agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2012, 00:16   #1
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Çatı arasını mesken tutan arı kolonisi

Arkadaşlar,
Bir kaç yıldır bahçeli evin çatısında kiremitlerin altına döşenen membranla tahtaların arasına bir arı kolonisi dadandı.Muhtemelen bir oğul burada yaşıyor.Belli zamanlarda özellikle akşam saatlerinde müthiş bir trafik yaşanıyor.Bulundukları yer evin giriş kapısına da yakın olduğu için adeta arıların arasından geçip eve giriyoruz.Artık zarar verebilecek sayıya ulaştıklarını düşününce belki kaçarlar diye tavandaki giriş bölgesine bir miktar böcek ilacı sıktım.Ancak kaçmadıkları gibi 15-20 adedi ölünce bende üzülüp bu yöntemin fayda etmeyeceğine kanaat getirdim.Çatı arasını sökmek hem riskli hemde zor bir iş olacağı için bu koloniyi oradan gitmeye nasıl ikna edeceğime karar veremedim.
Bu konuda tecrübeli arkadaşlar ne önerirler acaba.O bölgede arıcılıkla uğraşan da olmadığından onlardan yardım isteme imkanıda yok.Ne önerirsiniz?

mrduran beğendi.
kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 15:15   #2
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Bir anda aklıma geldi acaba bir tane fenni kovan alıp giriş yaptıkları yerin altına koysam kendiliklerinden fenni kovana girmelerini sağlayabilirmiyim acaba?

Eski 17-09-2012, 15:17   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kraliçe oradan çıkmayacağı için kovana geçmezler. Ya tümüyle ilaçlamanız ya da bilen birinden yardım alıp kraliçeyi almanız gerekir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 15:21   #4
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

O halde çatıyı sökmek gerekecek, yoksa kurtuluş yok gibi.Saldırmalarını önlemek için kış aylarını beklesem daha uygun olur herhalde.

Eski 17-09-2012, 15:46   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın kartal124,

Belediyelerin bu konuda eğitilmiş ekipleri var. Müracaat ettiğinizde geliyorlar ve sırt pompalarındaki mazotu püskürterek arıların tümünü telef ediyorlar. Hepsinde de koruyucu kıyafet dahil gerekli tüm ekipman var.

Bir apartmanın en üst katındaki panjur dolabına yapılmış arı yuvasını yokedişlerine denk geldim. On dakikada ne kadar arı varsa yere dökülmüşlerdi ( hepside eşek arısıydı.).

kartal124 beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 18:26   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2012
Yazık ya bal arısını öldürmeden bir çözüm bulunsa daha iyi olur

BuminhanBahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 21:43   #7
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Ben de öldürmekten yana değilim ama ısrarla oradan ayrılmıyorlar.Kraliçe de çatı arasında nasıl bulunur bilmiyorum.
Bunların kış uykusuna yattıkları bir dönem varsa onlar uyurken oğulu bir şekilde ordan çıkartmaya çalışacağım.

Eski 17-09-2012, 21:59   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2012
ilk mesajim bu
daha önce haberlerde izlemiştim, aynı şekil bi aratmanin caminin önünde toplanmışti arılar, arıcılar birliği diye bi yerden gelip toplamışlardi, tabi evinizdeki arılar eşek arısi değilse. 0.312.417.59.72 boyle bi numara buldum, türkiye arı yetiştiricileri birliği, arayın isterseniz, istanbuldada birlikleri olduğunu biliyorum. Bal çıkarsa isterim

kartal124 ve mrduran beğendi.
ova_kentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 22:36   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Sayın Kartal124 yapmış olduğunuz müdahale doğa ve çevre dostuna yakışmayacak bir davranıştı sizinde bunu geç olmadan farketmiş olmanıza sevindim.

Bizde arıcılığa gönül veren biriyiz iletişime geçer iseniz İstanbulda size yardımcı olabilecek arıcı dostlarımız var herhalde biri gelip mümkünse eğet sizi o arıdan kurtarır.

mirili arıcı

kartal124 beğendi.
mirili_burak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 22:40   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bunlar bal arısı mı, sarıca arı mı?

mrduran beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 00:01   #11
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Sayın MeyveliTepe,
Eşek arısı değiller,ama bal arısı mı değil mi tam bilemiyorum.
Sayın ova kentli ve mirili burak,
İlgili kişilerle irtibata geçmeye çalışacağım.Ancak asıl sorun tamamen kapalı olan ve girişi olmayan çatı arasına nasıl girileceği.
Bu arada sayın mirili burak elbetteki bende herhangi bir canlıya zarar vermek niyetinde değilim.Ama yaklaşık 2 senedir adeta arı yağmuru altında eve girip çıkmak risk haline gelince kokusundan rahatsız olup terk ederler düşüncesi ile o şekilde bir deneme yaptım, onlara zarar verdiğini ama bana bir faydası olmadığını görünce de bu uygulamaya devam etmedim.Şimdilik eve onlarla birlikte girip çıkıyoruz, onlar çatı arasına biz eve giriyoruz.
Teşekkürler.

mrduran beğendi.
Eski 18-09-2012, 15:00   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2012

Sayın kartal124 evinizi ortak olarak kullanan arılar resimdekiler ile aynı ise oradan bir şekilde alınır.

