agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2008, 04:00   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-02-2008
Galeri: 1
Arıcılıkla uğraşanlar : Turkavianvet

Merhaba Arkadaşlar ;

Bulunduğum ilçede 1 adet kovanlı 8 çıtalı arı aldımArıcılığı öğrenmeye çalışacağım.Yukarıdaki yazılardan önce bu konudaki birçok siteyi incelemiştim.Bundan 5 sene önce 2 arıyla arıcılık denemiş ve tayinimin çıkması nedeniyle öylece bırakmıştım.Bu ikinci denemem.Haftasonu **** ayın 15 inden sonra Kazan ilçesine gitmeyi düşünüyorum.Oradan iki adet üstlüklü arı kovanı almayı düşünüyorum.Acemi bir arıcının başlayabileceği maksimum 3-5 arıyla deneyim kazanmayı umuyorum.
Denizakvaryumu'yla gene karşılaştık.Dilerseniz Kazan ilçesine beraberde gidebiliriz.
Harika bir uğraşı !... Yeri uygun herkese tavsiye ederim.

Sevgi ve Saygılarımla

Turkavianvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 09:30   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.Turkavianvet

tam da aradığım bir öneri size 2 yeni sistem karakovanla katılmak isterim.

Ayın 20 sinden sonra tatil için Antalya'ya gidiyorum.15 gün kadar kalacağım.

Dönüşte görüşelim derim Eğer 15-20 gün bekleyebilirseniz dönüşte Kazan'a da gidebiliriz.

Bu konuda her türlü işbirliğine açığım.

http://www.ayazarikovani.com/urunler/karakovan.asp#

için ne düşünüyorsunuz.

Gelin, tamamen yeni sistem karakovan yapalım...Şekersiz, ilaçsız.Parafinli Temel petek kullanmayalım.

Ankara'lı arkadaşlar organik bal yemek istiyorsanız gelin sizler de katılın derim.

Sn.Turkavianvet görüşmek üzere.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 22:38   #3
Ağaçsever

Elbette evet derim.

Merhaba Sayın Denizakvaryumu ve arkadaşlar ;

Yukarıda örneğini verdiğiniz karakovanı ve diğer pek çok çeşit karakovanı inceledim.Elbette kendimin ve ailemin tüketeceği karakovan petekli bal için tercih ederim. Hatta kendim için denemek maksadıyla bir adet sipariş vermeyi düşünüyordum. Bu yazıyı yazmadan evvel ilgili firmanın telefonlarından aradım haftasonu tatiline girmiş olabilirler.

Bu sene için 3 adet fenni kovan ve 1 adet karakovan arı tasarlıyordum.Bu yıl için bal almak ve yemek hedefimde yok. Bulunduğum ilçede son yıllarda kışları arılar telef oluyor. Aldığım balları onları yaşatmak için sarfetmeyi düşünüyordum. Kışı atlatıp bahara sağlıklı çıkartabilirsem benim için başarı olacak !...

Fenni kovanlardan alınan ballar süzme işlemine tabi tutularak tüketiliyor.Yani petek kısmını tüketmeyip tekrar arılara doldurması için veriliyor.Böylece daha çok bal almak mümkün oluyor.

Ankara nın Kazan ilçesinde bulunan vakıf ciddi bir vakıf.
http://www.tkv-dft.org.tr/

Süreli ve süresiz yayınları mevcut.Onlardan edinmek ve Kazan'daki arıcılarla tanışmak , kovan temin etmek maksadıyla gideceğim.Haziranın 22 sinden sonra arı temin etmek güçleşebilir.

Mesleğim Veteriner hekim olmasına rağmen arıcılığı bu yaşıma rağmen yeni öğreniyorum.Organik arıcılık ve hobi arıcılık yeri uygun olanlar için çok güzel bir uğraşı,terapi, dinlence sayılabilir.

Organik hayvancılıkla ilgili yönetmelikleri okumuştum.O konuyla ilgili çalışmaları ister istemez takip ediyoruz.

Öncelikle sizinle ve Ankara'daki siteye üye arkadaşlarla tanışmak istediğimi ilk yazılarımda belirtmiş ve sizi davet etmiştim.

Sitemizden Müjgan Hanım'ın vasıtasıyla ayatüstü bir iki dakika üç-dört arkadaşımızla tanıştık. Merhaba dedik yani.

Bu ayın 15 **** 16'sına arıcılık malzemelerimi tamamlamak ve kovanlarımı almak istiyorum.Sürüncemeye kalan iş kalıyor.Karakovanıda yaparız yeni projelerde üretebiliriz.

Herzaman telefonumuz ve kapımız açık sizlere.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 13-06-2008, 23:29   #4
Ağaç Dostu

Sn.Turkavianvet
tatil dönüşü sizi arayacağım, bu arada lütfen arıcılıkla ilgili çalışmalarınızı resimlerle buraya aktarın.

Özellikle karakovanla ilgili olanları.Bu sene mutlaka bir karakovanla da olsa size katılmak isterim.

Görüşmek üzere.

Eski 14-06-2008, 00:05   #5
Ağaçsever

Ağaçlar net , arıcılık , bitkiler , ağaçlar ve çiçekleri

Merhaba Arkadaşlar ;

Arıcılık konusu itibariyle bitkiler , ağaçlar ve çiçekleriyle direk alakalı bir konu. Bu nedenlerle konunun sitede irdelenmesi gerekiyor. Ben şahsım adına genel kültür manasında bitkileri ve ağaçları tanıyorum.

Derinlemesine inersek çoğu bitkiyi , ağaçları tanımıyoruz. İsmini bilmek o bitki **** ağacı tanıdığımız manasına gelmiyor. Coğrafik dağılımı , çiçeklenme dönemleri , arıcılık açısından önemi vs !...

Sayın Denizakvaryum'u sizinle ve Ankara'daki dileyen arkadaşlarla karakovan çalışmaları yapabiliriz. Değişik fikirler ve projeler üretebiliriz.

Bekliyorum.
Yayınlamaya değer resimler olursa içinden seçer yayınlarız.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 17-06-2008, 13:42   #6
Ağaç Dostu

Name:  1aqtga.jpg
Views: 3400
Size:  14.9 KB

Sn.Turkavianvet'le telefonla konuştuk,tanıştık.

Hayırlısı ile yeni sistem bir karakovanla arıcılığa başlıyoruz gelişmeleri resimli olarak buraya aktaracağım.

Yukardaki resim gibi bir durum olursa şimdiden devam etmeyeceğimi bildiririm

Name:  1aswopl.jpg
Views: 4318
Size:  18.9 KB

Eski 17-06-2008, 20:06   #7
Ağaçsever

Yeni tip karakovan ;

Merhaba Arıcı arkadaşlar ;

Bu gün saat 13:00 civarında İsparta'dan iki adet karakovanın parasını gönderdim. Birisi kendim için birisi de sayın denizakvaryumu için.

