agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2010, 16:05   #61
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Hocam sesinizi duydukya çok şükür,sizin sezon başladı galiba hayırlı olsun uygulamaları fotograflı olarak bekliyoruz.

beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 20:38   #62
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyzagıda Mesajı Göster
Hocam sesinizi duydukya çok şükür,sizin sezon başladı galiba hayırlı olsun uygulamaları fotograflı olarak bekliyoruz.
Şuan için www.balpower.blogspot.com adresine video ve resim yükledim. önümüzdeki günlerde de agaclar.net'e de resim yüklemesi yapacağım.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 23:38   #63
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Dün (24/02/2010) Kovanın birisinden, 3 peteği arısını silkerek aldım. Yerine iki tane temel petekli çıta verdim. Diğer kovandan 2 peteği arısını silkerek aldım. Yine yerine iki temel petek takılmış çıta verdim. İki kovana da bol şurup verdim. (Bu iki kovan anası alınan iki kovandan farklı iki kovan) Kovanların nufusu yoğun. Cuma ya da cumartesiye kadar verdiğim bu çıtalara analar yumurtlayacak. Cumartesi günü; günlük (1-2 günlük) yumurtalı bu petekleri ana üretimi için; anaları 21/02/2010 tarihinde alınan kovanlara vereceğim. Kovanlarda oluşmuş ana yüsüklerinin tamamını da temizleyeceğim. Artık arı benim verdiğim çıtalardaki günlük yumurtaları ana üretiminde kullanmaya mecbur kalacak.

Eski 28-02-2010, 14:52   #64
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Ana yüsüklerini temizledik

Ana üretim kovanlarındaki tüm ana yüsüklerini bu gün temizledim. KOvan içerisinde ana üretimi yapılabilecek günlük yumurta ve larva da yok. Başka güçlü kovanlarda hazırladığım günlük yumurtalı birer peteği ana üretim kovanlarına verdim. Artık arı mecburen bu günlük yumurtalardan ana üretecek. Analar ilk günden itibaren ana olması için beslenecek. Böylece kaliteli analarımız. 14-16 gün sonra doğacak. Ananın kuluçka süresi 16 gün ancak; yumurtalar (sirke) cuma, cumartesi ve pazar gününe ait. Bu günkü yumurtanın ana olmasına 16, dünkünün 15, cuma güne ait olanın14 güne ihtiyacı var. Cuma günü atılan yumurtaların bugün catlaması gerekiyor. Ben de bölmelerimi analar çıkmadan 13. günde yapmam gerekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 28-02-2010, 15:01   #65
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Günlük yumurtalı peteği w şeklinde kestim. Bu şekilde yüsük yapılacak alan genişliyor. Yüsükleri düzgün ve dikey yapmasını istiyorum. Kestiğimiz peteğin resmini çekemedim. Hava çok soğukve rüzgarlıydı günlük yumurtaları üşütmek istemedim. Resimdeki görüntü kesilen peteğin kalan parçalarıdır.

Eklenen Resimler

Eski 28-02-2010, 15:11   #66
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arı sütlerini de afiyetle yedik Bir işçi arı 45-60 gün arasında yaşarken, arı sütü ile beslenen anaarının 5-6 yıla kadar yaşayabildiği söyleniyor.Yalnız, ben ana arının 4 yıl yaşadığına bizzat şahit oldum.

Eski 28-02-2010, 16:54   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ana arının bu kadar çok yaşaması bu arı sütüne bağlı.

Arı sütü gerçekten bir mucize.

