agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 1 Gönderen Feijoa
  • 1 Gönderen tarku
  • 2 Gönderen Feijoa
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen Feijoa
  • 1 Gönderen tarku
  • 2 Gönderen Feijoa
  • 5 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen tarku

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2018, 10:41   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Badem Bahçesi Kurmak

Merhaba arkadaşlar Memleketim Çorum, Ankara'da yaşıyorum aklıma badem ağacı yetiştirmek geldi köyden uygun fiyata tarla alabilirsem eğer badem ağacı dikmek istiyorum, 1 senedir düşünüyorum gerekli sermayem var. Çorum'da badem yetişir mi ? Önerir misiniz ? 70 dönüme yakın yere dikeceğim, sulamasını yaz aylarında 3-4 kez yapabilirim. Maliyetim ne olur , sizce mantıklı bir yatırım mı ? Bu arada yaşım 20 (daha çok küçüksün diye düşünüyor olabilirsiniz 3 senedir ticaretle uğraşıyorum az çok piyasayı ve işleri biliyorum.) Araştırdığımda 5 sene sonra meyve vereceğini söylüyorlar badem fiyatlarını kıyasladığımda zaten ilk başta yaptığım masrafı 5. sene bademleri satarak karşılayabiliyorum. Ağaç başı 10 kg gerçekten alınıyor mu ? Sulanacak bakımları budaması hepsi yapılacak.

_Anonim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 11:20   #2
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Türkiyemizde çoğu ağaç yetişir o yönden hiç şüpheniz olmasın.

70 dönüm ciddi bir rakam. Bence ilk toprak analizi ile başlayın derim.
Daha sonrasında da toprak derinliğiniz uygunsa ki ceviz badem cinsleri kazık köklü yapıdalar ki çok önemli, tozlayıcıları ihmal etmeyin.

Sulama baştan bir sondaj ve depo ile damla sulama yaparsanız öyle gidip gelme durumunuzda olmaz. 3-4 kezle çok bir verim alamazsınız. Her sene budama çok önemli ticari bir meyvecilikte. Gübrelemeden tutun herşeyinizi dört dörtlük yapmak zorundasınız. Hatayı kabul etmez.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 13:24   #3
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
1-)ağaç başı 10 kg meyveyi bir badem ağacı bakımına göre 10-20 yıl sonra verir.
Bu da en iyi rakamdır ağaç başı diyebiliriz.ortalama da ağaç başı 5' kg verir.
2-)Bademi dediğiniz gibi susuz yapacaksanız tohumdan araziye dikin.Hiç sulamasanız bile o ağaç yetişir.hatta kendi haline bıraksanız bile..ama bu şekilde bir ekimle ve yaz mevsimi her ay bir kez gübreleme ve sulamayla az da olsa ekonomik bir sonuç alınır.
3-)eğer arazi sizinse hiç düşünmeyin dikin.ama çorumun iklimini bilmemiz lazım.ilkbahar geç donları 15-20 nisan dan sonra don olayı ne ölçüde?
4-)toprak derinliği 1.5-2m. Den az olmamalı.
5-)badem taşlı ve kireçli topraklara belki en dayanıklı meyve.
Ama killi topraklardan hiç hoşlanmaz.kokler yoğun killi topraklarda boğulur.iyi sonuç vermez ağaçlar kaybedilebilir.En azından killi-tınlı olmalı.
6-)Analiz yaptırın kil kireç tuz ph nedir bir görelim.
7-)Sulu tarım şansı olmayan yerlerde badem tohumdan dikilir.yerinde buyudukten sonra aşılanır.aşılayacağınız tür onerim ise Ferragnes ve tozlayıcı Ferraduel dir.
8-)Eğer ilk yıl iki haftada bir sulama yapabilcekseniz,ve gubreleyebilcekseniz doğrudan aşılı
Türleri de dikebilirsiniz..Vesselam.

