı çeşitler
Nonpareil(ABD): Geç çiçeklenir * İç meyve 1,2 gr* ikiz oranı % 4*Randıman %63* döllenme Tekas(21 gün )
Teksas(ABD): Geç çiçeklenir * İç meyve 1,6 gr* ikiz oranı % 25*Randıman %50* döllenme Nonpareil(7 gün )
Ferragnas(FR): Geç çiçeklenir * İç meyve 1,4 gr* ikiz YAPMAZ*Randıman %32* döllenme Ferraduel
Ferraduel(FR): Geç çiçeklenir * İç meyve 1,3 gr* ikiz YAPMAZ*Randıman %35* döllenme Ferragnas
Süpernova(İTLY) Geç çiçeklenir * İç meyve 1,5 gr* ikiz %19*Randıman %36* döllenme KENDİSİ
Ülkemizdeki mevcut tescilli çeşitlerle (geç çiçeklenen ve karşılıklı tozlaşmayı da önem verilerek çok verimli ticari bahçeler kurulmaya başlanmıştır)
BAHÇE KURULMASI İÇİN HAZIRLIK ÇALIŞMALARI:
1* Fidan sparişleri bahçe tesisin den en az 1 yıl önceden yapılmalıdır
2* Arazi aşırı meyilli ise tesviye işlemleri yapılır dekara 4-5 ton hayvan gübresi atılır ve derin sürüm yapılır.
3* Fidan yerleri işaretlenir (düz arazide kare dikim 6*6 **** 7*7 )meyilli arazide kontur dikim (ÇAPRAZ)
4* Dikim zamanı : Ilıman bölgelerde OCAK ayında , kışı soğuk gecen bölgelerde MART ayında
5* Fidan çukurları 70-80 cm derinlikte ve genişlikte olmalıdır. Fidanlar dikilirken aşı yerlerinin toprak içinde kalmamasına ve aşı yerlerinin hakim rüzgar tarafında olmasına dikkat edilmeli
6* Dikim aşamasında YANMIŞ HAYVAN GÜBRESİ+ SUNİ GÜBRE(DAP)+ÜST TOPRAK karıştırıl HARÇ edilir ve kök bölgesine gelecek şekilde konulur.
7* Dikim işi biten fidanlara mutlaka CAN SUYU verilir . 10 lt / fidan
8* Dikilen fidanların adaptasyonu(UYUMU) ve hızlı gelişebilmesi için 5 gr AGRİ SC+10 gr EKOHUMATE
9* Fidanlar kökleri HAFİF TRAŞLANIR(kazık köklü olduğu için fazla alınmaz) boyları toprak seviyesinden itibaren dik büyüyen çeşitlerde (TEKSAS) 40-50 cm den Yana giden çeşitlerde 60-70 cm den sıfırlanır,
10* Dikimi takip yaz budaması(ŞEKİL BUDAMASI Goble **** Modifiye LİDER) mutlaka yapılmalıdır

ENERJİİ beğendi.
Eski 05-09-2009, 00:35   #320
Yeni Üye

16 Aylık Badem Bahçesinden görüntü
Name:  29082009(007).jpg
Views: 8071
Size:  70.3 KB

ENERJİİ beğendi.
Eski 07-09-2009, 02:37   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2009
merhaba badem gönüllü arkadaşlar
bende karaman da badem yetiştirmek üzere devlet hazinesinden 49 yıllığına
100 dönüm(100.000m2) yer kiraladım. ancak badem için tereddütlerim sitede okuduklarım üzere arttı sebebi ise don olayları arazi tamamen badem için uygun ancak bu don olayına bir çare varmıdır. fidanın geç açmasından ziyade fidanın geç açmasını sağlayacak bir zirai çalışma varmı veya bi çare varmı. bademciler bana yardımcı olabilir mi yaklaşık 3000 adet fidan dikilecek. saygılarımla

Düzenleyen igunaslan : 07-09-2009 saat 11:53
igunaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2009, 01:07   #322
Yeni Üye

KEMAL CÜCE TARIM'A ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim foruma yazmış olduğum konu ile yakından ilgilenmişlerdir.birgün sonra telefonla bağlantı kurup kaygılarımı giderdikleri için ayrıca teşekkür ederim saygılar sunarım.badem yetiştirmeyi düşünen arkadaşlara en azında Kemal cüce tarım'ın tecrübelerinden faydalanmayı tavsiye ederim.