Arılar bu arı sütünü de yine nektar ve polenden yapıyorlar ancak nasıl yaptıklarına dair bir bilgim yok.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 08:05   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
*** kamil Bey; Gecen sezon aldıgım kovanlarla arıcılığa amatör olarak başladım. Aydın /Nazilli de ikamet ediyorum yani sizinle yaklaşık aynı iklim özelliklerine sahipbiz. Hafta sonu kovanlarımı incelediğimde her kovanda kapalı yavru gözü vardı. Tek bir kovanda ise yavru gözlerinin üzerinde bal kemeri bulunmakta. Polen akışı gayet güzel. Ben haftada bir kez kovanlarıma şurup takviyesi yapıyorum. Siz şurup takviyesini nasıl yapıyorsunuz (haftada kaç kez, miktarı ne kadar, şeker/su oranı ne, verdiginiz miktar dolu petek sayısına mı oranlı vs vs). İlginiz için simdiden tesekkürler.
Not: En aktif konu bu olduğu için ana arı üretimi sayfasına yazmak zorunda kaldım.

heart02001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 22:08   #69
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heart02001 Mesajı Göster
*** kamil Bey; Gecen sezon aldıgım kovanlarla arıcılığa amatör olarak başladım. Aydın /Nazilli de ikamet ediyorum yani sizinle yaklaşık aynı iklim özelliklerine sahipbiz. Hafta sonu kovanlarımı incelediğimde her kovanda kapalı yavru gözü vardı. Tek bir kovanda ise yavru gözlerinin üzerinde bal kemeri bulunmakta. Polen akışı gayet güzel. Ben haftada bir kez kovanlarıma şurup takviyesi yapıyorum. Siz şurup takviyesini nasıl yapıyorsunuz (haftada kaç kez, miktarı ne kadar, şeker/su oranı ne, verdiginiz miktar dolu petek sayısına mı oranlı vs vs). İlginiz için simdiden tesekkürler.
Not: En aktif konu bu olduğu için ana arı üretimi sayfasına yazmak zorunda kaldım.
Ben haftada 2 ya da 3 kez şurup takviyesi yapıyorum. Arılarda aşırı yavru var. Bu tarihlerde arı 5-6 gün uçmasa kovan zayiatları olabilir. KOvan içi stokların iyi takip edilmesi gerekiyor.
Miktar arının bir gecede bitirebileceği şekilde olmalı... Şurup bir gecede bitmez ise zayıf kovanlar yağmalanabilir.
Ben bu tarihlerde şeker su oranını 1/1 yapıyorum. Havalar ısındıkça su miktarı arttırılmalı... Havalar birazdaha ısınınca 1 şeker 1,5 su... Hava sıcaklığı daha da arttığında su miktarı biraz daha arttırılabilir.
Beş çıtalık bir arı (beş çıta derken petekler tamamen arıyla kaplı olmalı) 1 litre şurubu bir gecede bitirir.
Besleme yapılan arıların uçuş deliklerinin daraltılması gerekir. Güçlü kovanlar içeri yabancı arı girişine izin vermezler. Zayıf koloniler kendini koruyamaz yağmalanırlar.Zayıf kolonilere çok az şurup verilmelidir. Sabaha arıda şurup kalmamalı...
Arı beslemesi ile ilgili bir konu açıp orada bu konuyu ayrıntılı olarak değerlendirmek en güzeli.

Eski 03-03-2010, 20:57   #70
Yeni Üye

Verdiginiz bilgiler icin tesekkürler. Ayrıca kovanlardan birinde 27 subat itibariyle erkek arı gözü vardı. bu normal bir durum mu yoksa baska bir anlamı var mı ne dersiniz?

Eski 04-03-2010, 01:30   #71
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Verdiginiz bilgiler icin tesekkürler. Ayrıca kovanlardan birinde 27 subat itibariyle erkek arı gözü vardı. bu normal bir durum mu yoksa baska bir anlamı var mı ne dersiniz?
Erkek arı gözü benim kovanlarımda da var. Hatta şuanda kovanlarda uçan erkek arılar bile var.
Erkek arı gözü olan kovan kaç çıta? Ana arı kaç yaşında?
Kovan güçlü bir kovansa erkek arı gözü olması çok doğal. Arılar üreme zamanındalar ve bahar çok güzel gidiyor.

Eski 04-03-2010, 13:57   #72
Yeni Üye

Sanırım o kovan 6 çerçeve olması lazım bunun içinde 2 çerçeve kapalı gözlü yavru var. Ana arının yaşını bilmiyorum geçen sene almıştım.

