agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2009, 23:05   #61
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Anason balında rakı kokusu var mı?
Rakı hiç içmedim. Ama rakının uzaktan duyulan kokusu, ya da anason tohumunun kokusu balda yok. Anason tarlası çiçekte iken, anason çiçeğinin hoş olmayan bir kokusu var. Balı yuttuktan sonra derin bir nefes aldığınızda anoson çiçeğinde duyduğunuz o kokuyu alıyorsunuz. Yine de anason balının çok lezzetli ve zevkle yenebilecek bir bal olduğunu söyleyebilirim.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 23:14   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
En sevdiğim bal,kestane balı.Tek bir çiçeğin ağırlıklı olduğu ballar daha çok hoşuma gidiyor.

Anoson balının da güzel olduğuna eminim..

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 23:16   #63
Ağaç Dostu

Anzer balının kilosu 500 lira
Muhammet KAÇAR/İKİZDERE(Rize), (DHA)

RİZE’nin İkizdere lçesinin Anzer yaylasında üretilen dünyaca ünlü Anzer balının geçen yıl 480 TL olan kilo fiyatı yüzde 4.5 artışla 500 TL olarak belirlendi

Yaylada açık artırma usulü ile 10 bin liraya alıcı bulan 4 kilo Anzer balı Cmhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’na gönderilmek üzere Rize Valisi Zekeriya Şarbak’a teslim edildi.

İkizdere İlçesi’nin Anzer Yaylası'nda 6’ıncısı düzenlenen Anzer Bal ve Turizm Şenliği’ne Rize Valisi Zekeriya Şarbak, İkizdere Kaymakamı Emre Çınar, Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş ile yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Yöre sanatçılarının sahne aldığı şenlikte Anzer balının bu yılki satış fiyatı da açıklandı. Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, geçen yıl kilosu 480 TL olan Anzer balının bu yılki satış fiyatını yüzde 4.5 artışla 500 TL olarak açıkladı. Çatır, “Bu yıl ekonomik kriz nedeniyle artışı düşük tuttuk. 15 Ağustos tarihinden itibaren yaylada bal sağımı başlayacak. Hacettepe Üniversitesi’nden onaylı olan hakiki Anzer balını almak isteyen vatandaşlarımız kooperatifimize başvursun” dedi.

DEVLETİN ZİRVESİNE BAL
Şenlikte 10- 14 yaş arası kız çocuklarının katıldığı Bal Güzeli yarışması düzenlendi. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi. Şenlikte ayrıca açık Anzer balı açık artırma usulü ile satışa sunuldu. Kıyasıya süren açık artırma sonunda 4 kilo Anzer balını 10 bin liraya Anzer Su firması satın aldı. Anzer Su Yönetim Kurulu Başkanı Hızır Murtezaoğlu, 10 bin liraya satın alınan 4 kilo Anzer balının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a birer kilo gönderileceğini açıkladı. Murtezaoğlu, balları devletin zirvesine göndermek üzere Rize Valisi Zekeriya Şarbak’a teslim etti. Anzer yaylasındaki vadiye asılan yaklaşık 200 metrekarelik Türk bayrağı da dikkat çekti

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/Son...u%20500%20lira

Eski 02-08-2009, 23:31   #64
Ağaç Dostu

yale's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2006
Galeri: 228
Bu da bizden bir reklam
www.kafkasaricilik.com
Hopa Balı da pek bilinmez ama 1 sene önce bir yarışmada 2. olmuştu
Bilginize.
Saygılarımla
www.artvinari.org
1.Fotoğraf , arıların Uçtuğu özgürlük alanlarından bir pencere
2.Fotoğraf, Kafkas arısı,Ana arı üretim çiftliğimiz.