Sofii beğendi.
Eski 08-09-2009, 16:21   #323
Ağaçsever

adnanu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliergin Mesajı Göster
16 Aylık Badem Bahçesinden görüntü
Eklenti 101192
bu fotoğraflarda ki ağaçların araları kaç metre

adnanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2009, 18:20   #324
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi igunaslan Mesajı Göster
KEMAL CÜCE TARIM'A ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim foruma yazmış olduğum konu ile yakından ilgilenmişlerdir.birgün sonra telefonla bağlantı kurup kaygılarımı giderdikleri için ayrıca teşekkür ederim saygılar sunarım.badem yetiştirmeyi düşünen arkadaşlara en azında Kemal cüce tarım'ın tecrübelerinden faydalanmayı tavsiye ederim.

Burada kaygılarınızı giderseydi daha iyi olurdu, en azından badem gönüllü üyelerimizde okumuş olurdu

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2009, 23:43   #325
Yeni Üye

S.Arası 6m S.Üzeri 5m

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adnanu Mesajı Göster
bu fotoğraflarda ki ağaçların araları kaç metre
S.Arası 6m S.Üzeri 5m

Eski 09-09-2009, 00:53   #326
Yeni Üye

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Burada kaygılarınızı giderseydi daha iyi olurdu, en azından badem gönüllü üyelerimizde okumuş olurdu
badem gönüllü arkadaşım kaygılarımı kemal cüce tarım gidermiştir. seninde kaygıların varsa arayabilirsin istersen ama soruna cevap olarak don soğuklarına karsı nasıl bir mücedele olabilir diye tereddütlerim vardı onu giderdiler kaldı ki daha önce ki yazmış olduğum yazılarda kaygılarımı yazmıştım teşekkür ederim

Eski 10-09-2009, 00:02   #327
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi igunaslan Mesajı Göster
badem gönüllü arkadaşım kaygılarımı kemal cüce tarım gidermiştir. seninde kaygıların varsa arayabilirsin istersen ama soruna cevap olarak don soğuklarına karsı nasıl bir mücedele olabilir diye tereddütlerim vardı onu giderdiler kaldı ki daha önce ki yazmış olduğum yazılarda kaygılarımı yazmıştım teşekkür ederim
Ben sizin kaygılarınızı okudum, sizi nasıl ikna etti, onu sormuştum Hani başka bir üyemizde don soğuklarına karşı ağaçlarını nasıl koruyabileceğini öğrenmiş olurdu. Ben de.

Badem gönüllü dostun envor

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 03:04   #328
Ağaç Dostu

Merhabalar

Haklısınız; burada biz paylaştıkça varız
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster

Eski 13-10-2009, 00:22   #329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
kemalcuce,merhaba abi öncedende yazdım 1500.2000,üzerinde bagdem agacım var demiştim,bir kısmı verime oturdu.ama verim almada zorlanıyoz.nednide.sincap ve kuşlar.bu yıl nerdeyse verim alamadık.sayılır.ilaç bulduk ama biraz geç kaldık.anti-bissan diye bir ilaç buldum kulandımfaydasını gördüm.30 gün falan kuş ve sincap girmedi.ama yagmur yagdımı etkisi,gidiyo.birde çok pahalı,200grm,40 tl,olsun dedik ama şimdide yasaklandı diyolar.lanet 90.diye bir ilaç var çare yok çok tehlikeli ama bu ilcı kulanıcam bakalım bakalım bir sonuç alabilecekmiyim.size sorum şu olacak kuş ve sincabı yok edecek başka bir ilçaç varmı.bana file yapın diyolar.siz mersinlisiniz ben gülnardanım.bizim burda file olmaz.yardımcı olusanız sevinirim SAYGILAR.05303412988.

ato33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 23:15   #330
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
İlk diyeceğim Türkçe'yi doğru kullanınız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ato33 Mesajı Göster
kuş ve sincabı yok edecek başka bir ilçaç varmı.
Kuş ve sincabı yok etmek demek öldürmek demektir, inanıyorum ki yazınızı böyle bir canilik düşüncesiyle yazmamışınızdır. Sanıyorum kuşlar ve sincaplar gibi zararlıların gelmemesini sağlıyacak, uzaklaştıracak bir ilaç arıyorsunuz, değil mi

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024