agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2008, 12:17   #31
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Bizler ağaçlar net sitesinin bu forum başlığında arıcılığımıza ne gibi katkılar sağlayabilirizi düşünerek fikirler üretebiliriz.

Ağaç ve bitkileri çok fazla tanımıyorum.Arıcılığa tekrar merak sardığım bu aylarda arı otu, sığır dili , geven gibi yabani bitkileri ve diğer pek çok bitkileri tanıtabiliriz.

Ballı bitkiler resim galerisi oluşturabiliriz.

Ağaçları ve bitkileri tanıyarak hobi **** küçük ölçekli arıcılıkta yapsak daha verimli olabiliriz.
www.agaclar.org sitesinde oluşturmaya çalıştığımız bitki veritabanı bu tür ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla hazırlanıyor.

Arama sayfasında Bitkilerde ara [ Detaylı aramak için tıklayınız ] bölümünde detaylı aramaya tıklayın.

Gelen sayfanın en altında Diğer Ek bilgiler başlığında arıları çeker seçeneğine tıklayıp seçili hale getirdikten sonra sayfanın üstündeki arama düğmesine tıklarsanız, arıları çeken bitkiler varsa onlara ulaşırsınız.

Aramak istediğiniz diğer şeyler için de bunu yapabilirsiniz. Ama seçili olan tüm özelliklere sahip bitkileri arayacağı ve henüz işin başında olduğumuz için, çoklu aramalar yapmayın. Yani her arama için önce temizle düğmesine tıklayın, sonra mümkünse sadece bir özellik seçip arayın.

Arıların seviği bitkiler arasında şimdilik bunlar yer alıyor.

Arkadaşların henüz bunun önemini kavrayamadıkları için, içerik girme anlamında katılım için yeterli desteği göstermediklerini düşünüyorum. Umarım sizin ilginizi çeker

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 13:28   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-02-2008
Galeri: 1
Sayın Malina'ya ve Ağaçlar net sitesine teşekkürler

Merhaba Sayın Malina ve Ağaçlar Net sitesine katkı sağlayan dostlar ;

İlginiz ve çalışmalarınız için teşekkür ederim.

Anlatmak istediğim konuyu net olarak ortaya koymuş olmak ve yankı bulmak beni memnun etti.

Özel olarak profesyonel manada ilgilenmek istediğim arıcılık ve ilişkili konularda ağaçlar net üyelerine faydalı olma adına her türlü çalışmayı zamanım ölçüsünde bu forum sayfalarından paylaşmaya çalışıyorum.

Sizi ve tüm siteye katkı yapan yeşil dostlarını ilçeme beklerim.

Teşekkürler.

Sevgi ve Saygılarımla

Turkavianvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 13:41   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.Turkavianvet

arı otundan başka acaba kovanların bulunduğu yere nektarlı ot-çalı türünde ne ekilebilir veya dikilebilir?

Benim ilk aklıma gelen kekik.

Bulunduğunuz yerde hangi tür kekik ya da mercan köşk bitkileri var ?

Şimdiden bu konuda çalışmakta fayda var.

Eğer kekik ve mercan köşkleri resimleyebilirseniz bir çalışma yapılıp yapılmayacağı konusunda fikir üretelim derim.

Sağlıcakla

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 16:05   #34
Ağaçsever

Ne ekilebilir **** dikilebilir ?

Merhaba Sayın Denizakvaryum'u ve arıcı arkadaşlar ;

Bu konuyu enine boyuna düşünüyorum.Sadece bulunduğum bölge olarak düşünürsek çok kısıtlı olacağını düşünüyorum.Bulunduğum bölgede bu yıl ve geçen yıl kuraklıktan dolayı verim çok düşüktü.

İlçemin belirli bölgelerinde kekik bitkisinin olduğunu duydum.Ancak türü konusunda net bilgim yok.

Geldiğinizde ilçe yakınlarına keşfe gideriz.resimleriz.Kekik konusundaki yazılarınızı takip ediyorum.Deneme maksatlı sipariş ettiğiniz tohumları 2 ile çarparsanız memnun olurum.

Ancak benim düşüncem bitkilerin doğal yayılış alanını gözönünde bulundurarak bitki ve ağaç yetiştirmek gerektiğidir.

Yörede yetişen türlerin ekimi ya da dikimi yapılmalı.

Arılar ballı bitkilerden ve bazı ağaçların çiçeklerinden yoğun şekilde yararlanıyorlar.

Korunga, fiğ, yonca, üçgül gibi yem bitkilerinden nektar alıyorlar. Ayçiçeği, pamuk gibi bitkilerdende nektar ve polen alıyorlar. Bu bitkiler daha çok kültür bitkileri olup üretim amaçlı yetiştiriliyor ve arıcılıktan bir yan üretim olarak faydalanılıyor.

Her türlü sebze bahçesinde tozlaşma (polarizasyon) yapan arılar nektar ve polen toplayabiliyorlar.

