agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Arıcılık (http://www.agaclar.net/forum/aricilik/)
-   -   Kovanları Ayılardan Korumak (http://www.agaclar.net/forum/aricilik/9708.htm)

denizakvaryumu 27-05-2008 22:28

Kovanları Ayılardan Korumak
 
Arıcılık yapan arkadaşlar
kovanları ayılardan korumak için nasıl bir önlem alıyorsunuz?

Karadenizde bir arkadaş her 4-5 dakikada patlayan ve ateş çıkaran tüplü bir düzenek ile kovanları ayılardan koruyor ama haftada bir tüp gidiyormuş.

Tel vs.işe yaramıyormuş.

dal 28-05-2008 21:17

Valla bizim köyümüz yusufeli ispir arasında .Fırtına deresinin komşu yaylalarından ve orası milli park statüsünde ayılar koruma altında olduğu için öldürmek kesinlikle yasak ve çok fazla cezası var hiçbirşey işe yaramıyor köye iniyorlar sadece bal da değil bostan felan ne varsa.Ayılar akıllı hayvanlardır oyüzden kandırmakta çok zor oluyor bizim peteklerin yanında bir düzenek var eskilerden kalma su akıyor çark sistemi yoluyla bir davul gibi tak tak ses çıkatıyor çark her döndüğünde ucundaki tokmak bir davula baglı güm güm ses çıkıyor:) Çok doğal ayı olmasa bile diğer yırtıcı hayvanlara etkili.

denizakvaryumu 29-05-2008 08:00

Ayısavar
 
1 Eklenti(ler)
Eklenti 38969

AYISAVAR


Kovanlara dadanan ayıların verdiği zararlardan kurtulmak isteyen köylüler, ilginç yöntemlere başvuruyor.

Son yıllarda avlanma yasağı nedeniyle sayıları hızla artan ayılardan en fazla zararı, Gümüşhane'nin Torul İlçesi'nde arıcılıkla uğraşan arıcılar görüyor. Ayıların arı kovanlarını parçalayarak içerisindeki balı yemesi bir kovan arının zayiatına neden oluyor. Ayı öldürmenin cezasının 15 bin YTL olması ise arıcıların ayıları kovanlardan uzak tutmak için çeşitli yöntemler geliştirmesine sebep oluyor.

Gümüşhane'nin Torul İlçesi'ne bağlı Güzeloluk köyünden Mürsel Pir, mutfak tüpüyle kurduğu düzenekle ayıların arılarına yaklaşmasını engellemeye çalışıyor. Piknik tüpüyle çalışan "ayısavar" 5 dakikada bir silah sesi gibi gür bir ses çıkararak ayıların arı kovanlarına yaklaşmasını engelliyor. Sistemi 130 YTL'ye kurduğunu söyleyen arıcı Mürsel Pir, "Malzemeleri Tirebolu İlçesi'nden aldım. Zor gibi görünse de çok basit bir sistem. Tüpten, mekanizmaya normal mutfak tüpü borusuyla gaz veriliyor. Alt kısımda bulunan küçük bir depo var.

Burası gazla dolduğunda manyotalı sistem harekete geçiyor ve ateşliyor. Çıkan ateşle birlikte gazın dolu olduğu bölüm aniden alev alıyor ve çelik boru içerisinde patlıyor. Normal bir silah sesinden daha da güçlü bir ses çıkıyor. Ayılar silah atılıyor korkusuyla arılarımıza yaklaşamıyor" dedi.

Sistemi akşamın alaca karalığından sabahın erken saatlerine kadar çalıştırdığını söyleyen Pir, "Bir piknik tüpü bin 600 atış yapıyor. Sanayi tüpü kullansak bir dönem bize yeterli oluyor ama sanayi tüpünü taşıma zorluğu var bu nedenle piknik tüpü kullanıyoruz" diye konuştu.
Ayısavarı arıların bulunduğu alandan 500 metre uzağa kurduğunu da belirten Pir, "Sistem arıların hemen yanında olsa her 5 dakikada bir yapılan ateşleme arıları rahatsız ediyor ve uyumalarını engelliyor" şeklinde konuştu.

Arıcı Mürsel Pir, ayıları korkutmak için ayrıca maskeli insan maketini arıların bulunduğu alan içerisine yerleştirdiğini de sözlerine ekledi.

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haber...er_152190.aspx

denizakvaryumu 02-06-2008 07:41

1 Eklenti(ler)
71 gündür kovanları ayıdan TV ile koruyor


Eklenti 39337

Rizeli arıcı Halil Karadeniz, ayıların zarar vermesini engellemek için, kovanlarının yanında geceleri televizyon kurdu ve son derece iyi sonuç aldı.

