agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2015, 21:32   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Hafta sonu arıcılık yapan köyden bir yerli ile konuştum. Sen kovanları al ben arıyı nisan başında veririm sana ama önce bahçende durumu görmem lazım dedi. Bahçeye geldi ve sabah güneşi alan rüzgardan korunaklı bir yeri uygun gördü. Kovanlar polen tuzaklı ve mümkünse iki katlı olsun, üç-beş kovan için sorun olmaz var elimde arı dedi. Biraz arıcılıktan konuştuk bana merak varsa yapabileceğimi, gerektiğinde yardımcı olabileceğini söyledi.

İş ciddiye binmeye yüz tutunca ben düşünceye kaldım acaba sadece hafta sonu gitmek suretiyle bu işin altından kalkabilirmiyim diye. Bu gün gene köyden komşuyla budamalar için konuşurken arı mevzuunu açtım. Bana sakın başlama arı ilgi ister sen haftada bir gün gelerek o işle başedemezsin dedi. Kendisi doğruyu konuşan ve her türlü zirai üretimi iyi bilen bir insan.

Bu durumda arıcılığa başlamaya cesaret edebileceğimi sanmıyorum.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 08:27   #32
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Sn. Hosseda

Hobi arıcılığı hiç de yoğun ilgi gerektiren bir uğraşı değil. Sadece ilkbaharda hızlı nüfus artışı zamanında ve yöresine göre yoğun bal depoladıkları zamanda biraz daha fazla ilgi ister.

Hızlı nüfus artışında 3-4 günde bir uğrarım. Sonrasında da yavru alanını bloke etmemek için haftada bir uğradım mı kafi geliyor. Diğer zamanlarda toplam 8-10 kez ilaçlama, sıkıştırma veya kışa hazırlık için uğramak yetiyor. Daha az ilgi isteyen bir hayvancılık hatta bitki yetiştiriciliği yoktur herhalde.

Yalnız iğnelenmekten yılmamanız gerekli.

Cumhur Tonba beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 10:35   #33
Yeni Üye

buzul_karizma's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2014
bence vakit kaybetmeden 2 tane kovan ile başlayın merak etmeyin yapamazsanız denemiş olursunuz ..

Cumhur Tonba beğendi.
buzul_karizma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 11:00   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Arılar bizimkine bitişik komşu bahçede yayılan keçi ve koyunlara zarar verebilirmi ?
(başka bir sahifede okudum; arıcılık yapan bir kişide arılar 50 metre yakına insan sokmuyormuş..deli arı da var demekki...acaba komşum böyle bir ihtimal sebebiyle arı işine yanaşma demiş olmasın diye düşündüm bir an... Çünkü yapanlar korkma gir demekte.
Bu ihtimal varsa bunun bizede büyük zararı olacaktır, bahçede oturulamaz olur eve mesafesi 50 metre ancadır kovan koyulacak yerin)

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 11:47   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Arılar bizimkine bitişik komşu bahçede yayılan keçi ve koyunlara zarar verebilirmi ?
(başka bir sahifede okudum; arıcılık yapan bir kişide arılar 50 metre yakına insan sokmuyormuş..deli arı da var demekki...acaba komşum böyle bir ihtimal sebebiyle arı işine yanaşma demiş olmasın diye düşündüm bir an... Çünkü yapanlar korkma gir demekte.
Bu ihtimal varsa bunun bizede büyük zararı olacaktır, bahçede oturulamaz olur eve mesafesi 50 metre ancadır kovan koyulacak yerin)
Sayın Hoşseda, eğer endişeniz " bahçenin her tarafı arı olur dışarı çıkamayız " ise 50 metre uzaklık oldukça iyi bir mesafe. Size hiç bir şekilde sıkıntı yaratmaz. Bizim köyün içinde bazı evlerin arası 10 metre bile değil buna rağmen arı besleyen komşularımız var. Arı yüzünden komşular arasında hiç bir sıkıntı olmadığı gibi çoluk çocuk herkes köyün içinde de rahatlıkla dolaşabiliyoruz. Arı bahçenizde olsun uzaktan gelsin herhangi bir şekilde sizin yakınınıza gelmişse veya vücunuza konmuşsa sakin soğukkanlı olmanız yeterlidir, panik yapmazsanız geldiği gibi sessizce geri gider. Panik yapıp kovmaya kalkarsanız iğnelenme olasılığınız oldukça artar. Bunun istisnası arınız oğul verdiğinde bahçenizin her tarafı bir anda arı dolar, daha sonra da ya bahçenizde bir yerde toplanırlar **** topluca beylerini takip ederek başka bir yerde yuvalanırlar. Bu da hepsi yaklaşık iki saat içinde olur biter ve bahçeniz tekrar eski haline döner. Yani cesaretiniz kırılmasın..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 12:31   #36
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Kovan sahibi olana kadar etrafımda bu kadar bal arısı olduğunu farkedememişim.

