agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2012, 13:33   #1
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Badem Yetiştiriciliğinde Organik ve Mikrobiyolojik Yöntemler

Bu konu, forumda birçok başlık altında tartışılan Organik ve Mikrobiyolojik Yöntemler İle Yapılan Yetiştiricilik'in son yıllarda yoğun dikimi yapılmakta olan Badem için de değerlendirilmesi amacını taşımaktadır.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 13:47   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2012
Organik Badem Türkiyede fiyat olarak henüz istenilen değeri yakalayamadığını düşünmekle birlikte bunun zamanla organik yetiştirilmiş badem lehine ayrışacağını düşünüyor ve ümid ediyorum.

Fakat özellikle bahçeniz büyükse Türkiye'de henüz tam olarak organik tarım bilinmediğinden zararlılarla mucadele de bilinmemekte ve zararlılar baş gösterdiğinde siz önlem alana kadar (organik olarak) bazı durumlarda bahçenizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilmektesiniz.

Kuruyemişciler şimdilik ucuz olmasından dolayı ithal/kaçak ürünlere yönelirken yakında bademde organik tarımın yaygınlaşmasıyla tüketici talebi doğrultusunda toptancılarında organik badem teminine çalışacaklarını düşünüyorum.

yesavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 16:19   #3
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Son yıllarda büyük miktarda dikim yapıldığı malumunuz. Artık ürün alınmaya başlanacak yavaş yavaş. Zaman içinde arzın artması ile birlikte bu ürünlerin niteliklerine göre değerlendirilmesinin söz konusu olacağını tahmin ediyorum. Çünkü bu artan arz, ihracat potansiyelimizi de artırdığı gibi pazarı da genişletecektir.

Organik ve mikrobiyolojik yöntemler, geleneksel yöntemlere alışmış üreticilere ilk etapta uygulaması ve denetlemesi güç gelebilir. Ancak bu yöntemlere ağırlık vermeye başlamış örnek bahçeler küçük ve orta ölçekli bahçelere de cesaret verecektir. Hele de verim artışı gözle görülür biçimde olursa.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 12:56   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2013
merhabalar. bu konuya pek ilgi olmamış ama ben organik badem yetiştirmek istiyorum. ticari olarak değil sadece üç ya da dört ağaç bu konuyla ilgili kaynak tavsiye eden olursa çok sevinirim. teşekkürler

cennetkusum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 14:12   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Küçük bir alanda organik ürünler yetiştirmenizi sertifikasyon kuruluşları önermiyorlar. Çünkü sertifikasyon kuruluşlarına ödeyeceğiniz parayı çıkartmanız mümkün olmaz. Sertifikasız ürüne de organik diyemezsiniz. Ben bahçemde kimyasal girdiler olmadan bir ürün yetiştirmek istiyorsanız bunu tabiiki yapabilirsiniz. Yeterki toprağınız temiz olsun, yeraltı sularından bir kirlenme olmasın. Bahçenizin yakınlarında üç kilometre kadar sanayi tesisi ve otoban bulunmasın. Yan arazi sahibleri kimyasal ilaçlama yapmasın gibi detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bitki koruma ve bitki besleme için organik asitlerden yapılan ürünler var. Bunlardan faydalanabilirsiniz.

Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 11:33   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2013
çok yakınında otoban, benzin istasyonu ve üzüm bağları var. Bu durumda sağlıklı ürün olasılığı düşük oluyor.Cevap için çok teşekkür ederim .

cennetkusum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
badem, mikrobiyoloji, organik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024