Arı otu çiçeklenmesi çok fazla olan ve özellikle arı yetiştiriciliği için ekilen bir bitki. Almanya ve Avrupa da bu bitkinin hayvan yemi olarakta kullanıldığını okumuştum.

Kekik üretimi ise arıcılık faaliyetleri için ekilebilir. Zaten doğal yayılım gösteren bölgelerde üretiminin çok kolay olacağını düşünüyorum. Hem arıcılık olarak hem de ekonomik üretim (Kurutularak satılması , tohumu için vs ) üretilebilmesi konusu ise ayrı bir konu. Tohum üretimi ve arıcılık faaliyeti daha mantıklı görünüyor.

Gelecek yıl için deneme yapabiliriz. Doğadan kekik tohumu toplanması ve depolanması konusunda Ankara'dan tecrübeli arkadaşlar yardım ederse gelecek yıl için ekim-dikim yapabiliriz.

Başka hangi bitkiler olabilir konusu çok geniş ve uzmanlık isteyen bir konu. Her bölge için farklı alternatifler olabilir elbette.

Çoğu ismini bildiğimiz cismini görmediğimiz bitkileri tanıdıkça , tohum alma ve ekim işlemleri konusunda deneyler yaparak arılıklar oluşturma (3-5 dönümlük) projem var tabi.

Bu konuda bilgisi ve deneyimi olan arkadaşların katkıları çok önemli.
Arıcılıkta flora takibi yapıldığına göre her yörenin flora ve çiçeklenme dönemi farklı olduğu açık.

Flora pek çok değişkene bağlı rakım değişken değil ancak yağış gibi iklim faktörleri yıldan yıla değişebilmektedir.

Özel arı meraları kurabilmek için arı koloni sayısı , ekimi yapılacak bitki , çalı **** ağaç ve arazi büyüklüğü çok önemli.Bu parametrelerin bir birine uyumlu olması gerekiyor.
Arıcılık Enstitüleri ile uygun zamanda bu konuyu konuşacağım.

Sevgi ve saygılarımla

Eski 05-08-2008, 17:02   #35
Ağaç Dostu

m ü g e's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2008
Merhaba;
Arıcılıkla ilgili bilgim olmadığını öncelikle belirtmek isterim. Yabancı sitelerde tohumlar ile ilgili araştırma yaparken karşıma çıkan 2 bitkinin resmini ve bilgilerini belki işinize yarayabilir düşüncesi ile aşağıya kopyalıyorum. Bitkinin birinde açıklama olarak "The plant makes a great nectar plant for butterflies and honeybees." diğerinde "The flowering plants are very attractive to honeybees and butterflies." yazıyor. Belki kullandığınız bitkilerdir ama arıcıkla ilgili bitkiler olduğunu düşünerek sizlerle paylaşmak istedim.

HYSSOP LAVENDER
LICORICE MINT
[ Agastache Foeniculum ]

Name:  Agastache Foeniculum.jpg
Views: 1028
Size:  20.7 KB

Season: Perennial
Height: 12-36 Inches
Bloom Season: Summer/Fall
Exposure: Full Sun/Patrial Shade/Dry/Moist
Zones: 3 - 10

HYSSOP LAVENDER Agastache Foeniculum is a perennial with dense, terminal spikes of small, tubular, bright bluish purple flowers. Leaves are opposite, oval, toothed and whitish beneath. The sturdy, erect blue giant-hyssop is of the most ornamental native mints and the entire plant very fragrant, a mixture of mint and licorice.

HYSSOP LAVENDER Agastache Foeniculum adds interest to borders and containers, as well as attracts wildlife to your garden. The plant is fragrant and this beautiful all around perennial is great for both prairie meadows and flower beds. Its abundant nectar and seed attract bees, butterflies, and birds to enrich your garden with flight and song. Cut and dried flowers enhance our homes and the leaves make tasty herbal teas.
The plant atrracts hummingbirds.

The flowering plants are very attractive to honeybees and butterflies.

MOSS VERBENA
[ Verbena Tenuisecta ]

Name:  Verbena Tenuisecta.jpg
Views: 1117
Size:  31.8 KB

Season: Annual/Perennial in zones 7 - 10
Height: 1 Feet
Bloom Season: Summer/Fall
Environment: Sun/Partial Shade/Dry
Zones: All regions of North America

Moss Verbena is a tender perennial that is grown as a perennial in zones 7-10 and as an annual elsewhere. Moss verbena isa stunningly florific species that displays spikelike inflorescences of 5 to 15 flowers that range from blue to purple, violet, to lilac.

It's low-growing , spreading growth makes it an ideal drought-resistant ground cover, and it's perfect for roadside plantings and reclamation. Moss verbena establishes easily and tolerates poor soils and drought.
The plant withstands drought beautifully.

