agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen chntskn06
  • 2 Gönderen chelik26
  • 1 Gönderen chntskn06
  • 1 Gönderen chelik26
  • 1 Gönderen chntskn06
  • 1 Gönderen chelik26

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2021, 11:57   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Bölme yapılan kovanda yağma

Merhaba değerli arkadaşlar.
Yeni ve hayli hevesli olarak bir kovan arı ile kısa süre önce başladım arıcılığa.
Bal akımına kısmen geç kalmış olmam sebebiyle arıda bölme yaparak çoğaltma girişimden bulundum. Bölme işlemini yaparken havanın yağmurlu olması nedeniyle ana arıyı görmeden yaptım yorumlarınıza faydası olur diye yaptığım bölme işlemini de anlatayım.

Bir adet ballı polenli bir adet kapalı yavrulu bir adet açık yavrulu ve bir adet de yeni kabarmış petek ve üzerindeki arılarla dört çıtalık bölme yapıp şurup takviyesi ve kek takviyesinde bulundum. beş gün sonra kapalı ana arı pupalarını bozmaya gittiğimde ana arının bölme yaptığım kovanda olduğunu günlük yumurtaları görünce anladım ancak bu ana arıyı da aktararak bölmüş olduğum kovanın önünde çoğunluğu çıkmak üzere olan arı pupalarından doğmadan çıkarılıp atılmış ölü arı yığını gördüm.

Arı nüfusu azalmıştı biraz ama kovan çalışmasında günlük yumurtalarında herhangi bir sıkıntı görünmüyor ballı petekte de hala bal vardı. Bölme yaptığım gün akşamına kadar herhangi bir yağma emaresine rastlamamıştım ve anca beşinci gün gidip bakma fırsatım oldu.

Şu durumda bu kovanın sönme ihtimali var mı? arı kekini alıp ana arı pupası oluşturan kovana aktardım akşam üzeri her ikisine de şurup takviyesinde bulundum kovanın tekrar yağmaya uğrama ihtimali var mı? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

chelik26 beğendi.
chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2021, 10:38   #2
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chntskn06 Mesajı Göster
Merhaba değerli arkadaşlar.
Yeni ve hayli hevesli olarak bir kovan arı ile kısa süre önce başladım arıcılığa.
Bal akımına kısmen geç kalmış olmam sebebiyle arıda bölme yaparak çoğaltma girişimden bulundum. Bölme işlemini yaparken havanın yağmurlu olması nedeniyle ana arıyı görmeden yaptım yorumlarınıza faydası olur diye yaptığım bölme işlemini de anlatayım.

Bir adet ballı polenli bir adet kapalı yavrulu bir adet açık yavrulu ve bir adet de yeni kabarmış petek ve üzerindeki arılarla dört çıtalık bölme yapıp şurup takviyesi ve kek takviyesinde bulundum. beş gün sonra kapalı ana arı pupalarını bozmaya gittiğimde ana arının bölme yaptığım kovanda olduğunu günlük yumurtaları görünce anladım ancak bu ana arıyı da aktararak bölmüş olduğum kovanın önünde çoğunluğu çıkmak üzere olan arı pupalarından doğmadan çıkarılıp atılmış ölü arı yığını gördüm.

Arı nüfusu azalmıştı biraz ama kovan çalışmasında günlük yumurtalarında herhangi bir sıkıntı görünmüyor ballı petekte de hala bal vardı. Bölme yaptığım gün akşamına kadar herhangi bir yağma emaresine rastlamamıştım ve anca beşinci gün gidip bakma fırsatım oldu.

Şu durumda bu kovanın sönme ihtimali var mı? arı kekini alıp ana arı pupası oluşturan kovana aktardım akşam üzeri her ikisine de şurup takviyesinde bulundum kovanın tekrar yağmaya uğrama ihtimali var mı? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
Anasız kalan kovan ana üretir. Ölü arılara gelince, kovandaki arı sayısı yetersiz olduğu için kapalı petekleri arı ısıtamamış, ısıtamayınca gözlerdeki arılar ölmüş soğuktan, ölenleri arılar söker dışarı atar. Tek kovanlık bölmelerde bölünen kovanı en az 5km uzağa taşımalısınız, çünkü hem tarlacılar kendi kovanına gider hemde, güçlü olan zayıf olanı yağmalar. Aynı hatayı arkadaşın tek kovanlık arılığında bizde yaptık, 2 metre arayla koyduk 3 gün sonra bi baktık, kapalı gözlerin hepsi ölmüş, verdiğimiz şerbeti diğer kovandan yağmalamışlar, bizde tekrar birleştirdik.
5km uzağa derler ama bence 50 metre uzağa koysanız güvenli oluyor. Ben aynı arılık içinde 5-6m etre uzağa koyduğumda bile bişey olmuyor ama bende 8-10 kovan var, bal polen akımı da çok güzel.

TCM ve chntskn06 beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2021, 11:22   #3
Ağaç Dostu

Evet konuyu açtıktan sonra yaptığım araştırmalar sonucu ben de aynı kanaate vardım. yağma işi endişelendirdi beni ancak kovanda hala bal bulunuyor olması koyduğum kekin duruyor olması ölen arıların çıkmak üzere olan arılar olması yağma için mantıklı gelmemişti. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.Tarlacıların geri dönmesini kabullendim zaten ana arının bölme yapmış olduğum kovanda kalmış olması birşeyi değiştirmemiş hepsi geri dönmüş. Umarım kısa zamanda toparlar.

chelik26 beğendi.
Eski 09-07-2021, 11:50   #4
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Üzerinde arı olan petekleri böldüğünüz kovanın önüne bir çuval koyun, çuvalı kovan girişine rampa yapın ve petekleri çırpın, o arıların geneli yeni çıkan arılardır, kovana girerler ve orda kalırlar. Tarlacılar çırptığınızda uçarlar zaten.
Aksi halde böldüğünüz kovan zor ilerler.

chntskn06 beğendi.
Eski 09-07-2021, 12:00   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Üzerinde arı olan petekleri böldüğünüz kovanın önüne bir çuval koyun, çuvalı kovan girişine rampa yapın ve petekleri çırpın, o arıların geneli yeni çıkan arılardır, kovana girerler ve orda kalırlar. Tarlacılar çırptığınızda uçarlar zaten.
Aksi halde böldüğünüz kovan zor ilerler.
Birbirini kırma durumu yaşanmaz değil mi?

chelik26 beğendi.
Eski 09-07-2021, 12:04   #6
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Direk kovana verirseniz sıkıntı olur ama kovanın önüne silkelerseniz kovana kendieri girerse sıkıntı olmaz.

Eski 09-07-2021, 12:12   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Direk kovana verirseniz sıkıntı olur ama kovanın önüne silkelerseniz kovana kendieri girerse sıkıntı olmaz.

Peki bir kovanım var sadece onu da beşinci günü açıp kapalı ana memelerini sökmüştüm bir daha açılmaması söyleniyor bu işlem için açmam sıkıntı olur mu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 09-07-2021, 12:18   #8
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Sıkıntı olmaz ancak çok kurcalamayın uzun süre açık kalmasın. gözle kontrol edip kapatın.

chntskn06 beğendi.
Eski 05-10-2021, 13:44   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2020

mühürlü kurtcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024