agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Arıcılık (http://www.agaclar.net/forum/aricilik/)
-   -   Kaynanamın Arıları ve Ben (http://www.agaclar.net/forum/aricilik/28034.htm)

BuminhanBahar 16-07-2012 13:37

Kaynanamın Arıları ve Ben

2 Eklenti(ler)
köyde 3 fenni kovan içinde arılar kendileri petek örmüş ve kuluçkalıkta hiç yer kalmamış. bunları kesip, çerçevelere bağladık tabi çoğu yavrulu peteklerdi.yavrusuz petekleri de alıp biraz ziyafet çektik. yavruları çıkan eski petekleri alıp yerine temel petek veriyor kovanların içini düzene sokmaya çalışıyorum.

BuminhanBahar 19-07-2012 12:03

saldırgan arı

1 Eklenti(ler)
soldan ilk iki kovan yeni oğul, diğerleri eski arılar.soldan 3. kovan kapağını açtığın andan itibaren içerinden uçak savarlar atışa başlıyor. bir peteği çıkartmaya kalktığım an en az 20-30 arı birden saldırıya geçiyor. bu kovan ile başım belada, bu kovana ne yapabilirim önerilerinizi bekliyorum. allahtan diğer arılar bu kovanı örnek almıyorlar :p

BuminhanBahar 19-07-2012 12:10

yeni oğul

2 Eklenti(ler)
bu da en baştaki yeni oğul. kendileri pek sakinler şimdilik

denizakvaryumu 19-07-2012 13:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BuminhanBahar (Mesaj 999965)
soldan ilk iki kovan yeni oğul, diğerleri eski arılar.soldan 3. kovan kapağını açtığın andan itibaren içerinden uçak savarlar atışa başlıyor. bir peteği çıkartmaya kalktığım an en az 20-30 arı birden saldırıya geçiyor. bu kovan ile başım belada, bu kovana ne yapabilirim önerilerinizi bekliyorum. allahtan diğer arılar bu kovanı örnek almıyorlar :p

Saldırgan kolonilerde kovanın anasını değiştirmekten başka çareniz yok...

Uysal kovandan, miller metodu ile ana arı üretebilirsiniz...

Ya da karniyol ana arı satanlardan karniyol ana arısı satın alabilirsiniz...

Bu sezon artık bittiğinden döllenmiş- yumurta atan bir karniyol ana arı satın almak en iyisi...

Bu saatten sonra miller metodu ile ana arı üretmek ve yumurta atması size 1 aydan fazla zamana neden olur...Tavsiye etmem.

BuminhanBahar 20-07-2012 10:05

teşekkür ederim sayın denizakvaryumu. ana arıyı değiştirmenin herhangi bir zamanı var mıdır. **** uygun mevsim, ay hangisidir.

tugrulbaba 10-09-2012 18:56

Kafkas posof ırkını önerebilirim. Karniyol ise isviçreye uygun. 2500 kovanı olan birisinin yalancısıyım bu konuda. Kendim posof ırkıyla çalışıyorum. Kılıçta var bende. Kılıç çok atik, çalışkan, beklentileri fazlasıyla karşılayan bir cins. Bence. Lakin her güzelin bir kusuru vardır. Pazar günü bir tane ballı çita çektim, çalucu yaylası meydan muharebesi başladı. En ufak bir ters algılama anında bireysel olarak değil toplumsal olarak saldırıya geçiyorlar. Ama çok çalışkanlar. Açıkçası çoğaltma hususunda ben de arada derede kaldım. Posof mu, kılıç mı diye düşünmüyor değilim. Bakalım bu seneyi ölçü alarak bir değerlendirme yapmayacağım. Gelecek sene sadece karşılaştırma için iki denk kuvvet şeklinde müsabakayı başlatacağım iki kovan arasında. Hangisi iyi, o kovan damızlık olur.

BuminhanBahar 17-09-2012 08:34

Saldırgan kovanın ana arısını değiştirmek için 4 adet karniyol ana arı aldım. 15 ağustos'ta saldırgan arı haricinde diğer kovanların anaları değişti. o saldırganlığı sayesinde aynı şekilde devam ediyor. onun için gelen analar diğer kovanlara verildi. ben bu işten bişey anlamadım ama :) yine de iyi oldu diğer kovanlar karniyol artık... onuda artık bahar da zayıf anında yakalarım.

BuminhanBahar 24-09-2012 07:45

Bizim Payımız

1 Eklenti(ler)
Eklenti 333950
bu senelik bu kadarmış kısmetimiz. ama tek kelimeyle harika, kokusu tadı süper. %100 Doğal :)

Aricilik 24-09-2012 12:18

gayet güzel görünüyor arılar iyi bal yapmışlar diğer çerçevelerin üst kısımlarda vardır yine bal onlarıda edğerlendirin.

BuminhanBahar 24-09-2012 12:43

Birkaç çerçeve daha var fakat alt kısımlarında bir miktar yavru var onlar çıksın onları da alacağım, süzme imkanım olmadığı için biraz daha beklemek gerekiyor.

tugrulbaba 28-09-2012 20:17

bu sene kurak gidiyor, haliyle çiçek az. Bal verimi bu yüzden düşük, lakin tek etken bu değil. Zira ben iki kovan da bölmüştüm. Bununda olumsuz etkisi oldu verim hususunda. Sadece benim veletlere ilaç niyetine bir çita çektim, gerisini ne var ne yok kendilerine bıraktım. Şimdi de kovanları kışlaması için yayladan evin bahçesine getirdim. Nasipse baharda evin bulunduğu muhitte çiçekleri toparlarlar, sonra da yaylaya elma, kekik, keven ve diğer 789624 buçuk çiçek çeşidini dolaşırlar.

BuminhanBahar 23-10-2012 10:04

sonbaharda arılar

5 Eklenti(ler)
Eklenti 340877

Eklenti 340878

Eklenti 340879

Eklenti 340880

Eklenti 340881

BuminhanBahar 23-10-2012 10:08

ayağında polen

1 Eklenti(ler)
polen toplamaya çalışıyorlar

BuminhanBahar 23-10-2012 10:11

1 Eklenti(ler)
bunlarda bahçenin kalan biberleri

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024