Kovanların arılarını bulunduğum yerde arıcılık yapan arıcılardan temin edeceğiz. Şu an itibariyle bir adet fenni kovanım mevcut.

Ankara ve bulunduğum yerdeki arı ölümlerini araştırıyorum.Pek çok neden var gibi görünüyor.Bunlardan yerli arıcılık yapan kişilerin yeterince ilgili olmayışları sayılabilir.Ancak bölgenin kışları çok sert geçmesi, kovandaki bal durumu , düzensiz iklim faktörlerini gözönünde bulunduruyorum.Arı hastalıkları başlıbaşına faktör olabilir.

Geçen yıl bütün dünya da 1/3 oranında arı ölümleri yaşanmış !...

Sayın Denizakvaryum'unun dediği gibi hobi arıcılık yapacağız.Ben bu yıl arılarımızı bahara çıkartabilmeyi başarı sayacağım.Bal almak , satmak gibi ticari bir kaygım yok.

Arıları seyretmesi bile zevkli.Hele kovanı açmak , gözlemlemek , öğrenmeye çalışmak anlatılmaz bir duygu.

Okuyarak , araştırarak , çalışarak bu hobiyi yaşayacağız. Oğluma da öğretmek istiyorum.Henüz dokuz yaşında.

Bir dönem serbest veteriner hekim kliniğim vardı.O zamanlar arı ilaçları ve malzemeleri satıyordum.5 sene kadar önce 2 kovanım vardı, tayinim çıkınca babamlara bırakmıştım.

Sayın Denizakvaryum'u nun bahsettiği karakovanları deneyeceğiz.15-20 güne kadar resimlerle beraber hazır olacağını umuyorum.

Arılarla ilgili pek çok kitap okudum.Bunlardan beni etkileyen iki tanesi

Marian Stamp Dawkins ''hayvanların sessiz dünyası'' TÜBİTAK
James L. Gould-Carol Grant Gould ''Hayvan Zihni'' TÜBİTAK

Bu kitapların içinde arılarla ilgili bölümler var. Hatta bu yıl arıcılığa başlamamada bu kitapları ikinci kez gözden geçirmem neden oldu.

Konuyu biraz kendi mecramdan anlatırken ilginizi çeken okuduğunuz kitaplar varsa önerebilirseniz memnun olurum.

Arılar herzaman insanoğlu'nun ve bilimadamlarının ilgisini çekmiştir.
Bal gibi muhabbetiniz olsun.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 17-06-2008, 23:46   #8
Ağaç Dostu

Sn.Turkavianvet haydi hayırlısı.

Sizin de dediğiniz gibi bu sene arıları sağ salim bahara çıkartabilirsek bizim için başarılı bir sezon olur.

Umarım arılar da bize yardımcı olur

Bu arada Ankara'da bu adresi buldum.Uğramakta fayda var.

http://www.balpazar.com.tr/tr/İletiş...5/Default.aspx

Yine eğer yeterli talep olursa Halk Eğitimde Ankara Tarım İl Müdürlüğü kanalı ile arıcılık kursu açılacağını öğrendim,ilgili arkadaşların Halk Eğitime ön kayıt yaptırmaları gerek.

Eski 18-06-2008, 00:00   #9
Ağaçsever

Kurs ve Kurs notları

Merhaba Sayın Denizakvaryum'u ve arıcı arkadaşlar ;

Ankara İl tarım Müdürlüğünde kurs verecek arkadaşları tanıyorum.Hepsiyle bire bir görüşürüz , ders notları **** yararlandığı kaynakları bire bire temin ederiz.

Halk Eğitim merkezlerinde zaman zaman bende ders vermiştim.Uzmanlık alanım daha çok kanatlı hayvanlar.Arıcılık konusundada biraz hatırlamayla , ders notlarını tekrarlamayla bizlerde ders verebiliriz.Teorik olarak kendimizi yetiştirmemiz çok kısa zaman alır.

Önemli olan teorik bilgi kadar uygulama.

Ankara'da arıcılığa meraklı kişilerin kursa kayıt yaptırmaları çok yararlı olacaktır. Uygun yeri olan , ailesinden arıcılık yapan ya da hobi amacıyla arıcılık yapacak kişiler bilgi depolayacak ve uygulama yapabileceklerdir.

Sitemizde ilgi duyan Ankara'daki arkadaşlar görmek , birkaç saatlik ücretsiz ders almak isterlerse buyursunlar bize gelsinler.

Herkesin birbirine öğreteceği önemli bilgiler vardır. Ağaçlar net üyelerinin ağaçlar , çiçekler konusunda çok iyi olduklarını biliyorum. Biz de onlardan ağaçları , çiçekleri öğrenmeye çalışırız.

Kapımız yeşil dostlarına herzaman açık.
Sevgi ve Saygılarımla

Eski 18-06-2008, 01:11   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turkavianvet Mesajı Göster

Ankara İl tarım Müdürlüğünde kurs verecek arkadaşları tanıyorum.Hepsiyle bire bir görüşürüz , ders notları **** yararlandığı kaynakları bire bire temin ederiz.
Halk Eğitim merkezlerinde zaman zaman bende ders vermiştim.Uzmanlık alanım daha çok kanatlı hayvanlar.Arıcılık konusundada biraz hatırlamayla , ders notlarını tekrarlamayla bizlerde ders verebiliriz.
sn.turkavianvet ben sizi amatör arıcı sanıyordum ama siz bu işte tecrübeliymişsiniz.

Biz bu sene arıları öldürmeden ilkbahara arıları çıkartırız, ben endişelenmeyeyim

Eski 20-06-2008, 00:57   #11
Ağaçsever

Son sürat arıcılık ;

Merhaba Arıcı arkadaşlar ;

Forumun bu bölümü hayli hareketli hızınıza yetişemiyorum.

İki adet karakovanlarımız yarin kargoya verilecek.Elimdeki bir adet fenni kovanı kendi eğitimim için kontrol ediyorum.Teorik bilgilerimiz var ancak uygulama çok farklı.

Arıcılığımı ilk araba sürdüğüm zamandaki halime **** yeni mezun olduğum dönemdeki halime benzetiyorum.
Bilgi , cesaret , uygulama...

Birkaç fotograf çektim ancak siteye nasıl aktarılıyor henüz bilmiyorum.
İşlerimin yoğunluğundan ekipmanlarımı tamamlayamadım.
Bu arada yama dağlarındaki arıcı dostlarımı aradım. Yılların usta arıcıları bile arılarını telef etmişler.

Dışarıdan göründüğü kadar kolay olmadığını düşünüyor ve araştırıyorum.
Arı, flora, hastalıklar ve arıcı ilişkileri önemli.

