agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler
  • 4 Gönderen powerbey
  • 5 Gönderen powerbey
  • 1 Gönderen Mgsim
  • 6 Gönderen powerbey
  • 7 Gönderen powerbey
  • 1 Gönderen hüseyindeniz
  • 2 Gönderen powerbey
  • 6 Gönderen powerbey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2017, 13:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2012
doğalbal (arıcılık)

2013 yılında başlayan bir serüven benim için arıcılık.Doğal tüm ürünlere duyduğum ilgi dolayısıyla başlamıştım arıcılığa.Araştırarak sürekli öğrenmek için çaba sarfeden bir insan olmamdan dolayı severek başladım. Her işin başı eğitim diyerek bu alanda da önce eğitim aldım;neyi,ne zaman,nasıl uygulayacağımı öğrendim önce. Sonra tabii aldığım 2 kovan arı idi hersey.Üşenmeden bıkmadan haftanın iki günü izmir'in bir ucundan diğer ucuna gitmekdi.Bence insan sevdiği işi yapmalı bugüne kadar hiç sıkılmadıgım arıcılık serüvenim izmir Kavacık köyünde aileme doğal temiz bal üreterek devam ediyor.Bu konuyu açmamdaki yegane sebep ise;kendi aileme doğal ve temiz bal üretmek için başladığım arıcılık serüvenimde edindiğim bilgi ve tecrübelerimi siz değerli dostlarımla paylaşmaktır.Saygilar sevgiler

Eklenen Resimler

powerbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 14:53   #2
Yeni Üye

Nakil Öncesi Son Kontroller

11 Mart 2017 tarihinde arılarımı taşıdığım Menderes'den ayrılık vakti geldi.Bu bölgeye rakımın düşük olması sebebiyle bahar daha erken geldiği için gelmiştim.Hala çiçekler açmış vaziyette ancak yakın zamanda bu bölgede tarımsal faaliyetlerden dolayı ilaçlama çalışmaları yapılacak.İlaçlama gerek doğal bal üretimine engel olması gerekse arıların sağlığını derinden etkilemesinden dolayı çok ama çok dikkat edilmesi gereken bir konu.Kovanlarımı tekrar rakımın yüksek olduğu Kavacık köyüne nakili için çalışmalara başladık. Arıcılıkta nakil çalışması tüm yetişkin (tarlacı) arıların kovanda olması sebebiyle gece yapılması zorunlu olan bir uygulama.Çalışmalara akşam üzeri başladım ve bugün çok rüzgarlı bir gün maalesef.Rüzgarlı günlerde kovan bakımı yapmak daha bir zor.
Arılığımdan bir görüntü
Name:  Kovanların Gorunumu1.jpg
Views: 615
Size:  36.2 KB
Name:  Kovanların Gorunumu2.jpg
Views: 556
Size:  36.9 KB

hala çiçekler içinde olması çok güzel bir görüntü oluşturuyor ancak bu duruma aldanmamak lazım 2 haftaya kadar bu bölgede tarımsal ilaçlama yapılacak ve buradan ayrılmazsak tüm ilaçlar önce arılarımıza sonrada dolaylı olarak bize zarar verecek.Yeni arılığımızda ise tarımsal faaliyet çalışması yok.Bu bölgede organiğe yakın üretim mümkün (Organik üretim demiyorum,yakın diyorum çünkü!) organik diyebilmek için yakınından yol dahi geçmemesi,kuş uçuşu 3 km çapında yerleşim yeri bulunmaması gibi zorlu taleplerler olmasından dolayı çalışmalarıma organik değil Doğal Arıcılık diyebiliyorum.

Name:  Körük.jpg
Views: 610
Size:  33.0 KB

Arılar ihmale gelmez sürekli takip ve doğru müdahale isteyen bir çalışma alanı.Sonuçta canlı bir varlık ile çalışıyoruz.Erken müdahale edebilseydim bu petekler yerinde 2 tane işlenmiş temel petek hazırlayabilirlerdi.
Name:  Dalak Kovan Gorunum.jpg
Views: 711
Size:  26.6 KB

Aşağıdaki resim ise diğer kovanımdan bir görüntü.Durumu fena değil gelişen bir kovan bu sezon bundan umutluyum.Kontrollerinde petek istememiş henüz ancak önümüzdeki hafta muhtemelen talepte bulunacak.Bu kez istekleri kaçırmadan zamanında müdahale
Name:  Guclu Kovan.jpg
Views: 632
Size:  34.5 KB