İkizdereli balcı Halil Karadeniz, "Geceleri ayılar, kovanları parçalayıp içindeki balı yiyor. Ancak ayı vurmak yasak olduğu için ben de böyle bir yöntem düşündüm" dedi. Halil Karadeniz şunları söyledi: "Evimden kablo çekerek kovanların yanına televizyon kurdum. Akşamları hava kararmaya başladığında televizyonu açıyorum, sabaha kadar çalışıyor. Televizyon sesinden ve ekranda sürekli hareket olmasından korkan ayılar, bir daha kovanlarıma zarar vermedi."

Karadeniz, televizyonda hangi kanalı açtığı yolundaki soruya ise cevap vermedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/90...d=229&sz=30006

copur 09 02-06-2008 19:42

Ha bu Laz'ların kafası çalışayı da !!!

zooteknist 05-06-2008 22:58

Aslında ayılar kovandaki baldan ziyade protein ihtiyacını karşılamak için içersinde larva bulunan petekleri yerler.

denizakvaryumu 06-06-2008 08:26

Ayıların orman ekosistemi içindeki yararı nedir?

copur 09 07-06-2008 21:17

Valla bilemeyeceğim. Ancak insanlara bir faydaları yok gibi.

zeonka 13-06-2008 12:50

Doğada hiç bir canlı yokki sebepsiz yaratılsın. Her şey eko sistemin dengeli devam etmesi için var edilmiştir. Tıpkı ayılar gibi insanlara pek bir faydaları yok demek bence yaradana saygısızlık. Biz sevmiyoruz bize faydaları yok öldürelim düşüncesi de çok ilkel. Doğadaki tüm canlıların yaşam amacı ve yaşam hakkı vardır.

copur 09 13-06-2008 13:15

Sayın zeonka; yorumunuz üzerine yazımı tekrar okudum. Aman yarabbi neredeyse doğada hayvan bırakmamışım.

experienced 31-03-2009 18:03

Eskiden atalarımız dağlarda kırlarda bayırlarda su kaynakların başlarına, yakınlarına elma, armut, üzüm vs gibi meyve ağaçları dikerlerdi, sonraları ormanlardan orman emvali yasaklandı ancak binlerce adete ulaşmış bu meyve ağaçları için kesimler devam etti, artık dağlarda sadece çam vs gibi ağaçlar kaldı ve devlet sanki başka bir şey yetişmiyormuş gibi her yere bu tür ağaçları dikmeye devam ediyor çeşitlilik meyve ormanları vs düşünen yok. Ayılar ve diğer yaban hayvanları ne yapsın aç mı kalacaklar? Hem zaten onların yiyeceği yabani bitkileride biz talan etmedik mi? **** bizim dedelerimiz şimdi kimsenin laf söylemeye hakkı yok.

apis_mellifera 04-04-2009 22:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi experienced (Mesaj 390350)
Eskiden atalarımız dağlarda kırlarda bayırlarda su kaynakların başlarına, yakınlarına elma, armut, üzüm vs gibi meyve ağaçları dikerlerdi, sonraları ormanlardan orman emvali yasaklandı ancak binlerce adete ulaşmış bu meyve ağaçları için kesimler devam etti, artık dağlarda sadece çam vs gibi ağaçlar kaldı ve devlet sanki başka bir şey yetişmiyormuş gibi her yere bu tür ağaçları dikmeye devam ediyor çeşitlilik meyve ormanları vs düşünen yok. Ayılar ve diğer yaban hayvanları ne yapsın aç mı kalacaklar? Hem zaten onların yiyeceği yabani bitkileride biz talan etmedik mi? **** bizim dedelerimiz şimdi kimsenin laf söylemeye hakkı yok.

kimsenin laf söylemeye hakkı yok sözünüz biraz ağır . ağaçlar ve doğa için yazdığınız doğru ama bu gerçeklerin farkında olan insanlar olarak ne yaptığımızı neler yapabileceğimizi konuşmak yerine bir yerlerde oturup suçlu arıyoruz . bu çok yanlış bir şey bence .. hani şehrin göbeğinde oturup betondan toprağa bile değmeden yaşarken abartılı haberlere kanıp bak ayı aç kalmış e köylünün kovanını yer tabi demek çok garip o ayıda bir canlı ve beslenmesi lazım ama tek geliri gözü gibi baktığı kovanları olan arıcınında ailesine bakması gerek bu durumda insanın baskın çıkması normal bence normal olmayan yabani hayvanların zararına karşı alınacak tek önlemin öldürmek olduğunu düşünmek ve bu konuda konuşan insanların hayvan katili ilan edilmesi .

Hakan Bozkurt 03-09-2020 00:29

Merhaba. Konuya en son post girileli epey olmuş ama ben yeniden ateşi harlamak istiyorum. Arıcılık konusunda 2020 yılı itibariyle elektrikli tel örgüleri kullanan var mı? Varsa maliyeti, sabit giderleri ve faydası hakkında bilgi verebilir mi? Bir diğer konu; kovanları çevrelemek için tel örgüden ziyade sağlam demir kafes yapsak faydası olur mu, ya da zararı olur mu?


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021