Eklenen Resimler

yale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 00:14   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-01-2009
gerçek balda şekerlenir. bal şekerlenmez diye birşey yoktur arkadaşlar. yanlız kestane balına bir şekilde ulaşmış arkadaşlar.. hayatınızın en mükemmel balını yiyorsunuz şuanda

erolhas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 08:46   #66
Ağaç Dostu

Kestane balı şekerlenmiyor

Eski 12-09-2009, 12:08   #67
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
kamil35 böyle yazmış:
Alıntı:
Sayı tamamdır. Site kurallarına uygun bir iş de değilmiş. Öyle söylendi. Site yönetimi ile iletişime geçtim, gelecek cevaba göre; alışveriş bölümünde yeni bir konu oluşturacağım.
Satış yapmak isteniyorsa gerekli başvurunun yapılması gerekiyor. Üyenin adını adresini sabit telefonu ve benzeri genele yazmadığı bilgileri istiyorum ki, bir sorun olduğunda kendisine ulaşabilelim.

Bu yapılmıyor, satışla ve ücretsiz dağıtımla ilgisi olmayan bir konunun içine yazılıyor. siz eski üyeler de bu konuda uyarı yapacağınıza, adres göndermeye başlıyor, kahveye bile koşun buraya gidin diye duyuru yazıyorsunuz.

kamil35 bu arada kuralları öğrenir umarım. Bundan sonra bu tür yazışmalara eşlik edenlerin de kuralları öğrenmesi gerekeceğini hatırlatayım.

Unutmayın, birine izin verilse, sonunda sizden de feryatlar yükselecek kadar satış ilanı ile dolar bu forum! Ücretsiz numune göndermenin, satış öncesi promosyon çalışması olduğunu biliyorsunuzdur umarım.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 06:10   #68
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Yanlış yaparak doğruları öğreniyorum. Kuralları öğrendim. Artık oyunu kuralına göre oynuyorum.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 04:14   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2009
İyi günler
ben birşey sormak istiyorum
oğlum için sinoptan kestane balı buldum
baldan eminim, arkadaşımın balı
sorum şu, internette baktığımda;
a- tema kestane balı için "mevsim geçişlerinde bolca tüketilmelidir" yazıyor
b- başka birkaç sitede de kestane balının çok kuvvetli olduğu, günde 2 tatlı kaşığından fazla tüketilmesinin bulantı ve başdönmesi yaptığı yazıyor
kafam iyice karıştı, oğlum beş yaşında, ben bu balı oğluma ne kadar yedireceğim/biz ne kadar yiyeceğiz?
değerli arıcı dostlar bana yardımcı olabilirler mi?
yardımlarınız niçin şimdiden teşekkür ederim

saygılarımla,

Orhansen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 23:28   #70
Ağaç Dostu

yale's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2006
Galeri: 228
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhansen Mesajı Göster
İyi günler
ben birşey sormak istiyorum
oğlum için sinoptan kestane balı buldum
baldan eminim, arkadaşımın balı
sorum şu, internette baktığımda;
a- tema kestane balı için "mevsim geçişlerinde bolca tüketilmelidir" yazıyor
b- başka birkaç sitede de kestane balının çok kuvvetli olduğu, günde 2 tatlı kaşığından fazla tüketilmesinin bulantı ve başdönmesi yaptığı yazıyor
kafam iyice karıştı, oğlum beş yaşında, ben bu balı oğluma ne kadar yedireceğim/biz ne kadar yiyeceğiz?
değerli arıcı dostlar bana yardımcı olabilirler mi?
yardımlarınız niçin şimdiden teşekkür ederim

saygılarımla,
Merhaba
Uzman olmamam karşın kestane balı deyince dikkatimi çekti.Çocuk beş yaşında olduğu için bence sabah kahvaltıda yedirmenizde ve de 2 kaşığı geçmemesinde fayda var... bu iki kaşığıda bence sabah ve akşam yedirin.Doktor gibi oldu ama kestane balı tansiyonu düşürdüğü için bence çok fazla kullanılmamamlıdır.Zaten çok yedirirseniz çocuk ta baldan nefret eder...Aslıda Balın özelliğine göre de değişebilir.Bal iyidir muhakkak ama sadece kestane de değildir.Muhakkak karışmıştır.