Eski 04-03-2010, 23:30   #73
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Sanırım o kovan 6 çerçeve olması lazım bunun içinde 2 çerçeve kapalı gözlü yavru var. Ana arının yaşını bilmiyorum geçen sene almıştım.
Kapalı gözlü yavruların tamamı size erkek arı gözü gibi mi görünüyor?
Umarım resimdeki gibi bir görüntü yoktur.

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2010, 07:49   #74
Yeni Üye

hayır hayır kamil bey sizin fotodaki gibi degil görüntü . Sanırım gönderdiginiz foto ana arısı ölmüş bir kovandan alınmış. Ben acemi bir arıcı olarak erkek arı gözlerini görünce kovanın oğul verme egilimine girmiş olabilecegini düsünmüstüm. Mantıken erkek arının görevi yeni kraliceleri döllemek olduguna göre kovanın böyle bir beklentisi var ki işçi arılar erkek arı gözü olusturmus olmalı. Ama bir de su husus var tabi olusan erkek arılar gözlerden cıktıktan kac gün sonra cinsel olgunluga ulasıyor? Yorumlarıma katılıyormusunuz? Simdiden tesekkürler.

Eski 07-03-2010, 22:59   #75
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
hayır hayır kamil bey sizin fotodaki gibi degil görüntü . Sanırım gönderdiginiz foto ana arısı ölmüş bir kovandan alınmış. Ben acemi bir arıcı olarak erkek arı gözlerini görünce kovanın oğul verme egilimine girmiş olabilecegini düsünmüstüm. Mantıken erkek arının görevi yeni kraliceleri döllemek olduguna göre kovanın böyle bir beklentisi var ki işçi arılar erkek arı gözü olusturmus olmalı. Ama bir de su husus var tabi olusan erkek arılar gözlerden cıktıktan kac gün sonra cinsel olgunluga ulasıyor? Yorumlarıma katılıyormusunuz? Simdiden tesekkürler.
Altı çıtalık bir arı bu dönemde oğula gitmez. Erkek arıların çıkış süresi 24 gün. Ama kaç günde cinsel olgunluğa ulaşırlar bilmiyorum. Ana arı 7-15 gün arasında döllendiğine göre; erkek arıların da cinsel olgunluğa ulaşması 10 günü geçmez sanırım. Bunu bir araştırmak lazım.

Eski 07-03-2010, 23:41   #76
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Ana üretim kovanları

Bu kovanlar standart kovanların bölümlere ayrılmış biçimidir. 4 gün sonra (perşembe) ana üretim kovanındaki yüsükleri bu kovanlara birer çıta ile aktaracağım. Analarda cuma ya da cumartesi günü çıkar inşaallah.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2010, 21:54   #77
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

18/03/2010 tarihi itibariyle son doğumlar da gerçekleşti. Yüsükten çıkmayan anaarı kalmadı. Nisan girmeden tamamının döllenmesini bekliyorum. Hava şartlarından ve yalnızlıktan dolayı resimleme yapamadım. Yarın bir kaç yeni anayı görüntülemek istiyorum. Sizlerle de paylaşırım.

Eski 20-03-2010, 22:03   #78
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Enjektör ile Anaarı Üretme Metodu

Metod; Sayın Ali ŞEKERLİ'ye aittir. Burdan kendisine çok teşekkür ediyorum.Arıcılık için çok önemli bir buluş...
Ana üretimi için seçilen larvalar el değmeden enjektörün içine yerleştiriliyor. Resimlerde görüldüğü gibi malzemeyi hazırladım. Kalemtıraş ile enjektörlerin ağzını keskin hale getirdim. Yarın uygulama var.
Ali Bey'in blog adresi;
http://alisekerli.blogspot.com/2009/...kolay-bir.html

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2010, 20:20   #79
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

2010 model ana arı

16/03/2010 tarihinde doğan analardan biri... Daha yumurtlamaya başlamadı. Yumurtlayacağı günü dört gözle bekliyorum. İnşaallah 7-8 gün içinde yumurtlar.

