agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2014, 21:42   #1
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Badem yetiştiriciliğinde cins seçimi

mevcut bahçemize 100 adet planladığım cinslerden (bertina 40, faranges-ferreduel 30, nonperial-teksas 30 ) alıp bademe bir yerden başlamak istiyorum. fakat mevcut bahçemizde yer sıkıntısı olması sebebiyle kendimin kıt kanaat belirledigim ve yer açtığım yerlere 100 adet bademi yerleştirmek için yardımlarınıza ihtiyaacım var .. kaba bir şekilde bahçeyi ve belirlerdiğim yerleriçizmeye çalıştım.

gönül isterdi hepsinin birarada düzenli bir şekilde ziraate uygun ve istenilen düzende olmasıydı fakat hem maddi hemde biraz aceleci olmamdan bu yıl badem e girip ileriki zamanlarda 5-10 dönüm başka bir tarla alıp düzenli bir şekilde dikim ve üretim yapabilmek..

sizden ricam harflerle ve ekebilecegim fidan sayısını belirttiğim alanlara tozlaşma ve daha iyi ve bol ürün alabilmem için hangi cinsleri hangi yerlere ekmemde yarar var .. yardımcı olursanız sevinirim.

fidan aralıkları 4*4 sulama ve toprak işleme gübreleme budamada sıkıntı yok. hepsi yapılacak..

şimdiden teşekkurler.

Name:  BAHÇE KROKİ FİDANLAR.png
Views: 3125
Size:  16.8 KB

benim planladığımıda yazayım yorumlarınızıda alabilirim..

A: NONPERİAL-TEKSAS 2 FİDAN
B: TEKSAS-NONPERİAL-TEKSAS 3 FİDAN
C: NONPERİAL-TEKSAS-NONPERİAL-TEKSAS-NONPERİAL 4 FİDAN
D:NONPERİAL-TEKSAS-NONPERİAL 3 FİDAN
M:TEKSAS 1 FİDAN
E: SIRAYLA NONPERİAL-TEKSAS 6 FİDAN
F: SIRASIYLA TEKSAS-NONPERİAL 6 FİDAN
G: SIRASIYLA NONPERİAL- TEKSAS 5 FİDAN
H: TAMAMI BERTİNA 30 FİDAN
J: SIRASIYLA FARANGES-FERREDUAL 14 FİDAN
K: SIRASIYLA FERREDUEL-FARANGES 13 FİDAN
L: TAMAMI BERTİNA 6 FİDAN

EKSİK KALAN 4 ADET BERTİNA - 3 ADET FARANGES-FERRREDUEL FİDANLARI UYGUN YERLERE BAKICAM.. YARDIMCI OURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKURLER.

nonperial ve teksas cinsleri için belirledigim alanlarda yaklaşık 12 adet yabani bademlerimiz mevcut.. ve bahçenin en sıcak sogukları az alan guney kısımda ve kuş zararlarına engel olabilmek adına eve yakın. bir yer. bu nedenle bu cinslere bu bölgeyi düşünüyorum.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 08:49   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Elazığ da nonp sıkıntı olmasın ve dikim icin gecikmemissinizdir inşallah.birde tozlayicilarin sayısı var bu buyuklukte bir arazi için tozlayicilariniz fazla bile gelebilir bircok farklı dikim orani icinden ben 1/4 oranında yapmıştım tabi diğer arkadaşlar ne der bilemem allah emeklerini boşa çıkarmasının kolay gelsin

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 17:20   #3
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sulubey Mesajı Göster
Elazığ da nonp sıkıntı olmasın ve dikim icin gecikmemissinizdir inşallah.birde tozlayicilarin sayısı var bu buyuklukte bir arazi için tozlayicilariniz fazla bile gelebilir bircok farklı dikim orani icinden ben 1/4 oranında yapmıştım tabi diğer arkadaşlar ne der bilemem allah emeklerini boşa çıkarmasının kolay gelsin
bahçemizde mevcut badem ağaçlarımız var meyve alıyoruz cok rahat.her bölgedeki risk kadar bahçemizdede don riski var ben yinede cogunluğu geç çiçeklenen cinslerden secicem .. tozlayıcı sayısından kastınız 1 tozlayıcıya 4 ana cins heralde.. bu konuda acık bilgi verebilirmisiniz. birde zaman olarak poşetli fidan ekicem sanırım geç oldugunu düşünmüyorum 1 yıl kaybetmek istemiyorum.. .. tecrübeleriniz varsa paylaşırsnız sevinirim.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024