Günümüze kadar saklı olan bilgiler internet sayesinde hızla paylaşılıyor.
Türkiye'nin arıcılıkta çok önemli bir coğrafyada olduğunu ve ileriki yıllarda dünyada söz sahibi olacağımızı düşünüyorum.

http://www.aricilik.gov.tr/
linkli siteyi sürekli takip ediyor ve arkadaşlara tavsiye ediyorum.

Yıllar önce kendimce düşündüğüm projelerin bu enstitümüzde araştırıldığını görmek beni cesaretlendiriyor.

''Proje Adı: Dorseye Sabitlenmiş Kovan Sistemi'nin Geliştirilerek Gezginci Arıcılık Koşullarına Uygunluğunun Araştırılması''

Hepimizin benzer yenilikçi düşünceleri , projeleri vardır. Bunları da burada paylaşabiliriz. Fikir üretebilir bu fikirler üzerinden denemeler yapabiliriz. Çok iyi bir fikir çıkarsa bunu projelendirebilirim!...

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 20-06-2008, 01:20   #12
Ağaç Dostu

Nette arıcılıkla ilgili siteleri geziyorum ama "sıfırdan arıcılığa nasıl başlanır nelere dikkat edilir" tarzında hiçbir bilgi yok.

Bu konu hep es geçilmiş.

Oysa benim gibi arıcılıkla amatör-hobi olarak ilgilenecek yüzlerce kişi var...

Sn.Turkavianvet'le bu eksikliği kapatacağım inşallah.

Projenin adı "sıfırdan hobi arıcılığı" tabi karakovan olarak

Eski 21-06-2008, 22:06   #13
Ağaçsever

Arıcılık,Matematik ölçüler yeni fikirler

Merhaba sayın Denizakvaryumu ve arkadaşlar;

Bu gün öncelikle sitemize resim eklemeyi başararak ilk resmimi ekledim.

Name:  19 MAYIS 2008 243.jpg
Views: 3581
Size:  42.4 KB

Artık amatör ruhla resim çekiyor ve yarışıyorum.
Bu demektir ki ; yakında arıcılık deneyimlerimizi de resimleyecek ve sitemizin bu bölümünde yayınlayacağız.

Oğlum Mengüç Bilge ilk okul üçüncü sınıfa geçti. Bu gün Gölbaşı'na giderek arıcılık malzemeleri aldım. İki adet arıcı kıyafeti petek , çerçeve, tel,suluk vs.
Gelişmeler hızlı ve umut verici. İki adet eski boş kovan temin ettim.İlk arımın üstlüğünü (ballık) taktık.İki yardımcım vardı.Kaynım ve oğlum.

Oğlumu arı bir kez vurduğundan korkuyor ha bire kaçıyordu. Beni de iki
kez vurdu.Kolum bayağı şişti , şimdi rahatım.Arıcı olacağım.

Denizakvaryumu'nun soruları kafamda yeni şimşeklerin çakmasına sebep oluyor.
Mevcut teorik bilgilerimden yola çıkarak cevaplamaya çalışacağım.Yanlışım ,eksiğim olursa deneyimli arıcı arkadaşlar düzeltsin.Baştan sürçi lisan edersek affola.

Mevcut fenni kovanların deneyimli arıcılar ve bilimadamları tarafından hesaplanarak yapıldığından yola çıkıyorum. Örnek olarak Ülkemizde üretilen LANGTROTH Kovan ölçülerinin dış ölçülerini alarak ;

43cm x 50,5 cm x 28,5 cm = 61887,75 cm3 gibi bir rakam çıkıyor,

Sayın Denizakvaryumu'nun ölçüleri ,
20cm x 20cm x 20cm =8000cm3

Oran orantı yaparsak 1/7,735875 rakamını buluruz.

Langtroth kovan tipinin tam dolu , 10 çıtanında arı dolu olduğu kovanlarda ortalama 40.000 arı olduğunu varsayarsak
Sayın Denizakvaryumu'nun kovanında en fazla 5170 arı olacağını görürüz.

Genç ve sağlıklı bir ana arının günde 100 ila 3000 arasında yumurta yapabildiği gözönünde bulundurulursa ve bir arının 40 gün ömrü olduğu kovandaki arı sayısınında mevsimin ihtiyaçlarına göre artması-azalması gerekeceğinden bahse konu ölçülerdeki küçük kovanda sağlıklı bir şekilde koloninin yaşayabileceğini düşünmüyorum.

Belirli bir müddet yaşayacak , arı sayısı artınca (arıcı deyimiyle arı sıkışınca ) ya yeni bir yuva arayacak **** oğula gidecektir.
Bahse konu kovanı oğul yapacak bir arı bularak **** suni yolla oğul alarak yapabiliriz.
Her türlü eleştiri ve fikre açığım.

''Öğrenmenin bir yolu araştırmak ,bir yolu tartışmaksa en iyi yoluda denemektir.'' E.ÇATAL
Sevgi ve Saygılarımla

Düzenleyen Turkavianvet : 21-06-2008 saat 23:53
Eski 22-06-2008, 08:47   #14
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sn.turkavianvet.

Sizden daha çok resim bekliyoruz, inşallah ben de 15-20 gün sonra sizi ziyarete geleceğim.

Sağlıcakla

Eski 22-06-2008, 11:45   #15
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Sn: Turkavianvet Resimleri eklemek için belli ölçüler de olması gerkiyor yüksek çözünürlükte makinelerle çekilen resimleri ekliyemiyorsunuz mb, piksel'i yüksek geliyor onun için photoshop programın da resmin çözünürlüğünü uygun seviyelere indirmeniz gerekiyor. Ancak ondan sonra galeri de uygun bölüme eklemeniz gerekiyor foruma ise bilgilendirmek amacıyla, görsel bilgi vermek için ekleyebilirsiniz, zira fazla eklendiği zaman haklı olarak yönetim tarafından uygun bulunmuyor. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim, bilgilerinizden daha çok yararlanacağız inşallah.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 23:24   #16
Ağaçsever

Karakovan hobi arıcılığı ve model denemeleri;

Merhaba Arkadaşlar ;

Sayın Denizakvaryum'u ile sipariş ettiğimiz açılılıp kontrol edilebilir yeni tip karakovanlarımız kargoya verilmiş.Bu gün yarın gelir. bakalım içine bu mevsimde nasıl arı verececeğiz.

Sayın Denizakvaryum'unun önerdiği karakovanların modeli aşağıdaki linkte mevcuttur.
http://www.ayazarikovani.com/urunler/karakovan.asp

Dileyen arkadaşlar inceleyebilir. Farklı modeller ve Langtroth tipi kovanlardan da doğal bal alınabilir.Bu fikre katılıyorum.Hobi arıcılığı ise bir tercih meselesi.Zevkler ve renkler tercihtir.