_Anonim beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 15:14   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster

2-)Bademi dediğiniz gibi susuz yapacaksanız tohumdan araziye dikin.Hiç sulamasanız bile o ağaç yetişir.hatta kendi haline bıraksanız bile..ama bu şekilde bir ekimle ve yaz mevsimi her ay bir kez gübreleme ve sulamayla az da olsa ekonomik bir sonuç alınır.
3-)eğer arazi sizinse hiç düşünmeyin dikin.ama çorumun iklimini bilmemiz lazım.ilkbahar geç donları 15-20 nisan dan sonra don olayı ne ölçüde?
Ama killi topraklardan hiç hoşlanmaz.kokler yoğun killi topraklarda boğulur.iyi sonuç vermez ağaçlar kaybedilebilir.En azından killi-tınlı olmalı.
7-)Sulu tarım şansı olmayan yerlerde badem tohumdan dikilir.yerinde buyudukten sonra aşılanır.aşılayacağınız tür onerim ise Ferragnes ve tozlayıcı Ferraduel dir.
8-)Eğer ilk yıl iki haftada bir sulama yapabilcekseniz,ve gubreleyebilcekseniz doğrudan aşılı
Bu verileri nereden aldığınızı öğrenebilir miyim?

_Anonim beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 20:06   #5
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Tabi...
Muhtelif kaynaklardan... Devletin yaptığı çalışmalardan dokumanlardan,
Tarım programlarından,yetiştiricilerin kendi ağzından,badem üzerine yaptığım araştırmalardan,(ceviz işine girmeden evvel badem üzerine epey efor sarfetmiştik.)
Ve birtakım tecrübelerden...
Hepsini harmanlayıp öyle bir cevap yazdık...

latif.07 ve _Anonim beğendi.

Düzenleyen Feijoa : 01-02-2018 saat 20:07 Neden: hatalı yazım
Eski 01-02-2018, 20:58   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Tabi...
Muhtelif kaynaklardan... Devletin yaptığı çalışmalardan dokumanlardan,
Tarım programlarından,yetiştiricilerin kendi ağzından,badem üzerine yaptığım araştırmalardan,(ceviz işine girmeden evvel badem üzerine epey efor sarfetmiştik.)
Ve birtakım tecrübelerden...
Hepsini harmanlayıp öyle bir cevap yazdık...
Bu bilgiler sanırım biraz eski. 2. yaprak yılında verim vermeye başlayan badem bahçeleri kuruluyor. 10-20 yıl ve ağaç başı 5 kilo verim nerede yazıyorsa bayağı saçmalamışlar. Böyle bir verim ile kimse badem bahçesi kurmaz.

_Anonim beğendi.
Eski 01-02-2018, 21:51   #7
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Yalnız sayın Tarku,soran arkadaşın anlattığı kafasındaki düşünce ile ayda bir sulama ile pek bakım yapmadan ve büyük ihtimal programlı çapalama gübreleme yapmadan kurulacak bir bahçede bahsettim.Yoksa bakımlı bir bahçe olacak olduğu zaman 5-10 yılda söylediğim verim noktasına ulaşır...Ama kabuklu meyve olarak miktarlar ortalama bazda pek değişmez.Bir bademin kabuklu ağırlığı 3-4 gr dır. 1000 adet 3-4 kg yapar...Yani ağaç başı ortalamaları yine tahminimce 1000-2000 adet arası olacaktır.Daha fazlasını alabilmek ancak profesyonel ve sulama gübreleme ot mücadelesi ilaçlama v.s. İle mümkündür..Eğer soran kardeşimiz ortalamanın altında bir bakımla ya da hayati unsurları gerçekleştirmek kadarıyla yetinmek isteyerek bir bahçe kurmayı düşünüyorsa..ki benim anladığım bu,..
Böyle olduğu takdirde yine dediğim gibi kendisi planını 10-20 yıl sonraları ortalamayı bu şekilde düşünerek yapsın.Çünkü Ciddi bir bakımla sıradan bir yetiştiricilik arasında dağlar kadar fark var.Eğer profesyonel bir bakım yapılacak olsa söylediğim miktarlar 2 katına çıkar.

