agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen denizakvaryumu
  • 1 Gönderen denizakvaryumu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2008, 00:33   #1
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Petek

Temel petek denilen suni petekte dayanıklı olması için parafin olduğundan ağızda erimez. Çiklet gibi çiğnersiniz. Karakovan petek bala çatalın yan tarafı ile basınç uyguladığınızda fazla zorlanmadan peteği bölebilirsiniz. Suni petek balda ise çatalın takıldığını anlarsınız.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 00:42   #2
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Kahvaltılık bal için üretilen temel petekler daha ince olduğundan fark edilmezler. Yalnız onları küçük arıcılar kullanmazlar. Normal şartlarda temel petek takılı çerçeveler süzme bal işleminde kullanılırlar. Bir müddet sonra da eritilip tekrar temel petek olarak piyasaya sürülürler.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 08:43   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Temel petek denilen suni petekte dayanıklı olması için parafin olduğundan ağızda erimez. Çiklet gibi çiğnersiniz.

10 kg bal gitsin ama doğal petek olsun derim...Parafin insan sağlığına zararlı bir madde değil mi?Üstelik petrolden üretilen bir madde .

http://tr.wikipedia.org/wiki/Parafin

N.Akdas beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 11:44   #4
Ağaç Dostu

TEMA raporu:

Piyasadaki balın çoğu sahte. Sahte bal üretiminde petek için parafin, mum güvesi için naftalin kullanılıyor. Bunlar da kanserojen madde.

Petekli ballar: Türkiye'de petekli bal üretimi için kolonilere balmumundan yapılmış olması gereken plakalar takılıyor. Bu plakaları daha ucuza üretebilmek için bazı imalathanelerde balmumuna yüzde 10-25 oranında petrol ürünü mum karıştırılıyor.

Bu nedenle birçok ülkede petekli bal tüketimi yasaklanmış durumda.

Petrol ürünü parafin balmumuna karıştıktan sonra rafine edilip, temizlenemiyor. Bu bulaşıklık tüm imalathanelere geçiyor ve saf balmumu bulunamıyor. Saf balmumuna karıştırılan petrol ürünü mumun kanserojen olduğu biliniyor
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=148617

N.Akdas beğendi.
Eski 31-10-2008, 09:00   #5
Ağaç Dostu

Balmumu, arıların peteklerini yapmak için karın halkalarında (segmentlerde) bulunan balmumu bezlerinden salgıladıkları yumuşak sarı veya daha koyu madde. Umumiyetle balmumu deyince arının hazırladığı petekteki mum anlaşılır. Bunun yanında sanayide hazırlanan maddeye de balmumu denir.

Arının abdomen denilen karın bölgesini oluşturan segmentlerde sağlı-sollu bir çift mum salgı bezi (balmumu aynası) işçi arıların balmumu yapma döneminde kalınlaşarak mum salgılama yeteneğini kazanmaktadırlar. Sıvı olarak aynalar üzerine salgılanan mumlar, mum ceplerinde katılaşarak küçük pulcuklar halini alır. Arılar zincirleme birbirine tutunarak özel hareketlerle balmumu sızdırırlar. Arı ayakları yardımıyla ağzına götürdüğü balmumu pulcuklarını çiğneyerek yumuşatıp yoğurmakta ve böylece petek gözlerinin yapımında kullanmaktadır. Mum örme dönemini tamamlayan işçi arılarda mum salgı bezleri dejenere olur ve birer sıra hücre tabakasına dönüşür.

Kimyasal yapısı; Balmumu molekül ağırlığı yüksek, doymuş veya doymamış bazı asitler, alkol ve ester karışımıdır.

Alkali esterler (%72),
Serbest yağ asitleri (%14),
Hidrokarbonlar (%11),
Serbest alkoller (%1)
Bilinmeyen maddeler (%2).
Yoğunluğu bire yakındır (0,966). Ergime noktası 62°-65°C derecedir.

