agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2013, 18:26   #31
Ağaçsever

kilicaslan3561's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Ben arılarımı kışa sokmadan önce güzelce yemlerim. Bal aldıktan bir hafta sonra iki günde bir koyu şerbet veririm. Şerbet verirken de yavru sahasını kapatıp kapatmadığını kontrol ederim. Hem arılarım kışlık ihtiyacı olan balı yaparken hem de ana arı yumurtlar. Böylelikle kışa balı ve genç yavruları olan kovanlarla girerim. Yaz başı da kışa nasıl girdiyse öyle güçlü kovanlarla çıkarım.

kilicaslan3561 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 18:28   #32
Ağaçsever

kilicaslan3561's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Kışın besleme olayına gelince; ben kendim kek yapıyorum. Arıların kendi balından. Arılar bunu çok güzel tüketiyor. Bu sene ilk defa akide şekeri denedim. Bunu da kendim yaptım. Biraz zahmetli oluyor ama masrafı keke göre daha az. Akideyi biraz yumuşak yaparsanız arılar kekten daha önce tüketiyor. Kolay gelsin.

kilicaslan3561 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2015, 22:36   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Arılara kışın sert şeker vermek bence yanlıştır,çünkü sert şeker kovandaki nem ile kısa
Zamanda yumuşamaz yumuşasa bile bu şekeri arılar yediği zaman arılar su ihtiyacı hissederler kış günü dışarı çıkan arı da bir daha içeri gelmez soğuktan ölür.

mustafagulcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2015, 23:07   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Kışın arılara kek yerine bal kıvamında şeker şurubu veya invert şurup vermek bence en sağlıklısı.Çünkü keki arılar sindirmek için çok uğraşırlar bu arıları yorar ve ömrünū kısaltır.Esasında koyu şeker şurubu bile kışın vermek doğru olmaz,sonbahar'ın vermek gerekir.Saygılarım!â.

mustafagulcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2021, 15:54   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2020

Kış arıları için besleme şart

mühürlü kurtcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2022, 17:37   #36
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Arıları kışın besleyemezsiniz, özellikle kışı sert geçen bölgelerde. Siz ne verirseniz verin kışın verdiğiniz şeyi arı almaz. Kendi balı varsa zaten o bal ona yeter. Arıda önemli olan 2 dönem vardır, ilk ve sonbahar. Sonbaharda balı alır almaz şurup vermeye başlamak gerek, aynı anda varroa mücadelesi de başlamalı. Eğer kuluçkalıktaki balı almadıysanız, 1e1 şurup yavru attırmak iç i n yeterli. Ama kuluçkalıktaki bal kışa yetmeyeceğini düşünüyorsanız, havalar az serinleyince 25 derece altında son bir defa 2ye1 koyu şurup verip stok takviyesi yaptırabilirsiniz.
Yavru attırmak için yine balı alır almaz, polen katkılı keki 1 ay boyunca verirseniz, çok güzel yavru atıyor.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024