_Anonim beğendi.
Eski 01-02-2018, 23:30   #8
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Yalnız sayın Tarku,soran arkadaşın anlattığı kafasındaki düşünce ile ayda bir sulama ile pek bakım yapmadan ve büyük ihtimal programlı çapalama gübreleme yapmadan kurulacak bir bahçede bahsettim.Yoksa bakımlı bir bahçe olacak olduğu zaman 5-10 yılda söylediğim verim noktasına ulaşır...Ama kabuklu meyve olarak miktarlar ortalama bazda pek değişmez.Bir bademin kabuklu ağırlığı 3-4 gr dır. 1000 adet 3-4 kg yapar...Yani ağaç başı ortalamaları yine tahminimce 1000-2000 adet arası olacaktır.Daha fazlasını alabilmek ancak profesyonel ve sulama gübreleme ot mücadelesi ilaçlama v.s. İle mümkündür..Eğer soran kardeşimiz ortalamanın altında bir bakımla ya da hayati unsurları gerçekleştirmek kadarıyla yetinmek isteyerek bir bahçe kurmayı düşünüyorsa..ki benim anladığım bu,..
Böyle olduğu takdirde yine dediğim gibi kendisi planını 10-20 yıl sonraları ortalamayı bu şekilde düşünerek yapsın.Çünkü Ciddi bir bakımla sıradan bir yetiştiricilik arasında dağlar kadar fark var.Eğer profesyonel bir bakım yapılacak olsa söylediğim miktarlar 2 katına çıkar.
Bahçe kuracak arkadaşın, yazdıkları aşağıda. Sulama yapılacak, bakım yapılacak diyor. Ayrıca 70 dekar büyük bir alan ve bu kadar büyük bir arazide meyve dikmek hobi amaçlı olmaz. Daha işe başlarken olumsuz yapılan yorumlarla şevkini kırmamak gerekir.

Benim naçizane görüşüm iklim faktörlerini çok iyi hesaplamaktır. Karasal iklimde badem biraz riskli. Ayrıca arazinin durumunu bilmek faydalı olur. Benim bahçem gibi yamaç bir arazi ise dondan korunmak biraz daha kolay olabilir. Geçen sene olan donda bahçemdeki acı bademler kurtuldu ama komşumun bahçesi don çukurunda olduğundan elmaları dondu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _Anonim Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar Memleketim Çorum, Ankara'da yaşıyorum aklıma badem ağacı yetiştirmek geldi köyden uygun fiyata tarla alabilirsem eğer badem ağacı dikmek istiyorum, 1 senedir düşünüyorum gerekli sermayem var. Çorum'da badem yetişir mi ? Önerir misiniz ? 70 dönüme yakın yere dikeceğim, sulamasını yaz aylarında 3-4 kez yapabilirim. Maliyetim ne olur , sizce mantıklı bir yatırım mı ? Bu arada yaşım 20 (daha çok küçüksün diye düşünüyor olabilirsiniz 3 senedir ticaretle uğraşıyorum az çok piyasayı ve işleri biliyorum.) Araştırdığımda 5 sene sonra meyve vereceğini söylüyorlar badem fiyatlarını kıyasladığımda zaten ilk başta yaptığım masrafı 5. sene bademleri satarak karşılayabiliyorum. Ağaç başı 10 kg gerçekten alınıyor mu ? Sulanacak bakımları budaması hepsi yapılacak.

http://www.elmatarim.com.tr/tr/m/hoc...iriciligi.html

_Anonim beğendi.