Arılarımın naklini saat 23.30 itibari ile tamamlayarak dönüş yoluna geçtim.Tabii tak başına taşımakda gece o kaeranlıkta ormana girmekte bu kadar kolay ve hızlı olmadı.Zor olsada tatlı bir yorgunluktu.Devam eden kontrollerimi tekrar paylaşacağım.
Görüşmek dileğiyle

Not:Tüm çalışmaların detayları için baldoğal adresine de bakabilirisiniz

latif.07, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
Eski 19-04-2017, 06:26   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2017
Yeni yeriniz hayırlı bereketli olsun.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

powerbey beğendi.
Mgsim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 16:56   #4
Yeni Üye

Yeni Kovanlarımızıda aldık Hadi Bakalım Hayırlısı

Arıcılıkta çalışmaları biraz genişlettik;
sanki hobi arıcılığın sınırındayız gibi
Geçen hafta içerisinde Muğlalı Arıcı Mustafa Abimizin satılık arıları olduğunu öğrendik.Kendisi artık arıyla uğraşmakta zorlanıyor ve İzmir'den Muğlaya Köyceğiz ilçesine taşınacağı için arılarının bir bölümünü satmak istiyordu.Bi bakalım dedik.
Name:  Mustafa Arılık.jpg
Views: 588
Size:  37.7 KB

Hakikaten de arılıkla uğraşmakta zorlandığı belli oluyor.Arıcılık güç ve uğraş isteyen bir iş.
Name:  Mustafa Kovan.jpg
Views: 588
Size:  64.6 KB
Alacağımız kovanlardan bir görüntü de yukarıdaki gibi.

Aslında 10 kovan alacaktım ancak malum paramız yetişmeyince 5 kovanda karar kılmak zorunda kaldık.Kovanların ölçülerinin ise tam olarak langstroght kovanlara uymamasından dolayı zorluk çekeceğimiz kesin.Aslında kovan ölçülerinin standart olmaması arılıkta bana ekstra maliyet ve işgücü oluşturacak ancak kovanları açıp içlerinde 10 çıta ful arıyı görünce aklım başımdan gitmiş

20 Nisan Perşembe günü içgüdülerime dayanamayarak kovanları satın aldım.
Uçuş süreleri bitince ise akşam arıları benim arılığıma nakil için hazırladık.Yolda başımızdan geçen ufak tefek aksaklıkları saymazsak tabi

Arıların nakil işleminden sonra arılığımdan bir görüntü.
Name:  Arılık Genel Görünüm 2.jpg
Views: 583
Size:  69.6 KB

Daha işler yeni başlıyor baktığımızda yapılacak çok iş var ilk başta arılıkta kovan zeminini yükseltmem gerekiyor.Bu hafta ayarlayamadım ancak en yakın zamanda halletmem lazım.İkinci olarak ise 10 çıta ful olan arı oğula meyillenebilir kaygısıyla arıları kata çıkarmam gerekiyor.Katları da Mustafa Abimizden aldık ancak bakım yapılması gerekiyor.
Bakım çalışmaları yarım kalmasın diye elimde yedekte tuttuğum bir kovanı koruyucu boya ile boyayarak arılığıma götürdüm.
Name:  Bakımlı Kovan 2.jpg
Views: 545
Size:  46.9 KB
Bir hayli de iyi görünüyor

Name:  Bakımlı Kovan 4.jpg
Views: 566
Size:  46.5 KB

Tüm kovanlarımı kontrol ettikten sonra genel durumlarının iyi olduğu kanaatine vardım ve bu hafta içerisinde Çarşamba olarak öngördüğüm zaman içerisinde kovan katlarının bakımlarını tamamlayarak yeni arıları kata çıkarmam gerekiyor.
Bakalım hayırlısı ve bereketlisi olur inşallah.

Eski 18-09-2017, 13:31   #5
Yeni Üye

2017 Hasat :)

yıl içerisinde verilen bütün emeklerimizin karşılığını almak gerçekten inanılmaz keyifli...Çekilen tüm sıkıntılar koşuşturmaca bakım vb. çalışmaların meyvesi alınmak üzere.Yapılan kontrollerde çiçek balı için sağıma hazır 15 çıta tespit ettim ancak bakım esnasında fotograf çekemedim (malum koca arılıkta yalnız başıma çalışıyorum).ancak balımızın geldiği coğrafya aşağıdaki gibidir.