Arıcılığın A'sı ana arıdır.Her ayrıntının detayın önemi vardır.Bu sene arıcılığa çok geç başladım.Ancak aldığım kovanlar çok güçlüydü.8 çıtalı ve 10 çıtalı üç arı kovanım var.

Hergün gelişmeleri okuyor ve 5-7 günde bir kez haftasonu tatillerinde arılarımızı , anayı , yavruları , kovanı oğlumla beraber kontrol ediyoruz.Gerekli gördüğümüz zaman temel petek takılı 1-2 çıta ilave ediyoruz.

Önlerine şerbetlik olarakta kullanılan suluklardan koydum.Arılar su için çok yorulmasınlar.

Kirpi ve karıncanın arıların düşmanı olduğundan gerekli önlemleri aldık.Çift katlı sebze kasaları ile bu sorunları çözdüğümüzü düşünüyorum.

Yama dağlarında yıllarca arıcılık yapan dostlarımı aradığımda bütün kovanlarının telef olduğunu öğrendim.

Geçen yıl dünya arı kolonilerinin 1/3 ü telef olmuş. Kovanların sönüş sebepleri çok net değil. Muhtemelen teşhis edilmemiş yeni bir virüs olabilir. Başka gerekçelerde sayılıyor. Aşırı soğuk, düzensiz ısı değişikleri , açlık vs.

Arıcılığı araba sürmeye ya da bağlama çalmaya benzetiyorum.Hele hele yeni beste yaptığım zamanlara.Her an herşey olabilir.Sürekli araştırmak , geliştirmek , öğrenmek.

Yerel arı ırkları üzerinde yeterince çalışmanın olmadığı görülüyor.Türkiye pek çok alanda olduğu gibi arıcılıkta da gelişmek , kendini yenilemek zorunda.

Bizler ağaçlar net sitesinin bu forum başlığında arıcılığımıza ne gibi katkılar sağlayabilirizi düşünerek fikirler üretebiliriz.

Ağaç ve bitkileri çok fazla tanımıyorum.Arıcılığa tekrar merak sardığım bu aylarda arı otu , sığır dili , geven gibi yabani bitkileri ve diğer pek çok bitkileri tanıtabiliriz.

Ballı bitkiler resim galerisi oluşturabiliriz.

Ağaçları ve bitkileri tanıyarak hobi **** küçük ölçekli arıcılıkta yapsak daha verimli olabiliriz.

Artık internet çağında merak edenler her türlü bilgiye çok kolay ulaşabiliyor.Biraz fedakarlıkla onlarca kitap alıp okuyabilir ve bilgi sahibi olabiliyoruz.

Basit tanımlamalar kopyalama yoluyla yüzlerce sitede yayınlanıyor.
Yeni ve uygulanabilir projeler düşünüyorum.Yeni ve farklı fikirleriniz varsa buyrun konuşalım, tartışalım.

Örneğin gezginci arıcılık için yıllar önce '' Dorseye sabitlenmiş model'' düşünüyordum.İnterneti tararken 2 yıl önce Ordu Arıcılık Enstitüsü tarafından denendiğini okudum.

Bu örnekler ve pek çok nedenden dolayı bu yıl tekrar başladığım. Arıcılık bizlerin paylaşımları ile ileriye gidecektir. Konusu sadece arıcılık olan pek çok site var.

Ağaçlar nette arkadaşlarımız çok değişik konularda bilgi paylaşımında bulunuyorlar. Bu tercihtir. Geçen gün patates yetiştiriciğinde bilmediğim bir konu okudum hemen denedim. Fotoğraf yarışması dikkatimi çekti. O kadar çok konu var ki henüz bütün forum konularını okuyamadım.

Yörelere göre, mevsime göre flora takibi gibi bir konu başlığı var mı ? arıyorum.

Bazı bilgiler kimimize göre basit geliyorken kimimiz için ağır olabiliyor.Farklı düşünceler ve tercihlerde olacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 28-06-2008, 00:43   #17
Ağaçsever

Arıcılık ve bilardo ;

Merhaba Arkadaşlar ;

Sayın Halil Bey'in stres ve terapi konusundaki görüşüne katılıyorum.Üniversite yıllarında bilardoya merak sarmıştım.Beş yıllık öğrenci yurdu (A.Ö.S.) hayatımda bilardo oynadım ve en son yıl şampiyon olmuştum. Bilardo da ıstakaya, sinirlerinize hakim olacak beyninizle eliniz uyumlu çalışacak.
Arıcılık uygulama yönüyle bilardoya da benziyor. Daha önce müzik entrümanına benzetmiştim.

Teorik bilgilerinizi tamamladıktan sonra deneyimli bir arıcıyla denemeye geçince taşlar çok kolay yerine oturuyor.

Arıcılığa başladığımdan beri köylerde ne kadar arıcılık yapmış varsa geldi beni buldu!...

Bir arıcımız 150 kovanını söndürmüş.Otuz yıllık arıcı.Şİmdi 2 kovanı varmış 1 ini satın almış birisi de oğul.

Her an herşeye hazırlıklı olmak gerekiyor.
Yarın olaganüstü bir olay olmassa Kazan'a gideceğim. Orada Sayın Ahmet İnci 'yi ziyaret edeceğim.
http://www.inciari.com/

Bu arada bu gün Cemalettin ŞENOCAK'ın yazdığı ARICILIK kitabını aldım. Tamamını okudum. Eski bir kitap olmasına rağmen bilgilerin çoğu geçerliliğini koruyor.

Klasik yetiştiricilik kitaplarının dışında ilginç, bilimsel kitaplar arıyorum.Yardımcı olacak , önerecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 28-06-2008, 13:36   #18
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar ;
http://www.inciari.com/
Bu arada bu gün Cemalettin ŞENOCAK'ın yazdığı ARICILIK kitabını aldım.Tamamını okudum.Eski bir kitap olmasına rağmen bilgilerin çoğu geçerliliğini koruyor.
Klasik yetiştiricilik kitaplarının dışında ilginç, bilimsel kitaplar arıyorum.Yardımcı olacak , önerecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla
Benim bir kısmını okuduğum bir kitabı önerebilirim Güner KAYRAL'ın Teknik arıcılık kitabı. Bence çok güzel bilgiler var okumaya değer bir kitap. Ben ilk olarak kavanoz da bal yetiştirildiğini orada gördüm. İmkanınız olursa okumanızı tavsiye ederim bir de blogları var oradanda bilgi alabilirsiniz.

Düzenleyen caucasus : 28-06-2008 saat 13:37 Neden: Kelime hatası
Eski 29-06-2008, 23:23   #19
Ağaçsever

Arıcılık deneyimlerim, Kazan ilçesi ve kitaplar.