Sonradan gözlemlediğimde, daha önce farkettiğim arıların çoğunun sarıca arı olduğunu anladım.

Bal arıları ise genelde etrafımızda sessiz sedasız dolaşıyorlar. Farkedemiyoruz.

"Şehirde arıcılık yapılır mı?" diyenlere birkaç kez şehrin göbeğindeki parklarda ne kadar çok arı olduğunu göstermişimdir.

Mesela anadolu yakası sahil yolunda parklardaki çimlerde üçgüller vardır. Hava şartları uygunsa, her metrekarede birkaç arı olduğunu görmüşlüğüm vardır. Onlarca insan, çoluk çocuk çimenlerde koşar yuvarlanır ama bir saldırı olmaz.

Ama bal sağımı, detaylı kovan kontrolü, ilaçlama gibi durumlarda etrafa ciddi rahatsızlık verebilirler. Zamanlamayı iyi yapmak gerek.

ligustrum beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 19:35   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2015
Telli taban kullanmak önemli

zulfu2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 14:13   #38
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sn.Ayax...

Actıgınız baslıgı takıp edıyormusunuz...

Arıcılık hakkında bırcok bılgıyı toplu olarak bır anda elde etmektense...

Sorularınızı yıne bu baslık altında tek tek sorarsanız tecrubelı arkadaslar dan kısa oz cevaplar alabılırsınız...

Zaten bır kovan sahıbı olmussunuz...

Sıze ılk tavsıyem dogaroglunun modern arıcılık teknıklerı kıtabıdır...

Sezon baslamak uzere bılgınız olsun...

Cumhur Tonba beğendi.
seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2015, 22:44   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Bizim toplumda yanlış bir algı var.Sanki karakovan balı gerçek balda fenni kovan balı eşteymiş gibi hiç alakası yok.Arıcı hile yapıyorsa karakovan başındada yapar.Bu tamamen arıcının dürüstlüğü ile ilgili bir durumdur.Karavanda hastalık olduğunda müdahale edemezsin anasın'ın yaşlı olduğunda değiştiremezsin,kovan temizliğini yapamazsın.Gelelim petek konusuna arı nek yarın bol olduğu bir zamanda bir karakovanda bir kilo petek yapana kadar fenni kovanda sekiz on kilo fazladan bal yapar.Zaten biz peteği yeniyoruz ki bize peteğin içince ki bal lazım.Karakovan balı ile fenni kovan balı arasında hiç fark yoktur.Karakovan balı üretmek kaynak israfıdır,millikayıptır.

mustafagulcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 20:38   #40
Yeni Üye

yörükoğlu43's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 Mesajı Göster
Ben yeni başlayacağım.Geleneksel karakovan ile.
en güzeli kakovan benim için her kesin görüşüne saygı duyarım.

yörükoğlu43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2016, 13:02   #41
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
O zaman baslıgı canlı tutalım...

Karakovan dan kastımız ne ılk once bunu belırleyelım...

Karakovanda uretılen peteklı bal...aynı sekılde modern kovanlarda da uretılebılır...

Bence bılgı eksıklıgı surda baslıyor...

Mıdemız balmumunu sındıremıyor...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2017, 16:54   #42
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhaba,

Bahçemde 3-4 yıl önce balı çalındığı için arıları ölen eski bir kovan vardı. Atayım, yakayım, kırayım derken öylece olduğu yerde duruyordu. Arıcılıktan hiç anlamam, bugün kedilerimin kovanla ilgilendiğini görünce, merak edip kapağını kaldırdım, bir kaç yaban arısı petek yapmaya çalışırken, bal arıları yaban arılarına saldırıyorlardı. Kapağın altında 2-3 mm kalınlığında bir kapak daha vardı onu kaldırmaya çalışınca yapışık olduğunu anladım biraz zorladım ve kovanın için tıka basa bal doluydu ancak çok fazla bal arısı yoktu.

Kovanın içi boşken petek falan yokken böyle bal olması normal mi? Arılar balı yapıp gitmiş olabilirler mi? Kovanda dişi arı olduğunu nasıl anlayabilirim? En önemlisi; ben şimdi ne yapayım?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2017, 20:03   #43
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ana arı varsa petekteki açık gözlerde yumurtaları görürsünüz.