Düzenleyen tarku : 01-02-2018 saat 23:39 Neden: link ekleme
Eski 02-02-2018, 00:26   #9
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Benim, arkadaşa ve boyle bir şey düşünenlere kendi şahsi tavsiyem, eğer ciddi ve düzenli ve yerli yerinde her şekilde bakımı yapılacaksa,(yaprak gubresinden taban gubresine ...organik gübreleme,ilaçlamalar,surum,ot mücadelesi,v.s.)İklim de uygunsa ****** yapılmalı,hem kişinin kendi kazancı hem ülkeye katkısı bakımından önemli.Çünkü bademin %90 dan fazlasını ithal ediyoruz.Bu ülkemiz için ciddi sorun.Yoksa kimsenin şevkini kırmak gibi bir niyetimiz yok...Ama şöyle de bir gerçek var.Çok iyi araştırılmadan büyük bahçeler kuruluyor.Ama sonra önceden zannedildiği gibi olmuyor.Ve metruk ağaçlıklar haline geliyor.Bulunduğum bölgede 3000 ağaçlık bir ceviz tarlası var..Ama başlangıcındaki gibi bakım yapılmadı.Metruk bırakıldı.Netice kayıp tabiii..İyi analiz edilmeli,örnek bahçeler tarlalar görülmeli,gezilmeli,nasıl bakımları var izlemeli incelemeli hatta bakım dönemlerinde bile gezilebilir.Ciddi bir bilgi doyumu olmadan işe atılmamalı.Yoksa ceviz olsun badem olsun başka bir meyve olsun hiçbiri zor değil.Mesele zamanında hamle ve doğru hamle.Mesela biz mevcut meyvelerimiz dışında Şu an Türkiye de profesyonel bahçenin bulunmadığı Feijoa Kaymak Meyvesi yetiştirmeye başlıyoruz.İnşAllâh pazarlarda tezgahlarda göreceğiz.Belki Aşılı ve kaliteli türleri yerli pazara yerel marketlere ilk sunan biz olacağız.Nasip...Ama epeydir araştırıyoruz.İnceliyor,
Uzman görüşü alıyoruz...Ülkemizin Tarımda uçması lazım.Çünkü ülkemiz gerçek bir tarım cenneti olacak potansiyelde...Vatandaşlarımızdan,bu yorumu okuyanlardan ,okuyacaklardan isteğim ve beklentim,-bu ülkenin bir evladı olarak-Bilinçli,araştırıp,sistemli ve hedefe varana kadar gudumlenmiş bir şekilde ,hangi meyvecilik olursa olsun,bu şekilde işe başlamaları...
Bizde maalesef az ekmeğe çok köfte anlayışı yaygın...
Şişirme bilgilerle şu kadar meyve alırsın bu kadar meyve alırsın gazlamalarıyla insanlar bu işlere dahil oluyor...
Bazı fidan reklamlarında çıkıyor,4-5. Yılında yok 40 kg yok 50 kg meyve veriyor diye..sırf kuru sıkı yalan yanlış atmalar...meydanı boş zannediyorlar...Ve maalesef boş da buluyorlar...Genel mevzulara değindik ama bunlar önemliydi...
Sayın Anonim e bunlar durumu ve anlatmak istediğimi izah etmiş olacaktır.

Mernuş ve _Anonim beğendi.
Eski 03-02-2018, 00:30   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Verdiğiniz değerli bilgiler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Öncelikle ****** toprak analizi yaptıracağım köye haber verdim şu bölgeden şu fiyata satmak isteyenin tarlasını alırım diye zaten istediğim alanda akrabaların tarlası var almadan öncede mutlaka analiz yaptırırım. Köyde fazla kalamıyorum köylü olmama rağmen köy işlerini hiç sevmem bakımlarının hepsini eleman tutup ona yaptırmayı düşünüyorum. Profesyonel bilgim yok fazla bir sermaye de bağlamayı düşünmüyorum açıkçası, yaşım dolayısıyla çok güzel bir yatırım fikri olabileceğini düşündüm çünkü araştırdığım kadarı ile badem kilosu 10 ₺ den satılıyor (?). 5 kilo aldığımızı var sayarsak 2.500 ortalama ağacım olmuş oluyor yine de güzel para ediyor. Maliyetimi bilgim fazla olmadığı için hesaplayamıyorum 70 dönüme tel örgüsü 25 bin hesapladım, fidanlar yerine badem dikeceğim için fazla bir harcamam olmaz diye düşünüyorum devletten de destek alabiliyormuşuz sanırsam.