Sıcak suda eritilmiş balmumuArıcılıkta eski peteklerden elde edilen balmumu tekrar kullanılabilir. Balmumu elde etmek için, önce petekler baldan ayrılır. Sonra kaynar suya atılır. Yüzeyde toplanan balmumu alınır. Balmumunun ergime sıcaklığı 62-65 °C'dir. Bu nedenle eritildiğinde su üzerinde toplanır. Balmumu arılar için zararlı olabilecek bazı hastalıklar taşıyabileceğinden Türkiye'deki standartlara göre temel petek yapımında kullanılacak balmumunun 110 oC'da 12 saat süreyle sterilize edilmesi gerekmektedir.

Balmumun içine, tebeşir, iç yağı ve kola gibi maddeler katılınca bunların tesbiti çok güçtür. Sarı balmumu parke cilalamasında, heykel, bazı boya ve mum yapımında kullanılır. Saflaştırılmış, temizlenmiş beyaz balmumu ise ilaç sanayiinde, kremlerin yapımında kullanılır. Kiliselerde yakılan mumlarda en az %32 oranında balmumu bulunması gerektiğinden mum yapma sanayiinde de ciddi miktarlarda kullanılır.Ayrıca Dreadlock yapımında saça sürülebilir.

Bazı bitkiler, arının petek için yaptığı balmumuna benzer bir madde salgılar. Bu salgılanan madde özellikle mum ağacı denen bazı palmiye türlerinde fazla olur ve toplanır. Bitkisel balmumundan sabun ve mum yapımında istifade edilir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Balmumu

http://yunus.hacettepe.edu.tr/~aozkok/calismalar.html

Eski 10-12-2008, 00:37   #6
Ağaç Dostu

http://www.uludagaricilik.org.tr/der...-3/pbalurt.pdf

Bee o pack sistemi ile petek bal üretimi

Eski 19-03-2009, 22:23   #7
Ağaç Dostu

http://cengizbahar.blogspot.com/2009...tem-geldi.html

http://www.beeosphere.com/Photos/tabid/754/Default.aspx

bee-o-pack sistemi normal çerçevelerin yerini alacak.

Eski 19-03-2009, 22:35   #8
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Daha önce de görmüştüm. Gerçekten güzel. Karakovan balı mı istiyorsunuz. Eldeğmeden üretilmiş karakovan balı işte... Paketi de kendinden ne güzel. Teşekkürler Denizakvaryumu

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 22:44   #9
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

İş adamlarına çağrı;
Bu kaseler Amerikadan gelmek zorunda mı? Bunu ülkemizde niçin üretmeyelim. Hammaddesi pet değil mi bunun? İş bir kalıp yapmaya kalıyor. Kalıp ucuz bir şey değil biliyorum ama bir defa yapılıncada yıllarca kullanılabilir. Türk müteşebbisleri bu işe el atmalı bence. Bir kovan için 128 kase var. Fiyatı 239 lira el insaf. Bir kase 1,86 lira neredeyse içindeki balın fiyatının yarısı...

Eski 29-09-2010, 07:03   #10
/

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Bazı firmalar yoğun parifin kullanıyor arı bunları örmüyor ve peteği ayırıyor.

yesilgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 10:50   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2010
Petek alırken petek kırılıyorsa iyi. Ama kırılmadan çok esniyorsa kötü katkılıdır. Zaten arıya ilk koyuşta anlaşılıyor.

demre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 23:03   #12
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demre Mesajı Göster
Petek alırken petek kırılıyorsa iyi. Ama kırılmadan çok esniyorsa kötü katkılıdır. Zaten arıya ilk koyuşta anlaşılıyor.
Soğuk havalarda petekler iyi sıcak havalarda kötü oluyor demek ki...
Mumun kırılması ya da kırılmaması hava sıcaklığına bağlı değil mi?
Mumlardaki katkıyı kırılıyor ya da kırılmıyor diye ayırt etmek mümkünse bu iş kolay. O zaman laboratuvarlara pek iş düşmeyecek demektir.