Merhaba Sayın Caucasus ve arıcılığa meraklı arkadaşlar ;

Öncelikle Sayın Caucasus'a teşekkür ederim.Bahsettiğiniz linki incelemiştim. Türkiye'de akademik olarak arıcılıkla ilgilenen kişilerden ve kurumlardan haberdarım. En kısa zamanda Sayın Güner KAYRAL'ın kitabını edinir, okurum.

İki haftalık arıcılık uygulamalarım sırasında 4 kitap okudum ve şimdi 5. kitabımı aldım.

Dün Kazan ilçesine giderek Sayın Ahmet İNCİ Bey'den Ana Arı Üretimi kitabını ve iki bölmeli Ana Arı Üretim Kafesini satın aldım. Kendisiyle Türkiye arıcılığı ve sorunları üzerine sohbetimiz oldu.

Bu günde malzemelerimi hazırlayarak deneme yaptım.Sonucu hep beraber göreceğiz.

İki haftalık uygulamalarımda artık eldiven kullanmıyorum.Eldiven hareketlerinizi çok kısıtlıyor.İkide öğrencim var kaynım ve oğlum.

İyi kaliteli Kafkas ırkı ana arı temin ederek anaları Ağustos gibi değiştireceğim.

Arıcılık teknik , detaj bilgi , tecrübe ve uygulama gerektiren bir uğraşı. Bu yıl kendimi amatör yetiştirici olarak tanımlıyorum.Hep beraber katedeceğimiz çok yol var.

Kitapları okudukça dünya çapındaki bilimadamlarına ve çalışmalarına ulaşma imkanımız da olacak.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 30-06-2008, 12:38   #20
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sn: Turkavianvet vermiş olduğunuz bilgiler çok güzel. Yapmış olduğunuz denemenin sonucunu bekliyorum.

Bu gün ilk olarak körük ve maskemi aldım bir de arıların mevsimli bakımları kitabını aldım. Kısmet olursa yarın akşam gidip arılarımla haşır neşir olup resimlerini çekip biraz eğlenip bir gün sonrada dönecem.

Eski 03-07-2008, 01:05   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
İki haftalık uygulamalarımda artık eldiven kullanmıyorum.Eldiven hareketlerinizi çok kısıtlıyor.

İkide öğrencim var kaynım ve oğlum.

İyi kaliteli Kafkas ırkı ana arı temin ederek anaları Ağustos gibi değiştireceğim.
Sn.turkavinvet 3.öğrenci olarak yakında ziyaretinize geleceğim inşallah.

Sanırım ana arıyı üretmek de bu işin olmazsa olmazlarından...Her sene veya iki senede bir ana arı almaktansa ana arı üretmek çok daha iyi...

Acaba aramızda ana arı üreten var mı? Nelere dikkat etmek gerek?

Eski 05-07-2008, 00:18   #22
Ağaçsever

ARTVİN Gezisi ve arıcılık

Merhaba arıcı arkadaşlar ;

Sayın Denizakvaryum'u karakovanlarımız geldi ancak içleri şimdilik boş !...Suni oğul alarak içlerini doldurmaya çalışacağız.Geldiğinizde beraber inceleriz.

Sayın Caucasus arı beni de çok vurdu ve sürekli şişiyor. Eldivensiz çalışıyorum ve ellerimden hiç vurmadı. Arı vurmasına karşı AMONYAK kullanabilirsiniz. Ben Ankara dan temin edeceğim.Arı sokar sokmaz amonyak sürüyormuşsunuz!.Şişme ve kaşınma olmuyormuş.

Saf Kafkas arısı hakkında söylenenler doğru.Türkiye'de Artvin Camili (Macahel) kapalı havzasında TEMA vakfının yürüttüğü bir proje var.Saf Kafkas arısı sadece bu bölgede var.Bu ayın sonuna teknik bir gezi düşünüyoruz.Oradaki izlenimlerimi ve fotograflarımı uygun ortamda sizlerle paylaşabilirim.

Ülkemizdeki arı ırklarının çoğunun melez olduğu söylense de ben aynı görüşte değilim. Ülkemizde halen saf arı ırklarının olduğunu düşünüyorum.

Anadolu arısı (Kılıç arı) saldırgan olduğu kadar kanaatkar ve dirençli bir arı ırkı. Sanıyorum ilçemde halen var.Bazı ulaşılması güç doğa alanlarında olduğunu düşünüyorum.

Bendeki arıları Muğla'lı arıcılardan almama rağmen içinde çeşit çeşit arı ırkı var gibi.Bir ana arı 6-8 erkekle çiftleşebildiğinden yavrular ana bir baba ayrı üvey kardeşler.

Dengeli bir şekilde öğrenmeye devam ediyoruz.Bu sene bal alacağım.Oğul mevsimi çoktan geçti gibi. Belki suni oğul almayı deneyebilirim.

Arılarına polen ve nektar alabilecek ekili alan yapan arkadaşları tebrik ederim. Uygun yer bulabilirsek ben de deneyeceğim. Karışık tohumlardan oluşan bir ekim düşünüyorum. Arı otu tohumu hakkında bir araştırma yapayım bulursam ilgilenen arkadaşlara numune ve bilgi gönderebilirim.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 06-07-2008, 07:59   #23
Ağaçsever

Arılarım, karakovan ve suni oğul;

Merhaba sayın Halil Bey ;

Arıcılığa başladığım günlerde yazmış olduğum gibi bu sene bal almak gibi bir niyetim yoktu ancak günümün mesaiden sonraki bölümünde 17:00-24:00 saatleri arasında konuyu araştırıyorum.

Şu an 3 fenni kovanım mevcut. 2 tanesi üstlük atılmış 19 ar çıta 80.000 er işçi arılı.3. kovanımı sırf bu iki kovanı desteklemek üzere kullanıyorum.bal sorun değil 2 çıta doğal bal almayı umuyorum.Geri kalan balları arılarımız için kullanmayı düşünüyorum.İsteseydim bu sezon arılarımı çok rahat çoğaltabilirdim.

Sorun karakovanın ölçüleriyle Langstrot kovanın ölçülerinden kaynaklanıyor. Yoksa suni oğul almak çok da zor değil. Kazan ilçesinde TKV (Türkiye Kalkınma Vakfı -Destek A.Ş.) var. Buradan yumurtlamaya hazır döllü ana arı da temin etme şansımız var.Yani 30-35 gün kazanabiliriz.

3. fenni karakovanımı 2 ye bölme ve iki hazır ana arı ile suni oğul alma imkanımız var.Bu arılarımız 20.000 er işçi arılı ve genç ana arılı olur.Kendilerine yeter ballarıda mevcutla ve geriye kalan 2 ayda tamamlayabilirler. Bu sene karakovan balı diğer iki kovanımızdan çok rahat alabiliriz.