The plant makes a great nectar plant for butterflies and honeybees.

m ü g e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 21:41   #36
Ağaçsever

Teşekkür ve Agrotec 2008 Fuarı

Merhaba Müge Hanım ve Arkadaşlar ;

Müge Hanıma teşekkür ederim.Kış aylarında zamanım uygun olacağından gerek arı hastalıklarını gerekse ballı ve polenli bitkileri derinlemesine irdeleyebilecek çalışmalarım olacak.
Bu gün AGROTEC 2008 tarım Fuarındaydım.
Fuar Adı : Agrotec 2008 Fuarı
Açıklama : Ankara Tarım Fuarı
Organizatör : İnfo Fuarcılık
Ülke - Şehir : Türkiye - Ankara
Fuar Tarihi : 28.08.2008 - 31.08.2008
Fuar Alanı : Ankara Altınpark Fuar Merkezi
Sektör : Tarım - Hayvancılık

Yukarıdaki bilgilerini verdiğim fuara Ankara'daki ve çevresindeki arıcı arkadaşlar gelebilirlerse faydalanabilirler.

Cumartesi **** Pazar günü bende fuarda olmayı umuyorum.

Bu gün fuarda Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü müdüresi ile personelle tanışma ve görüşmelerimiz oldu.
Tanıtım bölümünde arıcılık enstitüsü ve çalışmaları hakkında bilgiler aldık.Herzaman bizlere yardımcı olacaklarını söylediler.Uygun bir zamanda teknik bir gezi ve/veya eğitim çalışmaları olursa katılacağımı belirttim.
Başka bir bölümde Ziraat Yüksek Mühendisi(Zooteknist ) Necdet ERGÜN Beyefendiyle tanıştık.Ayak üzeri sohbet ettik.
ARICILIK : Necdet ERGÜN
ARICININ EL KİTABI :Necdet ERGÜN
isimli kitaplarını ücretini ödeyerek ve kendi yazısıyla imzalayarak aldım.
Hasad yayıncılıktan çıkmış ARICILIK : Zir.Yük.Müh.Necdet ERGÜN isimli eski baskı kitabını ise hediye etme zerafetini gösterdi.Kendisine buradan tekrar teşekkür ederim.
Nizamettin KAYRAL Beyefendinin oğlu Güner KAYRAL'ların tanıtım bölümünde yayınladıkları kitaplar ve zengin malzeme çeşitleri mevcuttu.
Bu fuarda arıcılıkla ilgili pek çok tanıtım bölümleri var.
Gidebilecek arkadaşlar isimlerini buraya yazabilir ve özel mesaj yoluyla bana isim ve telefon numaralarını verebilirlerse Cumartesi **** Pazar günü bir saatte furada buluşabilir, tanışabiliriz.
Gelecek arkadaşlar fotoğraf makinesini getirmeyi unutmasınlar.Ben unutmuştum ! (İş yoğunluğundan)
Camdan iki adet kovanda uygulamalı eğitimde verebiliriz.Fuarda iki adet gösteri kovanı mevcut.
Genel manada Ağaçlar net üyeleri ile de toplanabilir ve tanışabiliriz.Tarım fuarı olduğundan pek çok araştırma enstitüsünün tanıtımları ve ürünleri var.
Dev balkabağı, çeşit çeşit meyve ve tohumlar , makineler ...
Sevgi ve saygılarımla

Eski 19-01-2009, 23:36   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn.Turkavianvet
Ben ve 5 arkadaşımın ortak Bala Karaali köyünde hobi bahhçemiz ve içinde meyve ağaçlarımız var. Bahçemizde daha iyi meyve alabilme amacıyla arı temin etmek istiyoruz, hem agaçlar.net te hemde internetteki diğer kaynaklardan araştırma yapıyoruz.
Sizin bir tavsiyeniz olabilirmi?
Selamlar.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 08:46   #38
Ağaçsever

Sayın K0900

Merhaba Sayın K0900 :
Gölbaşı'nda ve Elmadağ'da arılarını kışlatan ve yakın olan bölgemize uyum sağlamış arı kolonilerinden temin edebiliriz.Msn adresimi eklerseniz havaların uyanmaya başladığı zaman yardımcı olur , arı kolonisi temin ederiz.
Sevgi ve Saygılarımla

turkbeevet@hotmail.com

Eski 20-01-2009, 22:45   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn.Turkavianvet ;
İlginize teşekkür ederim, sizi mart ayında rahatsız edeceğim.
Selamlar

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 10:11   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2009
Sayın komşum merhaba sitende rahatsız etmiyorumdur inşallah tarım tv de arıcılık ile ilgili program var ne zamanları başladığını bilmiyorum tesadüfen akşamları açtığımda televizyonu arıcılık programları başlıyor izlerken güzel bir keyif aldım çok ilginç arıcılık yapıyorlar izlemenizi tavsiye ederim. Saygılar ve sevgiler işlerinzde kolaylıklar dilerim. CİHAN

Düzenleyen cancihan : 12-06-2009 saat 10:12 Neden: İSMİMİ YAZMADIM
cancihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024