agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler
  • 2 Gönderen mithatkaraca
  • 1 Gönderen TCM
  • 2 Gönderen mithatkaraca
  • 1 Gönderen mithatkaraca
  • 4 Gönderen YeniBON
  • 6 Gönderen kamil35
  • 5 Gönderen TCM
  • 5 Gönderen powerbey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2017, 09:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
arıcılıga başlama hakkında

eskişehirdeyim ve arıcılığa bir şekilde başlamak istiyorum burada bir kaç yeri araştırdım ne bir kurs ne bir etkinlik nede bir faaliyet çalışması var.... biz bu işi nereden öğreneceğiz nereden bilgi alacağız kim yardım eder bilgisi olan arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim....

kamil35 ve YeniBON beğendi.
mithatkaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 17:47   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Amacımız ne? Üç beş kovanla hobi mi, 100-150 kovanla ticaret mi?

YeniBON beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 18:58   #3
Yeni Üye

Sayın tcm güzel sordunuz benim bildigim hem hobi hem ticaret konusundada ayni özeni gostermek zorunda oldugumuz....ben baslangicindan ögrenemessem ticaretinide yapamam...yerim var imkanım fazlasiyla var sürekli vaktimi köyümde bahcemde geciren bi insanim.... Önce hobi sonra gerekirse ticaret....

Asia ve YeniBON beğendi.
Eski 29-01-2017, 19:17   #4
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Arıcılık.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mithatkaraca Mesajı Göster
eskişehirdeyim ve arıcılığa bir şekilde başlamak istiyorum burada bir kaç yeri araştırdım ne bir kurs ne bir etkinlik nede bir faaliyet çalışması var.... biz bu işi nereden öğreneceğiz nereden bilgi alacağız kim yardım eder bilgisi olan arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim....
Sayın Mithat Karaca sanıyorum doğru yerleri araştırmamışsınız. Önce size en yakın Halk Eğitim ve Tarım Müdürlüklerine gidin. Bu kurumlar her zaman kurs düzenlemekteler. Bu kurumlara gittiğinizde Arıcılık Dernekleri ve Birliklerini de Tarım Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Onlarla da bağlantıya geçin.

Yine bir sonuç alamazsanız bana özelden iletişim bilgilerinizi yazın.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 19:41   #5
Yeni Üye

Sayin yenibon halk eğitim müdürlüğünun planlamasinda bu yil icin böyle bir kurs yok en son 35 kursiyerle 2013 senesinde kurs açılmış tarim il müdürlüğünün sitesinde yeterli bilgi yok yesil masaya mail formatında yazdım gelecek cevabı bekliyorum....sizinle ****** iletişime gecerim...

YeniBON beğendi.
Eski 29-01-2017, 20:53   #6
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Alıntı:
Sayin yenibon halk eğitim müdürlüğünun planlamasinda bu yil icin böyle bir kurs yok en son 35 kursiyerle 2013 senesinde kurs açılmış tarim il müdürlüğünün sitesinde yeterli bilgi yok yesil masaya mail formatında yazdım gelecek cevabı bekliyorum....sizinle ****** iletişime gecerim...
Sayın mithatkaraca,

Halk Eğitim Müdürlükleri bir kurs açabilmek için en az 14 kişinin talebinin olmasını beklerler. Yani bir sınıf oluşturmak için asgari sayı 14'dür.Kendiniz ve çevrenizden en az 14 kişi Halk Eğitime giderek ve Başvuru Forumu doldurarak kurs açılmasını talep edin. Sonrasın da sürekli takipte edin.

Kurumların web sitelerinde yeterli bilgi de yoktur, bahaneleri de çoktur. Yeşil masayı bilmiyorum.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 21:28   #7
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Merhaba Mithat Bey, arıcılık uygulama olmadan öğrenilecek bir iş değildir. Kurslarda tamamen teorik bilgi verilmektedir. Bulunduğunuz yerde kurs açıldığı zaman kursa gitmeniz faydalı olacaktır. Kursta öğrendiğiniz bilgiler uygulama anında anlamını bulacaktır.

Kursa gideyim, arıcılık belgesini bir alayım da sonra bir kaç kovan arı alırım diye düşünür iseniz arıcılığa başlamanız epeyce gecikir ya da başlayamazsınız.