yale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 15:17   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2009
Sn Yale,

Cevabınız ve öneriniz için sonsuz teşekkürler
uygulayacağım

Saygılarımla,

Orhansen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 20:41   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2009
merak ettiğim bişeydi *** içinde yararlı oldu tşkkler

hulya1966 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 21:43   #73
Yeni Üye

karadeniz_28_'s Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caucasus Mesajı Göster
Bence süzme bal yerine çıta bal alırsanız daha iyi olur. Süzme bal hileye daha açık olduğu için.
Çıta bal olarak petekli balı veya karakovan balını kast ediyorsan,süzme baldan daha çok hileye açık oluyor.

karadeniz_28_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 04:05   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Alıntı:
Kestane balı şekerlenmiyor
çiçek balları derlendikleri çiçeklere göre er ya da geç kristalleşirler. Buna kestane balı da dahildir.

furtuna08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 14:29   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Arkadaşlar doğal balda şekerlenir.
Bazı ballar bitki türlerine göre daha geç şekerlenir. Bazıları çok düşük ısılarda şekerlenir. Bu arının balı ürettiği bitkinin türüne göre değişir.
Ballarının şekerlenmediğini söyleyen arkadaşlara ballarını buzdolabının buzluğuna koyup 1 ay beklemelerini öneririm.
Şekerlenen balın kavanozunu içi 45 derecelik su dolu bir kapta bekletin. Bal eski haline gelecektir. Tekrar tüketebilirsiniz.

Sahte bala önlem almak için petekli bal alalım diyen arkadaşa da derim ki; Ben bal akım döneminde şerbetle besleme yaparsam ve bu balı petekli satarsam sen yine şekerli sahte bal yersin.

Güvendiğiniz üreticilerden bal alın. Arıcılığı zevk için yapan, kovan sayısı az olan üreticilerden bal almaya dikkat edin. Marketlerdeki o ünlü markalara da güvenmeyin. Neler yaptıklarını bir bilseniz dudaklarınız uçuklar.

Her kestane balı da deli bal değildir. Her acı bal da deli bal değildir.
Ayrıntılı soru sormak isteyen arkadaşlar mesaj atabilir.

Kolay gelsin.

Düzenleyen elbrujo : 12-01-2011 saat 17:53
elbrujo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 23:11   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Markette satılan markalı süzme ballar fabrikalarda ısıtma işleminden geçtiği için donma gecikiyor ama içerisinde bulunan arı enzimleri, protein ve vitaminlerde ölüyor. Isıtma işleminin vitaminleri öldürdüğünü kursta öğrenmiştim.
Birde süzme ballara esans katılarak birinci sınıf bal tadı verilebiliyormuş. Ne yiyeceğimi şaşırdım. Artık kendi balımı kendim üretmeye karar verdim.

Bal Ormanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 23:09   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Bal Oramnına katılıyorum . Bazen marketlerdeki balların altlarında kristallenme değil şekerlerin çökelmesi başlıyor. Bunlar toplama bal olduğu için yüksek sıcaklıkta ıstma yapılıyor ve donması geciktiriliyor.

organikbal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 23:39   #78
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Bir sorum olacak.

Geçen yıl 1 kavanoz polen almıştım. Yarısını yedim. Hep buz dolabı kapağında sakladım. Bu gün baktım, kalanı böceklenmiş. Küçük siyah böcekler var kavanozda. Bakliyatlardaki böceklerden.

Bu nasıl olur. Polen böceklenir mi? Üstelik buz dolabında kalmasına rağmen.

Polenin kullanma süresi var mı?

Bal antiseptiktir. Doğru koşullarda saklandığı zaman, asla bozulmaz, diye biliyorum. Polen farklı mı?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 00:35   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın agozce; Polen ve petek balın ağ yapan kurtlarca kurtlana bileceğini
ve de küçük krem kelebekler olacağını mümkün.