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2010, 20:35   #80
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Enjektör Metodunu Gerçekleştirdik

Önce uygun larvayı tespit ediyorum. Sonra enjektörü yavaş yavaş çevirerek larvanın olduğu gözü kesiyorum. Daha sonra larva şırınganın ucuna gelecek şekilde şırınganın pistonu ile itiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 25-03-2010, 22:23   #81
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Ruşet kovanlardan biri dalak yapmış. Peteği çıkardım inceledim o da ne 2010 ana yumurta atıyor. Bu gün resimleme imkanım olmadı yarın inşaallah resimlerini çekerim.

Eski 26-03-2010, 07:48   #82
Ağaç Dostu

Ali Şekerli'ye ve size teşekkürler.

Arıcılıkta ana arı önemli.

Analar belirli bir süre sonra yaşlanıyorlar değiştirmek şart.Yine arı sütü için ana arı üretimi önemli.

2010 model sıfır km ana arılarla bol verimli bir sezon dilerim.

Arı sütü üretiminiz olacak mı?

Eski 27-03-2010, 00:55   #83
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arı sütü üretimim olacak. Ancak arı sütü üretimiyle ne kadar uğraşırım bilemiyorum. Ana üretimi, polen toplama, böldüğümüz arıların nakledilmesi... Arı sütüne biraz vakit kalmıyor.

Eski 27-03-2010, 00:58   #84
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Döllenmiş 2010 model anaarı

Bu yılın ilk yumurtlayan anası... Daha doğru bir ifadeyle 2010 model ilk yumurtasını tesbit ettiğim ana...

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2010, 01:09   #85
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Günlük yumurtalar

Ana arıyı kullanmak için petekteki yavrunun kapanması lazım. Yani anaarı şuan test ediliyor. Sınavı geçerse daha kalabalık bir ordu ile yoluna devam edecek. Büyük bir kovana alınacak ve asker sayısı arttırılacak.

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2010, 05:15   #86
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Enjektördeki yüsükler kapandı. 4 tane sağlam var. Pistonları çok mu uca ittik bilmiyorum. Aldığımız larvaların bulunduğu gözler enjektörden yere düşmüş. Biraz daha dikkatli olmak lazım. Yüsüklerin bazılarını iyice mumla sarmalamışlar.

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2010, 20:08   #87
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Galeri: 84
arı sütü

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ana arının bu kadar çok yaşaması bu arı sütüne bağlı.

Arı sütü gerçekten bir mucize.

merhaba arkadaşlar arı sütü hakkında birde ben bir şey eklyeyim
Arılar bu arı sütünü de yine nektar ve polenden yapıyorlar ancak nasıl yaptıklarına dair bir bilgim yok.
Arı sütünü genç arılar kafalarından salgılarlar arı sütünü sadece genç arılar üretirler tarlacı arılar arı sütünü üretemezler

mehmet55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 21:26   #88
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet55 Mesajı Göster
Arı sütünü genç arılar kafalarından salgılarlar arı sütünü sadece genç arılar üretirler tarlacı arılar arı sütünü üretemezler
Haklısınız. "Arı sütü, 5-15 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir maddedir." Normal şartlar altında bu böyle...
İnsanın aklına şöyle bir soru daha geliyor:
Kışı uzun olan bölgelerde arılar 4-5 ay kovan dışına çıkamıyor. Bu sürenin sonunda faaliyete geçen kovanda genç işçi arı diye bir şey olmayacağı kesin.
Ana tekrar yumurtlama faaliyetine geçiyor ve yeni işçi arı üretimi başlıyor. Yumurtalar çatladıktan sonra larvanın ilk besini arı sütü değil mi? O zaman arı sütünü kim üretecek?

Eski 28-03-2010, 21:28   #89
Ağaç Dostu

Bu soru uzmanlık sorusu oldu

kamil35 beğendi.
Eski 29-03-2010, 16:01   #90
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Galeri: 84
arılar kış mevsimine girerken besleme yapmanın bir sebebide bu kışa genç nufusla girmek kışın arı çalışmadığı için yıpranma olmuyor havaların çok soğuması arının salkıma girmesine sebep olur bu durumda arının yemeye ihtiyacı kalmaz diyelimki havalar ılık geçti ana arı bu durumdada yumurtlamaya devam eder bu döngü böylece sürer

mehmet55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
resimlerle ana üretimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024