Yakınınızda arıcılık yapan biriyle temasa geçiniz. Bahar geliyor. Arıcılığa başlanacak en uygun mevsim bahardır. Sezon başladığında (Eskişehir'de Mart ayı içinde arı yavru yapmaya başlar) bir arıcıyla birlikte hareket ederseniz; ilk etapta kovan açıp kapatmayı, petek kontrolünü, günlük yumurta, larva ve kapalı yavru gibi bilgileri öğrenirsiniz. Devamı da gelir inşaallah...

Arılıkta bulunmak, arılarla uğraşmak size zevk verirse gerisi gelir. Bir de bakmışsınız 3-5 kovan satın almışsınız Şimdiden başarılar dilerim.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2017, 13:47   #8
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Kamil35 in dediği gibi usta - çırak ilişkisi önemli. Bazı şeyler çok basit gibi görünse de, bir kez tecrübe edilmeden olmuyor. Peteğin tutuşu, ana arının petek üzerinde görülmesi dahi önemli. Ayrıca her köyde, dağ başında arıcılık verimli olmaz. Arıcıların arıları gezdirdiği yerler (çam-pamuk-hayıt-kestane-ıhlamur vs.vs.) vardır ve buralara sizin de götürmeniz lazım biraz büyük düşünüyorsanız. İki kovan olsun, bahçemde dursun olursa sağdan soldan çiçek balı olsun diye de düşünebilirsiniz. Mutlaka az sayıda kovan ile başlayın, bir kaç iğne darbesinden sonra olayı bırakmak isteyebilirsiniz

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2017, 23:15   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2012
sayın mithat karaca arıcılık mutlaka yapılmadan önce eğitim alınması gereken bir uğraştır.Malesef ülkemizde eğitime gösterilen önem düşük olduğundan başlangıçta bilinçsiz bir çalışma sonucunda belkide çok başarılı olabileceğiniz çalışmalarınız başlamadan bitebiliyor.Eğitimin yanı sıra merak etmek ve sevmekde çok ama çok önemli konu ile ilgili sıkıcı olmayan akademik slaytlar elimde mevcut mail adresinizi iletirseniz gönderebilirim.Hem bilgilenmiş hemde yanlış uygulamalardan sakınmış olursunuz.
Benim arıcılıktaki 3. senem ve bu işe başladığım için çok ama çok mutluyum.Umuyorum sizinde öyle olur.Saygılarımla

Düzenleyen powerbey : 18-04-2017 saat 14:18
powerbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 09:54   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi powerbey Mesajı Göster
konu ile ilgili sıkıcı olmayan akademik slaytlar elimde mevcut mail adresinizi iletirseniz gönderebilirim.
sayın powerbey, ben şuanda arıcılık kursuna gidiyorum, teorikde olsa kısmen bişeyler öğrendim. acaba elinizdeki akademik slaytları rica etsem bana da gönderebilirmisiniz? dersler ve bu tarz kaynaklar sayesinde bildiklerimi daha iyi pekiştirme şansı elde etmiş olurum.

şimdiden teşekkür ederim

e mail:yuckal@gmail.com

bahçe heveslisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2017, 19:56   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-01-2009
Sayın bahçe heveslisi arıcılık konusunda isterseniz ciddi formlar var önerebilirim.

hüseyindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2017, 03:22   #12
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüseyindeniz Mesajı Göster
Sayın bahçe heveslisi arıcılık konusunda isterseniz ciddi formlar var önerebilirim.
Bizde bu sene bagimiza iki uc kovan kouarak baslayacagiz.oneri firumlari paylasirsaniZ bizde yararlaniriz

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2017, 16:39   #13
Ağaçsever

Alıntı:
önerilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum kısmen arıcılık ile ilgili başka forumlarıda takip ediyorum ama tecrübeli arıcılardan alınan tavsiyeler ve öneriler, kendi bulduğum bilgilerden daha gerçekçi diye düşünüyorum

Eski 16-10-2017, 21:53   #14
Ağaçsever

Teknik arıcılık bilgi paylaşım formu - Arıcılık gen tr. Ben yıllardır bu formu takip ederim.
Çok faydalandım.

Eski 16-10-2017, 22:00   #15
Ağaçsever

Ayrıca önümüz kış bizim işlerde azalıyor artık forma daha sık uğrayabilirim,
bende sizlere bilgim kadar yardımcı olabilirim.

Eski 17-10-2017, 14:59   #16
Ağaçsever

Alıntı:
Teknik arıcılık bilgi paylaşım formu - Arıcılık gen tr. Ben yıllardır bu formu takip ederim.
Çok faydalandım.
evet bende üyeyim o foruma. gayet güzel bilgiler mevcut... yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024