agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Selahattin Yılmaz
  • 1 Gönderen hbaykal
  • 1 Gönderen hbaykal

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2015, 01:29   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Kovan ısı izolasyonu

herkese merhaba
arıcılık hakkında en ufak bir bilgiye sahip değilim. ben uğraştığım iş ve ürünle ilgili görüşlerinizi almak istiyorum. belki bir derde deva olabilirim.

arkadaşlar binaların dış yüzeylerine sürülerek uygulanan ısı yalıtım malzemesi üretim ve satışını yapıyorum. bu ürün, içerisindeki içi boş mikro kürecikler vasıtasıyla uygulandığı yüzeyde yaklaşık 2mm. bir kalınlık oluşturuyor ve gelen güneş ışınlarını geri yansıtarak ısınmayı engelliyor.su ile inceltilip rulo veya fırça ile uygulanıyor. sürme esaslı olduğu için aynı zamanda su yalıtımı da sağlıyor.

bu ürün kovanlarda yazın ısınmayı kışında hemde soğuk almasını ve de ahşabın çürümesini engelleyecek bir ürün.

biz bunu binalar için düşünerek geliştirmiştik ama bu konuda da işe yarayacağına eminim.
kovanda uygulama yapma imkanım olmadı ama beton yüzeyde sürülen yer ile sürülmeyen yer arasında , iç mekanda 4 derecelik bir fark oluşturuyor. ahşap malzeme de ısı iletme özelliği olduğundan aynı fark kovan içerisinde de oluşacaktır. reklam olmasın diye ürün ismi vermiyorum. denemek isteyenler için numune ürün gönderebilirim. kovan iç sıcaklığı bal miktarını etkileyen bir konuysa herkesin faydalanacağı bir ürün olabilir diye düşünüyorum. teşekkür ederim

hbaykal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 08:19   #2
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Sıcak havalarda bir miktar arı, kovanı, olgunlaşmamış balı ve yavru alanını serinletmek için seferber olur.

Hava soğuduğunda ise yavru alanını ısıtma faaliyeti başlar.

Bu durumda:

1- Yazın işe yarayan boya kışın işimizi aksatabilir.

2- Kışın kovan içinin daha serin olmasına sebep olursa, birkaç günlük güneşli ve sıcak havalarda yavru yapıp sonra hava soğuyunca yavru sökme işine çare olabilir.

3- Tel veya ızgaralı tabanlara geçişin olduğu bir dönemde yalıtımın artması istenir mi bilemiyorum.

Aklıma gelenler bunlar.

Deneme yapacak kadar çok kovanım yok. Bir de bezir yağını tabii olduğu için seviyorum.

Farkı ölçebilecek bir çalışma olursa merakla izlerim.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 01:39   #3
Ağaçsever

Sn.Asoo cevabınız için teşekkür ederim.
Bu uygulama yüzeyde film tabakası oluşturup dışarıdan gelen soğuğu ve/veya sıcağı kestiği gibi aynı şekilde içerideki ısınında dışarı kaçmasına engel olacaktır. Bilindiği gibi hava sirkülasyonu sıcaktan soğuğa doğru oluyor. yani yazın dış ısı 35, iç ısı 25 derece ise sıcaklık dışarıdan içeriye; kışın da dış ısı 5, iç ısıda 15 derece ise bu kez içeriden dışarıya doğru oluyor.

Evlerimizde de durum aynı. Biz içerisini ısıtamadığımızdan değil soba-petek vs. ile ısıttığımız havayı içeride tutamadığımız için ısı kaybı yaşadığımız için üşüyoruz. malum duvarlar iletken olduğundan sıcak hava duvarlardan dışarı kaçıyor. oysa iç mekanlara özellikle tavana (bu ürün gibi) ince bir yalıtkan malzeme sürüp ısı köprüsünü kırsak daha az fatura ödeyeceğiz.

