agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2009, 23:48   #1
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Bu yılki bal miktarı neden çok az olabilir?

Merhaba Uzman Arkadaşlar,

Babam Samsun'da 1000 metre rakımlı yaylada arıcılık yapıyor toplam 15 arısı var,kışın kek dediği şekerden verdi arıları beslemek için.Bu yıl yaylada çiçek yağışlardan dolayı çok olmasına rağmen babam 1o gün önce bal almaya gitti ama sadece toplam 25 kg bal alabilmişoysa ki geçen yıl 100 kg. bal almıştı,hemen yanı başında amcamın tek arısı 30 kg. bal vermiş üstelik amcam kışın arılara şeker niyetine bişey vermemişti kek te vermemişti..Babam neden çok az bal aldı çözüm önerisi olan arkadaşlardan acil cevap bekliyorum lütfen

Saygılar...

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 18:54   #2
Yeni Üye

emrecin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sizin sorunuza yanıt verecek kadar uzman degilim fakat benim 3 Adet kovanım var.
iki tanesi tek katlı 9'ar cıtalı , Bir tanesi de 2 katlı 20 cıtaya cıkarmıstım yemek için sırlanan 1 cıtayı almıstım. En son arıları 10 gun önce kontrol etmiştim. aslında 1 haftayı gecirmezdim. Dün kovanları acıp örtü bezini kaldırdıgımda hiç te beklemedigim manzarayla karşılastım arılar örtü bezin den alınan çıtanın boşluguna dogru petek örmeye baslamıs. Hemen petekleri kesip yerine boş cıta atım. diger tek katlı kovanlardada tek cıtalık olan bos yerlerede duvardan cıtaya dogru petek yapmaya baslamıslar onlarada bos cıta verdim.
Kısacası bizim burada işler yolunda bal verimide allaha şükür cok iyi en azından ben öyle gözlemliyorum...

Eklenen Resimler

emrecin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 01:56   #3
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli Mesajı Göster
Merhaba Uzman Arkadaşlar,

Babam Samsun'da 1000 metre rakımlı yaylada arıcılık yapıyor toplam 15 arısı var,kışın kek dediği şekerden verdi arıları beslemek için.Bu yıl yaylada çiçek yağışlardan dolayı çok olmasına rağmen babam 1o gün önce bal almaya gitti ama sadece toplam 25 kg bal alabilmişoysa ki geçen yıl 100 kg. bal almıştı,hemen yanı başında amcamın tek arısı 30 kg. bal vermiş üstelik amcam kışın arılara şeker niyetine bişey vermemişti kek te vermemişti..Babam neden çok az bal aldı çözüm önerisi olan arkadaşlardan acil cevap bekliyorum lütfen

Saygılar...
Merhaba sayın Kubat, Siz;Uzman arkadaşlar diye yazınca, ben cevap vereyim mi vermeyeyim mi diye tereddütte kaldım. Bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım. Aynı yerdeki amcanızın tek arısı 30 kg bal vermiş ve sizin 15 kovan arı 25 kg bal vermiş. Sizin arılar tembel desem arılara hakaret olacak . Amcanız bal aldığına göre doğada bal vardı.Önceklikle şunu belirteyim. Balı yapan kovan sayısı değil; kovan içindeki arı sayısıdır. Aynı yerde amcanızın arısının bal yapıp, sizin arıların bal yapmaması; amcanızın kovanının içindeki arı nufusunun oldukça güçlü, sizin kovanlardaki arı nufusları ise ancak kendine bakabilecek kadar zayıf. Zayıf arıların kıştan çıkması da çok zor. Öyle olmasını arzu etmemekle beraber, babanızın arılarının çoğu kıştan çıkamaz. Babanızın 15 kovanı içindeki arı miktarı 3 ya da 4 kovanda toplanmış olsaydı (kovanlar zamanında birleştirilse idi). O 3 ya da 4 kovan size en az 50-60 kg bal verirdi. Benim ustam hep şunu derdi. "Zayıf arıya sahibi bakar, güçlü arı sahibine bakar". Sizinkide öyle olmuş galiba. Saygılarımla...

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 21:58   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2009
kamil bey sözünüzde gerçekten çok anlamlı
Zayıf arıya sahibi bakar, güçlü arı sahibine bakar
saygılarımla

citrus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 22:04   #5
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Yazılar 2009 ağustosunda yazılmış. O, tarihte açtık biz de kovanları. Bizim 20 kovandan, hiç bal alamadık . Sadece biz değil . Bize yakın ilçelerde de bal alabilenler çok az sayıda . Bir arıcıya sordum. Biz alamazken , sen ne yaptın ? Bal alabildin dedim. Kontrol ederken baktım bal yok . Şerbeti bol verdim . O da bana, bal verdi . Dedi. Yani onun aldığı bal değil . Şekerin , şekil değiştirmiş hali imiş.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 22:21   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kışın arıları kekle beslemenin zararları anlaşıldı.Sonuç zayıf koloni ile bahara girmek belki de kışı çıkaramamak.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 12:42   #7
Ağaç Dostu

Arılar aç kalmasın

Fenni arıcılık yapanlar , eğer gezginci arıcılık yapmıyorlarsa , kışa girerken yaptıkları bakım, ve kovanda arı için bırakacakları besin , o kovanın kışın hayatiyetini devam ettirebilmesi için çok önemli.

Ayrıca , yanlış bir anlayışı düzeltmek için söylemek gerek . Kovan kendini besleyemeyecek bir durumda ise , nasıl size bal verecek ?

Kendini beslemesi , dışarının iklim şartlarına bağlı olduğu gibi , koloninin gücüne de bağlıdır.

O yüzden dışarıdan besin akışı olmadığı zamanlarda , besin takviyesi yapmak ve kovanın sönmesini önlemek gerek .

Yapılması yanlış olan , dışarıda besin varken , kovana arının kolayca elde edbileceği ve dışarıdan taşımadan elde edebileceği besinleri vermekdir. İhtiyacı olduğunda vermek ise mutlaka lazımdır.

Düzenleyen İsmail Karagülle : 17-04-2010 saat 13:34 Neden: arılarımın resimlerini eklemek için, resimlerin adresini silmek için
Eski 17-04-2010, 15:13   #8
Ağaç Dostu

öğreniyorum galiba

Resim yüklemeyi öğrenmek üzereyim.
Bir de resim çekmeyi becerebilirsem , bu iş olacak .

Eklenen Resimler

Düzenleyen İsmail Karagülle : 17-04-2010 saat 15:29 Neden: resim yükleme acemiliğinden .
Eski 17-04-2010, 16:04   #9
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Çok özeniyor ve çok istiyorum fakat adananın yaz sıcağına çare zor bulurum, yaylaya götürmem lazım, yazın orayada sık sık gidemem diye cesaret edemiyorum

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 19:12   #10
Ağaç Dostu

Özeniyor ve gerçekten istiyorsanız, yaparsınız. Önce çevrenizde bu işi amatör veya profesyonel olarak yapan arıcılar ile tanışın . Daha sonra, en yakın ilçe tarım md. lüğüne müracaat edip , arıcılık kursu nerede ve ne zaman açılıyor? Bilgi alın. Ve mutlaka sertifikanızı alın . Başladınız mı gerisi gelir.

Eski 15-04-2013, 13:26   #11
Ağaçsever

kilicaslan3561's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Arıcılık güzel hastalık.

kilicaslan3561 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024