BuminhanBahar beğendi.
mirili_burak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 22:35   #13
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Fotoğraflarını çekip ekleyeceğim.
Teşekkür ederim.

çiftçi5234 beğendi.
Eski 18-09-2012, 22:50   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2012
sayın kartal124, eğer arılar bal arısi ise sizin için fırsat olabilir, nasıl derseniz, o arılari inşallah ordan almak kısmet olursa eğer, alır koyarsinız bi kovana, hem doğal şekersiz balınizı üretirsinız, hemde sizin için bi uğraş alanı açılmış olur...

ova_kentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 23:16   #15
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Sayın ova kentli bende ciddi olarak onları bir kovana taşımayı düşünmeye başladım.Ama önce bir fotoğraflarını çekip cinsleri hakkında fikir sahibi olayım.Sonra çaresine bakacağım.
Selamlarımla.

Eski 19-09-2012, 09:24   #16
Yeni Üye

Bal arısı ise, Hakiki kara kovan balı doludur tavan arası. ihale açabilirsin. Tavanı söküp tekrar eskisi gibi yapacak. karşılığında hakiki bal alacak kişiler bulabilirsin.

mrduran beğendi.
Eski 19-09-2012, 09:30   #17
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Aman dikkat edin. Resimlerini çekerken kızdırmayın. Bugün arı saldırısına uğrayan öğrencileri görünce uyarmak istedim. Birde dedemizin böyle arı yuvalarının üzerine duman tuttuğunu hatırlıyorum. Dumandan kaçtıktan sonra yuvasını söküp atıyordu tabi bu yuvalar el kadar falan. Ölmüyorlar tabi. Ama siz kapalı bir yer olduğunu söylediniz bu imkansız sanırım.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 16:11   #18
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Evet,
Çatı arasının davetsiz misafirleri bunlar.Yakından bakınca hiçte bal arasına benzemiyorlar.Muhtemelen yabani bir cins arı.
Ne olduklarını bilen var mı?

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 23-09-2012, 16:29   #19
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Kovan sahibi biri olarak kesinlikle bal arısı değil, sarıca arı dediğimiz cinsten; yanlarına fazla yaklaşmayın, bal arısı aynı yerde kışlar fakat bu arılar aynı yerde kışlamaz. Şimdilik rahat bırakın kış geldiğinde zağten yokolocaklardır, siz de terkedilmiş yuvalarını temizler veya gelecek yaz tekrar başkaları yuvalanmasın diye giriş deliklerini tıkayabilirsiniz.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 16:35   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Evet,
Çatı arasının davetsiz misafirleri bunlar.Yakından bakınca hiçte bal arasına benzemiyorlar.Muhtemelen yabani bir cins arı.
Ne olduklarını bilen var mı?
Sarıca arı. Sokması hoş değildir. Meyve, et, leş, herşeyi yerler. Doğada faydalıdır ama çatıda değil

Eski 23-09-2012, 16:38   #21
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Evet çok can yakıcıdır; bal arılarının tersine iğneleri çengelsizdir tekrar tekrar sokabilirler, dikkatli olmak lağzım kızdırmaya gelmezler.

mrduran beğendi.
Eski 23-09-2012, 17:45   #22
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Sayın Gazi Barış ve Meyvelitepe,
Teşekkür ederim.Bu gurup(ya da benzerleri) yaklaşık 3 yıldır aynı yeri mesken tuttular.Her sene o çatı aralığına olukların yanından giriyorlar, özellikle bu dönem çok faaller.Bu güne kadar olumsuz bir şey yaşamadık ama son bir kaç gündür inanın arı bulutu içinde eve giriyorum, elime koluma çarpıyorlar, onlar bana ben onlara alıştım galiba.Bu arılar kışa doğru yok oluyorlar, ama ertesi sene aynı yerde yine ortaya çıkıyorlar.
Peki bunların bal yapımı ile hiç mi ilgileri yok?
Kışa doğru orayı açsam acaba ne ile karşılaşırım.Kış olmasına rağmen uyanıp saldırganlaşabilirler mi?
Teşekkürler.

mrduran beğendi.
Eski 23-09-2012, 18:07   #23
Yeni Üye

zehirlemekte fayda var.katli vaciptir.

Eski 23-09-2012, 19:19   #24
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BuminhanBahar Mesajı Göster
zehirlemekte fayda var.katli vaciptir.
Aynen katılıyorum, bunun için en basit yöntem sinek ilacı; sabah çok erken saatte veya gece çok geç saatte (sabah tercihimdir) arıların uyuşuk olduğu bir saatte birkaç seferde nihai sonuca ulaşılır kanaatindeyim.
Bu arıların bal verimi diye birşey sözkonusu değil, çünkü bal yapmazlar. Etebur bir arı türüdür, kısmende meyve yer.

Eski 23-09-2012, 20:16   #25
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arı allerjim olduğu için başlığı okurken bile tedirginlik duymadım desem yalan olur.