_Anonim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2018, 10:42   #11
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _Anonim Mesajı Göster
Verdiğiniz değerli bilgiler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Öncelikle ****** toprak analizi yaptıracağım köye haber verdim şu bölgeden şu fiyata satmak isteyenin tarlasını alırım diye zaten istediğim alanda akrabaların tarlası var almadan öncede mutlaka analiz yaptırırım. Köyde fazla kalamıyorum köylü olmama rağmen köy işlerini hiç sevmem bakımlarının hepsini eleman tutup ona yaptırmayı düşünüyorum. Profesyonel bilgim yok fazla bir sermaye de bağlamayı düşünmüyorum açıkçası, yaşım dolayısıyla çok güzel bir yatırım fikri olabileceğini düşündüm çünkü araştırdığım kadarı ile badem kilosu 10 ₺ den satılıyor (?). 5 kilo aldığımızı var sayarsak 2.500 ortalama ağacım olmuş oluyor yine de güzel para ediyor. Maliyetimi bilgim fazla olmadığı için hesaplayamıyorum 70 dönüme tel örgüsü 25 bin hesapladım, fidanlar yerine badem dikeceğim için fazla bir harcamam olmaz diye düşünüyorum devletten de destek alabiliyormuşuz sanırsam.
Yukarıda yazdıklarınıza istinaden, tavsiyem; Bu işe girmeyin. Sevmediğiniz bir işi, para kazanmak için yapacaksanız ve bu konuda hiç bir bilginiz yoksa, bir de bu işleri eleman tutarak yapacaksanız, hiç girmeyin. Her hangi bir işi sevmeyip, para kazanmak için yapabilirsiniz. Tarım, özellikle meyvecilik sevmeden yapılacak iş değildir.

Bademin kilosu 10 lira, 2500 ağaçtan şu kadar kazanırım diye işe başlıyorsanız, hüsran sizin için kaçınılmazdır.
Devlet desteği tohumdan yetiştirilen badem bahçelerine veriliyor mu bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla sertifikalı fidanlarda destekleme var. 70 dekar araziye, 25000 liraya nasıl bir tel ile çevirmeyi planlıyorsunuz? Dikenli tel mi yoksa örgü tel ve beton direkler ile mi? En son anahtar teslim metre fiyatı 22 liraydı.

Arazi alıp, ileride gelir getirir diye bir şey dikecekseniz, bence kavak falan dikin. İlaç budama da istemez.

Eski 03-07-2018, 14:50   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2018
1400-1500 rakımlarda badem yetiştirebilir miyiz?

arkadaşlar hepinize merhaba kolay gelsin....
kayseri de bulunan 1400-1500 rakımlı tarlamıza badem dikmeyi düşünüyoruz
böyle bir iş yapsak verim alabilir miyiz
ticari amaçlı bir bahçe yapmak istiyorum
acaba aranızda yüksek rakımlarda bahçe yapanınız var mı
yardımcı olursanız sevinirim
şimdiden teşekkürler

serbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2018, 22:07   #13
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serbay Mesajı Göster
şimdiden teşekkürler
1400 metre rakımda badem yetiştirmek. Yazı, tura atıp paranın dik gelmesini beklemek gibi bir şey. Bulunduğunuz rakımda kiraz yetiştirmeyi düşünebilirsiniz. Piyasa da kiraz bittiğinde sizin kirazlarınıza daha yeni ben düşmeye başlar. Hasat işçiliği konusunda sıkıntınız yoksa kiraz olabilir. Bademden uzak durmanızı öneririm.

Eski 10-07-2018, 15:12   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
1400 metre rakımda badem yetiştirmek. Yazı, tura atıp paranın dik gelmesini beklemek gibi bir şey. Bulunduğunuz rakımda kiraz yetiştirmeyi düşünebilirsiniz. Piyasa da kiraz bittiğinde sizin kirazlarınıza daha yeni ben düşmeye başlar. Hasat işçiliği konusunda sıkıntınız yoksa kiraz olabilir. Bademden uzak durmanızı öneririm.
peki ceviz yetiştirebilir miyiz?
Fernor çeşidi olur dediler

Eski 12-07-2018, 17:24   #15
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
peki ceviz yetiştirebilir miyiz?
Fernor çeşidi olur dediler
Olur, diyen kim? Fidancı mı? Fidancılar ağrı dağının tepesinde limon da yetişeceğini söyleyebilirler. Örnek kurulmuş bahçe varmıymış? Bizim köyde akıllının biri chandler dikmiş, bir sene mahsülü iyi aldığını görenler, vişneleri söküp ceviz dikmiş. Mahsül almayı bırak, fidanları bile yaşatamadılar. Kulaktan dolma bilgiyle, fidancıların fidan satma umuduyla işe başlarsan, onlar fidan satar para kazanır, sen derdine yanarsın. En olumsuz durumu düşün ki, sonradan üzülme.