Kazan ilçesinden Ahmet beyle geçen hafta tanışmış ve ana arı kitabıyla ana arı üretim kafesini almıştım. Ana arıları değiştirmek üzere deneme yapıyorum.
Bahsettiğim karakovanlar için ön hazırlığı yaptım. 3.tek katlı ve 40.000 arılı Langstrot kovanı üretim ve destekleme faaliyetleri için kullanıyorum. Tabi risk her zaman var. Sönebilirde !... Ballık istemesine rağmen atmadım ve kapalı gözlü yavruları diğer kovanlara takviye yaptım.

Her ne kadar uzaktan amatör gibi görünüyorsamda konunun üzerinde profesyonel çalışmalar yapıyorum. Bu yıl ki en büyük çekingem kışlatma.

Bölge çok soğuk ve bölgedeki arıların %85-90 ı geçen yıl öldü. Benim konuyla ilgilenmem de Dünya'daki arı ölümleriyle ilgili.

Mesleğim gereği hastalık konularıyla ilgili çalışmaları kış aylarında yapmayı düşünüyorum.Uzun yıllar arı malzemeleri ve ilaçları satmıştım.Yabancı kaynakları tarama imkanımızda var.

Bu ay sonu itibariyle Artvin-Camili (Macahel) bölgesine kafkas ırkı arı konusunda teknik bir gezi yapacağız.

Önümüzdeki yıl ve sonraki yıllarda organik arıcılık konusunda projeler yapacağım.Tarım ve Köyişleri bakanlığı bünyesinde proje hazırlama eğitimi alarak 3 yıl bu konuda çalıştım.Uygulanmış ve uygulanan bütün projelere ulaşma imkanımız mevcut.

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde organik arıcılık projesi uygulanmış.Haftasonu programlarım çok yoğun, uygun bir zamanda projeyi yakından izlemeye gideceğim.Gelirseniz misafirim olursunuz.
Sayın Denizakvaryumu , siz ve gelmek isteyen arkadaşlarla gidebiliriz.

Sayın Denizakvaryum'u sizi ziyaret edebileceğimizi yazmış; seve seve geliriz.Hele bir kendisi gelsin.Konya çok da uzak değil. Selçuk Üniversitesinden dostlarımı ziyarete gitmiştim. Yıllardır Konya Aşıklar Bayram'ına katılmayı düşlememe rağmen fırsat bulamadım. Gelmişken bir de NEY alırım.

Sayın caucasus'un arıları konusundaki görüşünüze katılıyorum.Fotograflar , bilgi yetersiz. Ancak kendisinde büyük gelişme var.O kadar arı vurmasına rağmen şoka girmesinde ! Neden o kadar arı vurdu ki ? Tedbir almadınız mı ? Büyük geçmiş olsun. Arılara sakin davranırsanız körük ve elbise giymeden çok rahat çalışabilirsiniz. Arılar kolay kolay çıplak elden vurmaz ! Gelecek seferde çok daha iyi kontroller yapacağına eminim.

Arıotu ve diğer ballı bitki tohumları konusunda ağaçlar net sitesindeki arkadaşlarımızdan gelecek teknik ve materyal konusundaki destekler beni sevindirir. Destekleriniz gelecek yıllarda arı sütü, polen ve bal olarak topluma geri dönecektir.

Sevgi ve saygılarımla

Eski 06-07-2008, 18:05   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde organik arıcılık projesi uygulanmış.Haftasonu programlarım çok yoğun, uygun bir zamanda projeyi yakından izlemeye gideceğim.Gelirseniz misafirim olursunuz.
Sayın Denizakvaryumu , siz ve gelmek isteyen arkadaşlarla gidebiliriz.
Organik arıcılık hep konuştuğum konu ve hayâllerim arasında Öğrenci olarak bu geziyi kaçırmam

Eski 30-07-2008, 22:51   #25
Ağaçsever

Artvin seyahatini ertelemem ve arıcılık tecrübelerim;

Merhaba arıcı arkadaşlar ;

Artvin Camili (Macahell) arıcılık gezimi işlerimin yoğunluğundan gelecek yıla ertelemek zorunda kaldım.

Bu arada tecrübe ettiğim bir konuyuda sizlerle paylaşayım. 10-15 gün kadar önce üstlüklü arılarımı ana arılı 7 çıta ve ana arısız 1 günlük yavrulu olan 13+2 (başka kovandan kapalı gözlü yavru takviyesi) çıtalı arılarımı kontrol ettim. Ana memeleri 15-16 göz çıktım çıkacağım diyor.Ana memeleri kararmaya başlamıştı.Bir kovanımda kapalı gözlü yavrulu ve ana arı memesi olan petekler üstte bal dolu olan petekler alttaydı. Hani hep kuluçkalık altta ballık üstte deniyor ya ben de başka bir boş kovan yardımıyla çıtaların yerini değiştireyim dedim.

Her iki kat tıka basa arı doluydu ve mesai sonrasında müdahale ettiğimden arıları kızdırdım. Kovanı kurcalayınca ana arının olmadığını farkeden , yanlış zamanda yapılan müdaheleden arılar saldırmaya başladı. 2-3 günde arılar zor sakinleşti.

Ana arı varken ne kadar çıtalarla uğraşsam da arılar saldırmıyordu. Arıları kontrolde zamanın çok önemli olduğunu , kovanın durumunun , mevsimin , ana arının durumunun , bal mevsiminin ne kadar önemli olduğunu tekrar teorik olarak bilsem de uygulama olarak çok daha net anladım.

İnternet üzerinden veya kitabi olarak arıcılık yapılamayacağını çok rahat söyleyebilirim.

İki gün önce Muğla'lı bir gezginci arıcıyla uygulamalı sohbetimizde 10 çıtalı ve 20 çıtalı bir kovanda kaç arı olabileceğini sorduğumda aldığım cevap beni rakam olarak çok şaşırttı.

5-10 bin arı olabileceğini söyledi. Bu rakamı babadan arıcılığı öğrenmiş profesyonel (400 civarında kovanı var) arıcı için ilginç geldi bana. Ben de diğer arıcılardan ve kitaplardan öğrendiğim kadarıyla yaklaşık 10 çıtada 25-35.000 20 çıtada 50-70. bin arasında arı olabileceğini söyleyince bayağı şaşırdı.

Sohbetimiz sırasında arıların nektar ve polen aldığı onlarca bitki ve çiçek gösterdi. Yıldan yıla bal veriminin çok değişeceğini yaşadığı tecrübelerden örnekler vererek anlattı. 2002 yılının çok verimli olduğunu söyledi. Bu yılında arıcılık açısından çok verimli geçtiğini söyledi.

