agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Arıcılık (http://www.agaclar.net/forum/aricilik/)
-   -   Arıcılar birliğine üyelik (http://www.agaclar.net/forum/aricilik/16328.htm)

kamil35 29-06-2009 17:31

Arıcılar birliğine üyelik

27/06/09 tarihinde İzmir arıcılar birliğine üye oldum. Nereye gitsen para para para... 55 lirası barkotlar için toplam 215 lira ödedim.
Geçen yıl kovan başına 5 lira destekleme vardı. Üyeliğimiz olmadığı için 2008 desteğinden faydalanamadık.
Bu yılki destek miktarı belli değil. Arıcıların 15 temmuza kadar (destekleme için) il - ilçe tarım müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor.

kamil35 29-06-2009 17:35

Arı yetiştiriciliğinin desteklenmesi

MADDE 10 – (1) Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı, en az otuz adet arılı kovana sahip birlik üyesi arıcılara, aşağıda belirtilen kriterler çerçevesinde koloni başına destekleme ödemesi yapılır. Bingöl, Bitlis, Siirt ve Kırklareli illerinde geleneksel olarak eski tip koloni ile geçimini sağlayan üreticiler, ilde oluşturulacak komisyonun uygun bulması durumunda eski tip koloni için desteklemeden faydalandırılır.

a) Destekleme ödemesinden yararlanacak arıcılar, arılığın bulunduğu ilin il/ilçe müdürlüğüne 15/5/2009 ile 15/7/2009 tarihleri arasında aşağıdaki belgelerle başvuruda bulunur;

1) Dilekçe (Ek-1),

2) Arılık ve Koloni Bildirim Formu (Ek-2),

3) Arıcı kayıtlı olduğu il/ilçe dışında müracaat ediyor ise Arı Konaklama Belgesi ve Yurtiçi Hayvan Sevklerine Mahsus Veteriner Sağlık Raporu,

b) İl/ilçe müdürlükleri, destekleme talebinde bulunan üreticilerin işletmelerini 15/5/2009 ile 15/10/2009 tarihleri arasında arılıkta inceleyerek "Arılık ve Koloni Tespit Tutanağı"nı (Ek-3) düzenler. Bağlı bulunduğu ili dışında başvuruda bulunan gezginci arıcılar için tespit tarihi bitimi ise 30/9/2009’dur. İl/ilçe müdürlükleri gezginci arıcıların desteklemeye konu olan belgelerin (Dilekçe, Arılık ve Koloni Bildirim Formu, Arılık ve Koloni Tespit Tutanağı, Arı Konaklama Belgesi ve Yurt içi Hayvan Sevklerine Mahsus Veteriner Sağlık Raporu) asılları veya onaylı suretlerini üreticinin işletme adresinin kayıtlı bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne 5/10/2009 tarihine kadar gönderir.

c) Arıcının kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlükleri, AKS'den alınan birliklere göre düzenlenen "Koloni Hak Ediş Belgesi"ni (Ek-4) 26/10/2009 ile 10/11/2009 tarihleri arasında on iş günü süre ile il/ilçe müdürlüklerinde askıya çıkarır.

ç) Arıcının kayıtlı olduğu ilçe müdürlükleri desteklemeye konu belgeleri, icmal ekinde en geç 16/11/2009 tarihine kadar il müdürlüğüne gönderir.

d) İl müdürlükleri tarafından alınan belgeler kontrol edilip onaylandıktan sonra düzenlenen "Koloni Destekleme İcmali"nin (Ek-5) en geç 23/11/2009 tarihine kadar onaylı (ıslak imzalı) bir sureti TÜGEM'e, ayrıca excel ortamında aricilik@tarim.gov.tr adresine gönderilir.

e) AKS sisteminin yürütücüsü Bakanlık ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliğidir. AKS'ye üye olmak isteyen bal üreticileri birliği üyeleri adına il/ilçe müdürlüklerince sistemden işletme açılacaktır. Bal üretici birliği üyelerinin AKS'ye arılık ve koloni girişleri, arı yetiştiricileri il birlikleri veya gerekirse Bakanlık talimatı ile il/ilçe müdürlükleri tarafından yapılacaktır.

f) Aktif arı koloni desteklemesine konu olacak kovan sayısı, işletme başına en fazla bin adettir. Bal üretici birliklerinin tüzel kişilik olarak AKS'ye kayıt olmaları durumunda bu sayı aranmaz.
KAYNAK:http://www.maybir.org.tr/news.php?readmore=14

kamil35 29-06-2009 23:25

Barkot resmi

1 Eklenti(ler)
Barkotlardan biri. Kovanın önüne vidalanacak. Tanesi 1 lira.

kamil35 15-02-2010 23:41

Nihayet destekleme primlerimiz hesaba yattı. Bu yıl kovan başı 6TL destekleme verildi.
35X6= 210TL. yapıyor. İlk önce 11/02/2009 da hesabıma 49.58TL para yattı. 160TL eksik bu para arıcılar birliği aidatı olarak kesilmiş. Bu kadar büyük bir kesintiden dolayı arıcı arkadaşlar olarak epey rahatsız olduk. Arkadaşlardan İzmir Arıcılar Birliği'ni arayıp rahatsızlıklarını bildirenler oldu. Ben de arayacaktım ama fırsatını bulupta arayamadım.
Tepkiler etkili olmuş olacak ki bu gün hesba 30TL daha geçmişler. Yine de kesinti 130TL. Arıcı arkadaşlar ha gayret biraz daha tepki, belki bir 30 TL daha iade ederler:))
Arıcılar birliği'nin faaliyetlerini sürdürebilmesi için tabii ki aidat alması şart ancak biraz makul ve mantıklı rakamlar olsun diyorum:)
Üşenmezsem bir de fırsatını bulursam bu miktar kesintinin fazla olduğunu Tarım Bakanlığı'na yazacağım. Türkiye'de hakkını aramadığın sürece al bu senin hakkın diyen olmaz heralde...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024