Eski 20-07-2015, 00:18   #4
Ağaçsever

herkese merhaba
daha başka kanallardan irtibat kurmaya -görüş almaya çalıştığım Yalova'lı bir arıcı abimizle bu projeyle ilgili olarak bir deneme yapacağız kısmetse. sonuçları bu platformda paylaşmaya çalışacağım. arıcılar verim artışını görünce "Allah bereket versin" diyecekler arılar "oh be dünya varmış" diyecekler.

Eski 20-07-2015, 11:37   #5
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili hbaykal, mail adresim selahattinyilmaz@yahoo.com benle irtibat kurar mısınız?

hbaykal beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 21:37   #6
Ağaçsever

kovan yalıtımı uygulamaları

uygulama resimleri, inşaallah yüklemeyi başarmışımdır

Eklenen Resimler

Düzenleyen hbaykal : 02-09-2015 saat 22:01 Neden: resim değişimi
Eski 02-09-2015, 21:54   #7
Ağaçsever

kovan gövde çatlaklarındaki durum

bunlarda gövde üzerindeki çatlaklara karşı tamir edici özelliğini gösteren resimlerim.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 02-09-2015, 23:11   #8
Ağaçsever

arıcılıkta acemi ve bu işi bilmeyen biriyim demiştim ya. kovanım da yok ama ben bu ürünü sahada denemek istiyordum. sağolsun arıcılıkla uğraşan bir abimiz bir-iki kovanda deneme yapma fırsatı verdi.
neyse ilk tecrübeyi yaptık ve tüm koruyucu ekipmanlarla boya uygulamamızı yaptık. tabi etrafımda vızıltıyla uçuşan onlarca arılarla birlikte.

işimiz bittiğinde "arılar hoş geldin dediler mi" diye sorduğunda benden hayır cevabını alınca o bile şaşırdı bu duruma. ben devamen; arılardan bir şey almaya gelmedim, bilakis onların kovan içi yaşam konforlarını arttıracak bir uygulama yapmaya geldiğimi bildikleri için bir şey yapmadılar deyince ikimizde gülüştük.
benim için güzel bir çalışma oldu. doğa ile başbaşa sakin ve huzurlu bir ortamdı. hiç yaşamadığım anlardı bunlar. bir kaç arıcı ile tanıştık. sağolsunlar çay ikram ettiler. yalnız her şey güzelde o maskeyle bir kaç saat de olsa çalışmak epey bir terletti.
alın teri ile helal para kazanmak dedikleri bu olsa gerek. bu işle uğraşan tüm emektarlara kolay gelsin, bereketli olsun.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.

Düzenleyen hbaykal : 02-09-2015 saat 23:19 Neden: resim ilavesi
Eski 12-09-2015, 08:05   #9
Ağaçsever

mucit değilim ama farklı bakmayı seviyorum.

mevcut kovanların birebir benzeri olacak fakat çok farklı sonuçları olacağını tahmin edebildiğim yeni bir tarz veya yeni nesil bir kovanın (numune)deneme üretimine başlıyorum.

Eski 17-02-2016, 09:20   #10
Ağaçsever

güzel gelişmeler var

arılıkta yaptığımız uygulama çok güzel netice verdi. ELHAMDÜLİLLAH. ben emindimde arıcı abimin memnun kalması çok güzel oldu. mart sonu gibi diğerlerinede uygulayacağız. arılarına uyguladığım abimizin numarası 0533 618 77 94 mehmet bey. arayıp sorabilirsiniz.

Eski 17-02-2016, 09:33   #11
Ağaçsever

sn.Asoo 2015 eylülde yaptığımız saha uygulamasından olumlu neticeler aldık. kovanlarımız çok daha sağlıklı ve yavru arısı bol bir şekilde bu güne (şubat 2106) geldi. ben arıcı olmadığım tam anlatamıyorum.eğer konu ilginizi çekiyorsa mehmet abimi arayıp sorabilirsiniz. 0533 618 77 94

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024