Aynı tip arılar ne yazık kı bizim çatıda da türediler. Nasıl girdiler hiç aklım almadı. Geçen sene baca deliklerine ince tel sardırmıştım da biraz rahat etmiştim. Uğultuları bile benim için korkunç. Bu sene yine mutfakta bir iki tane görünce aklım çıktı. Kapılarda tel kapı var ve çok dikkat ediyoruz. Nereden gelmiş olabilir diye inceleyip durduk. Soba borularının altındaki küllüklerde de birkaç tane ölmüş arı görünce anladım ki buradan giriyorlar. Hemen küllükleri iptal ettik.
Daha sonra çatı arasına birisini çıkarttık, çatı kapağını açması ile yüzlerce arı dışarı çıktı, tabii ben hemen evin içine kaçtım. Çatıya çıkan oğlanı birkaç yerinden soktular ama o hiç aldırmadı, " beni hep sokarlar, bana bir şey olmaz" dedi. Ama ben yine de çocuğu göz hapsinde tuttum, bir anormallik olursa söyle dedim. Allahtan bir şey olmadı.

Çatıdaki arılar da bal arısı değil, aynen yukarıda fotoğrafladığınız cinsten. Canlı olarak bir kutuya koyduklarımızı Ziraat Odasına götürdük, bal arısı değil, yok etmeye bakın dediler. Ben de "ben edemem siz gelin de yok edin" diye tutturdum.
Geliriz dediler ama daha gelmediler. Çatıya doğru uzanan clematisin yanına bile gidemiyorum. Balkona çıktığımda sivrisinek için kurduğumuz cibinlikte şimdi arıdan korunmak için oturuyorum.
Eğer bu hafta da ilgililer gelmezse kendimizce ilâçlama yapacağız.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 20:23   #26
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Sarıca çoğunlukla etle beslenir. Bizim bal arılarını da yiyorlar. Geçmiş yıllarda sarıca arının peteğinde az bir miktarda bal görmüştüm. Bu balı çiçeklerden mi topladı yoksa bal arılarının balından mı aşırdı bilmiyorum. Sakin arılar olmakla birlikte, kızdırmaya gelmez. Kızdıklarında çok saldırgan oluyorlar. Çocukluğumda sarıcalarla epeyce tecrübem oldu

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 21:24   #27
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

"Vespula germanica". Bulunduğu yere göre zararlı veya faydalı olabilir. Eşek arıları (boyları 4-5 santim olanlar) kadar olmasa da bal arılarına saldırırlar, zayıf kovanlara girerler, arıları öldürür, bal çalarlar.

Havalar soğuduğunda kraliçe hariç hepsi ölür. Kraliçe kışı rahat geçireceği bir yer arar (sizin çatı arası bu iş için uygun olabilir). Baharda yeni yuva yeri arar, biraz petek yaparak (bu arada petekleri balmumu değil), sonbaharda döllenmiş olduğu için bu peteğe yumurtlar ve yeni bir koloni oluşur. İlk çıkan kısır dişilere (işçi arı gibi) yeni petekler yaptırır ve koloniyi büyütür. Tehdit algılarlarsa saldırırlar. Geçen sene bizim demir bahçe kapısının deliklerine yuva yapmışlardı. Kapının açılıp kapanmasını tehdit olarak algılayıp arkadan gelerek ayak bileğime saldırdılar ve iki yerden birden soktular. Geceleyin halletmek zorunda kaldım.

Çatı arası hem kışlamaya hem yuvaya elverişli ise hep orada kalabilirler. Şimdi bir şey yapmak istemiyorsanız havalar soğuduğunda ne kadar delik varsa tıkayın ki seneye yine oraya yuvalanmasınlar.

Eski 23-09-2012, 21:27   #28
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Beni sarıcalı ısırmıştı.O kadar şişti ki bacağım sanki yamuk gibi duruyordu.Ayva kadar şişlik, ısırma yeri iltihap halinde bir yaraydı.Uzak durmalı, mümkünse arıcıların duman körüğüyle sarhoş edip torbaya doldurun ve uzaklaştırın.

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 21:32   #29
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Dumanla arıları sakinleşmesi bal arıları için geçerli bir durumdur, sakın olaki sarıcalara denemeyin ortalığa dağılıp kızdırmaktan başka bir işe yaramaz.

Eski 23-09-2012, 23:04   #30
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Geçen hafta klimanın çalıştığı halde soğutmadığını farkedince servisi çağırdık. Gelen eleman dış ünite içine arıların petek yaptığını ve fanın dönmesine mani olduğunu söyledi. Önce sinek ilacı sıktı ama sonra o da benim gibi içeri kaçtı. Onlarca arı etrafa yayıldı, hepsi de eşek arılarıydı. Ortalık biraz sakinleşince hortum ile tazzikli su sıktı, kapağı açtığında içinden kocaman ama içi boş bir petek çıkarttı.
Bunların nereye yuva yapacakları hiç belli olmuyor ki. Aman benden uzak dursunlar da. Allaha şükürler olsun bu sene siftahım olmadı, yani arı sokmasından hastanelik olmadım. Aman dilimi ısırayım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024