Yazdıklarınıza karşı bir sürü senaryo üretebiliriz; Kovana boş iken dışarıdan oğul girmiş güçlenmiş balı topladıktan sonra oğul vererek zayıflamış olabilir. Kovana eşek arıları musallat olmuş ve içerideki koloniyi zayıflatmış olabilirler. Bir şekilde güçlü olan kovan ana arısı kaybetmiş ve zayıflamışsa (hastalığa yakalanmış olabilirler) yaban arıları saldırmış olabilir.

Ana arının netten resimlerine bakarak kovanda biraz araştırmayla bulabilirsiniz. Ama çok kurcalamamak lazım ben ilk baktığım zamanlarda çıtanın kenarıyla ana arıyı ezip öldürmüştüm

Fi tarihinde yaptığım arıcılık bilgilerime dayanarak yazabileceklerim bunlar. Daha bilgili bir arkadaş gelene kadar size fikir verir.

tarku beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2017, 06:49   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-01-2009
sayın tarku kovanı yakınlarınızda arıcılık yapan birisi ile açarak yapılması gerekenleri daha iyi anlayabilirsiniz.sayın TCM nin yazdıkları genel olarak doğru ancak koloninin genel durumunu çerçeveleri incelemeden belli olmaz.

tarku beğendi.
hüseyindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 16:20   #45
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Merhaba, Arılar zeytin çiçeğinden de yararlanıyor mu? Arıcılık yapmayı düşündüğüm alanda zeytin ağaçlarının hemen hepsi ilaçlanıyor. Bu kimyasallardan arılar ve balı etkilenir mi?

kamil35 beğendi.
looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2017, 20:41   #46
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi looktr Mesajı Göster
Merhaba, Arılar zeytin çiçeğinden de yararlanıyor mu? Arıcılık yapmayı düşündüğüm alanda zeytin ağaçlarının hemen hepsi ilaçlanıyor. Bu kimyasallardan arılar ve balı etkilenir mi?
Arıların zeytin çiçeğine konduğuna şahit olmadım. Zeytin ağaçlarının altındaki çiçekli bitkilere arılar konacaktır. Ağaçlara atılan ilaçtan altındaki otlar etkilenir. Bu arıyı da etkileyecektir. Ağaçlar hangi tarihte ilaçlanıyor bu da önemli.

looktr beğendi.
kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 16:04   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2020
Merhaba,
Bende geçen sene başladım ama memnunum durumdan geçen yıl ilk arıyı aldığımız zaman hiç bir şey bilmiyorduk ben genelde youtube dan öğrendim gerçekten yararlı videolar var bende video atıyorum bazen
gözatarsınız . Ama naçizane tavsiyem şudur ki korkmayın gerçekten bize anlatıldığı gibi değil zorlukları elbette var ama kolaylıkları çok fazla bir büyük baş küçük baş hayvanlar gibi sürekli uğraş istemez ben çalışıyorum haftasonu gidiyorum gayet kovanlarımıza bakabiliyoruz oğul verdirmiyoruz gerçekten youtube da bu konularda güzel kanallar var anlatıyorlar herkesin yöntemi farklı duruma göre bölgeye göre değiştiği için kendinize göre bir yöntem çıkarım yapabilirsiniz oralardan . ismail akyüz , soner güner , gökhan dellal bazı takip ettiğimiz arkadaşlardır herşeyi öğrenebilirsiniz. Birde çok heves edeceğiniz aşık olacağınız bir iş gerçekten hayatınız arı olacak desem yeridir.

mühürlü kurtcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2020, 13:25   #48
Yeni Üye

benim gibi ana arıyı bölmeye almayın yeni başlayanlar

Eski 20-11-2020, 10:15   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2020
hocam her acemi arıcının başına gelen olaydır ilk zamanlarda bende bir kaç defa bölme kovanına almıştım.

bykush Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2021, 11:19   #50
Yeni Üye

gene de çok şey öğrendik bu sene farklı olacak bizim açımızdan , ana arı kaybı yaşamıştık geçen sene bu sene ana arımızı kendimiz üretmek istiyoruz. Strafordan bir çerçeve içine iki çerçeve girecek şekilde ölçü ayarlayıp küçük kovanlardan yaptık bakalım nasıl olacak.

Eski 15-06-2021, 08:15   #51
Yeni Üye

https://youtu.be/XJYuowWgRv4
bu sene geliştirdik biraz daha ana arı üretimine yöneldik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024