Gezginci arıcılarımız süzme bal alıyorlar. Ortalama yılda bir teneke bal hesabıyla (28 Kğ ) bal verimleri olduğunu , yılın verimli geçmesi halinde 50-60 Kğ a çıkabileceğini bazı yıllarda ise çok az bal aldıklarını söyledi.

Bu yıl ana arı üretimini gözlemledim. 2-3 güne kadar ana arılar çıkacak. Gelecek bahara yeterli ve istediğim özelliklerde kovanla çok verimli çalışmalar yapacağıma inanıyorum. Sonbahar uygulamaları ve kışlatmayı tamamlayabilirsek işlem tamam olacak gibi.

Gelecek yıl için uygun usta bulabilirsem kendi özel projelendirdiğim kovan tiplerini deneyeceğim.

Şimdilik 2 tip üzerinde düşünüyorum.

1. tip 5+5 çıtalı bölmeli ve iki ana arılı langstrot
Bu tip 10-20 adet kovanı destek amacıyla ve oğul üretimi amacıyla kullanacağım.Deneyen arkadaşlarımızın deneyimlerini öğrenmek isterim.Bölme gerektiğinde çıkartılarak normal kovan olabilecek.Bazı arıcıların ana arı kullanarak bu tip kovanlara üstlük attıklarını duydum.Uygulayan arkadaşımız var mı ?

2. tip kovanın projesini tamamlamadım. Gelecek bal sezonuna kadar olgunlaştırırım.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 30-07-2008, 23:49   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Gelecek yıl için uygun usta bulabilirsem kendi özel projelendirdiğim kovan tiplerini deneyeceğim.Şimdilik 2 tip üzerinde düşünüyorum.
1. tip 5+5 çıtalı bölmeli ve iki ana arılı langstrot
Bu tip 10-20 adet kovanı destek amacıyla ve oğul üretimi amacıyla kullanacağım.Deneyen arkadaşlarımızın deneyimlerini öğrenmek isterim.Bölme gerektiğinde çıkartılarak normal kovan olabilecek.Bazı arıcıların ana arı kullanarak bu tip kovanlara üstlük attıklarını duydum.Uygulayan arkadaşımız var mı ?
2. tip kovanın projesini tamamlamadım.Gelecek bal sezonuna kadar olgunlaştırırım.
Sevgi ve Saygılarımla
Kolay gelsin, merak ettiğim neden standart kovanlar varken yeni kovan projeleri ? Standart kovanlarda hangi eksiklikleri gördünüz?

Gerçi bu projeler bende de var benim projelerim en küçük kovan ölçüsü ne olabilir ? üzerine

Siz ne dersiniz ? Eğer bir arı kolonisi için yapılabilecek en küçük kovanı yap deseler hangi ölçülerde yapardınız?

Eski 31-07-2008, 00:44   #27
Ağaçsever

Neden yeni kovan projesi ve en küçük kovan ölçüleri;

Öncelikle sizin sorunuzu yanıtlayarak başlayalım.Kazan ilçesinden aldığım ana arı üretim kovanı
http://www.inciari.com/kutu.htm
sizin beklentilerinize cevap verebilecek kadar küçük 20*25*35 cm gibi iki bölmeli (iki ana arı üretilebiliyor) 3+3 çıtalı .

Tek bölmeli olanıda mevcut.Ben bir tane almıştım.Ana arı üretimini görmek istedim.Üstlük taktığım kovanlarıma bir lanstrot çıtasına 4 küçük çıta monte ederek taktım.Benim arılarım bunlara yumurtlamadılar, bal yaptılar.Bu kovanlarda ana arıların ve çekirdek koloninin kışı geçirebileceği söylendi.
Dilerseniz size verebilirim.

Ancak arıların biyolojileri gereği belirli bir popülasyon sayısına ulaşmaları ve yeteri kadar bal depolamaları gerekmekte.Arılar bahar döneminde 3-5-10 binlerden hızla çoğalarak 40-80.000 lere çıkma eğilimdeler çok küçük kovanlarda ana arı sıkışacağından arı ya oğula gidecek **** kovanı terkedeceğini düşünüyorum.

Çok değişik kovan tasarlayan ve uygulayan kişiler olduğunu biliyorum.Mesela karadenizli bir çiftçi tamamen camdan arı kovanı yapmış ve evinin oturma odasına monte etmişti.Televiziyonda magazine konu edilmişti.

Bu yazıyı yazdığım sıralarda internet üzerinden yabancı sitelerde araştırma yapıyordum.

Neden değişik modeller üzerinde çalıştığım ise tamamen mesleğimle ve planlarımla ilgili.İnsanoğlu bu günlere var olan bilgilere hep birşeyler ekleyerek geldi.Bende bu düşüncelerden hareketle hem kişisel hemde Türkiye arıcılığına neler katabileceğimi düşünmekteyim.

Var olan fenni kovanlarda pek çok eksiklik olduğunu **** var olan bilimsel gerçeklere göre standart kovanlar üretilmediğini düşünüyorum.
Örneğin Türkiye polen, arı sütü , propolis , arı zehri gibi arıcılık ürünleri üretiminde kovan sayısına göre çok gerilerde.
Bal üretim miktarımız bile dünya ortalamasının altında.

Arıcılıkta bir kovandan en fazla verimi 80.000 lik arılı koloniden alındığı bilimsel kaynaklarda aktarılmaktadır.Bu amaçla gezdiğim pek çok arılıkta bu konunun öneminin anlaşılmadığını müşaade ettim.

Arılıklarımızda genellikle tek taklı arılar var.Genel olarak % 50-70 arasında tek katlı %30-50 arasında da çift katlı.Çoğu arılıkta üçüncü kata bu sene rastlayamadım.Bu yıl sadece bir arıcıda 3 katlı arı kovanı gördüm.

Konuştuğum arıcılardan arı sayısı ve bal verimleri gözönüne alınınca tek tatlıda arı sayısı 25-35 binlerde bal verimi 10-20 kg larda seyrediyor.
Çift katlı kovanlarda arı sayısı 50-70 binlerde bal verimi 15-30 kg larda seyrederken, literatürlerde 80.000 arısı olan bir koloniden ortalama ortalama 70-80 kğ bal alınabileceği belirtilmektedir. Bu da üç benim hesaplarıma göre en az üç katlı ve arılı bir koloni demektir.

Literatürlerde tam sayılar kullanılmış (40.0000-80.000-120.000) ancak uygulamada konuştuğum arıcıların verdiği rakamların daha uygun olduğunu düşünüyorum.Bu birazda matematik merakımdan olsa gerek.
Yani benim yeni kovan modelleri üzerinde çalışmamın pek çok nedeni var bazıları uygulanan sisteme monte edilebilir ve/veya uygulanan modeller olabilir.

Yeni sistem kovanlarda polen tuzakları isteğe bağlı yaptırılıyor.Yeni tip kovan projeleri üzerinde çalışmamın pek çok nedeni var.Bu nedenler kişisel , ülkesel nedenler olabilir.

