agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2012, 13:44   #1
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Badem Anaçları, Aşı Kalemleri

Bu konu, son yıllarda yoğun dikimi yapılmakta olan Badem için Badem Anaçları, Aşı Kalemleri konularını tartışmak için açılmıştır.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 14:03   #2
-

Carmel gün geçtikçe daha çok dikkatimi çeken bir tür olmaya başladı. Çok güçlü bir tozlayıcı olduğu ve Nonpareil ile aynı el bademi türünde bir kabuk yapısına ait olduğu bilgisini edindim. Ancak randıman ve diğer meyve bilgilerinin detaylarına halen ulaşabilmiş değilim.

Nonpareil ve Carmel badem çeşitlerinin 3 farklı anaç üzerindeki verimlerinin incelendiği bir araştırmanın sonuç verileri aşağıdadır.

.

Düzenleyen Odeh : 24-02-2012 saat 14:06 Neden: Resim düzenleme
Eski 24-02-2012, 14:07   #3
-

Badem anacı konusunda bir araştırma yaparken dikkate alacağım bir başka tablo:

Eski 25-02-2012, 12:01   #4
-

Aşağıda sayın Halil Önen'in konu ile ilgili mesajı bulunmaktadır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Teşekkür ederim, kendi evimde olunca daha rahat yazarım.

Sizlerin sertifikalı fidan dikimine karşı değilim ama ben kazık köklülerin _ badem ve ceviz gibi_ çekirdekten yetişmesini savunuyorum.

Çünkü, kazık köklüler suyu arayan kök yapısına sahiptir.

10 dönüm ve üzeri badem yetiştirilecekse;

o yöreye uyumlu bademlerden çekirdek alınmalı veya kabuksuz badem denilen çeşit ekilmeli toprağa 2şer 3 er tane...

Bun çekirdekler ekilirken aynı zamanda 10-15 tane asıl yetiştirilmesi istenen sertifikalı fidan da dikilmeli.

3 yıl sonra çekirdekten yetişenlere bunlar _ sertifikalı ve asıl istenenler_ aşılanmalı.

Bunun ne gibi faydası var;

1) çekirdekten yetişenler bir en çok iki yıl sonra su ihtiyacı hissetmezler. (suyu arayan kazık kök sisteminin yasası)
2) Topraktan gelebilecek kök hastalıklarına daha dayanıklı olurlar. (tohum yetişirken toprak hastalıkları ile _ bir çeşit salgıladığı sıvı ile_ mücadele etmeyi öğrenir)
3)Badem suyu pek sevmez. Fidan dönemi dahil ilerideki yıllarda sulamadan kaynaklanan kök çürümeleriyle karşılaşmaz.
4)Anaç kök, aşı üzerini daha iyi besler. Gelişme hızlı olur.
5) Bu yöntemle daha ekonomik üretim yapılmış olur.

Ne zararı olur;

1)Yıl kaybedilir belki 2 yıl. (acelen sonsa sorun değil)
2)Çekirdekler çatlamayabilir. ( 2 veya 3 çekirdek atılırsa üç gen şeklinde bir çukura mutlaka bir çıkar)
3) Kemiriciler taze fidanlar zarar verebilir. (Fareyi bilmem ama tavşan olursa zararlı bana haber verilebilir)

Not: Kabuksuz badem _ ismini bilmiyorum_ piyasada çok tutulmaya başlayan ve güçlü _ çekirdekten yetişirse ve aynı meyveyi verecek mi göreceğim_ kök yapısına sahip bir çeşit gibi duruyor...

Kolaylıklar diliyorum.

Eski 17-09-2013, 10:43   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2013
En dayanıklı anaçlar hangileridir? Hastalıklara, böceklere, suya...

esamesiokunmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2016, 12:27   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2016
***. bu sene şubat ayında badem çekirdeği ektim ve 1200 tane fidanım oldu boyları yarım metreyi geçti ve fidanlarımıda tüplü olarak tek tek yaptım aşıladıkdan sonra yer kiralayıp dikecem. bu fidanlara ne zaman ve nasıl ası yapmam gerek

B. ÇINAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2018, 15:36   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2018
Herkese merhaba, bol kazançlı bir yıl diliyorum. Ben Amasya'da 5 dekarlık bahçeye 1500 acı badem tohumu ektim. Bu yıl ağustos ayında Bertina makako vairo gibi çeşitlerle aşılamak istiyorum. Acaba kalem bulabilecegim arkadaşlar yardımcı olabilir mi. İlgili alaka gösteren herkese teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.

blk55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2019, 21:26   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B. ÇINAR Mesajı Göster
***. bu sene şubat ayında badem çekirdeği ektim ve 1200 tane fidanım oldu boyları yarım metreyi geçti ve fidanlarımıda tüplü olarak tek tek yaptım aşıladıkdan sonra yer kiralayıp dikecem. bu fidanlara ne zaman ve nasıl ası yapmam gerek
Selam ben Mehmet ..aşı zamanı eylüldür..durgun göz aşı yapacaksan ekim Ayında yap..
Tohumları nasıl çimlendirdiniz ?toprak hazırlama ,dikim derinligi,kaçar tane diktiniz.??bilgi alabilir miyim

Işıkfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024