Ancak; Bakliyatlardaki küçük siyah böcekle böceklendiğini hiç duymadım.
Kavanozda bir iki dane de olsa bakliyat olabilir mi?

Aldığınız poleni bir gün derin dondurucuda tutarsanız;
var olan kurtçuk yumurtaları bertaraf edilir sanıyorum.

Polenin kullanma süresi var. Ama bu böceklenmesine karşı değil de;
Besin değerindeki azalma ile ilgili tarafından bakmalıyız.
Polenin tazesi ne 100 değer biçersek, her geçen gün, hafta, ay
besin değerinden azalır. İki seneden sonra pek bir önemi yoktur bence.

Arılar bile bahar başlarında dışarıdan polen gelmeye başladığında,
bir sene önce alınmış olan polenle yapılmış beslemelere rağbet etmiyormuş.
Bu da gösteriyor ki;
Her şeyin tazesi makbül.
Mevsiminde tükettiğiniz ürünler tazedir güvenilmeye yatkındır.

Bal gerçek bal antiseptiktir.
Polen için bu durum tam tersi bence.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 15:35   #80
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Merhaba,

Petekli ballarla ilgili birşey sormak istiyorum.

Bir tanıdığımızdan karakovan balı alacağız, bize balı buzdolabında tutmamız gerektiğini; aksi takdirde peteklerde polen olduğu için balın kurtlanacağını söylediler. Bu polen ve kurtlanma meselesi karakovan balında doğal birşey midir? Yoksa bir kusur mudur?

Saf polenin kurtlanabildiğini bu sayfalardan okudum ve derin dondurucuda şoklanması gerektiğini öğrendim ama bala bu yapılamaz sanırım.

Kendileri buzdolabında tutuyorlarmış ve kurtlanma olmuyormuş, donmuyormuş da aynı zamanda.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 21:04   #81
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Merhaba,

Bir tanıdığımızdan karakovan balı alacağız, bize balı buzdolabında tutmamız gerektiğini; aksi takdirde peteklerde polen olduğu için balın kurtlanacağını söylediler. Bu polen ve kurtlanma meselesi karakovan balında doğal birşey midir? Yoksa bir kusur mudur?

Saf polenin kurtlanabildiğini bu sayfalardan okudum ve derin dondurucuda şoklanması gerektiğini öğrendim ama bala bu yapılamaz sanırım.

Kendileri buzdolabında tutuyorlarmış ve kurtlanma olmuyormuş, donmuyormuş da aynı zamanda.
Karakovan bali nin ozelligi petek denilen bal mumunun genc arilarin mum bezlerinden salgiladigi mumlarla olusturulmasi ve sonrasinda arinin bu peteklerin icini bal ile doldurmasidir...arinin bir petek mum orebilmesi ve kabartabilmesi icin kaba tabirle 10 kg a yakin bal yemesi gerekir...

bir cita karakovan bali asagi yukari 2,5-3 kg gelir...

simdi bir hesap ari 10 kg bal yedi petegi yapti+3 kg da bal koydu icine=karakovan bali

bugun en degersiz bal kabul edilen endustriyel ballardan olan aycicek balinin kg fiyati 10 tl olduguna gore

1 cita yani bir petek karakovan bali 130 tl olmasi gerekir ...

biliyorum sorunuza cevap degil fakat saklamasindan once ne bali aldigimizi bir bilelim...

ondan sonra ister buzdolabinda ister disarida kisa sure icinde tukeneceginden fark edecegini zannetmiyorum...

ben aricilik yaptim satamadigim icin hic karakovan bali uretmedim...

saygilarimla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 21:19   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
Alıntı:
Merhaba,

güve her tür petekli balda -süzme bal hariç- olabilir normal durum güvelenmeye karşı en garantili yöntem derin dondurucuda 1 gün kalması.