CornusMas beğendi.
Eski 13-07-2018, 08:42   #16
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın serbay, 1400 rakım çiçeği çok narin olan badem için çok riskli, özellikle 1400 rakıma ticari badem bahçesi kurmanızı önermem. Tam 1400 rakımda kayısı bahçemde 10 adet badem ağacım var, çiceklenme çok güzel ama, yıl sonunda bakıyorsunuz bir avuç badem kalmış, İnce kabuk badem tercih edecekseniz iç kurdundan kurtaramıyorsunuz,

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 11:30   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Arkadaşlar ben 2 sene önce 1450 rakımlı tarlama çekirdekten 1400 adet badem diktim. %90 oranında çıkış sağlandı. Şayet geçen sene çoğunu koyunlar tepesinden yemeseydi boyları 1,5 metreyi bulmuştu. Şu anda 1 metre civarında boyları var. Ayrıca aynı yerde daha önceden dikilmiş geç çiçek açan yerli badem ağacı var. tahminen 8 yaşında falan. üzerinde 3 kg civarında badem var ve hiç bakım yapılmadan yetişiyor. Sulama yok, ilaç yok, gübre yok. Sizi bu işten vazgeçirmeye çalışanlara kulak asmayın derim. 1150 rakımlı bağımızın içinde bertina cinsi olduğunu tahmin ettiğim bir ağacımız var. Geçen sene ben çırptım meyvelerini. Kabuklu 2 çuval çıktı.Yeşil kabuğu olmadan. Ben diyim 50 kg siz deyin 30 kg. Badem çok dayanıklı bir ağaçtır. Don riski ise türkiyenin her yerinde var. ben 1450 rakımda badem alabiliyorsam demek ki ticari olarak ta yetiştirilebilir. Ben fidanlarımdam 4 yaşında meyve alabilmeyi bekliyorum hayırlısıyla.Acizane benim görüşüm böyle.

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 11:32   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
şimdiden teşekkürler
Hemşerim kayserinin neresinde kurmayı düşünüyorsun? Yağış oranı ne? sulama imkanı var mı?

Eski 18-07-2018, 16:13   #19
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feast3874 Mesajı Göster
Hemşerim kayserinin neresinde kurmayı düşünüyorsun? Yağış oranı ne? sulama imkanı var mı?
feast3874 kardeş tomarza ilçesine bahçe kurmayı düşünüyorum.
sinan kara ile telefonda görüştüm fernor cinsi olur dedi sulama için sondaj vurduracağım inşaAllah

Eski 20-07-2018, 15:01   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
feast3874 kardeş tomarza ilçesine bahçe kurmayı düşünüyorum.
sinan kara ile telefonda görüştüm fernor cinsi olur dedi sulama için sondaj vurduracağım inşaAllah
Hemşerim Fernor ceviz cinsi 1400 metre ve yukarısı rakım için uygundur. Ama badem düşünüyorsanız bertina cinsini öneririm. Feragnesten bile 1-2 hafta geç çiçeklenen bir tür.