Rabbim hepimize bol bereketli kazançlar versin

Name:  IMG_20170913_161920.jpg
Views: 463
Size:  28.8 KB

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2017, 21:23   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-01-2009
Hasatınız bereketli olsun,

powerbey beğendi.
hüseyindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2018, 14:49   #7
Yeni Üye

Arılıkta Misafir var

Bir çok kez yolda karşılaştığım domuz,çakal ve tilkinin yanı sıra bu sefer yeni bir misafir ziyaretimize gelmiş ancak malesef sonu kötü bitmiş

Name:  Gelincik.jpg
Views: 438
Size:  66.7 KB

kurtarmaya çalıştım ancak bu sefer başaramadım
Arılığımın yanında bulunan arazinin tellerine sıkışıp kalmış onu bulduğumda çoktan ölmüştü.Bizede defin işlemleri kaldı.
Arıcılık doğa ile iç içe olmak bazen akrep vb böceklerle bazende domuz gibi tehlikeli hayvanlarla iç içe olmak demek ancak şunu anladım ki insan doğaya zarar vermezse hayvanlar insanlara kesinlikle zarar vermiyor.
Doğanın katlini insan nüfus artışı ile yapmaya devam etmekte malesef

Eski 16-01-2018, 15:11   #8
Yeni Üye

2018 İşler Büyüyor :)

Arıcılık sayesinde her geçen yıl biraz daha fazla doğada zaman geçirme fırsatı buluyorum.Bu sebeple doğaya olan saygımda aşkımda katlanarak artıyor.Bu sevgi dahada artsın diyerek çıktığımız arıcılık sevdasında işleri büyütüyoruz.
Normal şartlarda kış mevsiminde arı satanı bulmakda arı almakda zordur ancak nasip buldu yine bizi diyelim.Arılığı sıkıntıda olan bir dostumuzdan (birazda ona destek olabilmek için) 30 kovan arılarını satın aldık.Rabbim inşallah utandırmaz bizleri.
Name:  Arı kovanı taşıma.jpg
Views: 418
Size:  39.8 KB
dağınık görünüyor ama bu yükleme öncesi görüntü

yüklemeden sonra taşıma ve düzenleme işlemlerimiz gece saat 24.00 a kadar sürdü.Biliyorduk arıcılığın zor bir iş olduğunu tabii.
Bunlarda düzenlemeden sonraki görüntülerimiz.

Name:  Arılık Görünüm .jpg
Views: 348
Size:  45.6 KB

Name:  Arılık Görünüm 2.jpg
Views: 415
Size:  45.7 KB

Bakalım bahara güzel çıkarsak inşallah bereket bekliyoruz.

kamil35 ve Muda beğendi.
Eski 16-01-2018, 15:28   #9
Yeni Üye

Doğal Bal için doğal kahvaltı şart :)

Arıcılık için sürekli doğanın içerisinde olmanın avantajlarını yaşıyoruz.Mantar zamanı gelmiş madem öyle biraz toplayalım dedik kısmetimize mor geyik mantarı ve beyaz mantar bolca vardı.

Name:  Mantar toplama.jpg
Views: 391
Size:  54.5 KB

resmide boyutu anlaşılamıyor olabilir ancak bunların bir tanesi neredeyse iki avuç büyüklüğünde

Name:  Mantar ana resim.jpg
Views: 727
Size:  69.1 KB

Name:  Mantar ana resim 2.jpg
Views: 467
Size:  69.2 KB

Name:  Mantar 1.jpg
Views: 495
Size:  68.3 KB

Bide tadına baktık az tuz ile et tadı var maşallah

Son resim ise pazar kahvaltımızdan bu çayın tadına doyum olmuyor arkadaşlar

Name:  Pazar Kahvaltısı.jpg
Views: 555
Size:  68.6 KB

Eski 18-02-2018, 21:36   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2010
sağlıkla afiyet olsun

İSAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2018, 19:09   #11
Yeni Üye

2018 bal satışı

Ürün tarafimca kendi çocuğuma yedirmek icin başladigim aricilik mahsulumdür.İzmir Kavacık köyünde üretilmiştir.Hala orada aricilik yapmaktayım.Elimde çok fazla yoktur 30 kg civari bal bulunuyor.Nasil üretildiğini merak eden dostlar için www.dogalkovan.com web adresimizden detaylı inceleme yapabilirler.Bu web sayfamızda adım adım nasıl ürettik okunup incelenebilir. Saygilar

Eklenen Resimler

Etiketler
arıcılık, çam balı, doğal bal, doğal çiçek balı, karakovan

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024