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 22:23   #83
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba,

Özellikle zayıf kovanlarda petek güvesi tabir edilen kelebek; ya kovanın uçma deliğinden ya da kovanın her hangi bir çatlak vs aralığından kovan içersine girip yumurtasını özellikle polenli çıtalara bırakır.

Tahminen bir ay gibi sonra ufak kurtçuklar gözükür. Ağ örerler.

Petek balı alırsınız çok güzel gözükür, sonra kurtçuk oluşabilir. Normaldir.
Derin dondurucuda kısa süre ve ya buzdolabında bir süre bekletmede fayda var.

Eski 10-09-2011, 00:56   #84
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın seyyah53, odogal ve ligustrum; değerli bilgi ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ancak özür dileyerek bilgilendirmeyi yanlış yaptığımı belirtmek istiyorum. Yanlış anlamamdan dolayı alacağımız balın karakovan olduğunu zannetmişim ancak değilmiş; konuyu netleştirmiş bulunuyorum. Satışı zor olduğu için üretimi bırakmışlar.

Yemeden önce derin dondurucuda bir gün bekletip öyle tüketeceğim.

Saygılar.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2011, 18:34   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-09-2009
arıcılık için en iyi kitap hangisidir hangisini önerebilirsiniz

faruk5525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2011, 18:46   #86
Ağaç Dostu

İnternet bedava

Eski 12-09-2011, 08:46   #87
Ağaç Dostu

Prof.Canan Karatay'ın

"Karatay Diyeti" adlı kitabında,
bal yasak yiyecekler arasında....

Eski 12-09-2011, 14:03   #88
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Alıntı:
Prof.Canan Karatay'ın

"Karatay Diyeti" adlı kitabında,
bal yasak yiyecekler arasında....

Sn.Denizakvaryumu

Bu bahsettiginiz kitabi ben almayacagim...nedeni tamamiyle on yargim..bu yuzden size zahmet bal in yasaklanmasinin gerekcesi neymis acaba kisaca yazabilirmisiniz...

Eski 12-09-2011, 16:21   #89
Ağaç Dostu

Valla ben bu kitabı okuduktan sonra bala olan ilgim tamamen bitti.Doğal-karakovan ballar da dahil (halen bir kovanım da mevcut)

Ancak polen-arı sütü-propolis ürünü için arıcılığa devam ediyorum.

Kitapta genel olarak fruktozun insan sağlığına zararı ele alınmış, bal da bu kategoride...

Kitabı mutlaka alın okuyun derim.Ön yargılarınız değişecek

Benzer konuda

http://www.kenandemirkol.net/meyveni...r_zararli.html

Kenan Demirkol'un yazısını bir okuyun.

Prof.Canan Karakaya yılların kalp Profu ...Kesinlikle yazdıklarına uyulması gerekn biri...

Eski 12-09-2011, 18:20   #90
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Alıntı:
Valla ben bu kitabı okuduktan sonra bala olan ilgim tamamen bitti.Doğal-karakovan ballar da dahil (halen bir kovanım da mevcut)

Ancak polen-arı sütü-propolis ürünü için arıcılığa devam ediyorum.

Kitapta genel olarak fruktozun insan sağlığına zararı ele alınmış, bal da bu kategoride...

Kitabı mutlaka alın okuyun derim.Ön yargılarınız değişecek

Benzer konuda

http://www.kenandemirkol.net/meyveni...r_zararli.html

Kenan Demirkol'un yazısını bir okuyun.

Prof.Canan Karakaya yılların kalp Profu ...Kesinlikle yazdıklarına uyulması gerekn biri...
Valla okundugu zaman muhtesem bir yazi gibi geliyor fakat...cokta soru isareti doguruyor kafalarda...

su bir gercek bu yazi biraz buyuk sehirlerde ofis ortaminda calisan yogun stress altindaki insanlara tam olarak hitap edebilir...

fakat enerji ihtiyaci bizim gibi tam gun bedenen calisan insanlar icin o '15' gram i biraz gecebilirz sanki

tesekkurler saygilarimla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024