Eski 22-07-2018, 20:25   #21
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Fernor, bilmem kaç rakımda olur diyen vatandaş toprak analizine baktı mı? Taban suyu ne yükseklikte haberi var mı? Fidanları dikersiniz 2 sene sonra toprağınız kireçlidir, taban suyumuz yüksektedir. Ne yapacaksınız? Her meyve, her toprakta olmuyor malesef. Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. Armut para yapıyor diye 100 tane williams fidan diktim, bahçedeki ayvalara kıyamadığım için armutların yarısı ateş yanıklığından öldü. Meyve bahçesi kurmak çok detaylı bir iş. En iyisi paraya kıyıp, profesyonel destek almak. Birileri çıkıp himalayalarda ceviz bahçesi var da diyebilir. Himalayalara gitmeden inanmak zorundayız.

latif.07 beğendi.
Eski 09-08-2018, 11:29   #22
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın; feast3874, Teoride şu oluyor, bu oluyor dediğin şeylerin, ağaçların üzerinden bir kış geçtiğinde kitaplarda yazdığı gibi olmadığını anlıyorsun, dikkat edersen konu hakkında fikir isteyen arkadaşlar zamanları ve bilgileri olmadığını söylüyor, bahçe ile birebir kendin ilgilenmezsen ve buna ayıracak belli bir bütçen yoksa, diktiğin fidanların yarısını aynı gün tavşanlar yer, eğer her şey kitaplarda yazdığı gibi olsaydı, memleket kapama meyve bahçesinden geçilmezdi, yüzlercesi (bodur elma, ceviz, badem, armut) denendi örnek gösterebileceğin, şu an üretimi devam eden kaç bahçe kaldı.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2018, 07:41   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2018
Agzina saglikk��

Meyman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2018, 15:30   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2018
Herkese merhaba, bol kazançlı bir yıl diliyorum. Ben Amasya'da 5 dekarlık bahçeye 1500 acı badem tohumu ektim. Bu yıl ağustos ayında Bertina makado vairo gibi çeşitlerle aşılamak istiyorum. Acaba kalem bulabilecegim arkadaşlar yardımcı olabilir mi. İlgili alaka gösteren herkese teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.

blk55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 08:55   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2020
Alıntı:

Merhaba benim analiz sonucuma göre ben bigada badem yetiştirmek istiyorum Avijor Lauranne Badem düşündüm tozlayacıya gerek yok geç çiçek açan 21-23 mart katalogtaki yazan tarihleri anaçıda garnem olacak son 5 yıllık don olaylarında mart sonuna kadar en fazla -0,2 gibi bi değer vardı sizde toprak analiz sonucuma göre bi değerlendirme yapar mısınız ayrıca damlaam sistemini nasıl çekeceğim hiç bilmiyorum düşüncem yukarıda bi tanker ama dağılımı nasıl olacak gibi.

Eklenen Resimler

halityc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 01:54   #26
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halityc Mesajı Göster
Merhaba benim analiz sonucuma göre ben bigada badem yetiştirmek istiyorum Avijor Lauranne Badem düşündüm tozlayacıya gerek yok geç çiçek açan 21-23 mart katalogtaki yazan tarihleri anaçıda garnem olacak son 5 yıllık don olaylarında mart sonuna kadar en fazla -0,2 gibi bi değer vardı sizde toprak analiz sonucuma göre bi değerlendirme yapar mısınız ayrıca damlaam sistemini nasıl çekeceğim hiç bilmiyorum düşüncem yukarıda bi tanker ama dağılımı nasıl olacak gibi.
Merhaba
Bukadar kirecin yüksek olduğu yerde ,size GARNEM anacını birimi önerdi yoksa sizin fikrinizmi.
Benim bildiğim garnem anacı kirece dayanıklı değil,bu anacı taban suyuna dayanıklı ve bodurlaştırıcı özelliğinde dolayı kullanılıyor.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 20:55   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Uygun yere uygun zamanda badem bahçesi kurmak mantıklı bir yatırımdır Malatya ilimizde iyi bakılmış ferragnes feraduel ağaçlardan ağaç basina yıllık 20 kg ürün alan üreticilerimiz var, daha fazla alanlar da var ama istisna.

Aslan44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 20:57   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halityc Mesajı Göster
Acı badem anacı dikmenizi tavsiye ederim.

Aslan44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2021, 14:56   #29
Ağaçsever

Talha Ateş's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Genç Badem Fidanlarının Bakımı

Traktör ve makinaların yanaşmadığı fidan diplerini temizleyip, kırılan veya küçük kalan herekleri değiştirme işlerinden.

Talha Ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024