Eski 14-10-2010, 10:49   #13
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alışveriş başlığında da peteklerle ilgili bilgiler yazılmış. Gözden kaçabilir. Link veriyorum.

petekler hakkında

petekler hakkında

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 13:06   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2010
herkese iyi yıllar .İlk defa , erzurum dan getirildiği söylenen naylona sarılı ,bütün petek gözenekleri dolu petek balı aldım.tencerenin içine boşalttık .yedim fakat beğenmedik. tadı , akide şekeri gibi...Hem peteğin bal mumları ağzıma takılıyor ..sahte olduğunu düşündüğüm bu balın peteklerinden ,mumlarından ayırma tekniği var mıdır ?

murtiow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 20:28   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009
Ev ortamında biraz zor ama teknik olarak peteğin üstundeki sırlı kısmı alın sıyırın sonra çıtanın gireceği bir tepsıye yan olarak koyun(altına bir yükseklik koyun,gözler yere 90derece ) yeterli ısıya ulaşınca muhtemelen bal peteği terk edecektir. aynı işlemi diğer yüzünede yapınız
evde süzme işi ancak bu kadar olabili
Not : Balı kesınlıkle ısıtmayın ateşe koymayın ..

sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 21:58   #16
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murtiow Mesajı Göster
herkese iyi yıllar .İlk defa , erzurum dan getirildiği söylenen naylona sarılı ,bütün petek gözenekleri dolu petek balı aldım.tencerenin içine boşalttık .yedim fakat beğenmedik. tadı , akide şekeri gibi...Hem peteğin bal mumları ağzıma takılıyor ..sahte olduğunu düşündüğüm bu balın peteklerinden ,mumlarından ayırma tekniği var mıdır ?
Sayın Murtiow,
Petekli balı iyice parçalayın ve bir süzgecin içine doldurun. En az 48 saat bekleyin bal alta geçecek mum da üstte kalacaktır. Süzme işlemi sırasında ortam sıcaklığı 20 derecenin üzerinde olursa bal daha çabuk akar.
Ballı peteği iyice parçalayabilmek için; peteği 3-4 saat buzdolabında bekletin. Mum soğukta kırılgan bir hal alır ve daha küçük parçalara ayırabilirsiniz.
Elinizdeki petekte muhtemelen temel petek kullanılmıştır. Orta kısımdaki plakaya kadar kaşıkla da sıyırabilirsiniz.

Eski 11-10-2011, 10:03   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2011
plastik petek kullanan varmı **** türkiyede satışını yapan. yurt dışında süzme ballarda özellikle piastik petek kullanılıyormuş. petekte karar ma bozulma güve olmuyormuş.
bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

kadrilion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 10:33   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadrilion Mesajı Göster
plastik petek kullanan varmı **** türkiyede satışını yapan. yurt dışında süzme ballarda özellikle piastik petek kullanılıyormuş. petekte karar ma bozulma güve olmuyormuş.
bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
plastik petek ülkemizde yaygın değil, benim merak ettiğim petekten defalarca yavru çıktıktan sonra plastik petek nasıl tekrar kullanılacak, yüksek sıcaklıkta eritilse plastikte zarar görür diye düşünüyorum, pratik olsada pek verimli olacağını sanmıyorum.

sonuncumurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 15:34   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2008
organik petek (mum) üretimi ve satışı hala ülkemizde yayılmadı mı acaba?

orhan001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 11:11   #20
Ağaçsever

selmansahin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2012
arkdaşlar burada marka vermek uygun olur mu bilmiyorum ama istanbul zincirlikuyuda bir firma var. ben 20 yıldır peteklerimi o firmadan alıyorum. çok memnunum. gayet sağlıklı. kendi erittiğim mumlarıda firmaya veriyorum. firma sadece işçilik ücreti alarak benim mumlarımı bana petek olarak veriyor.

selmansahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 11:11   #21
Ağaçsever

selmansahin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2012
petek balda araya konulan suni petek ne kadar iyi olursa balın kalitesini o kadar artırmış olursunuz. balın yeme zevkini bozmamış olursunuz. yoksa ağzınızda sakız gibi erimez dolanır durur.

selmansahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 11:34   #22
Ağaç Dostu

Organik temel petek olacak...Benim son kararım bu yönde

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024