Kısaca ülke olarak nasıl daha verimli kovanlar ve sistemler üzerinde çalışabilirizi düşünüyorum.

Temelde Lanstrot **** Dadant tip kovanlara eklenebilecek model ve eklentiler düşünmekteyim.

İklimlere ve flora takibine göre kovan tiplerinin gelişimini doğal buluyorum.
Mesela geçen gün yazdığım Hatay tipi kovandaki zincir ve yay sistemi çift katlı arı kovanı nakillerinde pek çok fayda sağlıyor.

Sizin küçük tip kovan modelini çok kolay yapabiliriz.
Küçük tip kovan için arılarınız (Ana arı ve küçük bir koloni) hazır sayılır.
İsterseniz geldiğinizde düşündüğünüz modele eklemeler yaparak uygulayabiliriz. Pek çok akademik kuruluşta ve arıcılık enstitülerinde camdan kovanlarda mevcut.İsterseniz bu küçük kovanı camdan yaptırabilirsiniz.Tabi maharetli usta bulursanız.

Atalarımızın bir sözüyle sohbetimizi bağlıyorum.
''Denemeyi kurt yememiş'' derler.Buyrun deneyelim.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 31-07-2008, 00:51   #28
Ağaç Dostu

Teşekkürler, anlaşılan şu ki sizden çok şeyler öğreneceğiz.

Eski 31-07-2008, 01:12   #29
Ağaçsever

Bilgi paylaşılarak çoğalır

Sayın Denizakvaryum'u ve arıcı arkadaşlar ;

Ben sadece düşüncelerimi ve uygulamalarımı paylaşıyorum.Bilgi paylaşarak çoğalır.Uygulamada ki hatalarımı da açıkyüreklilikle paylaşarak meraklı arkadaşlarımı uyarıyorum.

Hepimizin bir birinden öğreneceği pek çok şey var.Bilimsel literatürde buna sinerjizm deniyor.

Sizin ve Ankara çevresindeki arkadaşların bitkiler ve çiçekler konusundaki engin bilgilerinizden yararlanmak isteriz.Tabi uygulamalı olarak.

Ankara'da konusunda uzman arkadaşlarla planlanan haftasonları çiçekçileri , fidanlıkları , botanik bahçelerini , herbaryumları , doğayı gezebiliriz diye düşünüyorum.

Hani turistik gezi turları olurya tur rehberi anlatır, turistler dinler !...

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 05-08-2008, 00:14   #30
Ağaçsever

Çorum ve Yozgat Gezilerim

Merhaba Arıcı Arkadaşlar ;

Artvin gezim uçak bileti , iş yoğunluğu ve zaman sorunu nedeni ile bahara ertelenmişti.

Haftasonu İstanbul'dan arıcılığa 50 kovanla başlayan bir meslektaş arkadaşımın daveti üzerine Çorum ve Yozgat iline gittik.
Bölge gerek sulu tarım gerekse doğal flora açısından arıcılığa gayet uygundu.
Bölgeye Ordu'dan gezici arıcıların gelmesiyle yöre çiftçileride az sayıda arıyla arıcılığa başlamıştı.

Bizim misafir olduğumuz aile ferdi üç yıl kadar Ordulu gezginci arıcının yanında ücretle çalışmış ve arıcılığı incelikleriyle öğrenmişti.

Kovan sayısını 50 den 80 e çıkartmiş 37 kovana kuluçkalıktan sonra 2 kat atmıştı.Üç katlı kovanlardan bir kısmında bal hasadı yapmıştı.Burada sizlerle paylaşmak istediğim konu 3. kat atılacak kolonilerde 2. katında bir dönemliğine kuluçkalık olarak kullanılarak arı nüfüsünun yüksek tutulmaya çalışılması oldu.

Geziden geldikten sonra kendi kovanlarımı kontrol ettim.İki farklı yerde farklı durumlardaki kovanlarımdan özel alana götürdüğüm kovanlar 10-15 gün içinde 7 çıtadan 10 çıta 5 çıtadan 7 çıta olmasını gözlemledim.Ancak floranın yavaş yavaş zayıfladığını belirtmek isterim.Önümüzdeki hafta durum ne olur beraber göreceğiz.

Üstlüklü ve ana arısız kovanlarımda ise bal vardı ancak tam olarak sırlanmamıştı.Tek günlük yumurta olan bu kovanlardan ana arıların çıktığını düşünüyorum.Önümüzdeki haftasonu **** hafta içi ana arıları ve yumurtlama durumlarını kontrol edeceğim.

Bu sabah Muğla'lı gezginci bir arıcı ile kovanları elbise giymeden kontrol ettik ve bir çıta balı hasat ettik.Muğla'lı gezginci arıcının övgüleri beni cesaretlendirdi.

Muğla'lı gezginci arıcı balları ancak Eylül -Ekim gibi hasat edebileceğimi söylemesi ise beni şaşırttı.Benim tahminim haftada birer çıta hasat edebilirim.
Zaman çok hızlı akıyor.Bu yılki tecrübelerimin meyvesini gelecek yıla alabileceğiz.Adana-İmamoğlu'ndan getirttiğim numune kovana 19,5 YTL kargo parası ödemem ise işlerin kolay yürümeyeceğinin işareti.
İşlerin hafiflediği bir dönemde Ordu'ya gitmeyi düşünüyorum.Ordu Arıcılık Enstitüsünün çalışmalarını yakından görmek istiyorum.

Türkiye'nin değişik bölgelerindeki arılıkları ve arıcılık faaliyetlerini görmenin ufkumuzu geliştireceğini düşünüyorum.Aynı bitkilere değişik yörelerde farklı isimler veriliyor.Bitkileri , ağaçları , doğayı ve tarihi eserleri görmek apayrı bir mutluluk.

Sitemizdeki değişik yörelerdeki arıcıları heran ziyaret edebilirim.Adres ve telefon vermeniz yeterli.

Teknik bir konu olan arıcılığı profesyonel yapmak için florayı, iklimi , arıcılığa ait pek çok bilgiyi bilmek ve uygulamak gerekiyor.

Ordu tipi kovanları yakından gördüğüm Çorum ve Yozgat gezimde Ordu tipi şurupluklar ilgimi çekti.Kargoyla bir adet sipariş vermeyi düşünüyorum.
Bölgeleri gezdikçe İç Anadolu'da arıcılığın zor olduğunu söyleyebilirim.

Gelecek yıl Doğu Anadolu'ya taşıyacağım arıcılık çalışmalarımızı hep beraber izleyebilir , yol üstündeki arıcı arkadaşları ziyaret edebilirim.

Herşey gönlünüzce olsun.
Sevgi ve Saygılarımla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024